Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie wymiennika do bojlera

mpepe 14 Kwi 2011 14:04 10792 20
  • #1 14 Kwi 2011 14:04
    mpepe
    Poziom 9  

Witam.
    Noszę się z zamiarem podłączenia wymiennika do kotła węglowego a potem do bojlera ale zastanawiam się czy takie rozwiązanie ma sens.
    Czy w ogóle jet możliwość abym podłączył kocioł do wymiennika a potem wyjście z wymiennika z ciepłą wodą wpiął do bojlera gazowego do wejścia zimnej?
    Nie zawsze chce mi się rano wstawać, żeby wcześniej zapalić w piecu aby mieć ciepłą wodę a tak to by chodził bojler.
    Jak nie grzeję w piecu to by gaz się załączał.

0 20
  • Fibaro
  • #2 14 Kwi 2011 21:23
    piracik
    Specjalista - systemy grzewcze

Moim zdaniem jedynym sensownym rozwiązaniem byłoby coś takiego.

Pytanie czy koszt tej instalacji (sterownik, czujniki temperatury, dwie pompy, wymiennik płytowy, zawory, rury itp) wróciłby oszczędzając w ten sposób na gazie.

Sterownik solarny działa na zasadzie różnicy temperatur.
    Gdyby wyczuł, że w kotle jest wyższa temperatura niż w zasobniku, uruchomiłby obie pompy.
    Pozwoliło by to na wykorzystanie ciepła z kotła jednocześnie zabezpieczając, aby nie doszło do sytuacji, że wymiennik schładza nam już podgrzaną wodę.

Przy zastosowaniu tanich materiałów koszt przedstawiałby się mniej więcej tak:
    pompa 2 x 100zł
    wymiennik płytowy 1 x 200 zł
    sterownik 1 x 100zł
    500zł + rury, zawory, jakaś izolacja itp.

0
  • #3 15 Kwi 2011 09:51
    mpepe
    Poziom 9  

Nie wiem czy dobrze rozumie ale twój schemat opiera się na "obiegu" ciepłej wody ? moja instalacja jest starego typu i do baterii mam jedną rurę z ciepłą wodą wiec woda nie krąży bo nie ma obiegu więc nie rozumie po co pompy ?

A podpiecie w taki sposób jak zrobiłem na schemacie u góry nie bedzie właściwe?

Bojler zamiast zimną wodą prosto z wodociągu będzie zasilany ciepłą z wymiennika a jak w kotle węglowym nie zapale to nic nie szkodzi bo zimna woda z wymiennika trafia do bojla a on sobie podgrzewa gazem bo i tak świeczka się pali cały czas w bojlerze. A jak dostarczę mu ciepłą wodę to termostat bojlera nie załączy palnika (dopiero np. nad ranem jak w piecu wygaśnie)

Dodano po 20 [minuty]:

Aha popatrzcie na pierwszy schemat poprawiłem kilka rzeczy.
    Wiem, że jest to trochę kombinowanie i nie będzie to tak efektywne jakby bojler miał wbudowaną wężownicę ale zawsze to lepiej. Gdybym miał bojler z nierdzewki to bym mu odciął pokrywę i wstawił wężownicę z rur i by było po prawie niestety jest emaliowany i jakakolwiek ingerencja nie wchodzi w grę tylko należy ciepło z kotła odzyskać poprzez wymiennik z weżownicą i doprowadzić ciepłą wodę. Ale jeszcze nasuwa sie pytanie czy sterowanie bojlera nie zacznie wariować jak doprowadzę mu ciepła wodę?

0
  • #4 15 Kwi 2011 10:06
    markmd
    Poziom 24  

Możesz tak zrobić jak narysowałeś. To ma sens.

0
  • Fibaro
  • #5 15 Kwi 2011 19:07
    mpepe
    Poziom 9  

A bojlery nie mają jakiegoś zabezpieczenia np jak niektóre pralki podłączone pod ciepłą wodę odmawiają posłuszeństwa? wydaje mi się że nie powinien mieć ale nie znam się aż na tyle mój bojler to AMERICAN WATER HEATER 50 galonów jakieś 180 litrów link do producenta:
    http://www.americanwaterheater.com/products/default.aspx

0
  • #6 15 Kwi 2011 20:45
    markmd
    Poziom 24  

Otrzymałeś odpowiedź-jeśli uważasz inaczej to nie pytaj.

0
  • Fibaro
  • Pomocny post
    #7 15 Kwi 2011 21:57
    piracik

mpepe napisał:
    Nie wiem czy dobrze rozumie ale twój schemat opiera się na "obiegu" ciepłej wody ? moja instalacja jest starego typu i do baterii mam jedną rurę z ciepłą wodą wiec woda nie krąży bo nie ma obiegu więc nie rozumie po co pompy ?

Nie rozumiesz dobrze.
    Mój schemat opiera się o ładowanie warstwowe podgrzewacza gazowego.
    Nie ma znaczenia tutaj czy masz jedną rurę ciepłej wody czy dwie.

Twoje rozwiązanie pozwala na nabranie ciepłej wody do tego podgrzewacza tylko w momencie rozbioru ciepłej wody.
    Moje pozwala na załadowanie całego podgrzewacza ciepłą wodą w momencie kiedy pali się w kotle, bez względu na to czy masz odkręcony kran czy nie.

0
  • #8 15 Kwi 2011 22:19
    1131673
    Usunięty  
  • #9 15 Kwi 2011 22:23
    piracik

Tak jak napisałem "tanich materiałów" czyli najtańsze z allegro.

0
  • #10 16 Kwi 2011 08:25
    markmd
    Poziom 24  

Bardziej mi się podoba rozwiązanie autora postu, niż sposób na ciągłe ogrzewanie podgrzewacza- w końcu on służy do podgrzewania wody. Układ ciągłego podgrzewania spowolni nagrzewanie kaloryferów.

0
  • #11 16 Kwi 2011 08:52
    1131673
    Usunięty  
  • #12 16 Kwi 2011 09:04
    markmd
    Poziom 24  

Ale dlaczego chcecie podgrzewać podgrzewacz?

0
  • #13 16 Kwi 2011 13:55
    1131673
    Usunięty  
  • #14 24 Kwi 2011 06:00
    mpepe
    Poziom 9  

dlaczego chcę ogrzewacz bojler wodą z kotła węglowego?
    bo przez zimę i jesień cały czas grzeję w kotle węglowym część energii można przejąc z niego i dać do bojlera a dlaczego??? ma być TANIEJ
    Znalazłem tak zrobiony układ a okazało się że ma tak zrobione mój wujek :-) o czym nie wiedziałem i chodzi mu ok

Ale musze przyznać że podłączenie wg schematu kolegi mogłoby być faktycznie bardziej efektywne przez to ze woda wymieni się nie tylko wtedy jak puszcze wodę w kranie, natomiast co do wymiennika płytowego mam wątpliwości czy dałby radę żeby wymienić 180l wody w bojlerze

Ja myślałem raczej o dużym wymienniku jak na zdjęciu a w razie potrzeby odciąć zaworami bojler gazowy i puszczać wodę z tego wymiennika prosto na baterie

0
  • #15 24 Kwi 2011 07:43
    piracik

Wymiennik płytowy miałby większą sprawność.
    Chwilę po rozpaleniu w kotle była by już ciepła woda. Co prawda niewielkie ilości ale na pewno szybciej niż z tego wymiennika, który załączyłeś.

Minusem tego rozwiązania są dwie pompki, które potrzebują energii elektrycznej, oraz sterownik.

Plusem Twojego rozwiązania jest to, że mogłoby to pracować grawitacyjnie.

0
  • #16 11 Paź 2011 14:42
    mozdzmar
    Poziom 17  

Witam
    Wątek już jest stary ale nie ma co zakładać nowego. Mam na myśli podobne rozwiązanie dlatego pytanie do autora tematu, czy to rozwiązanie się sprawdza w praktyce (oszczędności gazu, więcej ciepłej wody i czy nie ma przeciwwskazań przy doprowadzeniu ciepłej wody do termy gazowej)?
    pozdrawiam

0
  • #17 11 Paź 2011 20:52
    mpepe
    Poziom 9  

Witam zrezygnowałem w końcu z tego rozwiązania kupiłem wymiennik wody 140l i na razie się sprawdza myślę, że do pełni szczęścia potrzebował będę podgrzewacza przepływowego tzw "Junkers" z elektrycznym zapłonem dla komfortu jak się skończy woda w wymienniku raz dwa będę miał ciepłą teraz w alternatywie mam jedynie bojler gazowy 180l zanim się by podgrzał byłoby to zupełnie nie opłacalne.

0
  • #18 24 Sty 2012 21:29
    mpepe
    Poziom 9  

Witam po małej nieobecności w tym temacie pomalutku będziemy zbliżać się do zakonczenia sezonu zimowego a co za tym idzie grzewczego i w związku z tym mam pytanie do ww wymiennika dwupłaszczowego 140 montował ktoś kolektor słoneczny? noszę sie z zamiarem na próbę zainstalować na dachu 1 panel bo więcej do zbiornika 140l litrów pewnie się nie da zresztą zakładam że powinno to wystarczyć.
    Drugie pytanie jeśli jest to do zrobienia to czy zestaw sterowniczo pompowy sprawdziłem ceny z allegro musi tyle kosztować około 1500zł czy ewentualnie można samemu zakupić oddzielnie tańszy sterownik a pompkę to już w sumie mam.
    oraz jaki panel płaski? rurkowy(próżniowy)?

0
  • #19 24 Sty 2012 22:00
    1131673
    Usunięty  
  • #20 25 Sty 2012 12:23
    mpepe
    Poziom 9  

pompka jest faktycznie kotłowa przystosowana do przepompowania wody ale nie zamierzam korzystać z układu solarnego w zimie a biorąc pod uwagę że kocioł jest połączony do wymiennika do którego zamierzam wpiąć dodatkowo solar glikol by nie zdał egzaminu bo w momencie gdy bedzie pochmurny dzień i solar nie da radę podgrzać wody odkręcę zaworki na kocioł i podgrzeje wodę w kotle w tym momencie glikol z obiegu solarnego zmieszałby się z wodą tak czy tak.
    Co konca sezonu :-) wiesz wlaściwie to jeszcze został luty a ja solarów jeszcze nie kupiłem, więc myślę że obecny czas jest odpowiedni na rogladanie się a tym zanim pozamawiam co potrzeba a potem zamontuję to pewnie bedzie marzec :-)

Co do ceny zestaw pompowy kosztuje sprawdziłem 1200zł w tym sterownik i pompka w ładnym panelu natomiast sam sterownik solarny z 2 czujnikami to koszt od 120-zł plus pompa która chyba ponad 1000zł nie kosztuje

0
  • #21 25 Sty 2012 13:44
    1131673
    Usunięty  
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo