Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy na tej płycie głównej może być procesor fsb 1066 z ram 1066MHz?

piotr3161 15 Apr 2011 20:59 3468 19
    piotr3161
    Level 17  
    Witam.

Zakupiłem płytę główną ASUS P5P41T-LE. Procesor ma 1066MHz a pamięć ram 1066 teraz mam pytanie czy gdybym miał procesor z FSB 800 to by to nie grało z ramami 1066? Bo tak wynika z dokumentacji płyty głównej... Czy mam rację?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    iron64
    Level 41  
    Nie. Gdyby cpu miał szynę 800MHz to ram pracować mógłby i tak na 1066MHz, wszystko jest zależne od ustawień biosu i od tego czy ram zostanie dobrze wykryty i czy ma odpowiednie profile w SPD zapisane.
    piotr3161
    Level 17  
    tam jest w suporcie taka tabelka która pokazuje że procesor z FSB 800 nie będzie pracował z Dram 1066
    pacek81
    Level 17  
    Ja nie widzę takowej tabeli, która by to jasno sprecyzowała. Moim skromnym zdaniem taka pamięć powinna (co nie znaczy, że musi) zwolnić do tego FSB i raczej nie powinno być problemów. Może weź wklej fragment, który to jasno mówi, że procesor z FSB800 nie działa z pamięcią 1066.
    pacek81
    Level 17  
    Z tego bardziej wynika, że przy FSB 800MHz pamięć nie może chodzić szybciej jak 800MHz. Jeżeli masz pamięć 1066MHz, to ona na 99% powinna zwolnić do 800MHz.
    piotr3161
    Level 17  
    pacek81 wrote:
    Z tego bardziej wynika, że przy FSB 800MHz pamięć nie może chodzić szybciej jak 800MHz. Jeżeli masz pamięć 1066MHz, to ona na 99% powinna zwolnić do 800MHz.

a te 1 %:P?

Ja pamiętam że jak miałem płytę Asrocka to było wyraźnie po polsku napisane że gdy jest FSB 800 to ram może być 800 ale nie może być 533 więc wywnioskowałem że ta tabelka tak samo pokazuje....
    Lzep
    Level 39  
    piotr3161 wrote:
    a te 1 %:P?
    Te 1% to na to, że producent nie przetestował tej kombinacji i może pójdzie - bywało tak już na wielu płytach z różnymi zespołami - pamięciami, procesorami, grafiką itd.
    pacek81
    Level 17  
    To zależy od procesora. Jeżeli procesor ma FSB 800MHz a Ty mu podpinasz pamięć 533MHz to siłą rzeczy sytuacja jest odwrotna od tej tu przedstawionej ;) Podłączasz pod szybszy procek wolniejszą pamięć. Tu masz sytuację inną pod procek z FSB 800 podpinasz pamięć 1066. Tak więc trzymam się swojej opinii ;) Niestety zawsze jest ten 1% przypadków gdzie teoria mija się z praktyką ;)
    piotr3161
    Level 17  
    ale te 1066 na 1066 jest najbardziej prawidłowe :>?
    pacek81
    Level 17  
    piotr3161 wrote:

Nie bardzo kumam? Może napiszę jak ja to widzę. Tabela przedstawia zależności FSB do częstotliwości pamięci. Twoja pamięć ma częstotliwość 1066MHz. Jednakże nic nie staje na przeszkodzie, aby pracowała wolniej - z prędkością 800MHz. Wiesz to tak jak masz Bugatti Veyron w garażu - maksymalnie ciśnie 420km/h ale pojechać może też 100km/h. Ale jak masz kaszla który ma max 100km/h to 420 nim nie pojedziesz. Tak samo jest z pamięciami ;)
    P.S. Jest też opcja tuningu - jakieś +20 dla naszego kaszlaka ;D
    piotr3161
    Level 17  
    pacek81 wrote:
    piotr3161 wrote:

Nie bardzo kumam? Może napiszę jak ja to widzę. Tabela przedstawia zależności FSB do częstotliwości pamięci. Twoja pamięć ma częstotliwość 1066MHz. Jednakże nic nie staje na przeszkodzie, aby pracowała wolniej - z prędkością 800MHz. Wiesz to tak jak masz Bugatti Veyron w garażu - maksymalnie ciśnie 420km/h ale pojechać może też 100km/h. Ale jak masz kaszla który ma max 100km/h to 420 nim nie pojedziesz. Tak samo jest z pamięciami ;)
    P.S. Jest też opcja tuningu - jakieś +20 dla naszego kaszlaka ;D

Chodzi mi o to że tak jak ja dobrałem czyli Pamięc 1066 i procek 1066 jest najbardziej optymalnie :)? Aha i jakby ram miał więcej niż procek to by nie grało:)?
    pacek81
    Level 17  
    Quote:
    Chodzi mi o to że tak jak ja dobrałem czyli Pamięc 1066 i procek 1066 jest najbardziej optymalnie :)?

Dla tej konkretnej płyty tak.
    Quote:
    Aha i jakby ram miał więcej niż procek to by nie grało:)?

Jakby RAM był szybszy procka to sobie zwolni do jego prędkości.
    Lzep
    Level 39  
    piotr3161 wrote:
    Chodzi mi o to że tak jak ja dobrałem czyli Pamięc 1066 i procek 1066 jest najbardziej optymalnie :)? Aha i jakby ram miał więcej niż procek to by nie grało:)?
    Nie wiem o jakiej "optymalności" piszesz ? W dawnych czasach na platformie AMD socket A zalecało się synchroniczne ustawienie CPU i RAM. Dla Intela i nowszych AMD to już nie obowiązuje - możesz sobie ustawiać jak płyta/CPU/Ram pozwolą - a jak jest optymalnie to możesz przecież potestować !
    piotr3161
    Level 17  
    Ok. To dlaczego tak jak wspominałem w moim Asrocku było napisane że Gdy procesor ma FSB 800 to ram nie może być 533?
    pacek81
    Level 17  
    Bo tak na dobrą sprawę wszystko zależy od tych trzech rzeczy - płyty głównej, pamięci i procesora. Jeżeli masz szybszą pamięć to problemów raczej nie będzie. Gorzej jeżeli masz pamięć wolniejszą.
    adamadi33
    Level 43  
    Jeśli procesor ma szynę wolniejszą od pamięci ram.To pamięć ram jak i procesor będą pracować synchronicznie.Natomiast odwrotnie-asynchronicznie.
    piotr3161
    Level 17  
    co to znaczy synchronicznie a synchronicznie :)?

Czyli rozumiem że ten przypadek z Asrockiem-jest możliwy iż płyta jest tak skonstruowana że wymaga odpowiedniej częstotliwości współpracy ramu z procesorem?

Dodatkowe pytanie: jak to ma się w przypadku z grafiką? Jeśli grafika ma ddr2 a pamięc jest ddr3 czy wówczas karta graficzna będzie działała?
    Lzep
    Level 39  
    piotr3161 wrote:
    co to znaczy synchronicznie a synchronicznie :)?
    To pozostawiam bez odpowiedzi, bo jest oczywista - jak nie wystarczy pomyślunku, to jest Google !
    piotr3161 wrote:
    Dodatkowe pytanie: jak to ma się w przypadku z grafiką? Jeśli grafika ma ddr2 a pamięc jest ddr3 czy wówczas karta graficzna będzie działała?
    Ma się nijak - to są zupełnie oddzielne systemy i różne pamięci nie mają ze sobą związku - w końcu grafika ma swój bios !
    PC_PL
    Level 10  
    A co w przypadku współdzielenia pamięci przez GMA? Pewnie procek nie nadzoruje strumienia RAM <-> Grafa, no i co na to dual chanel i dwa rdzenie.

Ciekawym by był laptop z QPI/DMI (np 2.5GB/s, zamiast FSB) zintegrowaną grafą, choćby dwa rdzenie z niskim TPD i DDR3 2GHz, można by "zrobić szychte z Corelem" na urwisku.

Więc wąskim gardłem jest mobo, bo magistrala mostka północnego to jedyne (pewnie prawie) okno RAM na świat.

p.s. sry za off