Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja inteligentnego domu

12 Kwi 2011 20:40 5869 14
  • Poziom 11  
    Witam!

Zwracam się z prośbą o pomoc w sprawie w jakim programie najlepiej robić symulację działania inteligentnego domu?? Czy użyć do tego celu programów scady (codesys, wincc flexible??). Czy może całkiem w czymś innym.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 16  
    Jezeli owy intelugentny dom mialby byc oparty w 100% na plc, to codesys jest dobrym rozwiazaniem m.in. ze wzgledu na wizualizacje
  • Poziom 11  
    Tak całkowicie na PLC. Tylko Codesys nie obsługuje Siemensów ;/.
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 16  
    A dlaczego nie skupisz sie na wago?
  • Poziom 11  
    Też nad tym myślałem, tylko że programowanie na tym sterowniku nie jest mi znane. Ale oczywiście wszystkiego idzie się nauczyć. Ma ktoś może jakieś materiały odnośnie tego sterownika.
  • Poziom 11  
    Wie ktoś może skąd mogę pobrać CodeSysa?? Program jest darmowy dobrze słyszałem??
  • Poziom 11  
    Dzięki, bylem na tej stronie. Tylko tu trzeba się logować by go pobrać. Jest to całkowicie bezpłatne??
  • Poziom 16  
    nie wiem kolego, wystarczy.... się zalogować i sprawdzić.

Ja za swojego codesysa do WAGO zapłaciłem...
  • Poziom 21  
    pisze na stronie jak byk
    Cytat:

Download your free version of CoDeSys here!

wiec raczej za darmo. Pobierałem stamtąd, musisz sie zarejestrować i wsio, nawet spamu na @ nie posyłają.
  • Poziom 16  
    acid12 napisał:
    pisze na stronie jak byk
    Cytat:

Download your free version of CoDeSys here!

wiec raczej za darmo. Pobierałem stamtąd, musisz sie zarejestrować i wsio, nawet spamu na @ nie posyłają.

Potwierdzam.Zarejestrowałem się, przysłali kod i można pobierać. Są dwie wersje :

CoDeSys_v23930 - starsza, jest opcja PL
    CoDeSys_v34 SP4 - nowsza, nie znalazłem PL

Mam pytanie. Czy udało się komuś odpalić tą nowszą wersje po polsku. Może jest do tego jakaś nakładka ?
  • Poziom 11  
    Weź soft ze strony http://emeagateway.eu/emea/pl/cat/242 . To kompletne w 100% sprawne, bardzo nowoczesne narzędzie do projektowania i symulacji. Wstaw do domu TECOMAT, bo ma wszystko, czego instalacje domowe wymagają. Przestrzegam przed wykorzystaniem przemysłowego PLC do inteligentnego domu. Koszt potężny /a po co ta SCADA?/, a efekty mizerne. Nie posterujesz z pilotów, nie pomierzysz temperatur, nie podłączysz do Internetu, nie podłączysz do TV, nie zwizualizujesz na własnych stronkach, nie zintegrujesz kamer, nie dołączysz stacji meteo, nie obsłużysz Belimo, nie obsłużysz Dali, nie obsłużysz Opentherm, nie obsłużysz M-Bus...i tak można jeszcze dłuuuugo....., a wydasz kupę kasy. Agdybyś chciał wymienione funkcje zrealizować jednak na sterowniku przemysłowym, to ta kupa kasy będzie jeszcze znacznie, znacznie większa.
  • Poziom 11  
    Sterownik, moduły rozszerzeń i panel operatorski juz mam, wiec koszty az tak wysokie nie bedą. Wiem, że praca na sterowniku, który ma zupełnie inne przeznaczenie w rzeczywistości będzie trudniejsza niż na specjalnie do tego celu przeznaczonym. Jednak chce pracę wykonąc na urządzeniach z którymi mialem styczność w czasnie nauki oraz wielce prawdopodobne, że będę mial w przyszłości.
  • Poziom 11  
    Szanowny Kolego,
    Przemyśl dokładnie sprawę. Jezeli masz sterownik do maszyn, to możesz go wykorzystać do celu w jakim jest przeznaczony, albo sprzedać aby nie wpędzać się w koszty implementacji do sterowania domem. W domu lepiej jest użyć kontrolera, który jest do tego celu przeznaczony. Programowanie jest przecież i tak wg standardu IEC 61131-3, zatem nie stanowi to różnicy /jak się nauczyłeś np. drabinki, to już ją znasz/. Zdecydowanie inne są tylko koszty gdybyś rzeczywiście chciał aby rozwiązanie miało przyjazny charakter /czyli wspomniany Internet, kamery, komunikację, regulatory, web serwer, SMART Metering..., a może integrację VoIP lub IPad, IPod, Android, wireless....itp./. Aby z przemysłówki zrobić strukturę domową, to trzeba nieźle nadszarpnąć budżet i na dodatek może się to nie udać /jak np. zintegrować INELS, CFox czy stacje pogodowe/. Na same kable wydasz majątek i .... poprzestaniesz na zapalaniu "wybranych żyrandoli". Ale taka fanaberia jest tylko dla bardzo bogatych.
  • Poziom 11  
    Sprzedaż sprzętu nie wchodzi w rachubę, bowiem jest pożyczany. Dzięki za starania, ale jednak zostanę przy temu rozwiązaniu, od czasu, gdy pisałem te posty, trochę się zmienilo. NIe mam juz zamiaru sterować wszystkim przez internet, ani komputer, tylko wykorzystać wspomniany wcześniej panel dotykowy. Wiem, że nie bedzie to w pełni inteligentny dom, jakie są obecnie wykonywane, jednak moj kierunek nie jest z tym za bardzo związany więc po co mam się w to zagłębiać. Skupiam się raczej na czymś co znam i z czego pogłębie przy okazji wiedze.