Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Illuminatus - moja wersja ILR12

bingant 14 Kwi 2011 23:33 46313 48
  • Illuminatus - moja wersja ILR12
    "Illuminatus"

Założenie - sprawić sobie mały Hi-End na 35-te urodziny.
    Głośniki - Scan Speak z serii Illuminator: 18WU4741T00 + R3004/6620.
    Obudowa - kolumny są projektem AkustyKa ILR12, a kształt obudowy zmieniłem według własnego pomysłu, stosując się jedynie do wymaganego litrażu. Zmieniłem też położenie tunelu b-r, w moich kolumnach jest on w podstawie skierowany wylotem w podłogę.

Kolumny wykonałem z płyt MDF i HDF. Front ma grubość 31 mm, reszta 22 mm. Wewnątrz jest pięć wieńców wzmacniających i usztywniających konstrukcję.
    Koncepcja kształtu kolumny była taka, aby do minimum zredukować ilość ścian równoległych. W rzeczywistości nie ma ani jednej, co miało na celu nie dopuszczenie do powstawania fal stojących. Wewnątrz kolumny wyklejone są gąbką akustyczną oraz matami bitumicznymi, zaś niektóre miejsca wytłumiłem watą poliestrową.

Kolumny przymocowane są do podstawy wykonanej z blachy aluminiowej o grubości 10 mm, do której zamocowane są kolce i tunel b-r.

Zwrotnica - wykonana i zaprojektowana przez AkustyKa
    Wykończenie - Całość oklejona jest fornirem 'heban naturalny'. Fornir pokryty jest wieloma warstwami chemii lakierniczej izolant/poliester/poliuretan z międzyszlifami i polerką. Wizualnie taki rodzaj pokrycia wyglądem przypomina fornir zatopiony w szkle. Niestety nie potrafię tego oddać na zdjęciach. Natomiast fornir ma bardzo ciekawą właściwość, jego barwa bardzo wrażliwa na zmiany oświetlenia. W zależności od otoczenia, przybiera różne odcienie, co jest widoczne na zdjęciach.

Zdjęcia:

Illuminatus - moja wersja ILR12Illuminatus - moja wersja ILR12Illuminatus - moja wersja ILR12
    Illuminatus - moja wersja ILR12Illuminatus - moja wersja ILR12Illuminatus - moja wersja ILR12

Proszę pamiętać o obrazku na początku postu.
    Poprawiłem [DJpopak;)]

Fajne!
  • #2 15 Kwi 2011 00:00
    flubber.trip
    Poziom 27  

Powiem krótko WOW, a teraz pytania. Jakie wrażenia osłuchowe, koszta. Obudowę robiłeś sam czy zleciłeś to jakiejś firmie? Jeżeli sam to jak giąłeś pyty? Czegoś tak kosmicznego jeszcze nie widziałem nawet w fabrycznych konstrukcjach. Wielkie gratulacje :D

• #3 15 Kwi 2011 00:04
    bingant
    Poziom 10  

Kit ILR12 wyrwałem od p.Kisiela za 4kzł, resztę materiału miałem, wykonuję wiele kolumn, ale można by policzyć całkowity koszt. Może jutro dokładniej to zsumuję.
    Brzmienie jak dla mnie jest referencyjne z dotychczas słyszanych kolumn. Neutralność, lekkość, wierność oddania zrealizowanych nagrań, muzykalność, przestrzeń itd. :) Jest CZAD.

• #4 15 Kwi 2011 14:03
    edenlubawa
    Poziom 15  

Robi wrażenie ;D
    Jaką mają one wysokość, skąd można by pobrać plany tych kolumn gdybym chciał sobie takie wykonać?
    Terminale są robione na zamówienie?

• #5 15 Kwi 2011 14:13
    michal-michalik
    Poziom 23  

Wykonanie perfekt, obudowa naprawdę godna podziwu ;) Mnie interesuje jak wykonałeś podstawę, ile wyniosło cię frezowanie aluminium?

A teraz odnośnie publikacji:
    -brak zdjęcia na początku postu,
    -nie każdy ma monitor 16:9 (obrazki obok siebie w jednym rzędzie rozciągają widok, co jest strasznie nie przyjemne),
    -ani słowa o dźwięku,
    -brak źródła projektu (Mam rozumieć, że to ta konstrukcja?),
    -nic nie ma odnośnie planów konstrukcyjnych i wymiarów.

Po czepiałem się trochę, ale dobrze opisany DIY jest potem bardzo przydatny dla innych przy kolejnych konstrukcjach. Poza tym łatwiej się wypowiedzieć analizując opis, a nie doskonałość fotografii.
    Pozdrawiam

• #6 15 Kwi 2011 20:38
    bingant
    Poziom 10  

Kolumny w najwyższym miejscu mają 107,5cm. Lepiej ich rozmiary zobrazuje ta fotka (mam 173cm wzrostu):
    Planów tej obudowy nie można znikąd pobrać, bo one są tylko w mojej głowie, to jest mój autorski projekt obudowy. Rzeczywiście ILR12 z linku to jest ten kit do własnej zabudowy. Zwrotnice są autorstwa p.Kisiela z firmy AkustyK.
    Cóż, pisać o dźwięku, to jak tańczyć o architekturze ;)
    Pisałem wcześniej, że dla mnie na dzień dzisiejszy ich brzmienie jest referencyjne. Ktoś inny może mieć odmienne zdanie.
    Dziękuję za uporządkowanie pierwszego posta.
    Odnośnie kosztów, to one nie różnią się zbytnio od wydatków na klasyczne podłogówki 2way. Materiału wychodzi tyle samo, tak jak i kleju, wytłumienia itd.
    Nic również nikomu nie da cena, jaką zapłaciłem np. za MDF, bo u niego może być inna. Jedynie mogę napisać, że użyty fornir - heban naturalny - jest jednym z najdroższych dostępnych fornirów(nie mylić z modyfikowanym). Na oklejenie takich kolumn tym fornirem trzeba wydać około 450zł.
    Terminale kupiłem w Polinku.
    Jeżeli ktoś ma jeszcze jakieś pytania, to chętnie odpowiem.

• #7 15 Kwi 2011 20:58
    edenlubawa
    Poziom 15  

Twoje kolumny wyglądają o niebo lepiej niż te z akustyka,
    Przedni i tylni panel wyginałeś?? jeśli tak to w jaki sposób.

• #8 15 Kwi 2011 21:13
    pop6
    Poziom 15  

Oczywiście pochwała się należy, 99,9 % konstrukcji firmowych ma się czego wstydzić ,dobra robota .Masz jakieś zdjęcia budowy?

• #10 17 Kwi 2011 22:46
    bingant
    Poziom 10  

Waga jednej sztuki to około 30kg.

• #11 18 Kwi 2011 09:27
    flubber.trip
    Poziom 27  

Dalej nie odpowiedziałeś na pytanie jak giąłeś płyty, a widzę że nie tylko ono mnie nurtuje :)

• #12 18 Kwi 2011 10:02
    sopranos1
    Poziom 10  

Kolumny naprawde wysoka klasa, prezentują się niesamowicie. Mółbyś napisać coś o podstawkach, kolcach bo bardzo mi się pdobają. Sam je wykonałeś czy gdzieś zamówiłeś ? Pytam bo chciałbym zrobić podobne tylko nie mam pojęcia jak i gdzie kupić taki kawałek aluminium...

• #13 19 Kwi 2011 06:25
    bingant
    Poziom 10  

flubber.trip - nacinałem MDF
    sopranos1 - podstawy frezował mi znajomy według mojego DXFa, to samo z kolcami.

• #14 19 Kwi 2011 08:36
    miku210
    Poziom 26  

Aż mnie zatkało. Nie widziałem nigdy kolumn o takich kształtach. Czym te cuda napędzasz?

• #15 19 Kwi 2011 09:36
    bingant
    Poziom 10  

tymczasowo chodzą pod Marantzem PM7000 i CD6000OSE

• #16 19 Kwi 2011 11:07
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pięknie wykonana konstrukcja, pierwszy raz widzę taką dbałość o detale. Twoje poczucie estetyki jest niesamowite. Świetna sama forma zestawu (obudowy), pięknie położony lakier, niesamowite cokoły, kolce, terminale (płytka w kształcie aplikacji na głośnikach tej serii). Można było by tak długo opisywać. Poprzeczka podniesiona bardzo wysoko. Świetne głośniki. Po prostu bomba. Jeśli można prosić o zdjęcia samego lakieru (ten z głośnikiem wysoko-tonowym i monetą).

• #17 19 Kwi 2011 16:07
    bingant
    Poziom 10  

Proszę bardzo Przemek :)
    Na pierwszym zdjęciu raczej tego nie widać, tylko załamania światła na łukach powstałych przy polerowaniu.
    Na drugim można już się zorientować co do grubości warstw lakieru. Moneta to 1zł. Należy patrzeć na rysunek słojów na załamaniu forniru front/góra.

• #18 19 Kwi 2011 17:40
    398216
    Usunięty  
  • #19 19 Kwi 2011 17:58
    gabik001
    Poziom 36  

Co manufaktura to manufaktura. Mebelki jak się patrzy. Wrażenie robi podstawa z nóżkami. Jeżeli tak grają jak wyglądają to chylę czoła. Niejeden audiofil pewnie takie by chciał mieć...

• #21 30 Cze 2011 00:52
    edenlubawa
    Poziom 15  

Wykonałeś je na zamówienie?

• #22 30 Cze 2011 06:17
    bingant
    Poziom 10  

Sprzedałem poprzednie obudowy bez głośników i zrobiłem następne.

• #23 30 Cze 2011 09:12
    edenlubawa
    Poziom 15  

Może kolega ma jakieś fotki z budowy? bo jestem ciekawy jak kolega wykonał zakrzywiony dół kolumn.

• #24 30 Cze 2011 09:35
    bingant
    Poziom 10  

Zdjęć nie mam, ale to są dwie płyty MDF 16mm nacinane na głębokość 13mm co 5 mm i gięte. Nacięcia wypełnia się potem szpachlą.

• #26 11 Sie 2011 23:42
    398216
    Usunięty  
  • #27 11 Sie 2011 23:46
    flubber.trip
    Poziom 27  

To czy szpeci, to już sprawa gustów, IMO prezentuje się ciekawie i pasuje do całości. Pytanie tylko czy te udziwnienia nie wprowadzają jakiś zawirowań i świstów powietrza?

• #28 12 Sie 2011 07:35
    bingant
    Poziom 10  

dj-MatyAS oczywiście kwestia gustu, ten srebrny element nawiązuje do wzmocnień w membranach

flubber.trip nie ma żadnych niepożądanych efektów typu świsty itd.

• #29 04 Wrz 2011 09:45
    wieniu26
    Poziom 8  

Witam wszystkich serdecznie.
    Dzięki uprzejmości binganta (z góry jeszcze raz dziękuje za miłe spotkanie ) miałem możliwość podziwiać te konstrukcje jak również umożliwiono mi :D ich odsłuch. Wykonanie pudełek co tu pisać chyba wszystko zostało przedstawione i opisane - piękne.
    Jak tu ktoś pytał o wrażenia słuchowe hmmm
    Z racji tego, ze nie jestem audiofilem i nie koniecznie umiem dokładnie opisać to co słyszę, po krótce:
    - świetna stereofonia
    - dużo powietrza, przestrzeni
    - szczegółowość
    - naturalność, neutralność
    - 1 niskośredniotonowy a bez problemu starczy do 25m2.
    Dźwięk z tego projektu bardzo rozdzielczy, słychać dużo szczegółów ale całość jest bez podbarwienia, łagodna odziwo bez natarczywości i agresji co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło. Scena bardzo naturalna ze sporą "ilości powietrza".
    Dodatkowo napiszę, że miała miejsce konfrontacja ILR12, RR22, i monitory (nie pamiętam jakie :P). Praktycznie przez cały odsłuch grały ILR12 a czemu to chyba samemu łatwo sobie na to pytanie odpowiedzieć, aczkolwiek może zmiana na silniejszy wzmacniacz dała by np dużo więcej radości z słuchania RR22 :).
    Może w tej kwestii coś jeszcze doda bingant :)
    Pozdrawiam

• #30 04 Wrz 2011 10:48
    miku210
    Poziom 26  

W nowej odmianie tych (boję się użyć określenia kolumn) Illuminatusów dopatrzyłem się otworu BR przykręconego na śrubki. Dlaczego nie użyłeś tutaj kleju?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME