Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobry wzmacniacz na pasma IV-V

Brencik 14 Kwi 2011 23:00 4569 35
  • #1 14 Kwi 2011 23:00
    Brencik
    Poziom 25  

Szukam dobrego wzmacniacza na pasma IV-V UHF. Wzmocnienie około 20dB, niski współczynnik szumów itp. Oczywiście ANPREL odpada bo nie mają nic nie szerokopasmowego nie przystosowanego pod złom antenowy w postaci siatek (odpad produkcyjny przy produkcji siatek i wideł).
    Jakie wzmacniacze proponujecie z własnego doświadczenia?
    Będzie on współpracował z antena ATX-107, odległość od nadajnika 100kW 90km, odbiór DVB-T.

• #2 15 Kwi 2011 00:34
    mpn103
    Poziom 34  

90km przy dobrej antenie powinno być dostępne bez wzmacniacza,
    tyle w temacie.

• #3 15 Kwi 2011 07:45
    Brencik
    Poziom 25  

Nie sądzę, sygnał będzie kolo 45dBu.

• #6 08 Maj 2011 16:03
    Brencik
    Poziom 25  

A jak sprawują się wzmacniacze HFO serii LNA? Niestety są szerokopasmowe 1-69.

• #7 08 Maj 2011 21:13
    matnis
    Poziom 12  

Dobre często ich używałem ale naprawdę super jest wzmacniacz z televesa wzmacnia 13 dB, ale przy większym rośnie współczynnik szumów wiec zapomnij o większym niż 13 db. Czytałeś może mój temat o tytule naziemna telewizja cyfrowa tam jest opisane jaki sprzęt dobrałem a ukształtowanie tereny miałem gorsze.

• #8 08 Maj 2011 21:41
    Brencik
    Poziom 25  

Czytałem, ale nie w tym u mnie rzecz tylko w instalacji w której sygnał muszę mieć na wyjściach a nie tylko na wejściu - dlatego potrzebuje wzmacniacz.
    Na TV podłączonym na krótko do anteny mam sygnał 6-7/10 jakość 10/10.

• #9 08 Maj 2011 22:08
    matis057
    Poziom 33  

Cytat:
    dobre często ich używałem ale naprawdę super jest wzmacniacz z televesa wzmacnia 13 dB ale przy większym rośnie współczynnik szumów wiec zapomnij o większym niż 13 db. Czytałeś może mój temat o tytule naziemna telewizja cyfrowa tam jest opisane jaki sprzęt dobrałem a ukształtowanie tereny miałem gorsze

Co tak się uparłeś na tego televesa? Nie lepiej używać Polskich konstrukcji?

• #10 08 Maj 2011 22:42
    matnis
    Poziom 12  

daj mi jedną polską antenę która ma ekranowany symetryzator. Kiedyś używałem różnych anten ale rozpadały się po czasie najlepsze były chyba bmp. Ale tak na marginesie zobacz na instalacje na antenach maximum, Televes, Facaro, tak wyglądają anteny porządnie wykonane. Dlaczego Televes, Porządne wykonanie, ekranowany symetryzator, ładny wygląd, dobre parametry, w której z polskich anten to masz ????. Chciałbym używać polskich anten lecz pozostawiają trochę do życzenia.

• #11 08 Maj 2011 22:53
    irekr
    Moderator

Brencik; z całym szacunkiem:
    Z odległości 90 km i do nadajnika DVB o mocy 100 kW (odpowiednik analogowej mocy 1 MW) wzmacniacz jest najczęściej zbyteczny.
    Jeżeli sygnał jest na poziomie 45 dBu to jest to około 6 dB zapasu do minimum odbioru. Typowe odbiorniki mają czułość na poziomie 40 dBu.
    Jeżeli mieszkasz w samej Bydgoszczy to warunkiem odbiory tak Rachocina jak i Kisielic będzie tylko profil trasy.
    Otwarty kierunek na nadajnik = jest odbiór, zasłonięty = będą kłopoty.

• #12 09 Maj 2011 11:24
    _cheetah_
    Poziom 37  

matnis napisał:
    daj mi jedną polską antenę która ma ekranowany symetryzator.

ASR-860 / DIGIT MAX HD Telmoru :D Ona miała od zarania dziejów nie dość, że ekranowany symetryzator / wzmacniacz to jeszcze była od zawsze na złączu F. Niesamowicie mocna konstrukcja mechaniczna i dość dobre parametry elektryczne, jak na taki typ anteny. Ja na tej antenie z firmowym wzmacniaczem miałem wszystkie kanały analogowe z Warszawy na odległości 90km....

Ale droga i z tego powodu mało popularna...

I zgodziłbym się - albo Telmor albo zachodnia antena...

• #13 09 Maj 2011 12:01
    Brencik
    Poziom 25  

matnis napisał:
    daj mi jedną polską antenę która ma ekranowany symetryzator.

A na co to komu? Może dipol zaekranować?

Irku wiem że normalnie wzmacniacz nie jest potrzebny, pisałem zresztą wcześniej że podłączając TV "na żywca" do anteny jest idealnie, sygnał 6-7/10, jakość 9-10/10. TYLKO po podłączeniu tego do instalacji w mieszkaniu gdzie występują np. gniazda RTV-SAT przelotowe odgałęźne o tłumieniu 12-16dB muszę mieć wzmacniacz bo inaczej mam sygnał 1-2/10 a jakość 1/10 i brak odbioru BER 3,98e-02.

• #14 09 Maj 2011 17:08
    matnis
    Poziom 12  

Ale ty bercik się namnie oparłeś albo mnie nie lubisz albo nie wiem o co ci chodzi jak nie zwrotnica to poco ekranowany symetryzator. A po to jest ekranowany symetryzator żeby nie było zewnętrznych zakłóceń co większość zauważyła przy przedwzmacniaczach i silnikach iskrowych jak w starych kosiarkach, komarkach malakach itp. A dopiero zobaczysz co będzie się działo przy cyfrówce my ostatnio kolesia wkurzaliśmy jak ustawiał antenę pilotem od alarmu co dziwne wycinał tak sekundowo cyfrowy sygnał.

Ps. napisz mi bo ja nie wiem poco się ekranuje dipol.

• #15 09 Maj 2011 17:09
    irekr
    Moderator

Oki, chyba że kompensujesz straty w instalacji.

Ale na wszelki wypadek przed tym wzmacniaczem załóż zespół filtrów wycinających wszystko poniżej 470 i powyżej 800 MHz.
    Spodziewaj sie że po prostym wzmocnieniu "wszystkiego" może się okazać że analogowe sygnały z Trzeciewca mogą przesterować wzmacniacz. W centrum nad Brdą Trzeciewiec ma poziomy około 96 dB [E], nie można tego lekceważyć.

Będzie dobrze. Pamiętaj jednak że po uruchomieniu Trzeciewca i Osielska trzeba będzie tą instalacje ponownie poustawiać...

A ten gościa co go zakłócaliście pilotem od alarmu zapewne miał anten ze wzmacniaczem. Przy 'gołej' antenie zwykłym pilotem się tego nie zrobi.

• #16 09 Maj 2011 17:44
    matnis
    Poziom 12  

Tak była to antena ze wzmacniaczem 15dB, niestety nie był ekranowany jak założył inną antenę z wzmacniaczem ekranowanym efekt ustał. I to jeden powód dlaczego się upieram na ekranowanie. Ja nawet wtyk F daje kompresyjny. Takie zboczenie na ekranowanie.

• #17 09 Maj 2011 19:38
    Brencik
    Poziom 25  

Ekranowanie symetryzatora spowoduje że antena nie będzie zbierała zakłóceń? Przecież 90% i tak indukuje się w dipolu.

W Osielsku mają uruchomić DVB-T? Myślaem że w Bydgoszczy na Chodkiewicza.
    No właśnie się boje przesterów bo mieszkam 10km od Trzeciewca właśnie. Ka między Trzeciewcem a Iławą to u mnie 24stopnie.

• #18 09 Maj 2011 20:02
    matnis
    Poziom 12  

Brencik napisał:
    Ekranowanie symetryzatora spowoduje że antena nie będzie zbierała zakłóceń?

Nie chce cię denerwować ale gdzie ja to napisałem????

• #19 12 Maj 2011 19:51
    Brencik
    Poziom 25  

Nie wiem gdzie napisałeś ale tak pewnie pomyślałeś :)

Myśle że nawet jak zastosuję wzmacnaicz około 15-20dB nie beę miał przesterów analoga z Trzeciewca gdyz antene mam skierowaną na Iławę, tj. 24st w praw od Trzeciewca co z anteny ATX-107 robi antenę o wzmocnieniu 1dB jeśli chodzi i o kierunek Trzeciewiec.

• #20 12 Maj 2011 20:36
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

PANOWIE Brencik i matnis .

Spotkajcie na PW wedle regulaminu 3.1.14 .
    Błagam aby nie w publicznym dziale elektrody.pl . :cry:

Mogę być sędzią. :D

Pozdrawiam.

• #21 13 Cze 2011 21:39
    Gosia00000
    Poziom 9  

A ja mam siatkową za wzmacniaczem szerokopasmowym 30 dB i z Lodzi odbiór wszelakich programów analogowych z 50 km. Bajdurzycie więc panowie. Co Was wzięło na krytykę anten siatkowych. 90 procent w okolicy Zelowa to siatki - ludzie na nich odbierają DVB-T Wręczyca i Mikstat !!!

• #22 14 Cze 2011 06:58
    irekr
    Moderator

Cóż, maluchy tez były "w każdej zagrodzie" co nie oznacza że jest najlepszym samochodem...

• #23 14 Cze 2011 08:33
    wachcio
    Poziom 24  

Gosia00000 jesteś pewna, że odbierasz wszystkie programy nadawane z Łodzi? http://radiopolska.pl/wykaz/lokal.php Do nadajników masz ok 40 a nie 50 km.
    W DVB-T dla 100 ERP 86 i 72 km to nie jest jakaś kolosalna odległość. Ja bez większych problemów na antenie http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm bez żadnych wzmacniaczy odbieram DVB-T z odległości 63 km Iławę. Zarówno MUX-2 (100 ERP) jak również MUX-3 (50 ERP).
    Z wyrobami antenopodobnymi i ich wzmacniaczami jest jak z lataniem. Jak dasz odpowiednio mocny napęd to i g...o się wzbije w powietrze choć samolotem nie jest.

• #24 14 Cze 2011 19:53
    Gosia00000
    Poziom 9  

wachcio napisał:
    Gosia00000 jesteś pewna, że odbierasz wszystkie programy nadawane z Łodzi? http://radiopolska.pl/wykaz/lokal.php Do nadajników masz ok 40 a nie 50 km.
    W DVB-T dla 100 ERP 86 i 72 km to nie jest jakaś kolosalna odległość. Ja bez większych problemów na antenie http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm bez żadnych wzmacniaczy odbieram DVB-T z odległości 63 km Iławę. Zarówno MUX-2 (100 ERP) jak również MUX-3 (50 ERP).
    Z wyrobami antenopodobnymi i ich wzmacniaczami jest jak z lataniem. Jak dasz odpowiednio mocny napęd to i g...o się wzbije w powietrze choć samolotem nie jest.

A po co mi samolot jak u mojej Kaśki nim nie wyląduje. Im większy i lepszy to dla mnie bardziej do d..py. Ja swoją lotnią wyląduje na łące obok domu Kaśki ... wydu... ją i wieczorem przy piwku oglądam TV przez moją siatkową - Ty musisz się tłuc na Okęcie i wrócisz do domu po trzech dniach autobusem.
    Taka korzyść z dużego PRAWDZIWEGO samolotu jak i z Twojej anteny,
    No wiesz w ten sam sposób mogę bezpodstawnie napisać o każdej jednej antenie. To nie zmienia faktu, że w bardzo dobrej jakości odbieram analogowo TVP 1 TVP 1 INFO Polsat "4" TVN i Puls. Są jeszcze mówisz inne? To kupie inną antenę i jak ich nie odbiorę to Tobie ją odsprzedam.
    Sygnał cyfrowy do analogu to chyba jak 1 do 10 to nie ma co porównywać.
    Dziś gostek doinformował mnie, że mieszka blisko mnie - ma siatkową na strychu POD DACHEM stary niski budynek parterowy i cyfrowo odbiera Mikstat i Wręczycę a nawet chwilowo łapie mux 3 z Łodzi z sygnałem 0,4. Szczęka Ci opadła co? Masz tu nr GG 3137686 do niego to ci potwierdzi.
    Podejrzewam, że z takim z stosunkiem do anteny siatkowej to nigdy takiej nie miałeś - to jak możesz ją oceniać.
    Tak samo ci co nie chodzą do kościoła to najwięcej gadają jak też ksiądz ma kasy na tacę - po co mu tyle.
    Wcale nie twierdzę, że masz złą antenę co nie oznacza, że moja jest beznadziejna i nie spełnia swojego zadania.
    Ja za wszystko (antena, wzmacniacz i zasilacz) dałem 30 zł - a Ty 25? Chciałbym zobaczyć jak Twoja odebrałaby w takich samych warunkach te same programy - moja wisi na drucie na strychu budynku parterowego pod dachem !!!
    Nie chce szukać ale dokładnie o takiej jak Twoja antena widziałem opinie na jakimś forum - załamałbyś się co tam wypisywali - jak bardzo chcesz to wpisz w google to może trafisz na te opinie
    Niektórzy kupują kabel HDMI za 10 zł inni za 100 a inni za 1000. Ja mam za 15 i nie narzekam.

Tobie też tego życzę -Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 11 [minuty]:

Wachcio zobacz tylko jeden sklep sprzedaje te anteny
    http://www.ceneo.pl/11417375
    i to sklep w garażu bo ma 2 opinie
    a co do ceny to ile dopłaciłeś za przesyłkę?
    Siatkówki u nas w każdym sklepie rtv a nawet na targu - hahaha
    Dobrym każdy chce handlować ....

Dodano po 1 [minuty]:

irekr napisał:
    Cóż, maluchy tez były "w każdej zagrodzie" co nie oznacza że jest najlepszym samochodem...

A miałeś "malucha" ??? Czy wolałeś chodzić pieszo ????

Moderowany przez forestx:

Post był raportowany - usuwam obraźliwe wpisy w całym temacie

• #25 14 Cze 2011 19:55
    LeDy
    Poziom 43  

Gosia00000 napisał:
    wachcio napisał:

A po co mi samolot jak u mojej Kaśki nim nie wyląduje. Im większy i lepszy to dla mnie bardziej do d..py. Ja swoją lotnią wyląduje na łące obok domu Kaśki ... wydu... ją i wieczorem przy piwku oglądam TV przez moją siatkową - Ty musisz się tłuc na Okęcie i wrócisz do domu po trzech dniach autobusem.
    Taka korzyść z dużego PRAWDZIWEGO samolotu jak i z Twojej anteny,
    No wiesz w ten sam sposób mogę bezpodstawnie napisać o każdej jednej antenie. To nie zmienia faktu, że w bardzo dobrej jakości odbieram analogowo TVP 1 TVP 1 INFO Polsat "4" TVN i Puls. Są jeszcze mówisz inne? To kupie inną antenę i jak ich nie odbiorę to Tobie ją odsprzedam.
    Sygnał cyfrowy do analogu to chyba jak 1 do 10 to nie ma co porównywać.
    Dziś gostek doinformował mnie, że mieszka blisko mnie - ma siatkową na strychu POD DACHEM stary niski budynek parterowy i cyfrowo odbiera Mikstat i Wręczycę a nawet chwilowo łapie mux 3 z Łodzi z sygnałem 0,4. Szczęka Ci opadła co? Masz tu nr GG 3137686 do niego to ci potwierdzi.
    Podejrzewam, że z takim z stosunkiem do anteny siatkowej to nigdy takiej nie miałeś - to jak możesz ją oceniać.
    Tak samo ci co nie chodzą do kościoła to najwięcej gadają jak też ksiądz ma kasy na tacę - po co mu tyle.
    Wcale nie twierdzę, że masz złą antenę co nie oznacza, że moja jest beznadziejna i nie spełnia swojego zadania.
    Ja za wszystko (antena, wzmacniacz i zasilacz) dałem 30 zł - a Ty 25? Chciałbym zobaczyć jak Twoja odebrałaby w takich samych warunkach te same programy - moja wisi na drucie na strychu budynku parterowego pod dachem !!!
    Nie chce szukać ale dokładnie o takiej jak Twoja antena widziałem opinie na jakimś forum - załamałbyś się co tam wypisywali - jak bardzo chcesz to wpisz w google to może trafisz na te opinie
    Niektórzy kupują kabel HDMI za 10 zł inni za 100 a inni za 1000. Ja mam za 15 i nie narzekam.
    No wiesz Mercedes A nie przechodził testu "łosia" (lub podobna nazwa) w 126p przechodził.
    Jeden ma dziwkę za50 zł, inny za 500 a moja daje za darmo i też jestem zadowolony.
    Tobie też tego życzę -Pozdrawiam

Dodano po 3 [minuty]:

irekr napisał:

To samo co dla wachcio ... pozdrawiam

Dodano po 11 [minuty]:

Wachcio zobacz tylko jeden sklep sprzedaje te anteny
    http://www.ceneo.pl/11417375
    i to sklep w garażu bo ma 2 opinie
    a co do ceny to ile dopłaciłeś za przesyłkę?
    Siatkówki u nas w każdym sklepie rtv a nawet na targu - hahaha
    Dobrym każdy chce handlować ....
    Pewno antenę siatkową miał i sobie nie poradził. Tym co piszą , że antena siatkowa nią nie jest też zakazać pisania takich bzdur. Jest legalnie sprzedawana i nie wiem jakim prawem moderatorzy pozwalają na takie pisanie. Anteny siatkowe odbierają i z 80 km i więcej.
    Do grona nie radzących sobie z anteną siatkową dołączył teraz trzeci. Tu przykłady:
    Cytat:
    Witam odbieram bardzo dobrze kanał 51 siła sygnału 90% yaga 12 elemętów 9m nad ziemią skierowana na Piłe
    na antenie siatkowej 1m nad ziemią odbieram też siła sygnału 70%
    jak na 20 Kw to dobrze to leci a do Rusinowa mam 100 km

Mieszkam w okolicach Szubina w Kujawsko- Pomorskim

• #26 14 Cze 2011 20:07
    Gosia00000
    Poziom 9  

Ledy
    OK trochę mnie naprowadziłeś ;-)
    Skoro to z braku wiedzy i umiejętności to spuśmy zasłonę milczenia i wybaczmy tym co błądzą...
    Ja jestem zadowolony z siatkowe i już...
    Pozdrowienia dla tolerancyjnych

• #27 14 Cze 2011 20:10
    matis057
    Poziom 33  

Przepraszam, ale post użytkownika Gosia00000 jest poniżej wszelkim zasadom dobrego wychowania jak też netykiety.
    Ja już widziałem jak wygląda obraz z anteny siatkowej gdy sąsiad włączył sprzęt do centrowania kół - spadki jakości z 80% do 69%. Odbieram z odległości 82km z nadajnika w Śremie. Na antenie kierunkowej z symetryzatorem uzyskałem 87% jakości. :D
    Antena siatkowa jest dobra na odległości do 25km.

• #28 14 Cze 2011 20:18
    LeDy
    Poziom 43  

matis057 napisał:
    Przepraszam, ale post użytkownika Gosia00000
    Moim zdaniem jest OK. Pisze prawdę , a że ma fantazję twórczą twyszło bardzo fajnie. Obrażasz się jak Kaczyńskie za pedofilie Nałęcza. Co do odległości to blebleble. Ja odbieram z ok 50km i siła 68 i 78% a jakość 93%, a ostatnio antena siatkowa ze wzmacniaczem: siła 78% i 88% a błędy 0%.

• #29 14 Cze 2011 20:21
    Gosia00000
    Poziom 9  

matis057 napisał:
    Przepraszam, ale post użytkownika Gosia00000 jest poniżej wszelkim zasadom dobrego wychowania jak też netykiety.
    Ja już widziałem jak wygląda obraz z anteny siatkowej gdy sąsiad włączył sprzęt do centrowania kół - spadki jakości z 80% do 69%. Odbieram z odległości 82km z nadajnika w Śremie. Na antenie kierunkowej z symetryzatorem uzyskałem 87% jakości. :D

A czemu takie naruszenie netykiety? Obrazowo opisałem jak wygląda zagadnienie.
    A u mnie sąsiad włączył na llogarytmiczno periodycznie dipolowej MLOG 6-60 i był tylko śnieg = żadnej stacji nie złapał ? Na pobliskim lotnisku 50 metrów od jego domu włączyli jakieś radary czy inne diabły z dużymi antenami
    Czyli do niczego te logarytmiczno periodycznie dipolowej MLOG 6-60

Dodano po 2 [minuty]:

matis057 napisał:

Proponuję aby wszyscy krytykujący podali jaką antenę siatkową posiadają jaki wzmacniacz bo tak to piszą jak ci co twierdzą, że jest życie na Marsie...

• #30 14 Cze 2011 20:32
    matis057
    Poziom 33  

Antena siatkowa + wzmacniacz 15dB LNA-101.
    Obecnie ATX-91 + symetryzator.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME