Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik stroboskopu układ ścieżek

16 Kwi 2011 12:45 3736 11
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie.
    Aby nie zabierać czasu do rzeczy! Wraz z kolegą robimy sterownik do stroboskopu.
    Złożony na pajączka według tego schematu
    działa poprawnie. Złożenie go do kupy było dla nas sukcesem. Chcemy teraz zrobić ów sterownik na laminacie jednostronnym. I mamy mały problem, ponieważ jak byśmy nie kombinowali, to schemat w dolnym prawym rogu powyższego obrazka nie daje się nam rozrysować.
    Próbowaliśmy już po parę razy. Więc pora, na doradę przez czytających użytkowników. Jeśli macie jakieś propozycje by wykonać to na jednostronnej płytce to był bym dozgonnie wdzięczny. Przypominam chodzi mi tylko o prawy dolny róg obrazka.

P.S. Nie mamy drukarki laserowej więc płytka zapewne rysowana przy pomocy markera. Chyba że ktoś był by na tyle miły, by wykonać całą płytkę.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 33  
    Proszę zamieścić to co się udało do tej pory zrobić.
  • Poziom 9  
    To co się udało zrobić nie ma tu znaczenia skoro moderator to usuwa.
    Z dolnego prawego rogu nic nie zostało rozpracowane.
    Czekamy na jakieś sensowne odpowiedzi. Chociaż by na to czy da się w ogóle to zrobić na laminacie jednostronnym.

Moderowany przez _Robak_:

Usuwa ponieważ zamieszczenie bazgroł w paincie zakrawa na kpinę. Jeśli reszta płytki również jest tak "zaprojektowana" to jedynym słusznym miejscem tego projektu jest kosz.

• TermopastyTermopasty
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Kolego Niedzwiadek_1994

Wszystko da się zrobić na laminacie jednostronnym, nawet bez niepotrzebnych mostków.
    Tylko w czym mamy Ci pomóc jeżeli Sam nie nie jesteś łaskaw pokazać co dotychczas udało Ci się zaprojektować :D
  • Poziom 9  
    Po trudach udało mi się W KiCad wrzucić schemat. Nie miałem każdego z elementów więc je zastępowałem czymś nie wiem czy potrzebnie czy nie, ale coś jest.
    Proszę się nie śmiać 1 raz takie coś wykonuję

Teraz netlista powinna działać ponieważ poprawiłem w niej błędy jakimi były złe oznaczenia potencjometrów.
  • Poziom 33  
    Cytat:

Próbowaliśmy już po parę razy.

Cytat:

Po trudach udało mi się W KiCad wrzucić schemat.

Coś mi nie pasuje tutaj. Skoro już robiliście to nie trzeba by było nic nowego robić prawda?
  • Poziom 9  
    Szanowni czytelnicy, Drogi Moderatorze.
    Ja niżej podpisany oświadczam iż dam "pomógł" osobie, która w sensowny sposób rozprowadzi na laminacie jednostronnym ścieżki prawej, dolnej części schematu, zamieszczonego powyżej.
    Zacny Moderatorze, w odpowiedzi na Twój post udzielam odpowiedzi.
    Ja i mój Kolega mamy problem w rozprowadzeniu ścieżek prawe,j dolnej części schematu, więc jak cywilizowani ludzie dodajemy to też właśnie pytanie na forum.
    Jako, że Aminowi nie spodobał się "prowizoryczny układ ścieżek", dlatego też zaopatrzyłem się w program KiCad. Zrobiłem to co potrafiłem, a dalszej pracy po 3 godzinach prób, nie ukończyłem. A chodzi o to że stroboskop ma działać na 18-stce, zaraz po świętach.
    To tyle ode mnie.
    Pozdrawiam. Niedzwiadek_1994
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Szanowny kolego.

Jak już tak ładnie prosisz, to wskazuję Ci kierunek w którym powinieneś podążać w Swojej drodze początkującego projektanta.

Przykładowy schemat przeniesiony do programu Eagle.

Na podstawie tego schematu, powstała przykładowa płytka.
    Jak widzisz nie posiada żadnych zworek, a ścieżki są prowadzone na jednej dolnej stronie płytki.

Połączenie warstwy ścieżek Bottom z warstwą elementów przewlekanych leżących na górze płytki wygląda tak.

W rzeczywistości wirtualnej płyta wygląda jak niżej.

Mam nadzieję że teraz łatwiej będzie Ci zaprojektować Swoją płytkę, na podstawie tej skromnej pomocy :D
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za pomoc.
    Teraz mam pytanie bo nie mogę ułożyć tych elementów w taki sam sposób.
    Za dużo było by roboty. Czy to jest jedna możliwa kombinacja?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Nie wiem dlaczego piszesz że nie możesz ułożyć tak samo elementów jak na obrazkach powyżej.

Jeżeli będziesz to robił za pomocą mazaka, jak piszesz w pierwszym poście, to najpierw schematycznie narysuj na papierze milimetrowym położenie elementów.
    Następnie ostrym gwoździem, szpikulcem, itp. zaznacz na przyklejonym do płytki papierze milimetrowym punkty w których będą otwory pod elementy.
    Później nawierć wiertłem 0.6-1mm zaznaczone wcześniej otwory.
    Następną czynnością jest odwrócenie nawierconego laminatu i wydruku, za pomocą którego zaznaczałeś otwory, odwzorowanie istniejących ścieżek na laminacie za pomocą markera.
    Ja do tego dawniej używałem (i czasami nadal używam) markera Permanent MF50 firmy Penel o grubości końcówki 0.5mm.

Po narysowaniu ścieżek, płytka idzie do wytrawiacza itd.

Co do innego ułożenia elementów na płytce, to teoretycznie istnieje tylko jedno optymalne ułożenie elementów, ale jest one bardzo ciężkie do znalezienia :D

Dlatego cała praca projektanta polega na ciągłym szukaniu tego jednego, idealnego ułożenia elementów.

Zresztą możesz je ułożyć całkowicie inaczej, bo to wszystko zależy gdzie umieścisz gniazda do podłączenia, potencjometry itp.
    Kierowałem się przy projektowaniu płytki, takim ich ułożeniem aby elementy regulacyjne z diodą LED i przełącznikiem znajdowały się po jednej stronie, dla łatwiejszego do nich dostępu.
    Jeżeli takiego wymagania Twoja płytka nie musi mieć, to możesz te elementy ułożyć dowolnie, kierując się tylko prostotą prowadzenia ścieżek.
  • Poziom 9  
    Cóż nie wiem teraz co wybrać.
    Ponieważ Twoje ścieżki są ułożone tak jak trzeba, aczkolwiek naniósł bym małe nazwijmy to poprawki.
    Nie wiem też jakiej grubości ścieżki użyć w programie.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Nie musisz nic wybierać, bo to jest tylko przykład jak ją zaprojektować.
    W Twoim przypadku musisz Sam dostosować ułożenie poszczególnych elementów.
    Każdy ma swoją wizję danego urządzenia lub płytki, dlatego nie powinieneś się kierować tylko moim przykładem.

Co do szerokości ścieżek to typowe sygnałowe możesz rysować wąskie 0.254mm jeżeli potrafisz takie przenieść termotransferem.
    Jeżeli użyjesz metody fotochemicznej to szerokość 0.2mm jest spokojnie do zrobienia.
    Pozostałe ścieżki, czyli zasilanie rysuj co najmniej 1- 2.5mm, a masę jeżeli możesz to jak najszerszą.
    Do tego celu wykorzystaj narzędzie Polygon, wtedy masa pokryje wszystkie wolne przestrzenie na płytce.