Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Icom ic-r6 - czy antena może być przeszkodą?

15 Kwi 2011 16:32 4815 16
  • Poziom 8  
    Kupiłem parę godzin temu skaner częstotliwości Icom ic-r6 i niespecjalnie mi to działa. :/
    Mam standardową antenę i może dlatego to nie działa?
    Interesuje mnie słuchanie policji i zwykłego radia.
    Jak powinienem to ustawić?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    abuk123 napisał:
    Jak powinienem to ustawić?

Wpisując z klawiatury częstotliwość odbiorczą "zwykłego radia" lub "policji" i regulując poziom blokady szumu. :!:

Pozdrawiam.
  • Poziom 24  
    Kolego pamiętaj , że służby pracują na modulacji NFM, a samoloty nadają w modulacji AM.

Samoloty to pasmo od 118-136 MHz, ale najczęściej odzywają się od 131MHZ do 135 MHz.
    Polecam stronkę http://radioscannerpolska.pl/ .
    Tam znajdziesz interesujące cię informacje.

Anteny fabrycznie dołożone do skanerów działają poprawnie. Słychać na nich służby i inne ciekawe sygnały.

Oczywiście znacznie więcej i z dalszych odległości usłyszysz na antenach zewnętrznych.
    Na początek tak jak SP5ANJ doradzał ustaw SQ na minimum , tak aby zablokować szumy , ale nie za bardzo. Wyjdź na zewnątrz i przeskanuj sobie pasma. Pamiętaj o odpowiednim kroku syntezy.
    Między około 461MHz a 465MHz masz pasmo wykorzystywane przez telekomunikacje polską.

Powodzonka w słuchaniu :) .

Grzegorz.
  • Poziom 34  
    Jeżeli chcesz słuchać w domu to musisz się zaopatrzyć w antenę stacjonarną. Innej opcji nie widzę. Chyba, że chcesz słuchać do 3-5 km, ale myślę, że nie o to Ci chodzi.

Na początek:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1717238&highlight= (zdjęcia dipoli pólfalowych),

potem:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1758752&highlight= (wzory na obliczenie długości ramion w/w anteny),

na sam koniec wybór kabla:

a) Belden H155 - to minimum!

b) Draka RF7,

c) Draka RF10,

d) Belden H1000,

e) Andrew Heliax LDF1-50

A później w ramach możliwości:

VHF:

Radmor 32812/1

UHF:

Radmor 32812/7

VHF + UHF:

DIAMOND X-200

DIAMOND X-300

Lafayette MA-2000

Ps. To wszystko jeżeli chcesz słuchać w domu. Z oczywistych powodów nie nadaje się to do noszenia ze sobą w teren.
  • Poziom 13  
    SP5ANJ napisał:
    Wpisując z klawiatury częstotliwość odbiorczą...

Ten model skanera nie posiada klawiatury.
    mantoch napisał:

a) Belden H155 - to minimum!

Do skanera w zupełności wystarczy RG58 + własnoręcznie zrobiony dipol półfalowy.
    Sam mam ten skaner z w/w kablem(15m) +dipol i jest REWELACJA odnośnie zasięgu,
    słyszę np.TWR Gdańsk z odległości 60km.
    Służby nadają w FM (12,5kHz) a zwykłe radio w WFM.
    Wyłącz ATT(domyślnie jest wyłączony)
    oraz ustaw Squelch na 1(wciśnij i trzymaj SQL.a pokrętłem ustaw na level1).
  • Poziom 8  
    Słuchanie w domu w ogóle mnie nie interesuje. Jedynie podczas jazdy autem - bo często jeżdżę. Interesuje mnie słuchanie najbliższych cb-radyj czy służb. Nie potrzeba mi zasięgu 60 km... wystarczy jak będę łapał wokół siebie...
  • Poziom 8  
    czyli z tą anteną co standardowo mam to się nie nadaje do służb?

i drugie pytanie: dlaczego do CB się to nie nadaje?
  • Poziom 24  
    Antena standardowa jakoś tam działa, ale jeśli będziesz z urządzeniem siedział w samochodzie, to osiągi takiej anteny standardowej drastycznie maleją. Dlatego najlepiej kup sobie jakąś antenkę na magnes, bądź zamontuj na stałe na zewnątrz auta.
  • Poziom 8  
    okay,a z tym CB to czemu to nie pójdzie? inna częstotliwość i trzeba by anteny zmieniać?

i tu się pojawia jeszcze jedno magiczne pytanie: czy pasmo służb nie jest czasem kodowane i nie da rady tego podsłuchać?
  • Poziom 24  
    Antena podana w linku przez kolegę mantoch coś tam na paśmie cb pewnie siłą rzeczy odbierze, ale z bardzo bliskiej odległości- ta odległość to kilkadziesiąt metrów , lub być może 200-300m. Poprostu każda częstotliwość ma określoną długośc fali i anteny są produkowane na dane pasmo- czytaj na dane długości fali. Długośc fali dla pasma cb to okolice 11m, a dla pasma 172MHz do 174MHz to okolice 1,73m. Myślę ,że widziasz tą subtelną różnicę ;).
    Jakby długość fali=300/ częstotliwośc w MHz ;) .

Dodano po 1 [minuty]:

Kolego odsyłałem już cię na stronkę w jednym z moich postów- tam znajdziesz informacje czy jest kodowanie czy go nie ma ;) . Wystarczy tylko poczytać.
  • Poziom 8  
    Przeglądnąłem wszystkie tytuły postów w których coś pisałeś... niestety ale nie znalazłem nic na temat kodowań ...
  • Poziom 34  
    abuk123 napisał:
    ...niestety ale nie znalazłem nic na temat kodowań ...

Ja z kolei nie znalazłem informacji skąd jesteś. A z fusów ciężko wywróżyć :D
  • Poziom 34  
    Ta wiadomość może Cię nie zadowolić, bo "niebiescy" na większości kanałów pracują w TETRZE, a tego nie da się podsłuchać. Posłuchasz natomiast: SM, WCZK, PSP, PKP, Pogotowia Ratunkowego, Energetyki, itp.
  • Poziom 8  
    Na radioscanner.pl sobie poczytalem o tym, ponoc motorole mozna, tylko ze zaczeli przechodzic wlasnie na te kodowania m.in. tetre i jest z tym problem.. :(
    no ale trudno, najwyzej to sprzedam
  • Poziom 13  
    Nie zniechęcaj się. Kup antenkę od Zorba7 a przekonasz się, że ten skanerek dużo potrafi.
    Co do CB, to zasięg w aucie maleje z powodu otaczającej Cię metalowej puszki.
    Zamontuj (kup) antenkę z magnesem(nie do CB!) i po sprawie.
    Mimo to, używam go w samochodzie z antenką Zorby i nie narzekam, zawsze ktoś pyta o dróżkę w którą się wybieram.
    Ten skaner to naprawdę porządny sprzęt, rozwija skrzydła z odpowiednią anteną.
    Gdy wymieniłem oryginalną na tą od Zorba7 to w końcu usłyszałem TWR Gdańsk, czyściutko i bardzo wyraźnie. Odległość ok. 60km.