Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Dorota IC nie działa radio.

17 Kwi 2011 12:51 5637 8
  • Poziom 8  
    Witam.
    Posiadam radioodbiornik: http://oldradio.pl/karta/538/Radioodbiornik_UNITRA_Rz_Dorota_IC_744-02.html
    Mam z nim problem, w ogóle nie działa radio.
    Podczas włączania słychać charakterystyczny dźwięk w głośnikach, taki pojedynczy ruch membrany. Po włączeniu fal długich i ustawieniu maksymalnej głośności słychać lekki szum taki jak na falach długich, lecz nie da się ustawić żadnej stacji. Podczas kręcenia pokrętłem od ustawiania częstotliwości zero reakcji. Nawet żaden świst, tylko cały czas ten szum. Po ustawieniu fal średnich szum jest głośniejszy, ale poza tym to samo. Sam wzmacniacz chyba działa. Tzn. udało znaleźć mi się na płytce miejsce, które jak dotknę to w głośniku słychać przydźwięk sieciowy 50hz.
    Nie mam transformatora do radia, więc zasilam go dwiema bateriami 4,5V połączonymi szeregowo.
    Proszę o pomoc, co mam sprawdzić, wymienić, zmierzyć, itd.
    Posiadam miernik uniwersalny z możliwością pomiaru napięcia, natężenia, oporu, pojemności kondensatorów, pomiaru półprzewodników, itp.
    Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.
  • Poziom 21  
    Witam.
    Czy radio działało wcześniej? Jeśli tak to w jakiej sytuacji przestało (zepsuło się). Jeśli dobrze kojarzę jest to radio AM. Raczej nie jest przystosowane do odbioru FM.
  • Poziom 8  
    Czy radio działało wcześniej? Kiedyś na pewno, niestety nie wiem w jakich okolicznościach się zepsuło.
    Oczywiście że to radio AM. Jest to bardzo prosty (co zresztą widać na schemacie) dwuzakresowy (długie, średnie) odbiornik radiowy.
  • Poziom 21  
    A czy w twojej miejscowości da się odebrać jakieś stacje na zakresie AM? Bo u mnie nie ma szans. Może dlatego nic nie odbiera. Otwierałeś już radio? Powody mogą być bardzo proste np. zerwana linka.
  • Poziom 36  
    BigPablo napisał:
    A czy w twojej miejscowości da się odebrać jakieś stacje na zakresie AM? Bo u mnie nie ma szans. Może dlatego nic nie odbiera. Otwierałeś już radio? Powody mogą być bardzo proste np. zerwana linka.
    Omawiany odbiornik ma odbierać tylko fale długie i średnie. Nawet w mieście, w żelbetowym budynku na antenie ferrytowej sprawny odbiornik będzie odbierać, zwł. w nocy gdy fale te mają większy zasięg, a zakłóceń (PC, świetlówki, i in.) jest znacznie mniej. W dzień powinno dać się odebrać w Polsce PR1 na 225kHz (i w zależności od lokalizacji czasem jeszcze 1 stację ros. na 171kHz i 1 czeską na 270kHz), w nocy więcej stacji na falach długich i bardzo dużo stacji na falach średnich (dodatkowo w niektórych miastach w Polsce są małe lokalne rozgłośnie "Twoje Radio AM" na falach średnich do słuchania całą dobę).

http://polskaam.radiopolska.pl/
    http://www.polskaam.radiopolska.pl/odbior.htm
    http://www.polskaam.radiopolska.pl/faledlugie.htm
    http://www.polskaam.radiopolska.pl/falesrednie.htm
    http://polskaam.radiopolska.pl/polskaam.htm stacje nadające z Polski na Dł i Śr

Odbiorniki przenośne na fale długie i średnie mają antenę ferrytową która ma charakterystykę kierunkową (ósemkową) - trzeba ustawiać na najsilniejszy sygnał lub najsłabsze zakłócenia.

Brak możliwości odbioru jakiejkolwiek stacji na falach długich i średnich nawet w nocy świadczy o usterce odbiornika (w starych egzemplarzach często może być utleniony styk, urwany przewód, zimny lut, przerwana ścieżka drukowana - a czasami "zwykłe" uszkodzenie).
  • Poziom 8  
    Mieszkam w Łodzi w domku i wszystkie radia bez problemu odbierają mi fale długie, w godzinach 20-23 słychać na 225kHz pewne zakłócenia od świetlówek, komputerów itp. lecz są one na tyle słabe, że aby je usłyszeć musi być cisza w głośniku (jak gra muzyka zakłóceń nie słychać). O godzinie 4-5 rano odbiór jest wyjątkowo czysty. A w nocy to bez problemu odbieram większość tych stacji co kolega podał w linku. Myślę że 225kHz to i na detektorowym odbiorniku można by u mnie słuchać. A w tanim stacjonarnym aparacie telefonicznym to cały czas słyszę PR1. W starym telefonie zjawisko nie występuje.

Jutro jeszcze dokładnie obejrzę płytkę, posprawdzam czy wszędzie "są przejścia", czy nie ma zimnych lutów. Czy możliwe jest to, że kondensatory straciły parametry?
    Jeszcze jedna uwaga: Po zbliżeniu jakiegoś źródła zakłóceń (telefon komórkowy, pilot TV, kalkulator[) do anteny ferrytowej zakłócenia słychać w głośniku. Może z tą anteną coś nie tak? Czy antena ferrytowa z chińskiego radia zadziałała by w tym radiu? Chcę tylko zobaczyć czy będzie działać, jeśli tak to załatwię jakąś inną antenę, albo tą co jest nawinę na nowo.
  • Poziom 33  
    kilka dni temu ćwiczyłem te radio -masz problem z cewkami od oscylatorów.Tam często się utleniały styki przy wyprowadzeniach.U mnie wystarczyło podgrzać nóżki cewek L302,L303 (ale z wyczuciem żeby do końca cewek nie uszkodzić) i radio powróciło do do dawnej świetności.Sprawdź także kondensatory ceramiczneC312.C313,C111,podgrzanie ich nóżek lutownicą przywraca sprawność kondensatorów.
    73!
  • Poziom 8  
    Witam.
    Przepraszam za tak długą przerwę, ale do rzeczy.
    Kolego dipol, nie mogę znaleźć cewek l302 l303, czy są to cewki powietrzne?
    Podgrzałem każdy punkt w tym radiu i nic.
    Co zmierzyć, sprawdzić, zobaczyć?
    Napiszę jeszcze raz, odbiór fal długich, i w ogóle odbiór AM u mnie jest bardzo dobry.
    Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Jak już pisałem odbiornik odbiera różne zakłócenia. Przy czym gdy zbliżę np. mysz bezprzewodową to zakłócenia najlepiej słychać na falach średnich przy pewnej częstotliwości. Przy kręceniu częstotliwością słyszę na różnych częstotliwościach różne zakłócenia. To samo na falach długich.
  • Poziom 38  
    Zacznij od sprawdzenia multimetrem przełączonym na ciągłość połączeń czy cewki anteny ferrytowej mają połączenie z masą. Jeden kabel pomiarowy podłącz do masy a drugim sprawdź na końcówkach lutowniczych zaznaczonych na czerwono na obrazku. Na wszystkich końcówkach powinieneś mieć masę (bezpośrednio lub przez cewki). Potem sprawdź czy w punktach zaznaczonych czerwonymi kropkami na schemacie również masz połączenie z masą, przełączając przełącznik, przy okazji sprawdzisz styki przełącznika zakresów.
    Unitra Dorota IC nie działa radio. Unitra Dorota IC nie działa radio.
    zarowka_123 napisał:
    Zauważyłem jeszcze jedną rzecz. Jak już pisałem odbiornik odbiera różne zakłócenia. Przy czym gdy zbliżę np. mysz bezprzewodową to zakłócenia najlepiej słychać na falach średnich przy pewnej częstotliwości. Przy kręceniu częstotliwością słyszę na różnych częstotliwościach różne zakłócenia. To samo na falach długich.
    Takie zachowanie może świadczyć o przerwie połączenia cewek AF do masy, lub złych stykach kondensatora strojeniowego obwodów wejściowych. Jeśli będziesz miał połączenie cewek z masą sprawdź czy kondensator strojeniowy obwodów wejściowych przypadkiem nie jest zwarty.
    Na obrazku zaznaczyłem: na biało - cewki heterodyny, na niebiesko - filtry p.cz, na zielono - cewkę detektora i na czerwono końcówki cewek AF. Kondensator strojeniowy obwodów wejściowych to ten z większą ilością płytek.