Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pierwszy kontakt z PIC16F627 - proszę o radę.

Maryush 16 Kwi 2011 20:22 2433 4
  • #1 16 Kwi 2011 20:22
    Maryush
    Poziom 22  

Witam,

pierwszy raz mam styczność z uP PIC16F627. Mam do wykonania urządzenie, którym steruje właśnie ten mikroprocesor i jest kilka niejasności przy jego realizacji. Procesor dostępny jest w dwóch wersjach 4 i 20MHz, w projekcie nie ma nic wspomniane, która wersja ma być zastosowana, tak samo nie ma żadnej wzmianki z jakim kwarcem/oscylatorem ma pracować uP. Jedyne co mam to schemat i zdjęcie gotowego urządzenia. Prosiłbym obeznanych w temacie o informację, czy ma znaczenie jaką wersję wybiorę i jaki ma być tam zastosowany oscylator.

Pierwszy kontakt z PIC16F627 - proszę o radę. Pierwszy kontakt z PIC16F627 - proszę o radę.

0 4
  • #3 17 Kwi 2011 00:00
    Maryush
    Poziom 22  

Opis mówi tyle:

This controller has been designed to operate as a very basic interface between Mach and the J48. It is capable of outputting an active Hi, 5 Volt (TTL) Pulse Width Modulation (PWM) signal from 0% (OFF) to 95% at a Pulse Repetition Frequency (PRF) of 5kHz and in the standby condition automatically output a 1uS x 5kHz Tickle Pulse.
    The displayed PWM % is currently a linear output which does not exactly follow the laser output power curve and although it is pretty close, it stops at 95% PWM which is equal to 100% laser output power.
    Although it is anticipated that the laser will always be operated at 5 kHz, the option of choosing other PRF frequencies such as 10kHz, 15kHz and 20kHz may also be added at some time in the future. Initial tests at higher frequencies have shown that recalibration of the PWM % to equal the correct laser output power % is necessary in order to avoid taking the laser outside the manufacturers recommended operating parameters. Not difficult to do, but may require a different algorithm for each PRF frequency so switching frequencies ‘on the fly’ may not be possible to achieve but this is probably not a necessary option anyway.
    Nothing here is ‘carved in stone’ and parameters may change with future firmware revisions and these notes will be updated as the project proceeds.

0