Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Włącznik elektroniczny na 12V z przekaźnikiem

adi.i 16 Apr 2011 20:00 5611 18
 • #1
  adi.i
  Level 10  
  Witam
  Szukam sposobu na wykonanie włącznika elektronicznego z przekaźnikiem na 12V.
  Chciałbym aby działał tak:
  - po podaniu zasilania na układ przekaźnik powinien się załączyć (po wielokrotnym podawaniu zasilania stan powinien być zawsze taki sam czyli przekaźnik włączony)
  - po naciśnięciu przycisku układ powinien odłączyć zasilanie na przekaźnik i po następnych naciśnięciach nie powinno być żadnej reakcji

  Liczyłem że uda mi się to wykonać na CD4017 według schematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic179573.html jednak nie bardzo wiem jak zrobić aby układ zachowywał zawsze ten sam stan tzn. po naciśnięciu przycisku za pierwszym razem odłącza zasilanie na cewkę przekaźnika i przy następnych przyciśnięciach już tak zostaje.
 • #2
  xury
  Automation specialist
  Musisz zrobić układ z autopodtrzymaniem przekaźnika i przyciskiem resetu. Przycisk resetu powinien być typu NC czyli normalnie zwarty. Nic więcej nie potrzeba, tylko przekaźnik z dwoma parami zestyków i przycisk NC oraz odpowiednie połączenie.
 • #3
  adi.i
  Level 10  
  Jedyna opcja to jakiś mikro przycisk a takich typu NC nie ma
 • #4
  fotonn
  Level 28  
  Xury, trochę mało.
  Może z jakimś układem kondensatorowym by wyszło, ale jeśli układ ma być "czysto" przekaźnikowy, to z minimum dwiema sztukami:
  Włącznik elektroniczny na 12V z przekaźnikiem

  Dla jasności: ten "grzybek" na dole to przycisk.
 • #5
  adi.i
  Level 10  
  Tym 2 przekaźnikiem powinien być jakiś kontrakton ?
 • #6
  xury
  Automation specialist
  No ja stosuję to na jednym przekaźniku z tym, że w stanie normalnym przekaźnik nie jest zasilany. Układ o którym piszę posiada dwa przyciski. Jeden do załączania, a drugi do wyłączania. Przycisk załączający podaje na chwilę zasilanie na cewkę i wtedy zasilanie cewki jest realizowane poprzez styk NO. Reset następuje poprzez chwilowe przerwanie obwod zasilania i powrót styku NO do stanu normalnego.
 • #7
  adi.i
  Level 10  
  Problem w tym że przełącznik może być tylko jeden.
  Wykorzystał bym ten licznik o którym pisałem CD4017 tylko że tam za każdym podaniem zasilenia zmienia swoje ustawienie raz jest włączony a następnym razem już nie może da się to jakoś zablokowań żeby zawsze działał tak samo.
 • #9
  fotonn
  Level 28  
  Xury, nadal "nie widzę" tego.

  Adi.i, tym drugim może być beleco, nawet stycznik 200-amperowy.

  Ale, skoro uparłeś się na CD4017:
  Włącznik elektroniczny na 12V z przekaźnikiem
  Wejście przerobione wg wskazówek DonRomano, z jednym dodatkowym rezystorkiem przeciwstykowypaleniowym.
  Diodę D2 na zasilaniu - jak w oryginale - niekoniecznie trzeba.
  4017 jest licznikiem pierścieniowym, tzn. po doliczeniu do końca, liczy znów od zera. Stąd elementy RC blokujące zegar po pierwszym impulsie, ale jeśli między włączeniem i wyłączeniem zasilania nie przewidujesz więcej niż kilka naciśnięć przycisku, możesz nóżkę 13 zewrzeć wprost do masy, a do 2 nic nie podłączać.
 • #10
  adi.i
  Level 10  
  Też tak robiłem 13 do masy i 2 wolna problem w tym że nie wiem co zrobić jeśli się da żeby licznik się resetował po odłączeniu zasilania.
 • Helpful post
  #11
  fotonn
  Level 28  
  Załatwi to kondensator i rezystor przy nóżce 15.
  Nie napisałeś, jak długi jest odstęp między wyłączeniem i załączeniem zasilania; jeśli są to ułamki sekundy, mogą być problemy z kolejnymi - po pierwszym - resetami.
  Trzeba wówczas skrócić "dochodzenie" układu do stanu wyjściowego.
  W strukturze CD4017 są niby jakieś diody zabezpieczające wejścia, które można by do ww. zadania wykorzystać, ale jeśli chcesz, dla pewności możesz dać jeszcze diodę równolegle do rezystora.

  Możesz też zmniejszyć pojemność i ew. rezystancję przy końcówce 15.

  Nie wiadomo ponadto, czym to chcesz zasilić, ani też, jak zrealizować odłączenie zasilania. Aby zagwarantować rozładowanie kondensatora resetu, dołóż więc może rezystor, który jest na górze rysunku, między plusem zasilania i masą.
  Cyferkami przy nim za bardzo się nie przejmuj - wstaw, jaki znajdziesz w szufladzie.
  Włącznik elektroniczny na 12V z przekaźnikiem
 • #12
  adi.i
  Level 10  
  Odstęp między włączeniem i załączeniem zasilania to min kilkanaście sekund czyli z restartami nie powinno być problemu.
  Zasilanie z zasilacza sieciowego a odłączenie ma się odbywać przez wyjęcie go z gniazdka. Co prawda napięcie trzyma na nim ale nie dłużej niż 2 sekundy. Więc tu z restartem też nie powinno być problemu.
  Czyli w takim przypadku dioda równoległa do rezystora 100k nie będzie potrzebna a ten właśnie rezystor z kondensatorem 10n odpowiada za reset układu, dobrze myślę ?
 • #15
  adi.i
  Level 10  
  Zmontowałem układzik według schematu fotonn i działa tak jak chciałem mam jeszcze jedno pytanie teraz po podaniu zasilania napięcie jest podawane na cewkę przekaźnika i po naciśnięciu przycisku odłączane a da się to odwrócić ?
 • #16
  fotonn
  Level 28  
  Adi.i, żaden problem, jeśli masz te dwa elementy przy końcówkach 2 i 13. Wystarczy że przepniesz rezystor R2 spod 3 do 2.

  Czyzyks, Xury - jeśli możecie, objaśnijcie działanie przedstawionych układów, bo wychodzi na to, że wymagają one naciśnięcia przycisku po załączeniu zasilania, a nie o to chyba chodziło.
 • #19
  adi.i
  Level 10  
  Układzik już działa tak jak chciałem zgodnie z opisem fotonn-a.