Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie bramą przesuwną z wyjscia elektrozamka wideodomofonu

16 Kwi 2011 18:17 6315 15
  • Poziom 15  
    Witam kolegów
    muszę rozwiązać pewien problem a wiedzy zbyt mało.
    Przy okazji prac z udoskonaleniem instalacji telewizji satelitarnej klient poprosił mnie o wymianę starego niesprawnego wideodomofonu na nowy. Ponieważ panel zewnętrzny z kamerą musi być usytuowany na słupku bramowym- a ten słupek ma tylko 140 cm zakupiłem wideodomofon Orno VT-6915 który ma regulowaną w pionie kamerę. Brak tam jest furtki a wchodzą na posesję przez bramę sterowaną radiolinią.
    Zagrało wszystko lecz na końcu wyszło na jaw że w starym sprzęcie klient również sterował z panela tą bramą o czym mi wczesniej nie wspomniał.

Ja demontując stary układ wewnątrz słupka widziałem puszkę z niezananym mi układem elektronicznym / płytka drukowana i szczególnie rzucające się w oczy dwa potencjometry/ lecz sądziłem że jest to układ do regulacji fotokomórki zamontowanej na bramie. I tak zostało. Przedzwoniłem kable idące do domu i zaadoptowałem je do swoich potrzeb.

Proszę o wyjasnienie -na jakiej zasadzie mozna sterować bramą via sygnał elektrozamka? Jak sobie poradzić aby wyjść z twarzą :)

pozdrowionka
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 32  
    Napisz coś więcej ,ile przewodów idzie do bramy z domu,czy masz też koncentryk do wizji itd.Tak to mało danych by coś zaradzić.
  • Poziom 15  
    W zasadzie chodzi mi o podpowiedz jakie są mozliwości / i za pomocą jakiego interfejsu/ sterowania bramą sygnałem przeznaczonym dla elektrozaczepu. Jedno nacisnięcie - otwarcie bramy -drugie naciśnięcie -zamknięcie bramy. Koncentryka nie było
    ale wideodomofon działa na czterech kablach. Wprawdzie jest słyszalny lekki przydzwięk /buczenie/ przy rozmowie ale to miało bć nastepne moje pytanie
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 9  
    Jeżeli posiadasz kable do elektrozamka w słupku to chyba najlepszym sposobem byłoby zastosować przekaźnik, który byłby zasilany zamiast elektrozamka. Wówczas ten przekaźnik działałby niemalże jak przycisk dzwonkowy, którymi z reguły steruje się bramy. Więc nie byłoby nic prostszego niż odpowiednio podpiąć go pod sterownik bramy. Mam nadzieję że dobrze zrozumiałem Twoje pytanie.
  • Poziom 31  
    Witam!
    Można sterować przez przekaźnik. Sterowniki mają wejścia do obsługi bez pilota. Ale na razie zbyt mało danych.
    Cześć!
  • Poziom 15  
    Cieszę się że temat się rozwija. W pierwszym poscie wspomniałem że w temacie sterowania bramami za mało mam konkretnej wiedzy. Dośc przypomnieć ze zanim włozyłem tam swoje łapki to sterowanie bramą via stary wideodomfon działalo. Więc i całe wyposazenie tam jest bo go nie demontowałem. Nie wiem dokładnie co wchodzi w skład tego sterowania bo jak istnieje silnik z przekładnią , radiolinia /odbiornik/ to to pudełeczko:) z dwoma potencjometrami do czego moze służyć ?
    Może to jest ten zastosowany przez poprzedniego instalatora układ działajacy jak np przerzutnik bistabilny gdzie jeden impuls powoduje że silnik bramy kręci się w prawo i otwiera bramę a nastepny taki sam impuls powoduje ze silnik kręci się w lewo i zamyka bramę.
    Podpytuję tak troszkę w lamerski sposób bo mam nadzieję że ktoś majacy do czynienia z bramami przesuwnymi podpowie choćby w przblizeniu czym jest
    ów układ z dwoma potencjometrami i to rozjasni mi co nieco. Mam dwu znajomych fachowców pracujacych w szeroko rozumianym instalatorstwie i ich poproszę o pomoc tak jak oni mnie czasami proszą o to samo lecz nigdy nie ma pewności że takie coś akurat przerabiali a nie chcę dać ciała gdyby poszło nie tak
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Zwróć uwagę że brama ma swoją tzw. automatykę jej zadanie to sterowanie silnikiem bramy ,odliczanie czasu pracy silnika ,reagowanie na opór mechaniczny spowodowany np. oblodzeniem itd.Ta automatyka współdziała też z "fotokomórkami" by nie przytrzasnąć pojazdu w jej prześwicie. Na listwie zaciskowej elektroniki bramy jest takie "wejście" za pomocą którego można bramę sterować niezależnie od radiopilota.Dopinasz tam zwykły "chwilowy" przycisk -taki jak do dzwonka. Działa to jak tu powyżej jeden z kolegów napisał pierwsze przyciśnięcie otwiera,drugie stopuje, trzecie zamyka. Zamiast elektrozamka który otwiera furtkę dajesz przekaźnik ale zasil go przez mostek gretza -prostownik i dodaj na zaciski przekaźnika jakiś kondensator elektrolityczny (100uF/20V) no chyba że masz przekaźnik na napięcie zmienne inaczej będzie Ci przekaźnik brzęczeć . Styki tego przekaźnika włacz na listwę zaciskową zamiast tego przycisku, powinien tam być opis gdzie masz go wpiąć,zazwyczaj jeden styk to masa a drugi to właśnie ten dla Ciebie ważny. Chyba to tyle .
  • Poziom 15  
    Wielkie dzięki ,
    to wiele wyjasniło. Jeszcze ostatnie pytanko -czy w systemach sterowania bramą a konkretnie w sekcji czujników optoelektrycznych /potocznie zwanych "fotokomórką"/
    wystepują jakies układy do regulacji np czułości tychże czujników ? Czy też maja one
    standartową czułość bez potrzeby kalibracji i wystarczy że coś przetnie wzajemną widzialność obu czujników aby zatrzymać bramę. Pytam po to by nabrać pewności co do tego pudełeczka o którym wspomniałem w pierwszym poscie. Bo może własnie w nim jest już przekaznik który poprzednio sterował bramą ze styków starego wideodomofonu
  • Poziom 16  
    Kolego napisz jaki jest napęd przy bramie (firma ,symbol)Sam jestem instalatorem automatyki bramowej mogę ci pomóc ale muszę wiedziec jaki jest napęd.Otwieranie -zamykanie działa na zasadzie stycznika beznapięciowo tzn .-(minus) jest zwierany chwilowo do wejścia Open otwieranie /zamykanie.Zamiast elektrozamka podłaczasz przekaznik i nim sterujesz otwieraniem bramy.Najlepiej jak byś wrzucił zdjęcie to by było łatwiej ci pomóc.Fotokomórki nie mają żadnych potęciometrów do ustawiania czułosci ta płytka którą masz to jest najpradopodobniej centralka bramy lub radioodbiornik.
  • Poziom 32  
    Płytka ta z potencjometrami mogła być z czegoś "wychapana" a użyto z niej fragment elektroniki np. z przekaźnikiem -tym sie nie sugeruj.Zrób jak Ci napisałem ja i tu koledzy - dodaj przekaźnik zobacz czy "klepie" jak naciskasz przycisk otwierania furtki jak działa (klepie) to znczy że jest ok i wtedy styki przekaźnika dopnij do napedu.Jeśli nie wiesz gdzie to zrób i zamieść tu fotkę urządzenia (napędu ) ze zbliżeniem listwy zaciskowej niskoprądowej a kolega zdeklarował się że ci podpowie gdze wpiąc ten przekaźnik9jego styki) proste jak drut co to będzie łączyc!!! pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Jeśli z wyjścia elektrozamka to przez przkażnik odseparowujący obwody.
  • Poziom 15  
    Witam
    dziś byłem na miejscu instalacji z pewnym Panem , starym fachowcem z którym niekiedy współpracuję. Pewny siebie , jak otworzył panel elektroniki bramy to też nie mógł skumać co i jak. Brak jakiejkolwiek dokumentacji bardzo utrudniał prawidłowe podejście do działania. Chciał już dac nogę bo nie miał koncepcji ale jakoś go przekonałem że nie mozna poddać się ot tak od razu , to plama do kwadratu. Rzecz w tym że poprzedni instalator wykonał taką wolnoamerykankę /a może musiał z np z powodu zbyt małego zapasu kabla połozonego pod ziemią.
    Na płytce ze złaczami elektroniki bramy nie ma żadnego przycisku do kontrolnego uruchamiania jak tu ktoś sugerował. Jest dwa zaciski "kontrol 1 i kontrol 2. Do kontrol 1 podpięty jest kabel /prawdopodobnie od radiolinii/
    Zwarcie tego punktu z masą powoduje ruch bramy , stop , ruch w drugą stronę. Czyli normalnie .Znalezlismy parę kabli idących od elektroniki bramy do słupka z panelem wideodomofonu. Tymczasem sam wideodomofon-przypominam że jest to Orno VT-6915 na stykach które są do podlaczenia elektrozamka nie występuje napięcie 12V podczas otwierania lecz styki są zwierane do masy.Więc przekaznik nie ma jak zadziałać. Fachman pomocnik zatem powiedział że w takim przypadku nie potrzeba odseparowywać niczym lecz podłączyć "na żywca" do punktu kontrol1. I to zadziałało. Lecz pytam czy nie będzie miało jakichś konsekwencji pózniej? Wiadomo że lepiej jest odseparować tylko jak - w tym przypadku.
    Zamieszczam fotkę "płytki z potencjometrami" co do której mam watpliwości-co to jest. Proszę o podpowiedz.
    Nastepnym twardym orzechem jest przydzwięk podczas rozmowy. Kiedyś w dawnych czasach konstruowałem wzmacniacze akustyczne do gitar i znam ten objaw - zwany przydzwiękiem sieciowym. Skąd on jednak tutaj się bierze?
    Sądziłem że od zasilacza -16 V , lecz po wpięciu innego zasilacza domofonowego ok 18 V - taki tam był przedtem- też ten przydzwięk jest. Jakie są zatem metody aby znależć przyczynę ? W starym układzie nie było tego objawu. Kabel ziemny od domu do bramy ma jakiś ekran ale trudno się do niego dobrać , jest wklejony w osłonę wierzchnią kabla. Co robić ?
    Gdybym wiedział że taki stos trudności sie pojawi -nie podchodził bym do tego.Ale teraz już za pózno na żale :)

pozdrówka dla cierpliwych
  • Poziom 16  
    Pierwszy raz coś takiego widzę .Może to jest jakiś wzmacniacz sygnału do domofonu ze względu na dużą odległość Furtka-Dom ?
  • Poziom 15  
    Wzmacniacz to może być , dwa tranzystory i jakiś scalak. Ale odległość nia jest duża max 15 metrów.
    Przed przebudową było tak że przy furtce był panel tylko domofonu a w domu już wideodomofon , czarno biały. Kamerę zastosował przemysłową , w obudowie z grzałką. Wisiała na scianie -15 m od bramy. Był zastosowany przesył tego obrazu
    bezprzewodowo / a moze i przewodowo bo nie widziałem odbiornika radiowego a tylko modulator UHF/ Lecz to już było nieczynne no i miesci się w domu a to ustrojstwo które pokazałem na fotce było w słupku bramy , tam gdzie panel domofonu.
  • Poziom 15  
    Panowie -zero odzewu po umieszczeniu fotki.
    Czy to może być filtr aktywny , dolnoprzepustowy do wycięcia przydzwięku sieciowego ? Bo wszystko działa lecz przydzwięk jest. Na płytce tegoż jest
    wytrawiony napis -Dunifex Szczecin i symbol CSP20W. Wujek google o tym nic nie wie. Dunifex to firma zajmujaca się handlem i montazem alarmów , domofonów itd. Moze też coś produkują. Byc może poprzedni instalaor był z tego Dunifexu i to jest filtr produkowany przez nich. Spotkał się ktoś z tym?
  • Poziom 15  
    A może by dojść do tego co to za układ na podstawie oznaczeń tego scalaka?