Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czytnik RFID - dodatkowe zabezpieczenie samochodu

15 Kwi 2011 15:49 3445 11
  • Poziom 14  
    Witam.

Wpadlo mi do glowy zmontowanie systemu zabezpieczenia samochodu polaczonego z czytnikiem RFID, karta bezdotykowa, wykrywana z odleglosci powiedzmy 40cm.

Chodzi mi o to, zeby jeden z systemow zabezpieczen zostal rozbrojony dopiero po wykryciu takiej karty. Gdyby karty nie wykryto, ale odpalono auto (lub przekrecono stacyjke) to sygnal do centralki zostalby wyslany.

Wszystko fajnie, podlaczenie do systemu jest mozliwe, centralka moze wykryc dodatkowe sygnaly. Problem w tym, ze nie mam pojecia jakiego urzadzenia z taka karta szukac. To co do tej pory przegladalem dziala z odleglosci maksymalnie 3-7cm. Ja chcialbym uzywac tego, ze tak powiem, bezobslugowo. Mianowicie karta w kieszeni koszuli albo w torbie/plecaku.

Czy ktos moglby podpowiedziec?

Z gory dzieki.
  • Poziom 33  
    Aż takiej odległości raczej nie uzyskasz, karta musiałaby być spora, dokładnie to antena. Spokojnie możesz 20-25cm osiągnąć.
  • Poziom 32  
    Oczywiście są takie które działają z odległosci 100cm, ale jak zobaczyłem cenę to też tak uważam jak robak że max to 20cm a dokłądniej to najwyżej 5-10cm.
  • Poziom 14  
    A ile takie mocne czujniki kosztuja?

Co do zabezpieczenia na BT. No chetnie. Tylko, ze nie jestem zbyt wprawnym programista. Od zawsze uzywam Nokii i powiedzmy, ze uda mi sie nawet napisac cos pod Symbiana - Symbian odchodzi niestety w zapomnienie i leze. Trzeba pisac od nowa w nowym jezyku programowania :)
    Chyba, ze zle to rozpatruje i mozna prosciej?
  • Poziom 32  
    Ja kilka dobry lat temu identyczne coś chciałem zrobić to 1800zł kosztowało do 50cm więc przeszło mi -kłodka kosztuje 4 zł :-)
  • Poziom 14  
    Wlasnie sie zorientowalem, ze BT to nie tylko telefony komorkowe :)

W takim razie, pytanie czy moc nadajnika mozna zmniejszyc, zeby sygnal byl wykrywany z 2m?

@asembler
    Ale to bylo kilka lat temu. Teraz cos podobnego widzialem na BT za ok 120zl. Nie ma tragedii...
  • Poziom 32  
    No to po co kombinować za 120zł?
    RFID mówisz za 120zł 50 cm?
  • Poziom 14  
    No nie RFID tylko na BT chyba. Czestotliwosc 2,4GHz.
  • Poziom 32  
    No własnie BT wymaga własnego zasilania i w tym jest korzysć,
    "Karty" dostępu są super tanie na rzecz drogiego odbiornika.
  • Poziom 14  
    Chyba nie czaje Twojej wypowiedzi.
    Moglbys nieco szerzej?
  • Poziom 11  
    Mowa tutaj o tagach aktywnych lub semi-pasywnych. Zasada działania jest taka, że tag jest zasilany swoim źródłem - może to jednak być źródło o bardzo niskiej wydajności prądowej. Energia z baterii (są też takie z ogniw solarowych) źródła zasila jedynie(!) wewnętrzny układ. W transponderze nie ma obwodu generującego jakąś fale powrotną. Całość działa tak jak przy tagach pasywnych - WPŁYWANIE tranzystorem kluczującym na sygnał nośnej urządzenia odpytującego. Bateria taka starczy Ci na pewno na wieki, rozmiar będzie minimalny a zasięg kilka metrów.