Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana Laskomex Lf-3 na Wekta TK6 - instalacja cztero przewodowa

14 Kwi 2011 08:58 4234 6
  • Poziom 9  
    Mam problem z podpięciem Wekty TK6 do instalacji czteroprzewodowej. Wcześniej był Laskomex (zdjecie poniżej) Lf-3 z podłączonymi przewodami:
    poz 1. - czerwony
    poz 2. - zielony
    poz 3. - zwarcie do poz. 6
    poz 4. - zwarcie do poz. 5
    poz 5. - niebieski
    poz 6. - biały

Podłączyłem do Wekty według rozpiski znalezionej na elektroda.
    Czerwony do poz. 1
    Niebieski do poz. 2
    Zielony do poz. 3
    Biały do poz. 4

Zwory ustawiłem na opcję 3+1. Unifon po naciśnięciu przycisku dzwoni, ale problem jest że nie słychać mnie na dole, ani osoby która mówi na dole nie słychać na górze (brak reakcji na głośnik i mikrofon). NIe wiem teraz czy lepiej wymienić ten unifon na jakiś inny model (ew. jaki najlepiej kupić) czy uda się go jakoś podłączyć. Proszę o pomoc.

Wymiana Laskomex Lf-3 na Wekta TK6 - instalacja cztero przewodowa
  • Pomocny dla użytkowników
    Najprościej jest podłączyć na próbę tylko masę i słuchawkę i posłuchać, czy słychać odgłosy z mikrofonu na dole. Dopiero potem można podłączyć kolejne kabelki.
  • Poziom 9  
    Czyli rozumię, że niebieski (masa) podłączam pod dwójkę, a zielony (słuchawka) pod pozycję trzecią. Mam wtedy słyszeć mikrofon na dole, OK,
    A co jak nie będę słyszał? Są jakieś inne opcje? Zwory mam mieć w czasie testów włożone czy nie?
    A jak jest w moim przypadku z kwestią generatora wywołania? potrzebuję go mieć czy nie? (Ale chyba nie skoro dzwoni w mieszkaniu, czyli wg mnie generator jest na dole).
    Zwory do usłyszenia odgłosów z dołu nie są konieczne. Po prostu znajdź w ten sposób żyłę słuchawkową i masową. Potem będzie już tylko formalność. Co do dzwonka, to generator leci z dołu i trafia na tą samą słuchawkę, która służy do rozmowy. O jej przeznaczeniu decyduje przełącznik obwodów zwany często widełkami.
    Odnośnie mostków, to ustawia się je tylko do otwierania zamka, a konkretnie odpowiednio w zależności od ilości żył w instalacji. W twoim przypadku mają być obydwa założone. Podobnie miałeś w starym (mostki z drucików).

Ps. Z tego co piszesz, to dobrze przyłączyłeś ten nowy. Chyba, że coś pokręciłeś, bo nie dałeś zdjęcia z podłączeniem nowego.
  • Poziom 9  
    No i sprawa się wyjaśniła - jednak miałem to dobrze podłączone. Problem polegał na tym, że potencjometr od mikrofonu był ustawiony na min. i w ten sposób nie było słyszalności. Po przekręceniu deko w prawo słyszalność już była (jednakże ta słyszalość to koszmar - sam bełkot który nie był człowiek w stanie zrozumieć - najprawdopodobniej mikrofon w unifonie coś jest nie halo, nie pomogły żadne regulacje w.w potencjometrem). Linia sprawdzona przez unifon laskomexa (działa jak super, słyszalość super,). W związku z tym unifon zostanie wymieniony na inny model z innej firmy.
    Dziękuję za pomoc.
    Ściszenie mikrofonu nie powinno mieć wpływu na to, że z dołu nic nie słyszałeś. Spróbuj zatem inny unifon, bo być może faktycznie ten ma jakiś "feler".
  • Poziom 9  
    Próba wymiany unifonu na inny (ale ten sam model i firma) skończyła się tak samo jak poprzednio. Ten sam problem z mikrofonem i słyszalnością. Sprawa poprawiła się dopiero po zainstalowaniu unifonu innej firmy. Problem jak ręką odjął.