Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Whirlpool ART489 nie wyłącza się

12 Kwi 2011 22:20 7701 13
 • Poziom 9  
  Pomóżcie proszę, bo nie wiem jak zabrać się do mojej lodówki. Lodówka ma 2,5 roku i jest już po gwarancji. Objawy są następujące:
  - agregat pracuje cały czas i jest gorący, a w czasie pracy wydawanych jest dużo odgłosów,
  - skraplacz jest gorący w części od strony agregatu,
  - chłodziarka utrzymuje zaprogramowane 6 stopni, a tylna ściana jest na przemian z rozmrożonymi i z zamrożonymi kropelkami (równo na całej powierzchni)
  - zamrażarka ma temperaturę -10..-13 przy zaprogramowanych -18 i często włącza się alarm - jedynie dwa górne parowniki są oszronione, dolny prawie nic,
  - czasami się zdarza, że przez chwilę w zamrażarce jest nawet -25 stopni.

  Był już jeden fachmen, dotknął skraplacza, stwierdził że to elektronika i się zawinął.

  Pozdrawiam
  Jarek
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 12  
  U mnie w podobnym przypadku winna była nieszczelność układu chłodzenia. Agregat pracował na okrągło, bo nie miał czego sprężać, a temperatura była za wysoka, bo nie było czego rozprężać ;)
 • Poziom 9  
  Po tym jak fachmen wyszedł zabrałem się za elektronikę. Mogłem co najwyżej wypiąć obie płytki, oglądnąć pod kątem lutów i przegrzanych elementów. Co ciekawe, na płytce z wyświetlaczem i przyciskami siedzi mikrokontroler HC08, natomiast na płytce z elektroniką i przekaźnikami jest ST7. Komunikują się ze sobą uartami po jednej linii (half-duplex).

  Jak lodóweczka odpoczęła, to nawet zaczęła prawidłowo pracować ku mojej uciesze, ale po 2 godzinach znowu zaczęła po swojemu. Rozłączała się przy -20 w zamrażarce i ponownie włączała przy -14, a nastawione było -17. Po dwóch godzinach przy -14 włączyła się, a temperatura nadal spadała poprzez -12 (tutaj pojawił się alarm) do -10 i tak zostało jej na ponad godzinę. Potem znowu zaczęła pracować prawidłowo -20/-14 i po kolejnych 2 godzinach kolejny alarm. Zaliczyłem w nocy ze 3 pobudki.
 • Specjalista AGD
  Masz nieszczelność układu więc wołaj fachowca trzeba zlokalizować nieszczelność.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 39  
  Coś mi to nie pasuje na nieszczelność, sprawdź zgodność temperatur zwykłym termometrem.
 • Poziom 9  
  Przyniosłem z pracy multimetr z czujnikiem temperatury i sondę wrzuciłem do zamrażalnika wyprowadzając kabel na zewnątrz. Najdziwniejsze dla mnie jest to, że gdy są momenty wadliwej pracy do agregat spręża gaz, skraplacz jest gorący, a temperatura w zamrażarce powoli wspina się do góry, czasami nawet do 0 stopni!
 • Poziom 2  
  Witam jestem nowy na forum i mam taki sam problem z tym modelem . Proszę o odświeżenie tematu . Pytanie do użytkownika jaremi czy uporałeś się ze swoim problemem. Dzięki za zainteresowanie.
 • Poziom 14  
  Witam.
  Ja również posiadam taki model lodówki. Pół roku temu pojawił się problem z zamrażaniem artykułów w chłodziarce. Sprawdziłem rezystancję czujnika. Był o.k. Dostałem się do niego w celu sprawdzenia w jakim jest stanie. Zamocowałem go ponownie i do wczorajszego dnia wszystko było o.k. W moim przypadku sprężarka nie pracuje non stop, ale temperatura wewnątrz chłodziarki jest za niska. Czy zdaża się że czujnik zmienił swoją rezystancję i pracuje w inny zakresie powodując inną warość temperatury chłodziarki. I drugie pytanie, jaka jest wartość rezystancji tego termistora?
 • Poziom 14  
  Widzę że nikt nie miał takiego przypadku.
  O dziwo lodówka znów działa poprawnie. Piszę o dziwo, bo nic nie zostało wymienione. Przeprowadziłem te same operacje, co pół roku temu, tzn.
  Dostałem się do termistora chłodziarki i zamocowałem go do rurki chłodzącej jeszcze raz.
  Wyjąłem elektroniczny sterownik lodówki (wypiąłem szystkie wtyczki i wpiąłem je ponownie)
  Zdemontowałem panel regulacji temperatury i zamonowałem go ponownie.
  Skontrolowałem rezystancję wszystkich trzech termistorów (wszystkie jednakowe w tych samych temperaturach)
  Wypięcie samej wtyczki od termistorów ze sterownika nic nie pomogło. Dopiero wypięcie wszystkich wtyczek dalo pozytywny efekt.
  Moje pytanie do kolegów fachowców. Co moze być powodem tak dziwnego zachowania chłodziarki? Spodziewam się że znów jakiś okres lodówka popracuje normalnie, a poźniej znów zacznie zamrażać artykuły w chłodziarce.
 • Poziom 2  
  Witam , po długiej walce z serwisem panowie orzekli w mojej sprawie uszkodzenie elektrozaworu sterującego . Naprawa odbędzie się u mnie w domu więc będę wiedział przynajmniej co zrobili itd. koszty około 450 zł bo niestety trzeba wymienić czynnik , po naprawie lodówka ma być monitorowana przez tydzień więc na efekty trzeba poczekać . Jeśli naprawa zostanie przeprowadzona napiszę czy wszystko działa .
 • Poziom 14  
  Ja też podejrzewałem elektrozawór, ale w moim przypadku sprężarka się wyłączała, tylko przy niższej temperaturze chłodziarki, więc wydaje mi się, że u mnie problem tkwi okresowo po stronie kontroli temperatury.
 • Poziom 2  
  U mnie też się wyłącza tylko po pewnym czasie i jeśli ma zadaną -17 to chłodzi nawet do około -22 tylko że jej to długo zajmuje i przy ciągłej pracy temperatura potrafi wzrosnąć do - 3 . Więc panowie orzekli właśnie zawór. Zobaczymy.
 • Poziom 14  
  Daj znać, jak będziesz miał jakieś efekty.
 • Poziom 2  
  Witam ,uporałem się z moją lodówką . Pierwszym problemem był elektrozawór został wymieniony przez service i miało być po problemie niestety nadal było to samo . Service zabrał ja do siebie i po 2 dniach przyjechała naprawiona , stwierdzili olej w układzie i zauważyłem że wymienili skraplacz . Jak do tej pory jest wszystko ok koszt całej naprawy 400 zł. Elektrozawór wymieniali na miejscu i stary zostawili to chyba nie ściema.Pozdro.