Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór wzmacniacza do pokoju 20m.kw. [~300zł]

phini 13 Kwi 2011 21:35 2522 26
  • #1 13 Kwi 2011 21:35
    phini
    Poziom 10  

Cześć!
    Stoję przed kupnem wzmacniacza do małego pokoju 20m². Kolumny jakie na razie posiadam zostały osierocone przez miniwieżę stereo. Są to kolumny , dwudrożne, o mocy (mniej więcej, nie mogę znaleźć parametrów) po 25 - 30W. W przyszłości raczej zostaną wymienione(jednakże, na pewno nie będą to kolumny o 3-cyfrowych mocach). Źródłem dźwięku będzie komputer.

Przeglądając popularny portal aukcyjny natknąłem się na modele:
    Denon PMA-737
    Denon PMA-260

Oraz kilka Yamah, które niestety wymagają kolumn przynajmniej 6 Ohm.
    Zatem pytanie brzmi: Czy któryś z powyższych Denonów zda egzamin? Ewentualnie jakie inne opcje polecacie. Dysponuję kwotą rzędu ~300zł.

0 26
  • #2 13 Kwi 2011 21:47
    wariato
    Poziom 43  

Jeśli już to wybierz DENON PMA-250SE to bardzo przyzwoity klocek od ,,Demona'' i będzie lepszym wyborem w tej cenie. Gdybyś mógł troche dołożyć to lepiej wziąść 350SE - widziałem na aukcji. Patrząc przyszłościowo nawet jak zmienisz kolumny, to zostaniesz z dobrym jakościowo i brzmieniowo napędem. A że nie potrzebujesz dużo mocy, uważam to za idealną propozycje.

0
  • #3 13 Kwi 2011 22:13
    phini
    Poziom 10  

No ten 350SE by mi pasował, gdyby nie cena. Znalazłem za 350zł ale jako aukcję, więc kto wie do ilu cena urośnie. Polecane przez Ciebie modele są trochę słabo dostępne, po jednej sztuce na aukcjach, więc ciężko nawet wybrać lepiej zachowany egzemplarz. Tak czy inaczej, dzięki za sugestie(i wyprowadzenie z błędu jakim było rozważanie między 737 a 260 ;) ), na pewno wezmę wskazane modele pod uwagę, jeśli tylko pojawią się w dobrym stanie i odpowiedniej cenie. Oczywiście inne modele cały czas wchodzą w grę ;)

0
  • Pomocny post
    #4 13 Kwi 2011 22:45
    wariato
    Poziom 43  

Jak się postarasz to możesz tę aukcję wygrać albo skonsultować ze sprzedającym czy sprzeda od ręki. Wtedy nikt Ci nie sprzątnie go z przed nosa.
    Generalnie rzecz biorąc, to te wzmacniacze to rzadkość na rynku wtórnym, nie były chyba u nas zbyt popularne a z drugiej strony może kto je posiada to po prostu nie chce pozbywać się dobrego sprzętu :) W każdym bądź razie nie oczekuj wysypu tych wzmacniaczy, bo zdarzają się naprawdę rzadko. Obserwuje dłuższy czas i poważnie jest ,,deficyt'' tych klocków.

0
  • #5 13 Kwi 2011 23:03
    phini
    Poziom 10  

Hmm, rozumiem rozumiem. Dzięki za rady :) Natomiast, czy są modele innych producentów warte uwagi? Pytam tylko ze względu na to, że jakbym się nie zdecydował wydać ponad 350zł albo ktoś by mnie ubiegł z kupnem to chciałbym mieć coś "zapasowego" za czym mógłbym się rozejrzeć.

-edycja
    patryk3444, dzięki za odpowiedź. Niestety ta Yamaha niezbyt mi "leży" ze względu na to, że toleruje kolumny 8-16 Ohm, a ja na razie dysponuję kolumnami 4 Ohm.

0
  • #6 13 Kwi 2011 23:03
    patryk3444
    Poziom 20  

Pomyśl także o sprzęcie yamahy a dokładnie a-52o porządny wzmacniacz i bardzo mocny potrafi zatrząść pokojem

0
  • #7 13 Kwi 2011 23:23
    pioreK.
    Poziom 17  

Kupowanie PMA-350SE może być dla niektórych ryzykowne. Jak pewnie zauważyłeś nie ma tam regulacji tonów niskich i wysokich, nie ma również loudnessa, który wg mnie odgrywa istotną rolę przy "delikatnym" (cichym lub jak to woli niezbyt głośnym) słuchaniu muzyki - przy głośniejszym słuchaniu na loudness'ie zaczyna zaś dudnić i buczeć, dźwięk staje się niewyraźny (bynajmniej tak reagują na to STX F-180 przy Technics SU-V670).
    Także warto to wziąć pod uwagę, a najlepiej przed kupnem umówić się na odsłuch.

0
  • #8 13 Kwi 2011 23:37
    wariato
    Poziom 43  

Do 350pln ciężko o dobry klocek jeszcze który by chętnie współpracował z impedancją 4 ohm. Sporo Pioneerów toleruje 4 ohm, ale wychodze z założenia że jeżeli można mieć świetnie brzmiący wzmacniacz za takie pieniądze to nie ma sensu zaprzątać sobie nimi głowy.
    Można byłoby zaproponować jeszcze Marantza PM50 - taki ciepło brzmiący wzmacniaczyk, tylko że ta nieszczęsna impedancja.. Ale np NAD 304 mógłby się spisać - opinie ma zadowalające i jeżeli nie Denon to obstaję za NADem choć go nie słyszałem.

P.S. Co do 350SE to przy tym wzmacniaczu uważam że pokrętła są zbędne, jak na minimalistyczny klocek jest dynamiczny, szczegółowy i dość neutralny. Poza tym zawsze można zainwestować w korektor graficzny :D

0
  • #9 14 Kwi 2011 00:57
    phini
    Poziom 10  

Hmm skoro impedancja moich obecnych kolumn stanowi taki problem, to może by spróbować dobrać wzmacniacz potrafiący udźwignąć 6+ Ohm? Nie mam w zwyczaju maltretować sąsiadów muzyką, więc oszczędzanie wzmacniacza nie byłoby dużym problemem.

0
  • #10 14 Kwi 2011 09:03
    Pablo1964
    Moderator

phini napisał:
    Kolumny jakie na razie posiadam zostały osierocone przez miniwieżę stereo. (...) W przyszłości raczej zostaną wymienione

Od tego zacznij. One z najlepszym wzmacniaczem będą grać tak samo jak z miniwieżą. Nie warto zawężać pola wyboru żeby dostosować nowy wzmacniacz do nich.

0
  • #11 14 Kwi 2011 11:03
    phini
    Poziom 10  

Wiem, i nie oczekuję od nich(kolumn) cudów. Jednakże z tak ograniczonym budżetem musiałem ustalić sobie jakieś priorytety. Na razie niech to gra jak tamta miniwieża. Bo teraz nie miałbym czym napędzić tych "nowych" kolumn, więc one i tak by leżały i czekały na wzmacniacz. Prawdę mówiąc to zaczynam się zastanawiać czy nie kupić sobie czegoś przejściowego(czyli "głośników" komputerowych typu Microlab 6c) i poczekać na dopływ gotówki i dopiero wtedy kupić od razu cały zestaw: wzmacniacz + kolumny.

0
  • #12 14 Kwi 2011 11:30
    pioreK.
    Poziom 17  

Microlaby jak i większość głośników komputerowych mogą się "zgubić" w takim pokoju. 20m² to nie taki znowu mały pokój, więc korzystając z Microlabów zabraknie Ci basu. Takie głośniczki to do pokoju max. 15m², żeby był efekt.
    Ja bym na razie powstrzymał się od zakupu czegokolwiek, pozbierał trochę pieniążków i pokusił się o kupno kolumn + wzmacniacz.

0
  • #13 14 Kwi 2011 11:54
    Pablo1964
    Moderator

Również sądzę, że to najlepsze wyjście. Zakup półśrodka w tej chwili spowodowałby zmniejszenie docelowego budżetu.

0
  • #14 14 Kwi 2011 11:54
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

W podobnej cenie sprzedałem arcam alpha 5. I ten wzmacniacz polecam. Z yamahami serii 500 nie mam dobrych doświadczeń. Nie powalają pod względem brzmienia. Szukał bym też NAD 3020 i 3240PE

0
  • #15 14 Kwi 2011 15:49
    phini
    Poziom 10  

No dobrze, przekopałem trochę allegro i znalazłem takie modele:

Denon PMA-360
    Kenwood KA-5040r
    Onkyo ? Czytałem o serii Integra, niektóre modele można dostać w cenie ~300zł

Przypominam, że nie chcę wydać fortuny na wzmacniacz, a i bardzo czułego ucha nie mam.

PS: Szukam innych modeli, bo może któryś jest dobry a zapomniany i warto by było się nim zainteresować.

0
  • #16 14 Kwi 2011 16:07
    wariato
    Poziom 43  

Zagłębiłem się w czeluścia internetu i poczytałem o tym NADzie 3020 o którym wspomniał przemo-lukas i w tej cenie zabije on prawdopodobnie wszystkie wzmacniacze które wystąpiły w tym temacie.
    Jest okazja nawet na allegro w cenie 350 (licytacja) ale może nikt się nie skusi.

W sumie ten Kenwood również nie byłby złym wyborem, solidne kondensatory Elny, duże trafo.

0
  • #17 14 Kwi 2011 16:51
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

No 3240 też mocno intrygujący. Proszę poszukać co oznacza PE. :D

0
  • #18 15 Kwi 2011 21:24
    phini
    Poziom 10  

Ciężka decyzja(wiadomo, kasę wyrzucić w błoto to żadna sztuka), ale raczej zdecyduję się na tego Kenwooda. Nie jest drogi a z przesyłką akurat zmieści się w moim budżecie. No chyba, że los powie "no weź, gościu co ty robisz..." to zmienię zdanie ;)

0
  • #20 16 Kwi 2011 00:08
    phini
    Poziom 10  

Pablo1964, dzięki, przeczytane. Próbujesz zwrócić moją uwagę na problemy z tym modelem czy raczej na jego zalety?

0
  • #21 16 Kwi 2011 00:39
    Pablo1964
    Moderator

Wydźwięk mojego postu był neutralny. Dałem link do tematu, z którego możesz się nieco więcej dowiedzieć o tym modelu. Nie widzę powodu by go odradzać.

0
  • #22 16 Kwi 2011 10:48
    phini
    Poziom 10  

Zamieszałem, zamieszałem i chyba zrobię to ponownie. Tak sobie pomyślałem, kupować sprzęt z drugiego końca Polski -> sprzęt będzie słany kurierem, a to chyba niezbyt zdrowe jest(wiadomo, paczka się może uszkodzić..). Do tego za przesyłkę wołają 50zł nawet, a muszę i tak wierzyć sprzedawcy na słowo, że wszystko jest okej ze sprzętem. Zatem będę polował na coś z mojej okolicy, czyli będzie zabawa, bo nikt nie sprzedaje wyżej wymienionych modeli w okolicach Łodzi ;)
    PS: Aha, rozumiem, że amplituner jako wzmacniacz niezbyt się sprawdzi? np NAD 7130 czy Kenwood KR-V5090?

0
  • #23 16 Kwi 2011 11:24
    Pablo1964
    Moderator

Musisz umieć odróżnić amplituner stereo od amplitunera kina domowego. Ten pierwszy (np. NAD 7130) to nic innego jak wzmacniacz i tuner w jednej obudowie. Drugi zaś (np. KR-V5090) konstruowany jest w innym celu i praca w trybie stereo jest tylko funkcją dodatkową.

1
  • #24 16 Kwi 2011 11:40
    phini
    Poziom 10  

Tak tak, ale amplituner wielokanałowy chyba może działać w trybie stereo i cała elektronika (dekodery dźwięku) nie będzie się mieszać w sygnał? Swoją drogą, nie mogę znaleźć za dużo informacji o tym NADzie, parę pozytywnych opinii tylko. Nie wiem czy to kwestia tego, że tak mało popularny, czy może faktycznie porządny sprzęt i nikt o nim nie pisze ;) Natomiast nie wiem co o tych dwóch modelach myśleć, obie marki mają różne opinie w zależności od modelu. Nie wiem czym się teraz sugerować.

0
  • Pomocny post
    #25 16 Kwi 2011 11:49
    Pablo1964
    Moderator

phini napisał:
    Tak tak, ale amplituner wielokanałowy chyba może działać w trybie stereo i cała elektronika (dekodery dźwięku) nie będzie się mieszać w sygnał?

Przeczytaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1043839.html

0
  • #26 16 Kwi 2011 11:53
    phini
    Poziom 10  

O, dzięki. No teraz to mi głupio bo takiego tematu nie zauważyłem... W każdym bądź razie, dzięki za pomoc, teraz wiem na co polować.

0
  • #27 17 Kwi 2011 20:51
    phini
    Poziom 10  

Wszystko co dobre to mi sprzed nosa ucieka ;] W okolicy wypatrzyłem jeszcze Pioneera A-333(300zł) , podobno nie jest to najwyższy model, ale może ktoś wie jak on wypada w porównaniu do tego Kenwooda? Kenwood wyjdzie mi około 50zł drożej.

PS: Swoją drogą, nie można samemu scalić obu postów? Z jednej strony podwójny post kiepsko wygląda, ale z drugiej inni wiedzą, że coś nowego się pojawiło w wątku.

0