Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Domena + XP Home jako printserwer. Zatykające się sesje drukarek.

tomassek 14 Kwi 2011 10:55 2406 7
  • #1 14 Kwi 2011 10:55
    tomassek
    Poziom 15  

Witam,
    Szukam jakiegoś specjalisty od Windows, sieci, domen, który może podsunął by jakiś pomysł.

Mam sieć, około 30 komputerów XP pro, x64, win7, serwer 2003 do domeny, serwer linux jako router i brama internetowa i 2 stanowiska z XP Home pracujące jako print serwery.
    Od jakiegoś czasu pojawił się problem zatykania się komputerów XP Home - przekroczony limit sesji i brak możliwości wydruku (jak wiadomo Home ma limit do 5 użytkowników).
    Do tej pory (jakieś 2 lata) wszystko było OK i ograniczenia Home'a w niczym nie przeszkadzały. Poprzez wpis w rejestrze (autodisconnect=0) zwiększyłem rotację klienów, sesje sieciowe były, ale się samoczynnie błyskawicznie czyściły i grało i buczało, teraz po zalogowaniu użytkowników domenowych, pierwsze 5 osób zestawia sesje z dwoma komputerami Home i blokuje ruch dla wszystkich pozostałych chętnych.

Ale może po kolei wypunktuję kluczowe informacje:

1) Wcześniej w okresie tzw. "przed awarią" wszystko działało jak należy.

2) Mam w biurze 2 komputery sterujące ploterami HP designjet 500 i na nich xp home - na obu komputerach teraz występuje ta sama sytuacja blokowania sesji - stało się to dokładnie w tym samym momencie i tak samo u wszystkich użytkowników, przez co położyło mi opcję plotowania i zaczął się lament pracowników.

3) Po starcie komputera użytkownika, na printserwerze nie widzę żadnej sesji (Sprawdzam w panel sterowania\narzędzia administracyjne\Zarządzanie komputerem/narzędzia systemowe/folderyu dostępnione/sesje), aż do ekranu logowania.
    Zaraz po zalogowaniu usera do domeny, błyskawicznie zestawiana jest jednocześnie sesja do komputera PRINTSERWER1 i PRINTSERWER2 do zasobu "IPC$", wylogowanie się zwalnia tą sesję.
    Zalogowanie innego użytkownika do tego komputera znów błyskawicznie ją podłącza, Sesja jest zestawiona i mimo wszystko nie chce wygasnąć. W rejestrze printserwera zmieniłem klucz: HLM\System\CurrentControlSet\Services\LanmanServer\Parameters|autodisconnect na wartość "0" co miało wyłączać błyskawicznie nieaktywne sesje. Nic to nie dało, sesja trzyma jakbyśmy ją przykleili. Wylogowujemy się i jest zwalniana.

4) Zrobiłem mały eksperyment - Zalogowałem się do domeny na jednym z komputerów (i automatycznie podłączyła mi się sesja), dodatkowo wziąłem laptopa, sformatowany, wgrany Windowsik XP Pro ze sterownikami i nie skonfigurowany do pracy w domenie.
    Podpiąłem do sieci, dostałem numer IP, sprawdziłem że stronki www działają, po podaniu haseł mogę wejść w zasoby serwera - słowem wszystko gra i
    buczy. Z laptopa wchodzę na PRINTSERWER1 instaluję sobie ploter, wchodzę w listę wydruków, sprawdzam na XP Home w sesjach - są oba komputery (a raczej użytkownicy zalogowani do Windowsa).

Zamykam na lapku okienka z zasobami printserwera - sprawdzam sesje - błyskawicznie moja laptopowa sesja znika.

Otwieram zasoby printserwera - sesja się pojawia. Zamykam - znika tak, szybko, że nieraz nie zdążę dobiec do printserwera (pewnie to to ustawienie w rejestrze o którym pisałem). Działa tak jak powinno i jak działało wcześniej w całej sieci.

A co ze stanowiskiem z którego zalogowałem się do domeny ? Po staremu - ciągle trzyma moją sesję użytkownika do zasobu IPC$ - może tak stać cały dzień i mimo, że nie ma nic wspólnego z printserwerem blokuje mi sesję dostępu (łączy go z nim tylko to, że jest podmontowana drukarka udostępniana przez XP Home).

5) Obecnie praca u nas wygląda tak, że pracuje ~20 pracowników. Plotery padają w momencie, gdy pierwsza partia ludzi (limit xp home to 5 sesji) zaloguje się na swoje pulpity.
    Ktokolwiek później chce coś wyplotować ma komunikat o błędzie lub braku zasobów lub coś w ten deseń. Muszę podejść do printserwera, ręcznie wyczyścić aktywne sesje i wtedy chętny na plotowanie mając wolny "slot" podpina się i drukuje.

6) W otwartych plikach widzę połączenia tylko i wyłącznie z \pipe\spoolss (nieraz kilka połączeń od jednego usera)

Zaznaczam, że do ok ~2-3 tygodni temu działało wszystko prawidłowo.

--------------

Przeszukałem bazę wiedzy Microsoftu. Znalazłem, że problemy z pipe\spoolss występowały w win2000 albo XP SP2 i były stosowne łatki na to. Ja mam SP3 i łatki nie działają.
    Inny artykuł (http://support.microsoft.com/kb/328459/pl) sugerował zmianę rejestru i klucza z defaultowej 0 na wartość 2. Nic to nie daje, zarówno po ustawieniu na printserwerze, jak i na stanowisku klienta.

Zrobiłem eksperyment z wartością 1 na printserwerze i wyłączyło to konto gościa. Zaskutkowało tym, że sesje nie podłączały się już do IPC$, a tylko
    do drukarki na moje żądanie i znikały zaraz jak tylko skończyłem korzystać z zasobu, mimo że byłem zalogowany do domeny. Czyli zadziałało prawidłowo, i tak jakbym chciał żeby działało po staremu.
    Fakt, że drukarka musi być zainstalowana wcześniej na końcówce, i dopiero wtedy zablokowane konto gościa na printserwerze.

Niestety parametr ten zamyka dostęp do folderów, nikt nie może wejść na \\PRINTSERWER1 i np wrzucić wydruków drukowanych do plików do folderu z wydrukami w celu ich wyplotowania.
    Nie mają również podglądu na udostępnione zasoby i nie mogą sobie "doklikać" plotera gdyby chcieli go sobie przeinstalować.
    --------------

Podsumowując - jest coś w domenie, co cały czas monitoruje tą drukarkę trzymając z nią połączenie poprzez sesje zerową i konto gościa (a właściwie dwie drukarki, bo oba plotery są podłączone do danego stanowiska poprzez dwa XP Home, i na obu wszystko dzieje sie równolegle).
    Niestety nie jestem w stanie wyłapać o co tutaj chodzi.

Ma ktoś może jakiś pomysł ?

Dziękuję za cierpliwość przy czytaniu, ale ciężko to streścić w kilku zdaniach :)

Tomassek

0 7
  • Servizza
  • #2 14 Kwi 2011 11:38
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Na komputerach użytkowników spróbuj wyłączyć opcję 'automatycznie wyszukuj drukarki'

Na komputerze użytkownika, cmd.exe

net use

co pokazuje, czy sesje będa pamiętane ? tak ?

net use /persistent:no

Warto też ustawić w opcjach drukarki na komputera użytkownika, 'drukuj po ...ostatniej stronie'

0
  • Servizza
  • #3 15 Kwi 2011 10:14
    tomassek
    Poziom 15  

bogiebog napisał:
    Na komputerach użytkowników spróbuj wyłączyć opcję 'automatycznie wyszukuj drukarki'
    Na komputerze użytkownika, cmd.exe
    net use
    co pokazuje, czy sesje będa pamiętane ? tak ?
    net use /persistent:no
    Warto też ustawić w opcjach drukarki na komputera użytkownika, 'drukuj po ...ostatniej stronie'

Wyłączenie automatycznego wyszukiwania nie pomogło

"net use" pokazuje tylko sesję do udostępnionego dysku :
    Code:
    Stan       Lokalny     Zdalny                    Sieć

------------------------------------------------------------------------------
    OK           Q:        \\172.17.38.50\it         Microsoft Windows Network[/tex]

net use /persistent:no - to również nie dało żadnego rezultatu, sesja jak była tak jest zaraz po zalogowaniu do domeny.

Drukowanie po ostatniej stronie nic nie dało. Jedyne co, to jak chciałem wejśc we właściwości drukarki to miałem komunikat że bufor wydruku nie jest włączony i nie dało się wejść we właściwości drukarki. Musiałem skasować wszystkie 5 sesji innych userów, poczekać aż podłączy się moja i dopiero zadziałały właściwości.

Profilaktycznie przeinstalowałem printserwer (format, system, sterowniki) i również nic to nie dało.
    Jedyne co zauważyłem, to to, że w zarządzaniu komputerem w podglądzie sesji są 2 parametry - czas połączenia i czas bezczynności - czas połączenia liczy od początku zalogowania do pulpitu, a czas bezczynności restartuje się co 60 sekund, tak jakby komputer miał jakąś cominutową aktywność.

0
  • #4 15 Kwi 2011 12:00
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Może coś z 'computer browser' - spróbuj wyłączyć 'computer browser' usługę na print serverach.

0
  • #5 16 Kwi 2011 23:13
    zataraa
    Poziom 12  

kiedys mialem cos podobnego, to zadki problem ale jak w twoim przypadku masz heterogeniczne srodowisko moze pomoze.
    W zwiazku z tym iz masz plotery na udziale sieciowym, to
    1) posprawdzaj czy userzy bez wzgledu jacy (domenowi i nie) wszyscy nie maja czasem domyslnej drukarki ustawionej wlasnie na ten ploter,
    powoduje to automatyczne podlinkowywanie drukarki,
    2) w sterowniku do tego plotera jest opcja, autodiscovery czy cos podobnego, wiem ze jesli jest wlaczona i na koncowce mamy sterowniki z monitorem wydruku zainstalowane to one zawsze beda chcialy cos wiedziec o drukarce, a tym samym zabiora jedna sesje.

Czy kupno nowego windowsa pro to taki problem ?

0
  • #6 16 Kwi 2011 23:39
    pacek81
    Poziom 17  

Ja bym zrobił inaczej. Kolega wspomniał, że ma domenę. Dlaczego nie udostępniać drukarki/plotera (lub czegokolwiek innego) z kontrolera domeny? Każda stacja robocza logująca się do domeny może mieć automatycznie instalowany sterownik do urządzenia. Wtedy odpada problem z przekroczeniem sesji użytkowników. Poza tym zyskuje się możlwiość automatyczne instalowania sterowników i podłączania drukarki przez Group Policy Object. Jak kolega wyżej zalecam wymianę wszystkich XP Home na XP Professional. Inaczej trzeba właśnie uprawiać rzeźbienie w brązowej masie ;)

0
  • #7 17 Kwi 2011 01:29
    tomassek
    Poziom 15  

Wyłączenie usługi przeglądarki komputera też nic nie dało.
    Windowsy xp home, dlatego że akurat takie były dostępne komputery z legalnym softem i działało to doskonale. Dodatkowo umożliwiało drukowanie do pliku na komputerze roboczym i w dowolnym momencie przerzucenie tego na printserwer w celu wyplotowania z pliku *.plt bez obciążania stanowiska roboczego (poprzez wydruk z pliku: copy plik lpt1). Każdy w dowolnej chwili może podejść do komputera (lub zdalnie przez vnc) i uruchomić sobie drukowanie, sprawdzić i ponowić wydruk jak mu sie rolka skończy. Przy drukowaniu do kontrolera domeny schowanego w "serwerowni" byłoby to troszkę bardziej utrudnione.

Co do domyślnych drukarek, to na 90% jest to drukarka pdf creatora. Obieg dokumentów jest prawie całościowo cyfrowy - dbamy o środowisko jak możemy :). Muszę poszukać tego autodiscovery - nie pamiętam czy HP Designjet 500 ma taką funkcję.

Zamiana XP na PRO - wydaje mi się, że zyskałbym tylko 5 dodatkowych sesji - wersja pro ma limit 10 połączeń, a chętnych użytkowników mam ponad 20. Zapchają sesje identycznie jak przy Home.
    Ploterów też nie bardzo jak mam podpiąć pod serwer, bo każdy stoi na innym piętrze. Kombinowałem już z tym tematem i załozyłem kartę sieciową Jetdirect 610/615 do plotera. Niestety mają jakąś alergię i nieraz blokują się wyrzucając błędy w stylu error 61:05 albo error 7x:xx. Testowałem na 3 kartach, różnych firmware'ach i chwilowo dałem na luz. Może musiałbym całkowicie odpiąć komp printserwer i zostawić tylko kartę sieciową.

Narazie po dłuugim weekendzie mam jeden trop - dodałem swojego testowego laptopa do domeny i jakoś drukarki przez jeden dzień testu zachowują się jak powinny.
    Po użyciu zasobów dysku/drukarki printserwera, komenda net sessions pokazuje na laptopie czystą listę.
    Sprawdziłem na pozostałych maszynach - net sessions pokazuje non stop podłączenie do serwera głównego (ma tak jak kolega pisze kilka drukarek sieciowych i jest domenowym print serwerem) oraz 2 połączenie do printserwerów z ploterami.
    Tropem tym jest standaryzacja oprogramowania na wszystkich stanowiskach. Mój laptop jest instalowany przeze mnie i nie mam wszystkiego co pozostali (instalacja od naczelnego admina+firmy outsorcingowej, ja jestem teraz jako lokalne wsparcie i na pytanie czy coś nabroili, odpowiedź jest, że nie, nic nie zmieniali, co by mogło mieć związek z drukarkami i dlatego sam przeprowadzam małe śledztwo).

No nic szukam dalej. Jak znajdę to dam znać dla potomnych...

0
  • #8 23 Maj 2011 11:00
    tomassek
    Poziom 15  

Temat rozwiązany, zapomniałem dopisać zakończenie.

Cały problem pojawił się przez instalację oprogramowania uplook5 sprzedawanego przez firmę APLUSC Link

Jest to program do monitoringu infrastruktury IT firmy. Do tej pory używali programu uplook i nic sie nie działo. Po cichu została upgradowana wersja do uplook5, która jako jedną z funkcjonalności oferuje monitoring drukarek i ilości wydruków. Nikt nie skojażył faktów i stąd daremna praca przy poszukiwaniu nieistniejącej usterki windows :(. Aplikacja samoistnie instaluje się poprzez domenę na stanowiskach.

Problem został zgłoszony do producenta, producent przyznał że faktycznie tak się może dziać, ale nie wie co z tym zrobić. Przyjął zgłoszenie serwisowe do rozwiązania przez swój dział programistów.
    Wg dostarczonej instrukcji wyłączono usługę monitorowania drukarek i problem chwilowo zniknął.

Temat do zamknięcia.

0