Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

35 m2 mieszkanie- co wybrać za ogrzewanie?

17 Kwi 2011 11:10 5726 7
 • Poziom 9  
  Witam. Około 2 tygodnie temu zostałem szczęśliwym posiadaczem mieszkania składającego się z 35 m2.
  W skład lokum wchodzi ok. 14,5 m2 pokoju, 14 m2 kuchni (tzn. aneksu kuchennego o czym później) oraz przed pokój ok. 2 m2 i ubikacja 1,5 m2.
  Mieszkanie znajduje się na ostatnim trzecim piętrze bloku wybudowanego około 1930 roku. Blok nieocieplony. Nad mieszkaniem znajduje się strych.
  W mieszkaniu znajduje się piec kaflowy węglowy wbudowany w sciąnę tak, że ogrzewa dwa pomieszczenia na raz. Do lokum jest doprowadzona instalacja gazowa. Wentylacja czynna, sprawna.
  Podłoga drewniana, wysokość scian 2,70 m, okna beda wymienone na plastiki.
  No i teraz pojawia się pytanie odnosnie ogrzewania. Jakie ogrzewanie zastosować aby było tradycyjnie czyli "tanio, efektywnie, w miarę bezobsługowo i w miare czysto"?
  Co polecacie zastosować w mieszkaniu?
  Jak poprowadzić ciepłą wodę, za pomocą czego ją ogrzewać?
  Myslałem nad ogrzewaniem gazowym ale po wizycie gościa z administracji nie mam pewności czy za 3-4 lub 7 lat będzie w tym budynku gaz.
  Jestem także po spotkaniu z gościem od sprzedaży ogrzewania elektrycznego i jego propozycja jest następująca.
  Dwa piece akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem: 2kV (pokój) i 3 kV (pokój z kuchnią), do tego bojler 100 l, płyta indukcyjna a w łazience naścienny ogrzewacz szybkonagrzewający.
  Zaproponowane piece to: AEG WSP2010 i WSP3010 + sterowanie pogodowe. Łącznie koszt takiego ogrzewania to około 5500zł. W moim mieście od połowy kwietnia znów ruszył program dopłat (nawet do 4200 zł).
  Głównym powodem zmiany sposobu ogrzewania ma być bezobsługowośc w ciągu dnia ze względu na dzieciaka w wieku 10 lat.
  Proszę o porady i wyrozumiałość jeśli będę odpowiadał prostymi zdaniami ale jestem laikiem w tych sprawach i liczę na Waszą pomoc.
  Ponizej rozkład mieszkania.


  35 m2 mieszkanie- co wybrać za ogrzewanie?
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 35  
  Ogrzewanie elektryczne zawsze będzie najdroższe!!! Obecność pieca kaflowego można wykorzystać. Po pierwsze, istnieją WKŁADY GRZEJNE ELEKTRYCZNE do pieców kaflowych zamiast węgla (nie trzeba wtedy dodatkowych pieców akumulacyjnych) i często tak się modernizuje ogrzewanie w starych budynkach (ale jest to energochłonne). Do tego pieca, ogrzewającego dwa pomieszczenia, potrzebny byłby wkład elektryczny o mocy ok. 4,5 kW (wiem o istnieniu 4,5 kW oraz 5,4 kW i oczywiście o słabszych). Inna możliwość, tańsza w eksploatacji (chociaż droższa od grzania węglem) to (jeśli kominiarz się na to zgodzi) zamontowanie do pieca kaflowego odpowiedniego palnika GAZOWEGO (mającego moc cieplną potrzebną do ogrzania obu pomieszczeń, a więc ok. 4,5-5kW). Nieraz też tak robiono. Gaz potrafi szybko nagrzać piec oraz nie powoduje popiołu (i nie zanieczyszcza powietrza) a palnik mozna w każdej chwili wyłaczyć (gdy jest już wystarczająca temperatura) oraz włączyć (gdy piec wystygł). Trzeba - niestety - porozumieć się z kominiarzem.
  Ciepłą wodę do łazienki osiągnąć za pomocą piecyka łazienkowego (Junkersa).
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • Poziom 9  
  TYlko z tym kominem jest jeden problem bo jest niesprawny i według kominiarza trzeba by nowy osadzać w nim. Do tego ten blok jest specyficzny. polega to na tym iz posiada on 5 klatek (A, B, C, D ,E), gdzie klatka C jest wyłączona z użytkowania z powodu zapadniecia się całego domu(całej klatki). Było to ponad 20 lat temu i doszło do tzw. kurzawki. Od tego czasu wyłączono dojście gazu do klatki E i częściowo D. Ja mam mieszkanie w D i gaz w mieszkaniu jest. Ale nie wiadomo jak długo jeszcze będzie bo wszystko zależy klatki C. Badania geologiczne przeprowadzone przez miasto mówią iż nic się nie dzieje z nim. Dlatego teraz miasto przyznało tam 6 mieszkań ludziom do kapitalnego remontu. Dlatego pakowanie się w instalację gazową jest ryzykowne i kosztowne, bo cały koszt instalacji wraz z piecem wyszedł ok. 9300 plus pisma, pozwolenia, kominiarz.
  Mam jeszcze parę pytńań:

  1. Czy zamontowanie wkładu w piecu kaflowym da taki sam efekt jak piece akumulacyjne dynamiczne?

  2.Czyli ładuje się w tańszej taryfie (większość czasu) a oddaje ciepło kiedy chcemy?

  3. Jakich ewentualnie spodziewać się kosztów w czasie użytkowania elektrycznego ogrzewania w czasie zimy? Czy przyjete przeze mnie koszt w czasie zimy około 500 zł/miesiąc mieszczą się w normie za rachunki czy za mało liczę?

  4. Czy ocieplenie ścian wełną mineralną i kartongipsami polepszy "ciepłośc" w mieszkaniu?
 • Poziom 35  
  Wkłady elektryczne w piecu kaflowym mogą dawać taki efekt, jak piec akumulacyjny STATYCZNY, a nie dynamiczny. Takie wkłady produkuje m. in. krakowska firma Elektrotermia.
 • Poziom 9  
  Czyli podwyzszeie rachunków.
 • Poziom 10  
  Witam,
  chętnie pomogę w doborze dynamicznych pieców akumulacyjnych i oczywiście mogę je zamontować udzielająć pięć lat gwarancji na urządzenia.
  W razie pytań proszę pisać na adres inproel(malpa)inproel.pl - wdzięczny będę równiez za podanie nr telefonu kontaktowego co ułatwi nam rozmowę na temat ogrzewania akumulacyjnego oraz wody.
  Dynamiczne piece akumulacyjne: www.inproel.pl
 • Poziom 9  
  Czy ktos mógłby mi odpowiedzieć na pytanie numer 3 gdzie chodzi o koszt?