Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ardo A1000 -stuki przy wirowaniu

04 Lis 2004 21:05 7106 8
  • Poziom 12  
    Witam!
    Pralka Ardo A1000 przy wirowaniu przy obrotach POWYŻEJ 700obr/min słychać stuki. Żeby było ciekawie stuki NIE ZAWSZE występują podczas wirowania. Metodą prób i eksperymentów doszedłem do tego, że: stukanie występuje tylko przy większym załadunku (pusta lub z suchymi rzeczami nie stuka) i chyba źle rozmieszczonym praniu (nie zawsze występują stuki).
    W kwietniu były wymieniane łożyska -był serwisant i włożył na pewno nowe elementy (przygladałem się). Stuki zaczeły występować około miesiąca temu czyli około 7m-cy po wymianie łożysk.
    P.S.
    Jak sprawdzić amortyzatory?
    Odkręcałem obydwa i "chodzą" ciasno -czyli chyba są sprawne.
    Najwyżej pojadę z nimi do serwisu i porównam działanie z nowymi.

pozdrawiam
    Piotr W.
  • Specjalista urządzeń chłodniczych
    Miałem przypadek gdy klient sam sobie wymieniał łożyska i też czasem stukało a czasem nie. Nie mogłem znaleźć przyczyny, ale w końcu okazało się że za słabo skręcił obejmę płaszcza ;)
    Miałem też podobne stuki które nie zawsze się ujawniały w Ardo z poluzowanym betonkiem. Sprawdź najpierw to, o ile już nie sprawdziłeś :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 12  
    Witam ponownie!
    Nie miałem wcześniej czasu, ale już:
    - betonki są dokręcone
    - silnik dokręcony
    Wykręciłem bęben i:
    Jak sprawdzam jest wyczuwalny bardzo delikatny luzik na "łożyskach" (jak mocno ruszam tylnym "krzyżakiem" względem bębna to słychać nawet delikatny stuk). Jak pisałem wcześniej niedawno były wymieniane łożyska i nie wiem czy taki luz jest dopuszczalny czy też np. jest wyrobiony element w którym są one osadzone lub wał -jak to stwierdzić?

Po chwili:
    Chyba ważna informacja -zastanawiałem się w jaki sposób wyjąć wał z bębnem z łożysk (szukałem informacji na forum itp)
    A tymczasem jak chciałem przenieść całość w inne miejsce to gwałtownie (energicznie podniosłem) szarpnąłem do góry i w tym momencie wał się sam wysunął!!
    I tu moje pytanie:
    Czy wał z bębnem powinien tak LUŹNO być osadzony w łożyskach?

pozdrawiam
    Piotr W.
  • Poziom 15  
    Witam
    A może masz luzy wzdłużne bębna?.Spróbuj ciągnąć do siebie i wpychać do środka bębęn.nasłuchuj stuków, a jeśli są to skasuj dokładając ew. podkładkę pod koło pasowe.

pozdrawiam Klark
  • Poziom 21  
    Luzy wzdłużne nie są takie groźne jeżeli nie są oczywiście duże. Co do wypadnięcia wału z łożysk to prawdopodobnie jest wytarty właśnie wał. Sprawdź czy nie ma na nim rowków i innych nierówności. Jeżeli łożyska lekko wchodzą i wychodzą to można spróbować napunktować wał (delikatnie) w miejscu gdzie chodzą łożyska. I koniecznie wymień łożyska i simering nawet jeśli wyglądają na dobre. Powinno jeszcze jakiś czas pochodzić. Wszystko składamy na smar!
  • Poziom 12  
    Witam!
    Tak jak napisał poprzednik (zrobiłem to wcześniej, ale dopiero teraz miałem czas aby siąść do komputera) A więc:
    Po wyjęciu wału z łożysk napunktowałem go w kilku miejscach (metodę tę znam z czasów pracy w warsztacie samochodowym), oczywiście na złość okazało się, że byłem "nadgorliwy" i zrobiłem za dużo za mocnych punktów i miałem "trochę" problemu aby to poskładać. Trzeba było używać podkładek i korzystać z nakrętki na wał aby wcisnąć wał w łożyska (taki prymitywny ściągacz). Koniec końców praleczka chodzi idealnie, ale wolę nie myśleć co będzie jak znów się zużyją łożyska, biorąc pod uwagę siłę jakiej musiałem użyć aby go wcisnąć nie sądzę aby tak łatwo dał się wyjąć.

dziękuję za wszystkie informacje i pozdrawiam
    Piotr W.
  • Poziom 1  
  • Poziom 1  
    Ardo 1000 - stuki przy wirowaniu.
    Odkręciłem osłonę z tyłu i duże koło bębna. Ściągnąłem koło i wtedy widać łożysko bębna;łożysko jest zamknięte, ale od tej strony nie styka się z wodą. Nawierciłem od góry osłonę śrutów wiertłem 1mm i małą strzykawką wcisnąłem towotu. Okręcając bębnem wcisnąłem go więcej. Chodzi cicho.
    Staszek_ śląskie