Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw głośnomówiący Bluetooth w samochodzie - pytania

djkill 13 Kwi 2011 22:01 3584 4
  • #1 13 Kwi 2011 22:01
    djkill
    Poziom 12  

Witam. Mam prośbę o pomoc w budowie układu realizującego funkcję zestawu bluetooth w aucie. W radiu posiadam wejście Telefone, więc wyciszanie nie stanowi problem. Jako serce modułu pracuje najprostsza słuchawka bezprzewodowa za kilkadziesiąt złotych. Problemy, z którymi się borykam, są następujące: Radio ma rozdzielone masę sygnałową i zasilającą. Wszystkie głośniki mają zewnętrzne wzmacniacze - radio nie wykorzystuje swojej końcówki (Audi Concert + system aktywny). Przełączanie sygnału radio/telefon jest zrealizowane na przekaźniku. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że przy podpiętym do wejścia wzmacniacza sygnale z słuchawki bluetooth praktycznie wszystko jest dobrze, ale dotknięcie masy zasilania słuchawki do masy radia powoduje zwarcie. Zmiana kabelków idących do słuchawki nie pomaga. Pomyślałem więc inaczej: wlutowałem stabilizator 7805 i zasiliłem słuchawkę z instalacji, a dorobiłem mały przedwzmacniacz mikrofonowy wraz z mikiem elektretowym, żeby odseparować galwanicznie słuchawkę bluetooth od masy sygnałowej radia. Niestety przedwzmacniacz na jednym tranzystorze jest za słaby, więc najprawdopodobniej podepnę jeszcze mały wzmacniacz, np. na LM386. Drugi taki układ musi służyć do wzmocnienia sygnału z mikrofonu, gdyż obecnie jest on niewystarczający do prowadzenia normalnej rozmowy. Mam nadzieję, że macie jakieś prostsze sposoby, aby zrealizować mój pomysł, bo przedwzmacniacze niestety szumią i sam fakt ich budowania może okazać się niekonieczny. Z góry dziękuję za wszystkie sugestie:) Chciałbym to jakoś szybko ogarnąć w możliwie prosty sposób.

0 4
  • #2 13 Kwi 2011 23:38
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

djkill napisał:
    Przełączanie sygnału radio/telefon jest zrealizowane na przekaźniku. Wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że przy podpiętym do wejścia wzmacniacza sygnale z słuchawki bluetooth praktycznie wszystko jest dobrze, ale dotknięcie masy zasilania słuchawki do masy radia powoduje zwarcie.

No to trzeba odseparować galwanicznie. Radzę zastosować transformator (na aukcjach dostępny jako "filtr masy"). A może wystarczy odseparowanie obu linii kondensatorami...

djkill napisał:
    Zmiana kabelków idących do słuchawki nie pomaga. Pomyślałem więc inaczej: wlutowałem stabilizator 7805 i zasiliłem słuchawkę z instalacji, a dorobiłem mały przedwzmacniacz mikrofonowy wraz z mikiem elektretowym, żeby odseparować galwanicznie słuchawkę bluetooth od masy sygnałowej radia. Niestety przedwzmacniacz na jednym tranzystorze jest za słaby, więc najprawdopodobniej podepnę jeszcze mały wzmacniacz, np. na LM386. .

Tu kombinujesz jak koń pod górę - izolacja galwaniczna metodą akustyczną to coś nowego...

djkill napisał:
    Drugi taki układ musi służyć do wzmocnienia sygnału z mikrofonu, gdyż obecnie jest on niewystarczający do prowadzenia normalnej rozmowy.

Tu chyba starczy lepszy (kierunkowy) mikrofon i jego właściwa lokalizacja (podsufitka, osłona przeciwsłoneczna).

0
  • #3 14 Kwi 2011 13:38
    djkill
    Poziom 12  

Mikrofonik w słuchawce bluetooth to oczywiście prościutki elektret. Jego wzmocnienie jest ustalone tak, aby łapał z tych 10-15 cm, bo taka jest odległość od ustawienia w normalnym użytkowaniu. Tutaj, umieszczając mikrofon, np. w podsufitce, ta odległość wynosić będzie ok 0,5 m - trzeba wzmocnić sygnał, bo nie sądzę, że sam mikrofon wiele zmieni. Co do filtra masy - myślałem o tym, ale nie wiem, czy rozwiąże w pełni moje problemy... ;/

0
  • #4 15 Kwi 2011 21:21
    djkill
    Poziom 12  

to jak - ma ktoś jeszcze sugestie?

0
  • #5 07 Cze 2011 22:47
    djkill
    Poziom 12  

Panowie, odgrzewam temat. Znów mam czas, aby się tym zająć, więc proszę o wskazówki - jak odseparować masy? Czy naprawdę nie ma sensu robić wzmacniaczy, aby odseparować "akustycznie"? Bardzo proszę o wskazówki po raz kolejny - chciałbym już to uruchomić.

0