Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CUC3410 - problem z pionem

killer 04 Lis 2004 22:30 1356 5
  • #1 04 Lis 2004 22:30
    killer
    Poziom 19  

TV trafił do mnie z objawami uszkodzenia pionu.
    Standardowe podstawienie TDA8170 i wymiana elektrolitów wokół niego oraz w zasilaczu niestety nie pomogła.
    Cewki i połączenie w porządku.
    Obmierzyłem go. Napięcie zasilające 32V - czyli wg schematu ok.
    Pomiary oscyloskopem wykazały brak przebiegu sterującego na n.1
    Idąc tym tropem doszedłem, że przebieg V nie wychodzi generatora TDA2579 (n.1) (napięcie zasilające 2,2V - wg schematu jest 2V).
    Widać też na oscyloskopie, że na nóżkę n.2 generatora nie dochodzi sygnał vertical feedback.
    Sygnał ten pochodzi z trafa WN. (Jednakże kiedyś miałem taki przypadek w Clatronicu, że też było brak pionu oraz tego sygnału - dopiero podstawienie wzm. wyjściwego od V pomogło).

Czyli albo tego sygnału brak - ponieważ powinien on pochodzić ze sprzężenia zwrotnego (a pion nie działa, czyli i tego sygnału nie będzie).
    Albo faktycznie uszkodzenie trafa.
    Zauważyłem również, żę powielacz strzela na mase (lekko widoczny łuk w ciemności), no ale on jest oddzielnie, więc nie wiem czy ma on na to taki wpływ (generator V jest po drugiej stronie płytki).
    Więc powielacz napewno do wymiany z powdu przebicia, ale co z pionem? Może to być jego wina skoro feedback ver. idzie z trafa? A może trzeba również wymienić trafo?

Jak uważacie? Co dalej z tym pionem?

Tylko gdzie teraz taki powielacz dostać? A może są trafopowielacze HR które można zamiast niego i transformatora wstawić?

Opis na powielaczu: BG 2087-642-10-106
    08
    Reg. Nr. 2556.9963

Trafo to: M29201-022-04

0 5
  • #2 04 Lis 2004 23:23
    killer
    Poziom 19  

Znalazlem sklep z takim powielaczem.
    Ale mam pytanie wlasnie co transforamtora. Widze, ze sa jego zamienniki HR opisane jaka trafopowielacz, wiec ten zamiennik to trafo z powielaczem? Czyli nie musialbym juz dobierac powielacza gdybym zakupil tego HR'a?
    Bo w sumie to nie wiadomo czy i trafko nie siedzi.

0
  • #3 05 Lis 2004 16:18
    tompotter
    Poziom 18  

napoczątku wymien trafopowielacz na nowy ma jakies brzebicia, ewentualnie popraw luty, skoro wymieniales uklady TDA8170 i TDA2579 sprawdz rezystory w okolicy odchylania szczegulnie te co idą do cewek, według mnie na 90% jest uszkodzony procesor bo niewysyla przebiegu sterujacego(czesciowo padniety) wiec musisz wymienic procesor dokładnie jaki tam siedzi,zadnych odpowiedników i podobnych niewsadzaj, ale najpierw sprawdz rezystory jak wyzej pisałem i wymien trafopowielacz, na 98% powinno pomuc pozdrawiam

0
  • #4 05 Lis 2004 18:22
    Janusz2002
    Poziom 18  

TDA2579 leci dosc czesto przy przebiciach z kaskady.
    Janusz

0
  • #5 05 Lis 2004 23:56
    killer
    Poziom 19  

Witam
    Walki z grundigiem walki ciag dalszy.
    Sprawdzilem juz chyba wszystko co siedzi w pionie i pozostal nie zmieniony TDA2579, czyli to raczej (chociaz przebieg dla H generuje i cala reszte).
    Powielacz chwilowo zalalem "silikonem na goraco" do czasu dostania nowego - jak narazie nie przebija nigdzie.
    Przy okazji sprawdzilem transformator WN (czy moze to on nie byl przyczyna uszkodzenia powielacza). Z pomiarow wychodzi mi zwarcie miedzy zwojami na uzwojeniu miedzy n.4 i n.5 (korzystam z testera traf, ktory dziala na zasadzie zliczania liczby cykli odpowiedzi z trafa na podstwie jednego impulsu - gdzies byl link na elektrodzie).
    Oraz przerwe na uzwojeniu od n.10 - czyli jeszcze do tego transformator do wymiany.

Schemat trafa:
    http://www.hrdiemen.es/products/img/esquemas/HR5707.gif

Zastanawia mnie odcien poziomej krechy - poniewaz jak zmieniam kanal na AV to dalej ona jest biala (byc moze wczesniej ten luk tez cos "narozrabial" na plytce.

Przy okazji wyskoczyl inny problem z zasilaczem.
    Jak wlaczam TV przez przycisk sieciowy (wtyczka w gniazdku) to TV normalnie sie odpala, ale gdy przycisk jest wcisniety a ja podlaczam wtyczke do gniazdka to nastepuje na doslownie ulamek sekundy start WN a nastepnie tak jak by probkowal, tyle ze to probkowanie slychac z glosnika (i tylko z niego) oraz lekki na b.wysokiej czestotlowosci pisk gdzies chyba z zasilacza (ledwo slyszalny). Nie mam jak przetestowac go w trybie standby poniewaz brak pilota.
    Jak pisalem wczesniej elektrolity podmienilem w przetwornicy (no zostal jeden na pierwotnym 220uF/380V - bo chwilowo nie mieli w sklepie - moze to jego wina, jak kupie to zobaczymy). Ale moze nie tu szukam z tym startem?
    Bo roznica miedzy uruchomieniem z przycisku a tym bezposrednio z sieci jest taka, ze w momencie jego wcisniecia zwierany jest jeden pin w procku (moze to obwod resetu walnal? i nie dziala jak wkladam wtyczke i zasilacz probkuje bo procek go blokuje). Dodam, ze przez chwile po przelutowaniu przetwornicy Tv normalnie zaskakiwal.

Macie jakies sugestie?

0
  • #6 06 Lis 2004 02:40
    Stanisław Wróblewski
    Poziom 15  

Nie chcesz mieć problemów bo to się skończy uszkodzeniem procesora. 1;- wymień powielacz 2;-wymień diodę damperową 3;-wymień kondesator równolegly do niej (9.1 lub 11nF/2kV) 4;- wymień TDA8140 i sąsiadujące 1000uF/16V; 220/50V Popatrz dokladnie czy nie ma zimnych lutów i chyba cala przygoda zakończy się pozytywnie. pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów