Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scania 114l 380 2000r dziwny gwizd

14 Kwi 2011 11:30 2593 1
  • Poziom 9  
    Witam Serdecznie.

Od jakiegoś tygodnia w aucie słychać dziwny gwizd. Myślałem że to turbina ale w jej okolicy jest cichutko - natomiast z przodu - w okolicy chłodnic jest dość intensywny. Najbardziej słyszalny jest w kabinie podczas jazdy i momencie załączania się turbinki. Czytałem, szukałem, byłem u jednego mechanika który stwierdził że chyba to będzie intercooler. Spalanie wzrosło do 37l/100 przy 24t z 34l/100km. Oglądałem go całego ( z wyjątkiem strony od chłodnicy wody bo tam nie ma dojścia ) nie widać zabrudzeń itp. tematów. przewody sprawdziłem, wszystkie złączki poodkręcałem. Nie wiem co dalej robić - bo koszt IC jest dość wysoki a jak się okaże że to co innego to co wtedy....

Drugi problem to dziwne zachowanie wskaźnika temperatury wody. Generalnie stoi na 80 sC. ale bywają momenty ( jak wczoraj ) że nagle skacze na 90 i 100 w ciągu kilku sekund !!!. Po natychmiastowym zatrzymaniu auta, wygaszeniu i przekręceniu zapłonu znów pokazuje 80 :/ Wymieniłem termostat, czujnik temp. wody ( ten przy termostacie - czy jest jeszcze jakiś inny ??) została jedynie chłodnica. W chwili kiedy pokazuje 100 woda się na 99% nie gotuje ale zawsze zostaje ten 1%.... Czy to może być wina chłodnicy ?

I jeszcze jedno - nie mogę tego nigdzie znaleźć - jak i gdzie odczytać kody błędów?

Z góry dzięki za odpowiedź.
    Marek
  • Specjalista - Samochody Ciężarowe
    w sprawie gwizdu to moze byc intercooler pekniety. Trzeba go wymontowac a sprawdza ci go w kazdej firmie ktora zajmuje sie naprawa chlodnic. Wloza go do wody i podadza sprezone powietrze. Czasem wydmuchuje tez te zolte oringi ktore sa na wejsciu i wyjsciu z intercoolera. I pewnie ze wzgledu na pekniecie zaczal wiecej palic bo nie dostaje tyle powietrza co trzeba.

Ze wskaznikiem temperatury to ja mialem taki przypadek w jednej Scani 4 i objawy byly dokladnie takie jak napisales. Oprocz chlodnicy zostal ci jeszcze wskaznik temperatury ten na desce. I to prawdopodobnie on jest uszkodzony. U mnie dokladnie tak bylo. Najlatwiej zdiagnozowac to podlaczajac pod kompa i w droge. Trzeba porownywac wskazania z deski do wskazan monitora.