Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Pionier stereo - problem z pokryciem całego pasma

14 Kwi 2011 12:58 2211 7
  • Poziom 11  
    Witam!
    Mam problem jak w temacie. Przestroiłem ten odbiornik tyle że nie mogę rozciągnąć pasma na całą skale. Całe pasmo 88-108 mieści się na połowie skali i nie idzie tego rozciągnąć co może być przyczyną? Czy dodać jakąś pojemność na agregat?

Dodano po 1 [minuty]:

Dodam jeszcze że odwijałem zwój z cewki L4 - wtedy pasmo gdzieś odleciało.
  • Spec od sprzętu Unitra
    Trzeba stroić tak długo aż się uda, można dołożyć parę piko do heterodyny.
  • Poziom 11  
    Popróbuję, napisze o efektach. Dziękuję za odpowiedź.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Dokładając parę pF do heterodyny zamiast rozszerzać to zawężasz zakres przestrajania. Przy heterodynie przestrajanej pojemnością chcąc uzyskać jak najszerszy zakres przestrajania trzeba dążyć do zwiększenia indukcyjności przy jednoczesnym zmniejszaniu równoległej pojemności obwodu - tak aby drgania obwodu pozostały w założonym paśmie częstotliwości.
    Opisz swoją procedurę strojenia heterodyny, bo póki co objawy wskazują na nieprawidłowo przeprowadzone strojenie. Bo jeżeli przestrojenie polega na wycięciu tylko równoległej pojemności to nie dziwię się, że nie masz pokrycia 87-108,5MHz. Dobrze przestrojona heterodyna ma pokryć pasmo z zapasem po 0,5MHz na początku i końcu pasma. Wiele w obiegu radii po "przestrojeniu" gdzie pasmo zaczyna się dopiero nieco ponad 88MHz, a kończy się już na 107,5MHz.
    Wskaż o którego pioniera dokładnie chodzi, bo na rynku były dwa pioniery. Starszy w drewnianej obudowie i nowszy, mały, plastikowy ze wskazówkowym zegarkiem kwarcowym i 4-ma programatorami.
  • Poziom 34  
    Pionier stereo ---> DSP-102.

Pionier mono (z zegarem) ---> RE-105.
  • Poziom 11  
    Witam!
    Dziś spróbuje i napiszę o efektach.

Dodano po 2 [minuty]:

Chodzi o pioniera (DSP-102 w drewnie, stereo).

Dodano po 2 [minuty]:

A przestrajałem według tego:
    Krzychu7 napisał:
    Witam.
    Zamiast:
    C1 (24pF) wstaw 12pF
    C88 (27pF) wstaw 12pF
    C5 (30pF) usuń
    C13 (36pF) usuń
    C7 (51pF) zmień na 36pF (wykorzystaj wylutowany wcześniej C13)
    C96 (6p8) zmień na ok. 4p7

Następnie strój cewką heterodyny (L4) i kondensatorem dostrojczym C12 na agregacie pojemnościowym aby pokryć cały zakres FM (cewką dla 87,5, kondensatorem dla 108MHz, regulacje należy powtórzyć kilkakrotnie, gdyż wpływają wzajemnie na siebie). Jeśli nie można objąć całego pasma 87,5÷108MHz, to odwiń jeden zwój z cewki L4 i przesuń odpowiednio odczep. Drugim etapem jest dostrojenie obwodu sygnałowego (cewka L2 i kondensator C16 na agregacie) na maksimum sygnału na końcach pasma. Zasada jest taka jak wcześniej opisałem. Pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    W załączniku opis przestrojenia - źródło Serwis Elektroniki. Troszkę inne pojemności kondensatorów niż w twoim opisie. Masz też wycinek schematu. Najlepiej załącznik otwórz w Paint. Być może lecisz na harmonicznych - bez wobulatora troszkę metoda macajewa. Próbuj stroić z innym radiem, oryginalnie przystosowanym na odbiór w "zachodnim" FM (na pokrycie stacji).
  • Poziom 11  
    Dzięki, przyda się na przyszłość bo problem rozwiązałem, zamiast C13 ( w opisie było usuń) wstawiłem trymer 5-10p i mam teraz regulację i bez problemu pasmo się stroi.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.