Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana kotła grzewczego - może ktoś doradzi

frigo 13 Kwi 2011 12:28 1848 5
  • #1 13 Kwi 2011 12:28
    frigo
    Poziom 12  

witam,
    od razu zaznaczam że jestem zielony jak wielkanocna rzeżucha w temacie. Tzn wiem co to gaz, rurka, kombinerki i że to kwadratowe nad pralka to kocioł grzewczy beretta idra exclusive który notorycznie się psuje i przynosi rachunki rzędu 800zł za gaz za okres 2mc w zimie. mieszkanie 60m2 jest niestety na parterze, pod mieszkaniem garaże. w dodatku skrajne czyli od trzech stron wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Budynek jest docieplony styropianem. od piwnic i garaży również ale jest ciągle zimne mimo wszystko choć teraz w zimie przez pewien okres nikt nie mieszkał a ja zostawiłem piec ustawiony na ok 7-8 st i na termometrze nie widziałem żeby spadła ta temperatura niżej 12 st. nie wiem czy to dużo czy mało bo się na tym nie znam, ale ten piec coś za dużo moim zdaniem spala. jedyne co mogę zrobić na dzien dzisiejszy to jeszcze wstawić drugie drzwi wejściowe. Okna plastikowe ok 15 letnie które też w sumie już szczelne mocno nie są. grzejniki żeliwne których na razie nie chcę wymieniać bo musiałbym robić juz chyba porządnie całą instalację na nowo.
    jednak wydaje mi się zę ten piec kwalifikuje się już do wymiany bo sama świeczka przecież ciągnie tego gazu od groma. Mieszkanie obecnie wynajmuję i wiadomo że nie bedę tam wstawiał super sprzetu bo najemcy jak najemcy... dbają ale nie o cudze więc interesuje mnie jakiś model pieca w miare bezawaryjnego, który choć trochę ograniczyłby zużycie gazu, nie sprawiał kłopotu i w miarę za jakieś rozsądne piniendze żebym tu nie dokładał do tego interesu. wprowadzać sie tam nie zamierzam a w przyszłości może to mieszkanie sprzedam bo ta zabawa w wynajmowanie to więcej nerwów niż korzyści.
    Co by było w miarę sensowne na zamianę tej beretty i co byłoby najprostsze w instalacji tego pieca w miejsce tej beretty. on co roku sprawia jakies problemy - był wymieniany chyba jakiś panel kontrolny, pompa... trochę to wszystko kosztuje i chyba lepiej zainwestować w coś innego.
    Wiem że powinienem skupić się na uszczelnieniu chałupy ale widzę ze sąsiedzi mają te same okna co ja a rachunki mniejsze... no fakt - mieszkanie na parterze i to podejrzewam jest największy problem.. no mogę te drzwi drugie wstawić ale to chyba wszystko
    jakieś pomysły? które marki w serwisowaniu, częściach są znośne?
    Byłbym wdzięczny za ewentualne sugestie

0 5
  • #2 15 Kwi 2011 10:40
    markmd
    Poziom 24  

Twoje rachunki nie odbiegają od normy.

0
  • #3 15 Kwi 2011 10:58
    frigo
    Poziom 12  

no właśnie tak sobie poczytałem to i owo i rzeczywiście te 400zł mc to raczej norma biorąc nawet pod uwagę to ze to mieszkanie ma niekorzystną lokalizację, ale tak czy siak w niedalekiej perspektywie czeka mnie wymiana tego pieca bo to stary piec sprawiajacy kłopoty i boje się żeby coś powazniejszego sie nie stało i ludzie krzywdy sobie nie zrobili przy okazji (nawiew do łazienki chyba aż za duży bo czasem jak dmuchnie to normalnie z kibelka wygania ale ciąglę mam widmo czadu w perspektywie i wolałbym spać spokojniej) jakbym miał ładować w niego kolejne setki zł to już chyba lepiej coś nowego wstawić. obecnie z tego co wiem (nie mieszkam tam w tej chwili) piec jest ustawiony na ten program letni wiec obieg na co nie powinien się włączać ale lokatorka powiedziała mi ze czuje ciepłe kaloryfery i wydaje mi się to trochę dziwne. jaka może być przyczyna skoro nie powinien puszczać wody na kaloryfer - a przynajmniej mi się tak wydaje?
    A druga sprawa - jakbym wymieniał - to z tego co zrozumialem mogę zainstalować z otwartą lub z zamknietą komorą (kondensacyjny raczej mi się nie bedzie kalkulował bo pewnie tam całą instalację trzeba by było modernizować) - to fakt że mieszkam na parterze w 3 pietrowym bloku z poddaszem nie uniemożliwia montażu kotła z zamknieta komorą? Czy po prostu zostac przy otwartej i dac sobie spokój turbo? Obecnie tam w kominie jest tylko spalinowa rura chyba ale to tylko domysły raczej. Wolałbym z zamkniętą bo już by tam wiatr nie hulał po tej łazience ale nie wiem czy się da.
    A jeśłi już to do takiego mieszkania które ma dokładnie 57m2 jaki piec nieduży by się nadawał? Miasto wojewódzkie więc serwis nie bylby chyba problemem.
    I też tak sobie myślę czy przy wymianie pieca nie należałoby wyczyścić - przepłukać instalacji - kaloryferów bo pewnie zamulone?
    I jeszcze jedna sprawa - ile taka beretta zużywa gazu na sama świeczke? Z tego co mi znajomy mówił nawet do 200m rocznie. To trochę dużo mi się wydaje.

0
  • #4 15 Kwi 2011 11:12
    markmd
    Poziom 24  

Możesz pod rozwagę brać piece z zamkniętą komorą z kondensacyjnym włącznie. Instalatorzy dadzą sobie radę. Świeczka w piecu pobiera znikomą ilość gazu-nie słuchaj durnych sąsiadów.

0
  • #5 11 Lis 2011 22:27
    cezar73
    Poziom 9  

Mam podobny problem. Mój nie doczeka końca zimy jak orzekł spec i mam totalny kanał- co wybrać? Ów spec polecił kotły Witkowskiego i szukam opinii
    Potrzebuję tradycyjny kocioł zasypowy, wszystkopalny i najlepiej bezawaryjny
    co myślicie?

0
  • #6 12 Lis 2011 08:44
    markmd
    Poziom 24  

Ten temat dotyczy kotłów gazowych. Załóż nowy temat, opisz dokładnie swój problem, a nie podpinaj się do starego tematu. Uzyskasz na pewno pomoc.

0