Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer z Linuxem jako AP router - dzielenie łącza po WiFi

pablo170 14 Kwi 2011 13:00 1507 1
  • #1 14 Kwi 2011 13:00
    pablo170
    Poziom 9  

Witam,

mam AP, którym dzielę bezprzewodowo łącze Internetu na kilkanaście komputerów. Niestety są problemy, brakuje mi dynamicznego dzielenia łącza.

Złożyłem komputer ze starszych komponentów (Intel Celeron 900MHz, HDD 10GB 256RAM), chciałbym wykorzystać go jako router/AP do dzielenia łącza po WiFi - zamiast standardowego APka.

Połączenie wyglądałoby tak: modem>RJ45>(eth0)LinuxAP(wlan0AP)>antena i klienci PC.

Przede wszystkim zależy mi na dynamicznym podziale łącza, w zależności od obciążenia łącza przez dany komputer, oraz stabilności systemu. Transfer gwarantowany również by się przydał. Wiem, że Linux oferuje bardzo wiele świetnych narzędzi do tego i przy większej ilości czasu można taki router postawić.

Jaką dystrybucję dla początkującego Linuxiarza polecacie?
    Jaka karta WiFi będzie najbardziej odpowiednia do tego projektu, która będzie działała oczywiście na Linuxie (kwestia sterowników) w trybie AP. Zależy mi również na mocy w okolicach 20dBi.

Dość dużo czytałem o dystrybucji Fresco NND, lecz projekt od kilku lat nie jest wspierany.

Prosiłbym o jakieś linki z konfiguracją takiego routera/AP. Podział Internetu, ewentualnie otoczenie sieciowe, blokady MAC, itp. Jak to skonfigurować, a potem zarządzać przez przeglądarkę?

Pozdrawiam.

0 1
  • Pomocny post
    #2 14 Kwi 2011 13:24
    Jarosx9
    Poziom 35  

Co do dystrybucji to polecę ci Debiana.
    Co do dynamicznego dzielenia łącza to używałem jakiś czas temu ze świetnym rezultatem naszego polskiego niceshapera.

0