Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Analiza parametrów linii ADSL

elektronik123456789 16 Sty 2014 17:31 76123 420
    TeeS36
    Poziom 9  
    Ma znaczenie że parametry sprawdzam przez wifi?
  • PCBwayPCBway
    Kamil_1792
    Poziom 11  
    Nie ma żadnego znaczenia. Zrób to co mówiłem. Podłącz router blisko gniazda, nie masz żadnego metrowego kabelka?
    TeeS36
    Poziom 9  
    Ok dzięki za pomoc. Spróbuje podłączyć i dam znać co to dało, jednakże dziś nie dam rady, obowiązki rodzinne wzywają.
    W każdym razie dzięki wielkie za pomoc.
    TeeS36
    Poziom 9  
    Konsultantka niby mówi że na centrali mam włączone ADSL2+, odległość od centrali nieduża. Moje pytanie: dlaczego w takim razie w ustawieniach mojego liveboxa pokazuje że mam modulację tylko ADSL? Czy reset liveboxa może coś pomóc?
    Kamil_1792
    Poziom 11  
    Zmień w końcu to durne białe pudło na porządny router. Nie podałeś parametrów jakie uzyskałeś po podłączeniu blisko gniazdka. Jak Ci się nudzi możesz naparzać reset routera co każde połączenie, może złapie Ci adsl2+. Jednakże zalecam sięgnąć do kieszeni i kupić jakiś router do 100zł oraz posprawdzać czy masz dobrze wpięte filtry.
    TeeS36
    Poziom 9  
    Niestety dopiero jutro będę sprawdzał łącze przy gniazdku - oczywiście podzielę się wrażeniami. Co do durnego pudelka pewnie masz rację, ale człowiek mimo wszystko liczy się z kosztami, a niby obsługuje ono ADSL2+ (gdy będę miał pewność że problem leży w białym pudełku na pewno zakończy ono swój żywot). Jak na razie dzięki za wskazówki.
    KomandosekPL
    Poziom 1  
    Panowie ile wyciągne z tej linii?

Code:
    O linii ADSL

Status linii VDSL   Podłączony
    Standard VDSL   VDSL2 Profile 17A
    Szybkość transmisji wychodzącej   4280 kbps
    Szybkość transmisji przychodzącej   42832 kbps
    Tłumienie bliskiego końca   17.8 dB
    Tłumienie dalekiego końca   17.8 dB
    Margines SNR bliskiego końca   15.7 dB
    Margines SNR dalekiego końca   15.7 dB
    Licznik HEC   0
    Oprogramowanie sprzętowe   TPSA_v805E
    Licznik ES 15 min   1
    Błędy CRC   114
    Licznik ES 1 dzień   28

Dodam iż Margines SNR bliskiego/dalekiego końca skacze 14.3-15.9
    Czy to źle?
    Aktualny speed-test:
    W załączniku (Nie mogę dodać linku)

Proszę o odpowiedź :)
  • PCBwayPCBway
    bizzy
    Poziom 10  
    Zgodnie z zaleceniami zmieniłem na g.dmt czy mam wybrać coś jeszcze z dostępnych u mnie opcji: Analiza parametrów linii ADSL aktualnie parametry wyglądają tak:

Technologia: PPPoA
    Protokół: PPPoA

Tryb: G.DMT
    Annex Mode:
    Typ: Interleaved
    Line Coding: Trellis on
    Stan: No defect
    Link Power State: L0
    SNR Margin: 19.6 dB Downstream / 28.0 dB Upstream
    Attenuation: 45.0 dB Downstream / 27.0 dB Upstream
    Output Power: 12.8 dBm Downstream / 12.3 dBm Upstream
    Attainable Rate: 4960 Kbps Downstream / 1152 Kbps Upstream
    Prędkość Połączenia: 1312 Kbps Downstream / 320 Kbps Upstream
    Kamil_1792
    Poziom 11  
    Bizzy masz opcje do 10mb? Jesli tak to pozostaje Ci albo prosic o wykonanie ponownej stabilizacji lub czekać aż DLM ci coś odda. Ale żeby to zrobił to nie możesz bawić się w restartowanie połączenia, musisz mieć pełne sesje.

Tłumienie masz bardzo bardzo bliskie mojemu. Myślę, że możesz mieć stabilne 4096/800+.

bizzy
    Poziom 10  
    Mam opcję 1mb podobno więcej nie pójdzie.
    bizzy
    Poziom 10  
    Na razie zatem tego nie dotykać i czekać na jakieś efekty. Uważasz, że mogę się starać o podniesienie prędkości i to ma sens?
    Kamil_1792
    Poziom 11  
    Skoro masz opcje do 1mb/s to nie dostaniesz więcej :P żadnych efektów się nie spodziewaj bo masz sztywno ustawione synchro.

Zacznijmy od tego od kogo masz obecnie internet i ile płacisz na miesiąc. Jeżeli w granicach 50zł to na pewno możesz przerzucać się opcję do 10mb/s bo tam i tak masz gwarantowane to co masz, a możesz wycisnąć 2-4mbity dla downloadu oraz 0,5-1mbit dla uploadu.

Pingow Ci to i tak nie pogorszy bo już jesteś przełączony na linie interleaved.

O ile linia nie sypie Ci błędami to powinneś uzyskać 3072/4096 dla down i 800-900+ dla up
    robert.32
    Poziom 10  
    @Kamil_1792: jak ze stabilnością internetu u Ciebie i jaką prędkość osiągasz? Bo patrząc na screen w Twoim poście masz tłumienie takie jak ja.

pozdrawiam
    Kamil_1792
    Poziom 11  
    Internet jest raczej stabilny, jednakże u mnie albo centrala nie wyrabia albo kable są do kitu, bo zbiera się troszkę rs uncorrectów i heców na downloadzie. Upload jest prawie czysty.

Jednakże ostatnio raz na kilka godzin mam spadek marginu na zakres 0-1dB + wylogowanie, mimo, że synchronizacja dalej jest utrzymana. Aby ponownie się połączyć muszę wykonać restart routera i wtedy z powrotem łapie margin powyżej 6dB.

widełki 5024/1024 to około 4 mbity download i 0,9 upload
    dawidek007
    Poziom 2  
    dawidek007 napisał:
    Witam,

Speedtest.net by Ookla kiedyś pokazywał 8Mb/s realnie miało być 6Mb/s
    Na chwilę obecna ciężko nawet o 1Mb/s jeśli wogóle doczekam się na otwarcie strony.
    Technicy po raz kolejny w drodze, Poniżej "Prt Sc" podpowiedźcie jak z nimi rozmawiać żeby nie doszło do rękoczynu bo ciągle powtarzają że lepiej już nie będzie a mnie "krew zalewa"...

Analiza parametrów linii ADSL Analiza parametrów linii ADSL

co nie co poprawili ale wieczorami dalej tragedia z prędkością 0,6Mbps jest to rażąca różnica w deklarowanym a rzeczywistym transferze (do 10Mb)
    odpowiedź technika "zapchany węzeł" odpowiedź infolinii "przeciążenie łącza" - jeśli będzie się powtarzać co najmniej miesiąc może się pan zwrócił po rekompensatę. Dobre i to ale widać nie ma sposobu żeby usprawnić ruch w centrali...
    Kamilonoha
    Poziom 9  
    Witam, postanowiłem napisać w tym temacie również odnośnie analizy parametrów linii ADSL. Mianowicie od paru dni przełączono mnie na opcje neostrady "Do 10Mb/s". Technik będący w domu powiedział, że na tej linii widzi około 4Mb/s, co zgadzałoby się z wynikami speedtestów dla pierwszych dwóch dni aktywnej usługi (najwyższa zanotowana prędkość - 5,06Mb/s, średnio szło około 4,40Mb/s, dodam że były to prędkości stabilne, ani razu nie zerwało połączenie, a 1080p na YouTube przyjemnie się oglądało bez zatrzymywania filmiku). Problem w tym że jestem jeszcze w fazie "stabilizacji" i kiedy wieczorem miałem te ~4,40Mb/s, rano już tylko granice 2Mb/s. Martwi mnie to bo słyszałem że po okresie stabilizacji (u mnie jeszcze nie minął) łącze ustawia się zwykle na o wiele niższą prędkość niż ta notowana na samym początku, już na stałe, bez skoków "w górę". Moje pytanie brzmi, czy na podanych poniżej parametrach linii jest szansa że po okresie stabilizacji prędkość utrzyma się choćby niewiele wyżej niż te 4Mb/s, czy zacząć przyzwyczajać się do 1-2Mb/s? Wiem że to takie gdybanie ale może znajdzie się ktoś kto rozwiałby moje wątpliwości. Poniżej podaje znalezione w konfiguracji routera parametry:

--- System Information ---
    Vendor: Linksys
    ModelName: WAG54G2
    Firmware Version: 1.00.19 , 2009-10-20T13:53:34
    Boot Version: 1.03
    Hardware Version: 0.01

--- DSL Information ---
    DSL Driver Version: E.25.41.39
    DSL VPI/VCI: 0/35
    DSL Status: Showtime
    DSL Mode: G.Dmt
    DSL Channel: 64
    DSL Upstream Rate: 1024000
    DSL Downstream Rate: 2528000

Down up
    DSL Noise Margin: 7 dB 6.0 dB
    DSL Attenuation: 31.5 dB 57.0 dB
    DSL Transmit Power: 17.8 dBm 12.4 dBm

Chciałbym jeszcze dodać że podczas gdy prędkość wynosiła niewiele poniżej 5Mb/s, DSL Mode był na ADSL, a przy niższej prędkości przestawiło się na G.Dmt.
    Eldoka
    Poziom 8  
    Witam,
    Technik ustawił mi adsl+ ale co jakiś czas (pare razy na dzień) router się rozłączał,
    Zależy mi na stabilności łącza, a nie na prędkości.
    a technik mnie zbył mówiąc, że sesja była pełna i nie widzi nic złego.
    Router to: tp link td-w8951nd

Co lepiej wybrać g.dmt czy adsl+ czy może inny?

na d.gmt mam tak:
    Margines sygnał/szum: 8.5 db (odbieranie) / 7 db (wysyłanie)
    Tłumienie: 34.0 db / 20.5 db
    Prędkość danych: 8160 1024 kbps
    Maksymalna prędkość: 8976 1216 kbps
    CRC: 6 1 (czy to normalne, że tyle błędów jest na 14h ?)

a na multimode (wybrał mi adsl+) mam:
    Margines sygnał/szum: 11.0 7.0 db
    Tłumienie: 40.7 19.9 db
    Prędkość danych: 8189 1040 kbps
    Maksymalna prędkość: 13056 1180 kbps
    CRC: 0 0

na G.lite:
    Margines sygnał/szum: 6.0 9.0 db
    Tłumienie: 31.5 21.0 db
    Prędkość danych: 3776 544 kbps
    Maksymalna prędkość:3552 736 kbps
    CRC: 0 1
    BayerD
    Poziom 11  
    Witam
    Mam netię na łączu tpsa do 20Mb od 2 lat, na początku miałem predkośc ok 16Mb, obecnie w porywach do 9Mb. Techicy twierdzą że to wina podłaczania nowych abonentów.
    Od kilku miesięcy zrywało połączenie na netiaspot, na linksys jest wszystko ok.
    Czego mogę oczekiwać od mojej lini ? odległość 1,7km od centrali. Analiza parametrów linii ADSL
    BayerD
    Poziom 11  
    Po zgloszeniu do netii mam trochę lepiej, ale nie wiele. Dziękuję za uświadomienie mnie co do prędkości dostepnej na mojej lini.Analiza parametrów linii ADSL
    PICIA
    Poziom 33  
    masz niski poziom szumu ok 6 db - i to blokuje predkosc
    BayerD
    Poziom 11  
    A da się coś zmienić na centrali, czy jest to wina lini ?
    Do mieszkania mam doprowadzone 2 linie z różnymi nr telefonów, obecnie jestem podłączony pod starszą (pierwszą linię jaka była u mnie podłączona, kabel sztukowany odległość do słupka ok 100m). Wcześniej miałem podłączoną netie pod nowszy słupek (Nowszy przewód do slupka i odleglość do niego ok 25m) i wydawaje mi się że było lepiej, ale może sobie to tylko wmawiam.
    darek_radom
    Poziom 2  
    Proszę Kolegów o opinię. Przez dłuższy czas linia "wyciągała" teoretyczne ok. 6000kbps (w rzeczywistości ok. 4-4,5, choć regularnie pojawiały się propozycje "przyspieszenia" do 40Mbps). Pewnego dnia pojawiło się prawie 10.000kbps (ok. 8 rzecz.) i było tak przez kilkanaście dni. W tej chwili jest 7.583kbps. Jakie mogą być powody takich skoków prędkości i jej nagłego wzrostu? Upsteam waha się stale w okolicach 1000-1250kbps. Czy jest sens molestować techników o próby zwiększenia prędkości downstreamu lub ustalenia jej na stałym poziomie? Czy też może to szczyt możliwości mojego łącza?
    Z góry dziękuję!

PS.Niestety poniższe dane nic mi nie mówią - całkowicie nie "moja" branża.

Mode: ADSL_2plus
    Traffic Type: ATM
    Status: Up
    Status Zasilania Łącza: L0

Downstream Upstream
    Kodowanie Linii (Trellis): On On
    Margines SNR (1 dB): 14.9 6.9
    Tłumienie (1 dB): 41.0 20.2
    Moc wychodząca (1 dBm): 18.1 12.0
    Dostępna szybkość (Kbps): 9016 1253

Ścieżka 0
    Downstream Upstream
    Szybkość (Kbps): 7583 1244

MSGc (# of bytes in overhead channel message): 59 13
    B (# of bytes in Mux Data Frame): 217 17
    M (# of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 8
    T (Mux Data Frames over sync bytes): 1 7
    R (# of check bytes in FEC Data Frame): 16 10
    S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.9904 3.9741
    L (# of bits in PMD Data Frame): 1890 310
    D (interleaver depth): 32 8
    Delay (msec): 7.92 7.94
    INP (DMT symbol): 1.8 1.3

Super Ramki: 5679311 5497048
    Błędne Super Ramki: 1738 0
    Słowa RS: 202173123 3117531
    Korygowalne Błędy RS: 33846 4
    Niekorygowalne Błędy RS: 3715 0

Błędy HEC: 293893 0
    Błędy OCD: 0 0
    Błędy LCD: 0 0
    Komórki Razem: 895288368 146839155
    Komórki Danych: 3523354 391255
    Błędy Bitowe: 0 0

Razem ES: 350 0
    Razem SES: 19 0
    Razem UAS: 108 108
    seb235
    Poziom 28  
    elektronik123456789 napisał:
    Linia długa, ja nie ryzykowałbym zmniejszenia marginesu szumu.

Teoretycznie masz rację, praktycznie zależy od linii. Ja u siebie mam target ustawiony na 6 i synchronizację trzyma tygodniami także wszystko zależy od linii ale jak nastąpi zerwanie to najczęściej zestawia się na nową ciut niższą prędkość i problem się kończy. Powiem szczerze mi to jedno zerwanie na 2 - 3 tygodnie zupełnie nie przeszkadza, co innego jak by zrywało co kilkanaście minut :)
    drain832
    Poziom 7  
    Moglbym prosic o opinie ?
    Konsultanci twierdza ze wiecej niz to, co obecnie mam nie wyciagne chociaz moj brat który mieszka 200 m dalej ma 6 mb z tej samej firmy (TP)

seb235
    Poziom 28  
    Troche zapasu masz, aczkolwiek linia jest długa także ciężko powiedzieć jak się zachowa przy wyższych prędkościach. Wg kalkulatorów teoretycznie możesz mieć synchronizację na poziomie 4898, wg modemu znacznie wyżej. Ja bym powalczył o te 2Mbit chociaż gwarancji nikt nie da.