Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prowadzenie kabli eletrycznych obok głośnikowych, UTP

14 Kwi 2011 23:56 5670 4
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie,

nie mogę doszukać się standardów / zaleceń prowadzenia kabli głośnikowych typu 2x4mm lub kabli typu UTP (nieekranowanych) obok kabli zasilających gniazda elektryczne 230V 3x2.5mm.

Znalazłem jedynie informację o tym, iż kable UTP można krzyżować pod kątem 90stopni z kablami elektrycznymi.

Zwracam się więc z prośbą o poradę - jaki może być wpływ poprowadzenia takich kabli obok siebie pod tynkiem w mieszkaniu.

Postarałem się o to, by kable UTP w peszlu krzyżowały się tylko w dwóch miejscach z przewodami sieci elektrycznej - pod kątem 90stopni.

Cześć kabli głośnikowych poprowadziłem w posadzce. Natomiast dwa z nich (2x4mm) są poprowadzone na długości ok. 10m w odległości 5cm. od kabla zasilającego - docelowo pod tynkiem.

Czy z tego powodu mogą pojawić się zakłócenia w kablach głośnikowych? Czy powinienem w jakiś sposób odizolować kable głośnikowe? Np. jakąś folią aluminiową?

Jaki materiał najlepiej wykorzystać jako ekranowie dla takich kabli?

Bardzo proszę o poradę.

Pozdrawiam,
    Krzysztof
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 15  
    Teoretycznie powinno się zachować odstęp min. 40-50cm od przewodów elektrycznych układanych równolegle do siebie, krzyżować można.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 21  
    Witam!
    Poczytaj.Link
    Pozdrawiam wszystkich.
    Adam.:D
  • Poziom 26  
    Nie wiedziałem, ze ktoś jeszcze kladzie UTP nieekranowaną :) Trudno tu mówić o jakichś dokładnych odległościach - dobrze/źle. Im bliżej tym większe zakłócenia i spadki transferu. Jeśli masz jakiś wolny internet - nie powinno być problemu. Jeśli na końcu skrętki jest megapikselowa kamera IP - mamy problem :(
    Co do przewodów audio to skoro kładziesz 4mm to wymagasz pewnie dość wysokich parametrów od dźwięku, a nie przydźwięku 50Hz. Tu tym bardziej pasowałby jakiś ekran. Najlepszy byłby oryginalny - ściągnięty z przewodów ekranowanych większej średnicy. Może coś dałoby owinięcie folia z kondensatora - nie probowalem.
  • Poziom 8  
    @keszan - widzę, że wiązki kabli UTP są pociągnięte równolegle nad elektrycznymi w małej odległości - ale nie widzę narzekania na zakłócenia - a na stronie napisano, iż projekt został wykonany jakiś czas temu.

@cranky - dużo developerów kładzie właśnie UTP w nowym budownictwie. Zastanawiam się, czy przestrzegają jakiś standardów dot. odległości od przewodów zasilających

Dobrze, ale jeśli kolega wykonał projekt jak pod linkiem i nie ma zakłóceń, to u mnie też one nie wystąpią (na wszelki wypadek większość okablowania UTP i głośnikowego puściłem w peszlach w posadzce.

10xUTP idzie w peszlu oddalonym 10cm od przewodów zasilających w moim przypadku.

Dzięki wszystkim za rady i odpowiedzi. Pozdrawiam! Krzysztof