Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński

hubertfab 16 Kwi 2011 08:22 14510 31
  • Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński

Witam wszystkich forumowiczów Elektrody! :sm9:

Moją kolejną konstrukcją prezentowaną na forum w dziale DIY jest Rejestrator Temperatury.
    Działanie rejestratora polega na zapisywaniu do pamięci EEPROM co określony czas wartości temperatury pobranej z cyfrowego czujnika DS1820.
    W pamięci EEPROM można pomieścić 8192 pomiary. Pomiary można zapisywać do pamięci co 2s-9999s. Na przykład przy częstotliwości 1 pomiar na 15 min, pamięć EEPROM wystarczy na 85 dni!

Urządzenie jest zasilane z ładowarki od telefonu, oczywiście układ posiada własny stabilizator napięcia. Aby uniknąć sytuacji takiej, że przez przypadek wyłączymy urządzenie z sieci i w ten sposób przerwiemy pomiary, zastosowałem akumulatorek 4,8 V, który wystarcza na 3 dni pracy urządzenia.
    Wszystkie dane (data, godzina, częstość pomiaru) wysyłane są zdalnie za pomocą pilota RC5. Za poprawne odmierzanie czasu odpowiada specjalistyczny układ DS32kHz oraz układ zegara RTC PCF8583. Całość ogarnia mikrokontroler ATmega16 z programem napisanym w BASCOM-AVR.

Zastosowana obudowa: Z-50A.
    Układ pobiera 200 mA przy włączonym podświetleniu LCD oraz poniżej 30 mA przy wyłączonym podświetleniu LCD.
    Po odebraniu przez komputer zebranych danych można z nich łatwo wykreślić wykres, np. w Excelu.

Koszta:
    Obudowa: 8 zł
    ATmega16: 15 zł
    LCD 2x20: 25 zł
    DS32kHz: 20 zł
    EEPROM: 5 zł
    RTC: 5 zł
    DS1820: 5 zł
    Reszta części (PCB,rezystory, kondensatory, wtyczki,
    przełączniki, przewody, folia na panelu, itd...) to około 30 zł.

Link

Od tego się to zaczęło: (Początek stycznia tego roku)
    Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński

PCB:
    Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński

Przykładowy wykres:

Fotki Rejestratora: (Kwiecień tego roku)
    Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński
    Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński Rejestrator Temperatury by Hubert Fabieński

Fajne!
  • ambtechnic
  • #2 16 Kwi 2011 10:39
    Bambus97
    Poziom 15  

1-szy!
    W jaki sposób w eaglu robisz taką kratkę?
    Estetyka na wysokim poziomie, wszystko pięknie.
    Najważniejsze że sspełnia rolę.
    Pozdrawiam

Moderowany przez Błażej:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1338607.html
    pkt 4. Ostrzeżenie.

• #3 16 Kwi 2011 10:44
    sq3fyk
    Poziom 10  

Polygon /Polygon pour / Hatch w ten sposób wybierasz siatkę zamiast SOLID Czyli pełnego wypełnienia.Pozdrawiam

• #4 16 Kwi 2011 11:00
    Flaman11
    Poziom 17  

Niedawno pisałem program pod podobne urządzenie, które miało sterować piecem, również z zapisem danych. Tyle, że dane były zapisywane na karcie sd w trzech plikach:
    plik pierwszy- data i godzina
    plik drugi- data i godzina pompy włączonej/wyłączonej
    plik trzeci- temperatura z trzech czujników temperatury.

Proponowałbym zrezygnować z eeproma na rzecz karty pamięci. Dane łatwiej przenieść na komputer.

• #5 16 Kwi 2011 11:23
    SylwekK
    Poziom 28  

Ja mam pytanie odnośnie tej wspomnianej siatki w tym przypadku - w czym jest lepsza niż całkowite wypełnienie? A tak w ogóle to projekt bardzo ładny.

• #6 16 Kwi 2011 11:35
    wdogli
    Poziom 18  

Hej
    W jaki sposób przesyłasz dane do komputera ??
    Jakiego programu używasz po stronie komputera ??
    Pozdrawiam

• ambtechnic
  • #7 16 Kwi 2011 11:56
    Duch__
    Poziom 31  

Czemu nie zrealizowałeś stałej czasowej np. odczyt temperatury z czujnika co minutę, a zapis co określoną liczbę pomiarów np. co 60.

Wtedy zapisywała byś wyniki co godzinę a pamięć starczyła by na 341 dni, a już przy zapisie co 2 godziny na 682 dni, czyli niecałe 2 lata. Chyba że projekt ma być głównie nastawiony pod rejestrację szybkich zmian temperatury.

Myślę że rejestracja co 1 godzinę to jest optimum

• #8 16 Kwi 2011 12:17
    snnaap
    Poziom 25  

Witam

Projekt prosty i fajny ale mam pytanie, na schemacie nie widać układu ładowania akumulatora, ładuje się on po włączeniu zasilania sieciowego przez cały czas, czy akumulator posiada wewnętrzne zabezpieczenie przed przeładowanie? A jeżeli nie to czy nie boisz się że dojdzie do przeładowania a następnie do zniszczenia akumulatorka?
    Przydał by się system ostrzegania o rozładowaniu akumulatora aby zapewnić ciągłą pracę urządzeniu.
    Pozdrawiam

• #9 16 Kwi 2011 12:31
    naelektryzowany
    Poziom 17  

SylwekK napisał:
    Ja mam pytanie odnośnie tej wspomnianej siatki w tym przypadku - w czym jest lepsza niż całkowite wypełnienie? A tak w ogóle to projekt bardzo ładny.

Wydaje mi się, że taka siatka ma mniejszą pojemność między ścieżkami, choć to niema w ogóle części analogowej więc raczej niema to większego znaczenia.

Projekt bardzo dopracowany.

• #10 16 Kwi 2011 14:00
    Bambus97
    Poziom 15  

np. moja drukarka polygony drukuje dosyć cienką warstwą (LJ1100) i powstają podtrawienia, a taka siatka wygląda estetyczniej, i bez podtrawień.
    Możliwe że takie wypełnienie,jak kolega wcześniej pisze, ma mniejszą pojemność, ale to chyba "groszowe" sprawy.
    Pozdrawiam

• #11 16 Kwi 2011 14:34
    dumel111
    Poziom 17  

hmm.. Ilość zapisów do EEPROM nie jest nieogranicznony...
    Na ile Ci to starczy ?

• #12 16 Kwi 2011 15:42
    vergil50
    Poziom 12  

Damian Elektryk kolega na początku wyraźnie napisał na ile starcza EPROM!!!!
    Fajny projekt pozdrawiam

• #13 16 Kwi 2011 15:55
    p4trykx
    Poziom 16  

ale elektrykowi zapewne chodziło o ilość cykli zapisu a nie o pojemność EEPROMu. Są to ilości rzędu 100 000 zapisów więc chyba tak szybko nie zużyje tego AVRa

• #14 16 Kwi 2011 16:30
    Komar91
    Poziom 18  

Witam

Projekt godny podziwu. Mam jednak pytanie czy da się zrezygnować z zapisu temperatury, dodanie przycisków do ustawiania daty i godziny i używać go jako zegarek z termometrem na wyświetlaczu lcd?

• #15 16 Kwi 2011 16:52
    Bambus97
    Poziom 15  

Przecież niema większego problemu- należałoby po prostu wyrzucić cały zapis temperatury, tylko wtedy prościej będzie napisać program od 0, jakby co służę pomocną ręką :D

• #16 16 Kwi 2011 16:53
    polprzewodnikowy
    Poziom 26  

Mogłeś nie używać PCFa, do ATmegi podłączasz kwarc 32,768kHz i masz to samo, a program "chudszy". Po co na płytce, od strony ścieżek patrząc, zostawiłeś z lewej strony tyle pola masy? Jak zamocowałeś płytkę?

• #17 16 Kwi 2011 16:54
    leonow32

Poziom 29  

damian_elektryk napisał:
    hmm.. Ilość zapisów do EEPROM nie jest nieogranicznony...
    Na ile Ci to starczy ?

Nawet jeżeli pomiary są zapisywane co 2 sekundy, czyli zapisane całej pamięci zajmuje 4,5h, to zużycie EEPROMu nastąpi po 52 latach :)

Bardzo ładna konstrukcja. Dodaj do tego jakiś wilgotnościomierz, ciśnieniomierz, fotorezystor, a wyjdzie Ci stacja pogodowa ;)

• #19 16 Kwi 2011 20:58
    hubertfab
    Poziom 21  

SylwekK napisał:

Dałem "kratkę", ponieważ lepiej się nanosi na laminat i ogólnie lepiej się prezentuje.

wdogli napisał:
    W jaki sposób przesyłasz dane do komputera ??
    Jakiego programu używasz po stronie komputera ??

Dane są wysyłane do komputera przez terminal RS232.
    Osobiście używam programu DataLogger.

Duch__ napisał:
    Czemu nie zrealizowałeś stałej czasowej np. odczyt temperatury z czujnika co minutę, a zapis co określoną liczbę pomiarów np. co 60.

Wtedy zapisywała byś wyniki co godzinę a pamięć starczyła by na 341 dni, a już przy zapisie co 2 godziny na 682 dni, czyli niecałe 2 lata. Chyba że projekt ma być głównie nastawiony pod rejestrację szybkich zmian temperatury.

Myślę że rejestracja co 1 godzinę to jest optimum

Wgl nie rozumiem o co Ci chodzi. Przecież ja napisałem program w ten sposób ze możesz ustawić sobie pomiar co 7200s i wtedy mierzyć przez te 682,6666 dnia. Możesz za równo ustawić 2s i zbierać dane do narysowania wykresu gotującej się wody.
    Nie rozumiem też tego, że pomiar miał by być co minutę. Teraz temperatura odczytywana jest co około 1s, czyli 60 razy szybciej.

naelektryzowany napisał:
    Projekt bardzo dopracowany.

A dziękuję, starałem się jak mogłem. Miło to czytać.

Komar91 napisał:

Projekt godny podziwu. Mam jednak pytanie czy da się zrezygnować z zapisu temperatury, dodanie przycisków do ustawiania daty i godziny i używać go jako zegarek z termometrem na wyświetlaczu lcd?

Tak, ale prościej zrobić od podstaw zegarek z termometrem. Możesz napisać do mnie w tej sprawie na PW, może coś zdziałamy.

polprzewodnikowy napisał:
    Mogłeś nie używać PCFa, do ATmegi podłączasz kwarc 32,768kHz i masz to samo, a program "chudszy". Po co na płytce, od strony ścieżek patrząc, zostawiłeś z lewej strony tyle pola masy? Jak zamocowałeś płytkę?

Jak to czytałem to zacząłem się śmiać, sorry. :D RTC jest po to, żeby data i godzina nie znikała po wyłączeniu zasilania sieciowego. Da się to też zrobić programowo w ATmedze ale po co tyle kombinacji. To pole puste miało być zajęte przez transformator sieciowy. Płytka jest przyklejona HotGlue.

leonow32 napisał:
    Bardzo ładna konstrukcja. Dodaj do tego jakiś wilgotnościomierz, ciśnieniomierz, fotorezystor, a wyjdzie Ci stacja pogodowa

A cieszę się, że się podoba. Mi w zupełności wystarcza pomiar temperatury.

Dziękuję wszystkim za opinie, i proszę o więcej.

• #20 16 Kwi 2011 21:20
    Jimi Hendrix
    Poziom 19  

możesz wstawić schemat w pliku graficznym?
    pozdrawiam

• #21 16 Kwi 2011 22:13
    farrix
    Poziom 17  

Zastanawia mnie jedna rzecz a mianowicie:

Cytat:
    Urządzenie jest zasilane z ładowarki od telefonu, oczywiście układ posiada własny stabilizator napięcia.

Ja ok 6 godzin temu skończyłem dla znajomego prawie że identyczny układ, tylko 3 kanałowy z zapisem na microsd i wylądowała w nim ładowarka za którą na allegro zapłaciłem całe 1.30zł i nie dawałem tam żadnego stabilizatora, w sumie to nawet nie wiem jakie napięcie dawało ale już układu nie mam, więc dziś już nie zmierzę ale w poniedziałek do niego jadę i wezmę miernik to napiszę jakie napięcie, ale układ działał normalnie więc myślę że nie więcej niż 5-5.5v, więc może napisz coś więcej na ten temat.

• #22 17 Kwi 2011 00:31
    janek1815
    Poziom 38  

Nie wnikałem w program ale jak jest zrealizowany problem w przypadku braku napięcia (restartu procesora) Zapisuje od początku eeprom czy kontynuuje zapis od ostatniej pozycji?

• #23 17 Kwi 2011 14:55
    encore
    Poziom 17  

SylwekK napisał:

Dobre rozwiązanie żeby oszczędzać toner w drukarce.

• #24 17 Kwi 2011 19:57
    Maticool
    Poziom 19  

Ja się przyczepię nieco z punktu widzenia metrologii - dobrze by było wykonywać kilkadziesiąt pomiarów w zadanym okresie i potem uśredniać - wykres nie byłby wówczas taki "szarpany" i bliższy "prawdzie" (mniejszy wpływ losowych fluktuacji).

encore napisał:
    Dobre rozwiązanie żeby oszczędzać toner w drukarce.
    Z kolei wytrawiacza idzie więcej...

• #25 17 Kwi 2011 23:13
    leonow32

Poziom 29  

farrix napisał:
    Zastanawia mnie jedna rzecz a mianowicie:
    Cytat:
    Urządzenie jest zasilane z ładowarki od telefonu, oczywiście układ posiada własny stabilizator napięcia.

Ja ok 6 godzin temu skończyłem dla znajomego prawie że identyczny układ, tylko 3 kanałowy z zapisem na microsd i wylądowała w nim ładowarka za którą na allegro zapłaciłem całe 1.30zł i nie dawałem tam żadnego stabilizatora, w sumie to nawet nie wiem jakie napięcie dawało ale już układu nie mam, więc dziś już nie zmierzę ale w poniedziałek do niego jadę i wezmę miernik to napiszę jakie napięcie, ale układ działał normalnie więc myślę że nie więcej niż 5-5.5v, więc może napisz coś więcej na ten temat.

Układy pomiarowe powinny być zasilane napięciem stabilizowanym, z rozsądną ilością kondenstaroró odsprzęgających. Nie ma mowy o zasilaniu mierników prosto z ładowarki albo stabilizatora impulsowego. Fakt, działać będzie, ale dokładność może być bardzo złudna.

Moderowany przez androot:

Proszę nie pisać takich bajek. Dokładność pomiaru przez DS18B20 nie ma nic wspólnego z napięciem zasilania. 90% współczesnego sprzętu jest zasilana przez przetwornice impulsowe. Choćby oscyloskopy znanych firm...

• #26 18 Kwi 2011 10:43
    hardtmuth
    Poziom 20  

170 mA na podswietlenie LCd? To ono jeszcze zyje? Nie przesadziles? Podswietlenie przy 5-15 mA juz bardzo dobrze rozswietla LCD.

• #28 19 Kwi 2011 10:09
    Bartazi
    Poziom 9  

Ja mam pytanie odnośnie tej kratki, która wypełnia puste pola między ścieżkami. Czemu żadne pole tej kratki nie jet połączone z masą? Wszystkie pola "wiszą" niepołączone z niczym, jaki jest ich sens w tym przypadku? Szczególnie tych małych kawałków upchanych np. między pinami.

• #29 19 Kwi 2011 12:54
    Bambus97
    Poziom 15  

Mniejsze zużycie wytrawiacza?
    Płytka wygląda bardziej profesjonalnie?

• #30 19 Kwi 2011 23:47
    Bartazi
    Poziom 9  

Bambus97 napisał:
    Mniejsze zużycie wytrawiacza?
    Płytka wygląda bardziej profesjonalnie?

A wytrawiacz jest aż tak cenny, że każdy milimetr kwadratowy jest tak ważny?
    Mam moduł rozwojowy Texas Instruments, nie ma na nim takich wiszących pól i wygląda bardzo profesjonalnie.