Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedłużenie WiFi, zamiana na WAN, load balancing. Czy dobrze myślę ?

14 Apr 2011 11:05 3289 6
  • Level 10  
    Witam !

Chciałbym przedłużyć połączenie wifi od drzwi np. routerem z ap client (mogę dokupić antenę by wzmocnić) i potem poprzez drugi router podłączony do ap client np. DI-524 puścić dalej radiowo na mieszkanie. Następnie koło D-Link DIR-320 postawić jakiś ap client żeby zamienić wifi z DI-524 na LAN, i doprowadzić kablem do DIR-320 by następnie zrobić DUAL WAN ze swojego i tego połączenia. Później load balancing np. kiedy moje pasmo będzie obciążone część klientów przejdzie na pasmo wujka itd..

Czy ma to wdg was sens ? Ile prędkości łącza wujka stracę przez takie rozwiązanie ?
    Dałoby to zrobić w inny lepszy sposób ?

Na stanie mam tylko starego laptopa z kartą wifi DWL-G650 którego mogę wykorzystać i jeden stary router DI-524.
    Czy karta w laptopie (DWL-G650) może przedłużać sygnał wifi (może być na innym kanale i ssid) tj działać jednocześnie w AP Client i tworzyć punkt dostępu pod linuxem ?

Sądzę że w rozwiązaniu które wymyśliłem zamknąłbym się w 100zł jakieś 2 routery z AP Client i kable.
    DI-524 już mam

Chciałbym aby przedłużenie w domu odbywało się drogą radiową ze wzg. na układ i rozmieszczenie pokoi, dłużą odległość, różnicę poziomów i problem z montażem kabla.

Pozdrawiam
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 43  
    Quote:
    Czy karta w laptopie (DWL-G650) może przedłużać sygnał wifi (może być na innym kanale i ssid) tj działać jednocześnie w AP Client i tworzyć punkt dostępu pod linuxem ?

To na bank nie.

Quote:
    Chciałbym aby przedłużenie w domu odbywało się drogą radiową ze wzg. na układ i rozmieszczenie pokoi, dłużą odległość, różnicę poziomów i problem z montażem kabla.

Tutaj to pachnie problemami - wifi sie nie lubi ze ścianami, za to wiertareczki fajnie przez nie przechodzą, robiąc miejsce dla kabelków.

Nie wiem w jaki sposób chcesz realizować LB, ale na sprzęcie za 100zł to się tego nie da zrobić raczej. Chyba, że sobie bramy będziesz przełączał na komputerze.
  • Level 17  
    Robiłem coś takiego na TP-Link WR-941ND. Taki router kosztuje około 130PLN co nie jest wygórowaną ceną. Aby zrobić taką sieć należy skorzystać z funkcji WDS (Wireless Distribution System). Nie wiem jak jest ze współpracą tego routera z innymi markami/firmami. TP-Linki, które mają funkcję WDS na pewno działają ze sobą. Myślę, że dwa takie routery i problem rozwiązany. Twój router też może mieć WDS tylko trzeba mieć odpowiednią wersję Firmware. Patrz tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1772310.html
  • Level 10  
    bardzo ciekawa sprawa z WDS. Nigdy bym nie pomyślał że ten router ma taką opcje. Wujek korzysta z DI-524, ja też i wtedy ten DI-524 służył jako "przedłużacz" sygnału wifi ? Tylko czytałem że przy takich rozwiązaniach traci się na prędkości łącza. Wtedy musiałbym i tak dokupić jakiś router aby zamienić wifi na WAN2 do DIR-320.
    Ostatecznie chyba zdecyduję się na takie rozwiązanie. Jeden dobry router WRT54gl zawieszony na ścianie, adaptery PoE, 10metrów jednego kabla i tyle. To będzie jakieś 250zł jak kupie nowy WRT. Zastanawiam się tylko czy kupować używany WRT54gl czy nowy. Radio w takim routerze zużywa się po jakim czasie ?
  • Level 17  
    Ja na Twoim miejscu podarował bym sobie WRT. TP-Link posiada 3 anteny i technologię MIMO (patrz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Multiple_Input_Multiple_Output)
    Nie rozumiem jednak jednego - masz dwa łącza internetowe (np. dwóch operatorów, dwie umowy itp.) - WAN1 i WAN2, czy tylko połączenie między routerami nazwałeś jako WAN2, a WAN1 jest faktycznym połączeniem internetowym?
  • Level 10  
    mam dwa połączenia internetu WAN1 i WAN2. Podaj model tego TP-Linka

ostatecznie zdecydowałem się na taką opcję:

co prawda stary laptop i di-524 nie zostaną wykorzystane ale to rozwiązanie będzie działać chyba najlepiej i jest dosyć dobrze przemyślane.[/img]