Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie modelu diodami LED

bzn1990 12 Kwi 2011 20:14 3228 6
  • #1 12 Kwi 2011 20:14
    bzn1990
    Poziom 9  

Witam wszystkich i proszę o pomoc.
    Otóż znalazłem stary model Audi TT i chciałbym z niego synowi zrobić lampkę.
    Czytałem już trochę o tym i wiem, że podłączenie diod LED bezpośrednio pod 230 jest dla nich niekorzystne, a więc wpadłem na pomysł aby wykorzystać którąś ze starych ładowarek do telefonów. Do wyboru mam ładowarkę od noki(3,7V, 350mA) lub siemens(5V, 420mA). Moje pytanie brzmi czy jest to możliwe do wykonania(wydaje mi się że tak)? Jeśli tak to w jaki sposób( tu proszę o schemat)
    Chodzi mi o to be efekt świetlny był jak najlepszy, aby samochodzik z powodzeniem mógł zastąpić lampkę biurową.
    Ja to wymyśliłem tak:

Czy trzeba coś dodać albo zamienić diody na coś innego o lepszym efekcie świetlnym?

P.S Jeżeli dało by radę proszę o domontowanie do schematu 3 diod (2 z boku i 1 z przodu jako imitacja neonów) włączanych osobnym włącznikiem.
    Pozdrawiam i proszę o odpowiedz.

0 6
  • Mitronik
  • #2 12 Kwi 2011 21:54
    predom
    Poziom 26  

Przecież taki schemat jest banalny. Bierzesz ładowarkę siemens, plus podłączasz do wyłącznika, z wyłącznika kabel do rezystorów, z rezystorów do katod diod, anody łączysz razem i do minusa.

0
  • Mitronik
  • #3 12 Kwi 2011 22:27
    bzn1990
    Poziom 9  

No oki, a mógłbyś mi to rozrysować z uwzględnieniem tego 2 włącznika do tych neonów?
    Jakie te rezystory itd, trochę dokładniej proszę, Uciągnie to 5 diod? (2 białe, 3 żółte)

0
  • Pomocny post
    #4 13 Kwi 2011 09:27
    Madrik
    Moderator Robotyka

W dziale Optotroniki masz przyklejony temat: "Zasilanie diod LED".
    Po przeczytaniu będziesz umiał podłączyć lampkę nawet pod słup energetyczny z Kozienic... ;)

Znajdziesz tam wszystko o doborze rezystorów do diody LED i istniejącego napięcia zasilania. Także pod 230V.

Będziesz jednak potrzebował danych technicznych wybranych diód. Z tzw. datasheetów - chodzi o napięcia i prądy nominalne dla danej diody.

Z uwagi jednak, że zabawa z pełnym napięciem sieciowym nie jest w pełni bezpieczna, a lampką ma się posługiwać dziecko, najlepiej będzie zastosować jakiś zasilacz/ładowarkę 230/12V DC 1-2A.

Wyliczone rezystory lutujesz do "dłuższej" elektrody diody (w przypadku zwykłych LED-ów).
    Powiedzmy, że na rysunku jak leci ta czerwona kreska (+) to rezystor ma być przed samą diodą na tej czerwonej kresce.

Jeżeli to ma też oświetlać, to trzeba kupić diody o wysokiej emisji.
    Do celów dekoracyjno-orientacyjnych mogą być diody typu "Super Flux" 2-3zł/szt.

W przypadku gdy lampka ma naprawdę służyć do oświetlenia np. miejsca pracy - trzeba by już zainwestować w diody mocy 1-3W. Np. Cree, czy Luxeon lub inne.
    Niestety będą one drogie ok. 40zł/szt + konieczność chłodzenia (wydajne radiatory). Będzie też potrzebny bardziej wydajny zasilacz co najmniej 5A na wyjściu.

0
  • #5 13 Kwi 2011 11:11
    bzn1990
    Poziom 9  

Dziękuje za dokładne wytłumaczenie, faktycznie 230 i dziecko nie pomyślałem...
    Zrobię to tak jak mówisz jako ozdobę zasilaną baterią 9V.
    Dziękuje i pozdrawiam

P.S Tak dla pewności tak to powinno wyglądać ?

0
  • #6 13 Kwi 2011 16:39
    Madrik
    Moderator Robotyka

Tak, dokładnie.

Wartości rezystorów trzeba oczywiście policzyć względem napięcia zasilania i napięć znamionowych diód oraz ich prądów sterujących.

Sugerował bym jednak zasilacz, bo baterie 9V mają pojemność wyjątkowo małą jak na swoje rozmiary i będziesz je bardzo często wymieniał. Zasilacze na 6, 9 czy 12V DC są dziś powszechne i tanie. Za 10zł spokojnie kupisz, lub odzyskaj od jakiegoś urządzenia typu golarka itp.

0
  • #7 13 Kwi 2011 19:21
    bzn1990
    Poziom 9  

Ok, bardzo serdecznie dziękuje za pomoc!

0