Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Włącznik elektroniczny na 12V z przekaźnikiem

16 Kwi 2011 20:00 5104 18
  • Poziom 10  
    Witam
    Szukam sposobu na wykonanie włącznika elektronicznego z przekaźnikiem na 12V.
    Chciałbym aby działał tak:
    - po podaniu zasilania na układ przekaźnik powinien się załączyć (po wielokrotnym podawaniu zasilania stan powinien być zawsze taki sam czyli przekaźnik włączony)
    - po naciśnięciu przycisku układ powinien odłączyć zasilanie na przekaźnik i po następnych naciśnięciach nie powinno być żadnej reakcji

Liczyłem że uda mi się to wykonać na CD4017 według schematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic179573.html jednak nie bardzo wiem jak zrobić aby układ zachowywał zawsze ten sam stan tzn. po naciśnięciu przycisku za pierwszym razem odłącza zasilanie na cewkę przekaźnika i przy następnych przyciśnięciach już tak zostaje.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista automatyka domowa
    Musisz zrobić układ z autopodtrzymaniem przekaźnika i przyciskiem resetu. Przycisk resetu powinien być typu NC czyli normalnie zwarty. Nic więcej nie potrzeba, tylko przekaźnik z dwoma parami zestyków i przycisk NC oraz odpowiednie połączenie.
  • Poziom 10  
    Jedyna opcja to jakiś mikro przycisk a takich typu NC nie ma
  • Poziom 28  
    Xury, trochę mało.
    Może z jakimś układem kondensatorowym by wyszło, ale jeśli układ ma być "czysto" przekaźnikowy, to z minimum dwiema sztukami:

Dla jasności: ten "grzybek" na dole to przycisk.
  • Poziom 10  
    Tym 2 przekaźnikiem powinien być jakiś kontrakton ?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista automatyka domowa
    No ja stosuję to na jednym przekaźniku z tym, że w stanie normalnym przekaźnik nie jest zasilany. Układ o którym piszę posiada dwa przyciski. Jeden do załączania, a drugi do wyłączania. Przycisk załączający podaje na chwilę zasilanie na cewkę i wtedy zasilanie cewki jest realizowane poprzez styk NO. Reset następuje poprzez chwilowe przerwanie obwod zasilania i powrót styku NO do stanu normalnego.
  • Poziom 10  
    Problem w tym że przełącznik może być tylko jeden.
    Wykorzystał bym ten licznik o którym pisałem CD4017 tylko że tam za każdym podaniem zasilenia zmienia swoje ustawienie raz jest włączony a następnym razem już nie może da się to jakoś zablokowań żeby zawsze działał tak samo.
  • Poziom 28  
    Xury, nadal "nie widzę" tego.

Adi.i, tym drugim może być beleco, nawet stycznik 200-amperowy.

Ale, skoro uparłeś się na CD4017:
    Wejście przerobione wg wskazówek DonRomano, z jednym dodatkowym rezystorkiem przeciwstykowypaleniowym.
    Diodę D2 na zasilaniu - jak w oryginale - niekoniecznie trzeba.
    4017 jest licznikiem pierścieniowym, tzn. po doliczeniu do końca, liczy znów od zera. Stąd elementy RC blokujące zegar po pierwszym impulsie, ale jeśli między włączeniem i wyłączeniem zasilania nie przewidujesz więcej niż kilka naciśnięć przycisku, możesz nóżkę 13 zewrzeć wprost do masy, a do 2 nic nie podłączać.
  • Poziom 10  
    Też tak robiłem 13 do masy i 2 wolna problem w tym że nie wiem co zrobić jeśli się da żeby licznik się resetował po odłączeniu zasilania.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Załatwi to kondensator i rezystor przy nóżce 15.
    Nie napisałeś, jak długi jest odstęp między wyłączeniem i załączeniem zasilania; jeśli są to ułamki sekundy, mogą być problemy z kolejnymi - po pierwszym - resetami.
    Trzeba wówczas skrócić "dochodzenie" układu do stanu wyjściowego.
    W strukturze CD4017 są niby jakieś diody zabezpieczające wejścia, które można by do ww. zadania wykorzystać, ale jeśli chcesz, dla pewności możesz dać jeszcze diodę równolegle do rezystora.

Możesz też zmniejszyć pojemność i ew. rezystancję przy końcówce 15.

Nie wiadomo ponadto, czym to chcesz zasilić, ani też, jak zrealizować odłączenie zasilania. Aby zagwarantować rozładowanie kondensatora resetu, dołóż więc może rezystor, który jest na górze rysunku, między plusem zasilania i masą.
    Cyferkami przy nim za bardzo się nie przejmuj - wstaw, jaki znajdziesz w szufladzie.
  • Poziom 10  
    Odstęp między włączeniem i załączeniem zasilania to min kilkanaście sekund czyli z restartami nie powinno być problemu.
    Zasilanie z zasilacza sieciowego a odłączenie ma się odbywać przez wyjęcie go z gniazdka. Co prawda napięcie trzyma na nim ale nie dłużej niż 2 sekundy. Więc tu z restartem też nie powinno być problemu.
    Czyli w takim przypadku dioda równoległa do rezystora 100k nie będzie potrzebna a ten właśnie rezystor z kondensatorem 10n odpowiada za reset układu, dobrze myślę ?
  • Poziom 13  
    Witam
    Koledze xury chodzi chyba o coś takiego:

S2 i P2 to obwód który chcemy załączać lub rozłączać wystarczy dobór odpowiedniego przekaźnika.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Zmontowałem układzik według schematu fotonn i działa tak jak chciałem mam jeszcze jedno pytanie teraz po podaniu zasilania napięcie jest podawane na cewkę przekaźnika i po naciśnięciu przycisku odłączane a da się to odwrócić ?
  • Poziom 28  
    Adi.i, żaden problem, jeśli masz te dwa elementy przy końcówkach 2 i 13. Wystarczy że przepniesz rezystor R2 spod 3 do 2.

Czyzyks, Xury - jeśli możecie, objaśnijcie działanie przedstawionych układów, bo wychodzi na to, że wymagają one naciśnięcia przycisku po załączeniu zasilania, a nie o to chyba chodziło.
  • Poziom 13  
    No moja wersja jest to twoja z 2 przekaźnikami przerobiona na 1.
  • Poziom 10  
    Układzik już działa tak jak chciałem zgodnie z opisem fotonn-a.