Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netia 6Mb router pentagram - obciążenie, synchro

irex88 16 Kwi 2011 20:08 7318 19
  • #1 16 Kwi 2011 20:08
    irex88
    Poziom 9  

Witam. Przeszukałem wiele tematów, pośrednio znalazłem to, czego szukam, chciałem się teraz upewnić, że to co myślę, jest poprawne i idzie w dobrym kierunku.
    Przedstawię problem:
    Dostawca internetu: Netia po liniach TP (annex A)
    Odległość od centrali po kablach (podana przez techników): 3596m
    Router: Pentagram Cerberus ADSL WiFi 802.11g Lite
    Parametry linii na dzień dzisiejszy:

Code:

Modulation    :    ADSL2 PLUS
     Annex Mode    :    ANNEX_A

Downstream    Upstream    
    SNR Margin    :    7.5     12.0    db
    Line Attenuation    :    43.0     25.3    db
    Data Rate    :    7455     639    kbps

godzina "pomiaru" 19:30

Sprawa wygląda tak:
    Miałem przez lat kilka opcję 1Mb i wszystko działało jak trzeba.
    Po wyliczeniach opartych o przybliżone parametry podane przez router zdecydowałem się na rozszerzenie pasma do 6Mb (na kalkulatorach adsl zamykało mi liczniki z moimi parametrami dla 1Mb -> max 8Mb na DSLZone). Jeden telefon, kilka tygodni i dostałem 6Mb. Przez pierwsze 48godz. parametry linii były (w przybliżeniu, tuż po uruchomieniu usługi, jeszcze na starej karcie z modulacją G.DMT - ADSL2+ nie mogłem nawet siłą uruchomić):
    Code:

Modulation    :    G.DMT
    Annex Mode    :    ANNEX_A

Downstream    Upstream    
    SNR Margin    :    8.0     13.0    db
    Line Attenuation    :    41.0     25.3    db
    Data Rate    :    6500     580   kbps

co mi odpowiadało, troszkę mniejszy transfer, ale SNR nie spadał poniżej 8db (piątek wieczór) więc zadowolony z usługi byłem.
    Po tych 48 godzinach od uruchomienia usługi zauważyłem, że zostałem przełączony na centrali, i moja linia zaczęła się synchronizować w modulacji ADSL2+, co mnie z początku ucieszyło - pomyślałem, będą troszkę lepsze parametry linii. I tutaj się pomyliłem. Po tej zmianie, na drugi dzień rano otrzymałem informację przez telefon, że moje łącze nie jest w stanie obsługiwać taką prędkość i zostałem przełączony na starą 1Mb. Na to przytoczyłem obsłudze dane na temat linii, i tele-technik (ten z obsługi klienta, ale człowiek w temacie) przyznał mi rację, że linia z powyższymi parametrami gwarantuję stabilną pracę bez zrywania synchro. Po krótkiej rozmowie pozostało na tym, że technicy zadecydują, bo ich słowo święte.

Dwa dni potem dostałem znowu usługę w opcji 6Mb na modulacji ADSL2+ i od tamtej pory zaczęło się wszystko sypać. Internet jest, często nawet powyżej kilku godzin. Wieczorami SNR spada do 6db, router synchronizuje się w 80% na maksymalną możliwą wartość (7455kbps) pozostałe 20% to synchro w okolicach 5000kbps z SNR na poziomie 12-13db - wtedy jest bardzo stabilnie i nie ma kłopotów.
    Znalazłem możliwość zmiany pewnych ustawień poprzez telnet, połączyłem się, poprzestawiałem według instrukcji jakie znalazłem (wan dmt2 set snrmoffset), ustawienia router przyjmował, więc śledziłem co będzie się działo.
    Router teraz synchronizuje się na 7,5db ale czasami to połączenie utrzyma się przez godzinę (prędkość taka jak trzeba, na testerach przekracza 6,5Mb/s), czasami urwie synchro w minutę. Zawsze zerwanie synchro poprzedzane jest spadkiem SNR poniżej 6db. Grzebałem dalej, znalazłem kilka możliwości, upewniłem się, że linia u mnie jest bez żadnych zbędnych "zakłucaczy" i moje możliwości się skończyły.
    Co powinienem zrobić w tej sytuacji?
    Wczoraj wieczorem nie mogłem wysłać tego postu na forum, po 2 w nocy złapał mi synchro w okolicach 5500kbps ale już nie miałem sił.
    Opcja pierwsza - zmienić umowę, zmniejszyć prędkość do 2Mb
    Opcja druga - postarać się, żeby technicy zmniejszyli 'widełki' na dslam'ie np. do 5500kbps.
    Opcja trzecia - zmienić router na model, który pozwoli mi 'bez łaski' samemu dokładnie "ustawić" parametry linii - czytałem, że są takowe, wymóg: router adsl z wifi oraz 4 portami lan.
    Opcja czwarta - dorwać fachowca - tutaj uśmiech w stronę Forumowiczów - który potrafi coś wycisnąć z mojego routera, żeby na nim ustawić parametry takie, jak minimalny snr dla synchronizacji - np. żeby router synchronizował się min. na 12db (a nie jak to jest fabrycznie - 6db)
    Proszę o pomoc oraz propozycję urządzeń. Czytałem o routerze TP-Link TD-W8910G, że on niby ma możliwość zaawansowanego grzebania w ustawieniach łącza ADSL - chciałbym się dowiedzieć, jakie dokładnie to możliwości, jak to się sprawdza w praktyce i - najważniejsze dla mnie - czy mi to pozwoli cieszyć się sprawnym i "nieprzerwanym" dostępem do internetu.
    Dziękuję za zainteresowanie moim tematem, będę wdzięczny za każdą pomocną rade.
    Irek

edit: code

0 19
  • Pomocny post
    #2 16 Kwi 2011 21:13
    galusz
    Poziom 15  

SNRM 7dB to bardzo dobry margines... Aktualnie sam mam uptime 18 dni na marginesie poniżej 7dB....

Z tych wszystkich routerów jakie miałem tylko DGN 2000/2200 się sprawdził i bez problemu trzymał połączenie 3 dni, nawet z SNRM poniżej 2dB.

Moim zdaniem kup DGN 2000 (fakt tani nie jest) i będziesz zadowolony. A gdybyś nadal miał problemy to zawsze będziesz mógł sobie zmienić TargetSNRM na jakieś 9dB (przy 9dB nic nie powali tego routera).

0
  • #3 16 Kwi 2011 21:33
    irex88
    Poziom 9  

Zdaję sobie sprawę, że 7db to dobry wynik, jednak często jest to tylko przez pierwsze chwile (szczególnie wieczorami, po 19). W trakcie połączenia, nawet jak odświeżam np. co 10s stronę routera to SNR skacze w okolicach właśnie 7db, jak mu się trafi spadek poniżej 6db to synchro się gubi. Właśnie zaczął się czas natężonego ruchu, pomęczę się, posprawdzam jeszcze co mogę zmienić poprzez telnet na routerze.

Code:
    Password: **********

Copyright (c) 2001 - 2006 TrendChip Technologies Corp.
    ggg> wan adsl
    chandata        close           coding          defbitmap
    linedata        open            opencmd         opmode
    perfdata        reset           status          version
    vendorid        utopia          nearituid       farituid
    cellcnt         display         rateadap        dumpcondition
    sampletime      noisegt         noisemargin     persisttime
    timeinterval    defectcheck     txgain          targetnoise
    txfilter        setrvid         txtones         snroffset
    errorsecond     diag            watchdog        fwversion
    uptime          dumprate        annex
    ggg>

Powyżej połączenie z routerem poprzez telnet.

Aktualna synchronizacja:
    Code:
    Downstream    Upstream     

SNR Margin    :    10.7     12.0    db
    Line Attenuation    :    43.0     25.3    db
    Data Rate    :    6603     639    kbps

uptime 40min. Przy czym po kilku "F5" na stronie routera widziałem przez chwilę 6,5db. Upstream stabilny, żadnych skoków.

w telnecie mam tez taką opcję:
    Code:
    ggg> wan adsl targetnoise

usage: gain value should be snr margin(dB) * 512
    current value:0
    ggg>

i co bym nie wpisał, zawsze current value będzie 0, jakiś pomysł? a może jest to zablokowane? Albo źle korzystam z tej funkcji - wpisywałem dowolne kombinację wan adsl set targetnoise/ set wan adsl targetnoise/ wan dmt2 set targetnoise - nie zauważałem żadnej zmiany. Po każdej próbie oczywiście wan adsl reset

0
  • Pomocny post
    #4 16 Kwi 2011 21:47
    dipol
    Poziom 33  

A najpierw to niech ci wykonają sharkiem-pomiary w twoim gniazdku .A znasz S/N swojego modemu.Masz problem z komunikacją od siebie do półki ADSL (linia do sprawdzenia -rzetelne pomiary-upstream). Tyle już pisałem najpierw sprawdzamy linię ,a szczególnie to co masz w domu. Możesz mieć modem na złotych tranzystorach i jak linia do ciebie ma złe parametry będzie do bani Na tej odłegłości powinno się zestawiać na ok 10Mb. Na nowej generacji kabli dwójkowych powinno być 20Mb
    Podajesz dB modemów papier wszystko przyjmie -pomiary -jest to nadajnik/odbiornik-S/N z pomiarów to da ci odpowiedź co on jest warty. Czym wykonałeś pomiary??
    Przykład pomiaru linii i naprawy
    uszkodzenie Z pozycji administratora kl.może mieć tylko 1Mb-pomiary wirtualne
    po naprawie
    po wywaleniu drugiego adsl-a z czwórki (6Mb-spacerkiem powinno chodzić zwróć uwagę na upstream
    decybelami się posługujesz więc wyciągniesz wnioski z tych pomiarów
    Ćwiczymy młodzieży rzetelne pomiary nie wirtualne!! To jest tak proste!!
    Pozdrawiam.73!

0
  • #5 16 Kwi 2011 22:12
    irex88
    Poziom 9  

Zgadza się. Wiem też, że od pomiarów są odpowiednie urządzenia a nie routery za 150zł.

Code:
    Po wyliczeniach opartych o przybliżone parametry podane przez router

Absolutnie nie traktuję tych parametrów jako podstawa do czego kolwiek, jednak jak zaznaczyłem, przez pierwsze dwie doby wszystko było OK, router synchronizował się na odpowiednią prędkość, nie było żadnych niepożądanych zerwań czy też utraty połączenia. Dopiero po tym, jak zostałem przełączony na centrali (nie wiem czy pod inną kartę, czy też programowo) na obsługę modulacji ADSL2+ (z poprawnie działającej G.DMT) zaczęły się problemy, starałem się opisać moją sprawę możliwie zrozumiale, proszę wybaczyć jakieś niedociągnięcia - uważam, że linii mi nie zmienili na gorszą, a jakościowo dopóki miałem modulację G.DMT to wszystko działało jak powinno. Obecnie nie ważne na jaką modulację przełączę - do wyboru mam: ADSL2+, ADSL2, G.DMT, T1.413 G.Lite - żadna nie utrzyma połączenia, na każdej rwie synchronizację w sposób schematyczny.
    Cytat:
    A najpierw to niech ci wykonają sharkiem-pomiary w twoim gniazdku

Oficjalne stanowisko techników w mojej konkretnej sprawie jest takie, że na linii powyżej 3500m nie uruchamiają łącza powyżej 2Mb. Nieoficjalnie w Netii otrzymałem informację, że mogę otrzymać "prędkość na żądanie", gdzie technicy w razie kłopotów nie będą traktowali zlecenia jako "poważne" - taką informację uzyskałem na ich tele-linii (netii). Faktem tez jest, że minęło ponad 2 miesiące od momentu zawarcia umowy telefonicznej a od mojego ostatniego telefonu w sprawie internetu nikt się nie interesował, czy ja w końcu przedłużam tą umowę, czy rezygnuję z prędkości, a może zrywam. Miałem czekać na kontakt z "działem podtrzymania klienta" - ale to pewnie wątek na osobny temat, więc koniec OT.
    W poniedziałek zadzwonię i dowiem się, jaka jest procedura wykonania tych pomiarów u abonenta.
    Dziękuję za odpowiedź

0
  • #6 16 Kwi 2011 22:22
    galusz
    Poziom 15  

@dipol
    Oczywiście masz rację, problem w tym, że jeśli faktycznie zacznie nękać TP to dadzą mu BMT (Brak Możliwości Technicznych) zważ, że on występuje tutaj jako zwykły użytkownik. Jeśli natrafi na nieżyczliwą osobę to i tak nic nie wskóra, a zawsze lepiej mieć niepełne 6Mb/s niż 2Mb/s.

@irex88
    Przetestuj program DMTTool (http://dmt.mhilfe.de/) lub OrbMT (http://www.dslreports.com/forum/r18736238-OrbMT-Modem-Tool)Nie jestem pewny ale OrbMT chyba podejdzie pod Twój router. Tam bez problemu zmienisz sobie TargetSNRM o ile tylko Twój router faktycznie to umożliwia...

Poza tym będziesz miał większą wiedzę na temat tego co się dzieje na poszczególnych tonach (SNR,Tłumienie,bity)

Nie muszę chyba tłumaczyć jaka różnica jest pomiędzy chińskimi słuchawkami za 2PLN z kiosku a markowymi Koss'ami / AKG itp. za 500PLN (Takie obrazowe porównanie)
    Tak jak mówię Pentagram a DGN 2000 to zupełnie inna klasa urządzeń. Tutaj nawet nie chodzi o wymuszanie większego marginesu, tylko o to, że ten pentagram jest po prostu słaby. Każdy porządny router musi trzymać nawet przy 6dB, prędkość jaką wynegocjował.

0
  • Pomocny post
    #7 16 Kwi 2011 23:11
    ajanek9
    Poziom 28  

Z tego co opisujesz to twoja linia pływa, parametry sie zmieniają, a co najgorsze to zmienia się tłumienie. Im częstsze zmiany parametrów tym częstsze dopasowywanie się routera i zerwania synchronizacji.

Cytat:
    Opcja druga - postarać się, żeby technicy zmniejszyli 'widełki' na dslam'ie np. do 5500kbps.

Nie da rady tego zrobić, nad ustawieniami czuwa automat i nawet gdy CKU (centrum kreowania usług) ustawi ręcznie na niższym poziomie, to system przywróci ustawienia zgodnie z zamówioną usługą.
    Dipol ma rację, wszystko to powinno być podparte pomiarami, uruchomienie usługi czy ewentualna migracja z opcji większej na mniejszą.
    Dziwi mnie tylko, że przy migracji z 6 Mb/s po drodze jest opcja 2 Mb/s, nie rozumiem dlaczego chcą cię zmigrować od razu do 1 Mb/s.

0
  • #8 16 Kwi 2011 23:22
    irex88
    Poziom 9  

DMTTool próbowałem już jakiś czas temu, nie udało się połączyć, za to o OrbMT nie wiedziałem, teraz się połączyłem i otrzymałem wyniki:
    Po restarcie urządzenia:

Uważam te dane bardziej jako ciekawostka niż odnośnik do stanu faktycznego linii, ale zawsze mamy coś w tej sprawie.
    Łącze oczywiście rwie co kilka minut, chyba że synchro złapie jak na pierwszym obrazku - wtedy można coś porobić w sieci.
    Na dzień dzisiejszy poczekam spokojnie do poniedziałku, z rana zadzwonię do netii i wypytam o szczegóły sprawdzenia linii u abonenta:)
    Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi, wiele mi pomagają i wyjaśniają.

P.S. Ukończyłem studia na kierunku informatyka specjalizacja: sieci, więc cokolwiek wiem o czym piszę i co do mnie piszecie, jednak moja wiedza "praktyczna" wymaga uzupełnienia, w czym bardzo mi pomagacie.

edit:

Cytat:
    Dziwi mnie tylko, że przy migracji z 6 Mb/s po drodze jest opcja 2 Mb/s, nie rozumiem dlaczego chcą cię zmigrować od razu do 1 Mb/s.

Pewnie dlatego, że moja poprzednia umowa była na usługę 1Mb/s, albo "System" tak każe.
    A co do pływania linii to też przeszło mi przez głowę takowa przyczyna (wyczytałem na forum, że często linie napowietrzne mają taką dolegliwość, nie jestem pewien jaki "rozmach" mają te podziemne) jednak dalej podpieram się tym, że przed przełączeniem mnie na centrali na ADSL2+ wszystko działało bez najmniejszych problemów. Możliwe jest, że na centrali karta pod która zostałem np. przepięty jest wadliwa bądź 'gorszej jakości' niż ta poprzednia co wiąże się bezpośrednio z tym "pływaniem" linii?

0
  • #9 17 Kwi 2011 09:49
    galusz
    Poziom 15  

W OrbMT jak klikniesz na wykres to otrzymasz inne dane (np. tłumieinie, SNRM)

Cytat:
    a co najgorsze to zmienia się tłumienie, a łącze pływa

Zmiana tłumienia w Twoim wypadku jest jak najbardziej normalna, bo wynika z faktu przejścia z ADSL1 na ADSL2+ w takim wypadku tłumienie zawsze idzie w górę o jakieś 2-4dB). Na pozostałych screenach masz już stałe..

Moim zdaniem łącze NIE pływa.. Dlaczego?
    Przy 7dB masz 7500kbs a przy 12dB masz 5500. Wystarczy przeliczyć, że oba wyniki są porównywalne.
    Jeśli jest jakiś problem to raczej winny jest Twój modem/router, śmiem wnioskować, że to nawet on jest uszkodzony, prawidłowo negocjuje połączenie, ale potem nie może go utrzymać.
    Radzę pożyczyć od kogoś jakiś modem i sprawdzić. Nie masz co na upartego jechać na TPSA jak wina może leżeć w Twoim sprzęcie... Jeśli tak bardzo chcesz oszczędzać to kup chociaż Speedtouch'a 516v6 (boardcom) kosztuje grosze, a będziesz wiedział na czym stoisz..

PS
    Ja swego czasu bawiłem się filtrem ferrytowym własnej konstrukcji. Na pierścieniu ferrytowym (np. ze starego kabla VGA) nawijasz ile wlezie skrętki (2 żyły) i przez to puszczasz sygnał. Efekt takiego czegoś jest taki, że choć podniesie Ci się tłumienie (o 1-2dB) to SNRM będzie bardziej stabilny. (http://www.dslreports.com/forum/remark,19385455) Na tym forum jest gdzieś dokładniejszy opis oraz testy, ale na szybkości znalazłem tylko to...

0
  • #10 17 Kwi 2011 09:50
    dipol
    Poziom 33  

W mojej firmie podstawa dyskusji jaka prędkość klient dostanie są POMIARY.
    Jak jest dobrze wykonane "pływanie" można do działu bajki włożyć.Powtarzam niech sie zajmą parametrami twojej linii i jak masz wykonana instalację w domu bo tu jest zawsze najwięcej problemów .Masz ewidentny problem linii. Poczytaj co na ten temat pisałem -a w domu najwięcej jest problemów.U mnie na ok 4km mam 6Mb i telewizję IPTV
    irex 88-potrzebna ci wiedza i zasady jakie są przy WCZ!!!-a tego się można nauczyć tylko praktycznie, wszystkich zależności.
    73!

0
  • #11 17 Kwi 2011 10:40
    ajanek9
    Poziom 28  

Cytat:
    Pewnie dlatego, że moja poprzednia umowa była na usługę 1Mb/s, albo "System" tak każe.
    A co do pływania linii to też przeszło mi przez głowę takowa przyczyna (wyczytałem na forum, że często linie napowietrzne mają taką dolegliwość, nie jestem pewien jaki "rozmach" mają te podziemne) jednak dalej podpieram się tym, że przed przełączeniem mnie na centrali na ADSL2+ wszystko działało bez najmniejszych problemów. Możliwe jest, że na centrali karta pod która zostałem np. przepięty jest wadliwa bądź 'gorszej jakości' niż ta poprzednia co wiąże się bezpośrednio z tym "pływaniem" linii?

"System każe" tylko to co człowiek wklepie do systemu.
    Co do różnic pomiędzy liniami napowietrznymi, a doziemnymi, to te pierwsze narażone są na częste i większe zmiany warunków atmosferycznych (większe skoki temperatur, oraz wilgotności), dlatego ważne jest jakie technologie zostały zastosowane do łączenia i zakończeń kabli.
    "Pływanie" parametrów może jak najbardziej powstawać na porcie, ale technicy po otrzymaniu zlecenia zaczną od sprawdzenia parametrów i działania usługi na porcie.

0
  • #12 17 Kwi 2011 10:54
    galusz
    Poziom 15  

@dipol
    Masz rację.
    Tylko widzisz ja przez rok walczyłem z TP o 6Mb, dawali mi max 2Mb i mówili, że parametr linii za słabe. Dopiero po przejściu do multimo wymogłem aby na moje żądanie TP zapodało 10Mb. Jak trafi się na jakiegoś muła to nic nie pomoże. U mnie "technik" upierał się, że przy tłumieniu ~49dB nigdy nie będzie chodzić nawet 6Mb. No przepraszam aktualnie mam 10Mb na tej samej linii i nie ma żadnych problemów. Wszystko zależy od dobrych chęci...

W przypadku irex88 moim zdaniem nie ma on problemów z łączem. Nawet patrząc na te prymitywne pomiary jakie robi router. Uważam tak, bo łącze:
    1. ma stałe tłumienie,
    2. SNRM i synchronizacja zależne są proporcjonalnie, co wyklucza "pływanie"
    3. Modem zupełnie prawidłowo negocjuje połączenie, a że jest słaby to inna sprawa (po poczytaniu kilku forów, często ludzie skarżą się na błędne działanie BitSwapu, czyli zamiast relokować bity, następuje zonk)

Generalnie już wszystko w temacie było powiedziane. Choć ja nauczony bardzo przykrymi doświadczeniami z TP. Staram się wszystko rozwiązać sam.
    Ja po pierwsze od razu bym kupił (Speedtouch 516v6 kosztuje grosze) lub pożyczył inny router i przetestował jego działanie....

@irex88
    Spróbuj zapodać nowszy firmware te pentagramy to klon chińskich Bilionów, więc spokojnie możesz wgrać soft od nich. Poszperaj jaki dokładnie masz odpowiednik i zaktualizuj...

0
  • #13 17 Kwi 2011 13:18
    irex88
    Poziom 9  

Wszystko rozumiem, dziś sprawdzę na innych urządzeniach to moje łącze.
    Będę na bieżąco pisał co i jak.

0
  • Pomocny post
    #14 17 Kwi 2011 13:36
    terrade
    Poziom 36  

galusz napisał:
    2. SNRM i synchronizacja zależne są proporcjonalnie, co wyklucza "pływanie"
    Nie wyklucza, np.szumy i trzaski raz są, a głównie nie. Po prostu następuje chwilowy spadek SNR-u -> zerwanie synchronizacji -> negocjacja dla Target Margin 6 dB -> Margin 6 dB -> szumy i trzaski giną -> SNR wraca do normy -> no to i Margin rośnie.
    Inny przykład: zaszumiałem sobie łącze (telefonem bez filtra), żeby zobaczyć jak nisko moja Netia ma widełki, udało mi się osiągnąć 64 kbps :) przy Marginie 6 dB, po czym wyłączyłem telefon i od razu Margin skoczył na stabilne ok. 25 dB.

irex88 napisał:
    W poniedziałek zadzwonię i dowiem się, jaka jest procedura wykonania tych pomiarów u abonenta.
    Procedura jest brutalna, że to co pisze dipol wchodzi między bajki, każdy by chciał wizyty dipola z miernikiem, realnie pomiar wygląda tak:
    -przejeżdżają z miernikiem marki ucho
    -wchodzą na słup i po raz setny sprawdzają styki z którymi nie ma problemu
    -sprawdzają też coś na centrali (chyba styki/krosowanie).
    U mnie tak było kilkadziesiąt razy, u kogoś z forum 100 razy, więc nie licz na cud, jeśli to nie jest zaśniedziały styk to schodzimy na 1 Mb/s, a potem ... ? Niestety Netia już nie oferuje 2 Mb/s (od 3 dni), ale max tego na co łącze pozwoli (stabilnie), ciekawe jak to rozwiążą, chyba jednak zamówią 2 Mb/s w TP.

0
  • #15 20 Kwi 2011 12:48
    irex88
    Poziom 9  

Witam. Po kilku wieczorach "testów" stwierdzam, że mój stary już sprzęt, pewnie zakurzony itp. itd. trzeba przeznaczyć na odsprzedaż komuś na wolniejsze łącze (np. Narzeczonej) a sobie przywłaszczyłem router, jaki to dostałem ok. rok temu od netii.
    Krótko mówiąc:
    Panowie (i Panie) wszystko działa jak należy.
    Nowszy sprzęt, inne możliwości, inaczej ustawiony.
    Screen przykładowy:
    tuż po uruchomieniu zresetowałem statystyki, więc to co powyżej widać działo się na moim łączu przez ostatnie kilka dni.

Moje "wyznanie":
    Z tym starym Pentagramem wielokrotnie jeździłem i "sprawdzałem" łącza u klientów (czyt. sprawdzałem, czy się połączy czy też telefonuję do techników i zgłaszam problem z linią) - np. ktoś dzwoni, że nie ma neta i chyba livebox się popsuł - brałem i jechałem i pomagało mi to sprawdzić, gdzie jest problem - dwa liveboxy nie dawały rady na łączach u moich klientów, kwalifikowały się do wymiany - mój pentagram bez problemu się łączył z centralą i z internetem.
    Myślałem więc, że jest to "nie najgorszy jeszcze" produkt. Stąd opóźniałem opcję jego wymiany z powodów 'starości' czy też jakości...

Dziękuję wszystkim osobom, które mi pomogły z moim problemem. Mam nadzieję, że kiedyś i ja będę posiadał taką wiedzę praktyczną i umiejętności, żeby móc innym pomagać.

Problem rozwiązany: przestarzały sprzęt odmówił współpracy na linii o parametrach przedstawionych w moim wątku - wymiana na nowszy rozwiązała kłopoty.

Pozdrawiam
    Ireneusz Stępniak

0
  • #16 20 Kwi 2011 22:11
    dipol
    Poziom 33  

Poprawił się S/N (sygnał/szum) na nowym modemie,można i tak jak z linią się już nie powalczy dać modem o lepszych parametrach.Mamy ten problem przy telewizji IPTV gdzie należy modemy często dobierać pod kątem S/N.
    Pozdrawiam!

0
  • #17 20 Kwi 2011 22:55
    ajanek9
    Poziom 28  

Cytat:
    mój stary już sprzęt, pewnie zakurzony itp. itd. trzeba przeznaczyć na odsprzedaż komuś na wolniejsze łącze (np. Narzeczonej)

Sprawdź zasilacz, może to on jest przyczyną, w liveboxach to częsta przypadłość i wymiana pomaga, choć najlepiej wymienić cały komplet w końcu to sprzęt dzierżawiony. Ale jeśli to nie zasilacz, to tym routerem nie uszczęśliwiaj kogoś na siłę, chyba że komuś, komu źle życzysz, hehe.
    Pozdrawiam Janek

0
  • #18 21 Kwi 2011 15:20
    terrade
    Poziom 36  

dipol napisał:
    Poprawił się S/N (sygnał/szum) na nowym modemie
    O ile się poprawił? Jak dla mnie to się poprawił głównie dzięki bardzo niskiej synchronizacji (a błędów na linii nadal mnóstwo). Być może się nieco poprawił, ale to mnie przerasta, tylko Galusz umie to wyliczać (jak sobie poobkłada tony bitami w pamięci). Jeśli synchronizacja 4205 jest stała (w miarę) to zadziałał słynny (niesławny) automat TP, który przycina synchronizację na stałe jeśli rwanie jest bardzo częste albo bardzo dużo błędów na łączu (w tym z "winy" użytkownika, który regulując Margin np. na 1 dB doprowadza do kosmicznych ilości błędów). Oczywiście ten automat działa nie u wszystkich (na szczęście, bo mnie by przyciął na 2528 mimo, że linia przez 95% da radę pełnemu 7456). Jeśli jednak synchronizacja nadal się mocno zmienia to nie ma mowy o automacie, ale o typowym Rate Adaptive (widełkach).

0
  • #19 21 Kwi 2011 22:52
    dipol
    Poziom 33  

Terrade-nie pracuje w TPSA-pracuje w trochę innej rzeczywistości i moim obowiązkiem jest stawić się u klienta wykonać pomiary określić na ile się zestawia, jak wykonana instalacja w mieszkaniu(tu się okazuje najczęściej że najciemniej pod latarnią -wtedy opisuje co trzeba zmienić czy na nowo wykonać ) przekazać do BOK a BOK podpisuje umowę.
    Proponuje ci wykonanie pomiarów modemów(przećwiczyłem z ciekawości) a są one ciekawe S/N waha się od 30dB do55dB .Nie wspomnę o poziomie RMS (zakłócenia od zasilaczy impulsowych ) na linii abonenckiej,poziomie napięcia wcz na wyjściu portu,WFS w linii co się składa na efekt końcowy.
    73!

0
  • #20 07 Maj 2011 09:05
    irex88
    Poziom 9  

Witam. Problem uważam za tymczasowo rozwiązany, wymiana sprzętu pomogła, a ewentualne sprawdzenie linii zażądałem po uregulowaniu od strony formalnej mojej umowy - tam jakieś zawirowania mieli i jak ostatnio dzwoniłem to nie potrafili mi do końca wytłumaczyć co teraz mam i dlaczego. Dla mnie ważne, że działa puki co. Nie zrywa, błędy błędami, wiadomo że lepiej jakby ich nie było, spodziewam się technika do końca maja. A odnośnie starego sprzętu to czeka na lepsze czasy, prawdopodobnie zrobię z niego AP co by mieć zasięg w malinach ;)
    Pozdrawiam

0