Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyszlościowy zawód elektryk czy informatyk

Scorpio. 17 Apr 2011 16:05 12789 28
IGE-XAO
 • #1
  Scorpio.
  Level 9  
  Witam!
  Chciałbym zwrócić się do was o pomoc. Jestem uczniem 3gimnazjum i mam problem z wyborem profilu w technikum.
  Wiec tak jestem dość dobrym uczniem średnia 4.9 i chce iść do ZSEL we Włocławku i waham się miedzy dwoma profilami.
  - tech. Informatyk
  Code:
  Technik informatyk
  
  Uczniowie podejmujący naukę w tym zawodzie zdobywają umiejętności związane z obsługą, budową oraz działaniem komputerów i systemów informatycznych oraz poznają najważniejsze systemy operacyjne: Windows, DOS i Linux. Uczą się konfigurować i zarządzać systemami komputerowymi, zarządzać kontami użytkowników systemów, budować i uruchamiać sieci komputerowe, zabezpieczać sieci instalować serwery sieciowe. Poznają języki programowania, takie jak Pascal, C/C++, Delphi i Visual Basic oraz uczą się wykorzystywać elementy algorytmiki do tworzenia własnych programów strukturalnych i obiektowych. W zakresie usług internetowych poznają techniki umieszczania informacji w sieci, instalacji serwerów www, obsługi programów sieciowych oraz stosowania takich narzędzi jak HTML, PHP, JavaScript i CSS. Uczniowie poznają także podstawy tworzenia baz danych i zarządzania nimi oraz przesyłania informacji bazodanowych w sieci.
  Specjalizacja aplikacje internetowe, oraz planowane jest wprowadzenie nowej specjalizacji grafika komputerowa.
  * szkoła współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami z branży informatycznej.


  - tech. Elektryk
  Code:
  Technik elektryk
  
  Uczniowie kształcący się w tym zawodzie m.in. zapoznają się z projektowaniem i wykonywaniem instalacji elektrycznych mieszkaniowych i przemysłowych oraz projektowaniem oświetlenia elektrycznego, poznają też zasady ochrony przeciwporażeniowej. W ramach przedmiotów specjalistycznych poznają budowę i zasady działania urządzeń, maszyn i napędów elektrycznych oraz sprzętu AGD. Zdobywają również wiedzę z zakresu budowy i pracy systemów oraz sieci elektroenergetycznych, a także dotyczącą wytwarzania energii elektrycznej. Na zajęciach laboratoryjnych uczniowie zdobywają umiejętności związane z pomiarami i badaniami eksploatacyjnymi aparatów, urządzeń i maszyn elektrycznych oraz z montażem układów sterowania elektrycznego i instalacji oświetleniowych.
  * szkoła współpracuje z lokalnymi przedsiębiorstwami z branży elektryczno - energetycznej


  Wiec pytanie do was, który zawód jest przyszłościowy. W którym będzie można po prostu zbijać "kasiorę". Podobno Informatyk zarabia więcej ale w tym trzeba być naprawdę dobry i ludzi z tym zawodzie jest bardzo dużo. Patrząc na inne szkoły to największe klasy są informatyków po ok. 90osob, a elektryków podobno brakuje w Polsce. Na dniach otwartych prof. tam uczący przekonywali do elektryka. I teraz sam nie wiem. Doradźcie coś to możne w tedy będę miał większe obeznanie w tym wszystkim i łatwiej podejmę jakąś decyzje.

  Więc Informatyk czy Elektryk?

  Wasze wypowiedzi pomogą mi bardzo mocno i z góry dziękuje. :)
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • IGE-XAO
 • #2
  McMonster
  Level 32  
  Najgłupszą rzeczą jest pytanie obcych osób o zdanie, trzeba samemu decydować o własnej przyszłości. Jak się robi to, co się lubi i jest się w tym dobrym, to można w obu "zbijać kasiorę". Natomiast jak się wybierze zawód, z którego się nie czerpie przyjemności, to równie dobrze można iść do łopaty.
 • #3
  soadfan
  Level 15  
  Ja Ci powiem tak: skończyłem akurat tą szkołę w zawodzie technik elektryk.
  Na samym początku z klasy 31 osobowej w 4 klasie zostało nas 20. To i tak jest dużo. Ubiegłe roczniki ok. 14-17 osób na klasę. Informatyków były dwie pełne klasy i tak zostało. Po skończeniu szkoły wyjechałem do Anglii w celu tzw. rocznej przerwy miedzy szkołą średnią a studiami... Na całe moje szczęście dostałem pracę w zawodzie i po okresie roku mam tyle odłożone, że mogę już nie wracać do kraju na studia. Tyle tytułem wstępu...

  Szkoła jest bardzo wymagająca, jeśli lubisz wagary, ucieczki i kombinowanie od razu mówię Elektryk jest nie dla Ciebie. Poziom? W skali kraju na technika zajmuje 29 miejsce a w województwie 2, o czymś to chyba świadczy. Wymagają naprawdę dużej systematyczności, ale warto przynajmniej w zawodzie elektryka. To moja opinia.

  Pozdrawiam.
 • #4
  Scorpio.
  Level 9  
  McMonster wrote:
  Najgłupszą rzeczą jest pytanie obcych osób o zdanie, trzeba samemu decydować o własnej przyszłości. Jak się robi to, co się lubi i jest się w tym dobrym, to można w obu "zbijać kasiorę". Natomiast jak się wybierze zawód, z którego się nie czerpie przyjemności, to równie dobrze można iść do łopaty.


  To tak, zapytałem się dlatego, ze chce wiedzieć jak jest; spytać ludzi, którzy maja doświadczenie życiowe. Ale na pewno decyzje podejmne sam a ten temat tylko mi pomoże w dalszych wyborach szkół.

  soadfan, he wagary itd może w gimnazjum, ale nie w technikum zdaje sobie sprawę jak jest trudno wiem ze szkoła ma wysoki poziom, i może dlatego do niej idę i dziękuje Ci za ta wypowiedz i czekam na dalsze : )
 • IGE-XAO
 • #5
  david4986
  Level 10  
  Też zamierzam iść do "elektryka", a mogę Ci powiedzieć, że jeżeli studia dla Ciebie (pod względem finansowym) nie będą problemem to technik informatyk. Większość mówi, że informatyków jest teraz na pęczki, może i tak, ale jeszcze są potrzebni i będą. Technik elektryk hmm ... jeżeli będziesz się przykładał do zajęć praktycznych to będziesz miał dobrą "fuchę" po technikum i oczywiście możesz iść na studia, zarobek wiadomo większy, ale informatyk ma pracę lżejszą i bardzo często lepiej opłacalną, ale odradzałbym kierować kasą.
 • #6
  McMonster
  Level 32  
  Oj, z tą lekkością pracy informatyka bym nie przesadzał, podobnie z zarobkami. Chociaż informatyka to olbrzymia dziedzina i zależy, czym się konkretnie zajmie, np. programiści często gonią od terminu do terminu, a pracę mają dość monotonną i czasami trzeba poczekać na efekt końcowy, który dopiero daje prawdziwą radość pisania, a taki sieciowiec raz się pomęczy, ponosi szafy, serwery, pociągnie kable, poskłada wszystko, podłączy i skonfiguruje, a potem siedzi i czeka, aż się coś zepsuje. Natomiast płace, szczególnie na początku, nie powalają, dopiero z kilkuletnim doświadczeniem można dostać trzy lub cztery tysiące na rękę, przynajmniej z tego, co się orientowałem, sam na razie odsiaduję praktykę studencką jako sieciowiec i (ale to już zupełnie z przypadku) zajmuję się automatyką. No i wielu znajomych pracuje jako programiści webowi i żyje od zlecenia do zlecenia, a z tymi to różnie bywa.
 • #7
  Scorpio.
  Level 9  
  he David czyli ty od września tez idziesz do "Elektryka" ? he ;P Jaki profil ? Jeśli mogę wiedzieć ;)
 • #8
  luk1492
  Level 14  
  Ja pracuje jako elektryk ostatnimi czasy i pieniędzy wielkich z tego niemam. Informatycy raczej lepiej zarabiają.
 • #9
  sq9cwd
  Level 27  
  Drogi Scorpio. "Uprawiaj przyjemność, kasa niech będzie przyjemnym dodatkiem". Jest to szczera rada dla ludzi, którzy stoją na podobnym rozdrożu życiowym. Mówię to jako elektryk (technikum) i informatyk (studium, studia). Jeśli będziesz wykonywać pracę z przyjemnością to i jakość tej racy będzie świadczyć o Tobie, co przełoży się na ilość zleceń. Życzę powodzenia.
 • #10
  kreslarz
  Level 35  
  Kolego nie jest ważne jaki profil wybierzesz. Oba są dobre, a istotą sprawy jest w którym miejscu czujesz się lepiej. To jest ważne jak bardzo chcesz się zaangażować w poznanie i zgłębienie tematu nauki i ile z tej nauki wyniesiesz. Dobry informatyk, to zawód i pasja, konieczność pogłębiania wiedzy do końca okresu pracy. Dobry elektryk, to praktycznie to samo, tym bardziej, że elektrycy (ci naprawdę dobrzy) ostatnio muszą umieć posługiwać się technologią związaną z wdrażaniem tzw. "inteligentnych domów". Tu informatyka, elektronika i elektryka przenikają się wzajemnie i tylko ludzie znajdujący się jedną nogą w elektryce, a drugą w elektronice/informatyce podołają temu wyzwaniu. Wszystko zależy od umiejętności na teraz i chłonności wiedzy na potem. Różnica jest jedna i zasadnicza:
  informatyka nieuważnych nie zabija.
  Elektryka TAK!
  Popełnienie błędu informatycznego ( na poziomie technikum) nie spowoduje niczego groźnego. Popełnienie błędu przez technika - elektryka może zaowocować utratą zdrowia, życia, majątku, pożarem i innymi następstwami trudnymi do przewidzenia. Elektryk musi być przewidujący, spokojny, myślący i odporny na stres. Nie o to chodzi, że ujmuję cokolwiek informatykom, ale oni nie wchodzą do pomieszczeń, gdzie w odległości kilkudziesięciu centymetrów biegną szyny pod napięciem kilkunastu tysięcy volt i jednokrotne ich dotknięcie eliminuje jednostkę ze społeczeństwa. Podobnie jest z rozdzielnicami nawet niskiego (czyli do 1000V) napięcia. Tu zagrożenia nie widać. Prąd zachowuje się cicho i podstępnie. Dopóki nierozważnie nie dotkniesz, nie da o sobie znać, a po dotknięciu czasem jest już za późno.
  Nie mam zamiaru zohydzić Ci tego zawodu, absolutnie nie! Chciałem tylko przedstawić, że elektryk musi być silną osobowością, odpowiedzialną i myślącą. Wtedy doczeka emerytury, a nie przedwczesnego pogrzebu. Dla osłody: znający się na rzeczy elektryk z uprawnieniami D i E ma tyle możliwości dodatkowego zarobku (poza normalną pracą), że może żyć na nieco lepszym poziomie niż przeciętny.
  To nie są teorie wyssane z palca, ale z życia wzięte.
 • #11
  pawkonop
  Level 1  
  luk1492 wrote:
  Ja pracuje jako elektryk ostatnimi czasy i pieniędzy wielkich z tego niemam. Informatycy raczej lepiej zarabiają.

  Może i lepiej zarabiają ale myślę że jak chłopak ma trochę "oleju " w głowie i ma smykałkę do elektryki to da sobie rade ,a możliwości jest bardzo dużo ,proponowałbym wybrać automatykę przemysłową bo to jest przyszłość oczywiście najlepiej po technikum elektrycznym może studium , studia , dobry automatyk to skarb w dzisiejszych czasach , a jeszcze taki co ma praktyczne pojęcie o elektryce to tak jakby miał dwa fachy w ręku ,ja jestem elektrykiem od 27 lat i gdybym teraz szedł do szkoły na pewno wybrałbym automatykę , programowanie sterowników , pneumatyka, mechatronika itp. mając wieloletnie doświadczenie jakoś sobie radzę ale brakuje mi przygotowania teoretycznego i gdy patrzę na młodszych kolegów po szkole to im zazdroszczę wiedzy brak im może doświadczenia zawodowego ale wiedzą to co gdy ja chodziłem do szkoły nawet się nie śniło , a możliwości rozwoju jest mnóstwo dzisiejszy elektryk to nie tylko zwykłe instalacje , silniki ale inteligentny dom , zautomatyzowane zakłady gdzie można wykazać się wyobraźnią ,i jeśli naprawdę to się lubi to jest zawód z przyszłością bo cały czas się ta dziedzina rozwija ( informatyka też ) ale to już Ty musisz wybrać co dla Ciebie będzie lepsze , żeby być dobrym elektrykiem i informatykiem trzeba lat praktyki i nauki ,tak dla przykładu powiem że w średniej wielkości mieście w Wielkopolsce na etacie automatyka możesz zarobić ok 4 tys. brutto , możesz też założyć działalność i świadczyć usługi mniejszym firmą które nie stać na zatrudnienie na stałe i "dorobić " sobie dodatkowe wcale nie małe pieniądze , a jak wyżej napisaliście w klasach informatycznych jest więcej uczniów co za tym idzie większa w przyszłości konkurencja. Życzę trafnego wyboru .
 • #12
  czarkek
  Level 10  
  Ja bym polecil mechatronike ze specjalnoscia automatyki przemyslowej. Tylko dwie uczelnie w Polsce z tym kierunkiem (bazuje na danych sprzed 8lat)... I jak chcesz sie uczyc i cos z tego wyciagnac to masz poczatkowa wiedze z mechaniki, elektroniki i informatyki, a taka baza wiedzy pozwoli Ci sie rozwinac w dowolnym przyszlosciowym kierunku badz w kilku.

  Skonczylem taka uczelnie i teraz pracuje za granica projektujac uklady elektroniczne, programuje mikroporocesory i pisze aplikacje na komputery, PDA itd... a przy tym wszystkim mam dostep do najnowszych technologi dzieki czemu sie caly czas rozwijam i przynosi mi to duza frajde. Dodam tylko ze na mechanice tez musze sie znac gdyz uklady czy tez cale projekty sa zwiazana z silnikami miedzy innymi tymi dla F1.

  Dodam tylko tyle ze obudzil sie we mnie patriotyzm (po 3 latach) i wracam do kraju... i mimo ze firma za wszelka cene chce mnie zatrzymac to wracam, zeby zobaczyc czy rzeczywiscie polskie firmy nie cenia pracownikow i ich doswiadczenia.

  Takze za granica nie bedziesz mial najmniejszych problemow z dobrze platna praca.... co do Polski to pewnie zalezy w durzej mierze od szczescia i przedsiebiorczosci.

  Pozdrawiam
 • #13
  Scorpio.
  Level 9  
  czarkek wrote:
  Ja bym polecil mechatronike ze specjalnoscia automatyki przemyslowej. Tylko dwie uczelnie w Polsce z tym kierunkiem (bazuje na danych sprzed 8lat)... I jak chcesz sie uczyc i cos z tego wyciagnac to masz poczatkowa wiedze z mechaniki, elektroniki i informatyki, a taka baza wiedzy pozwoli Ci sie rozwinac w dowolnym przyszlosciowym kierunku badz w kilku.


  Wiesz, ale postanowiłem iść do szkoły, którą wyżej wymieniłem czyli ZSEL we Włocławku, a tam nie mam takiego przykładowo profilu, a najbardziej mnie interesuje elektryka i informatyka wiec pytam się który waszym zdaniem jest lepszy, opłacalny bo interesują mnie te dwa kierunki a studia wiążę z automatyka bardziej. A dzięki waszym wypowiedziom "obeznam" się w temacie ;) bo przyznając jestem zielony w te klocki :| heh...

  pawkonop wrote:
  automatykę przemysłową bo to jest przyszłość oczywiście najlepiej po technikum elektrycznym może studium , studia .

  Właśnie, jeśli bym poszedł na elektryka, a to jest bardziej prawdopodobne to na pewno wybrał bym później studia o kierunku automatyk, wiec trafnie mi doradziłeś po jakim z tych 2 kierunków jest, później najlepiej się uczyć na takich studiach.

  kreslarz wrote:

  To nie są teorie wyssane z palca, ale z życia wzięte.


  No i właśnie o takie wypowiedzi mi chodzi, dziękuje :)
 • #14
  manio978
  Level 12  
  Porównując do siebie zawody elektryka i informatyka.
  Łatwiej zaplusować informatykowi za czysty ubiór (jak Cię widzą tak Cię piszą) oraz większy kontakt z zarządem i menażerami.(czasem biuro na tum samym piętrze) może przełożyc się na kasę jak autoprezentacja jest u ciebie ok.
  Zagrożenie kalectwem i utratą życia większe u elektryka.
  Odpowiedzialność za życie innych większe u elektryka.
  Odpowiedzialność majątkowa – porównywalna mała u projektanta stron internetowych jak i elektryka od domków ogromna u speców od baz danych i bezpieczeństwa w dużym banku jak i ogromna dyspozytora na rozdzielni 400kV.
  Możliwość robienia fuch – porównywalna.
  Komfort stanowiska pracy - większy u informatykach co biuro to nie plac budowy lub wiszenie na słupie.
  Ładna pogoda- elektryk korzysta ze słoneczka informatyk spogląda z żalem za okno.
  Burzowo gradowa pogoda – elektryk z żalem śpieszy na awarię, informatyk bez żalu zostaje w biurze.
  Delegację – są porównywalnie choć w informatyce tendencja na plus telepraca możliwość usuwania wielu awarii zdalnie po zalogowaniu się jako admin czy na kompie czy routerze.

  Jeśli skakałeś do rzeki z mostu po uprzednim sprawdzeniu głębokości lub wykonałeś skok Bangi , wszedłeś na najwyższy komin w mieście pomimo tego że się na gurze kołysał, czułeś lęk ale Cię nie sparaliżował, leciałeś samolotem i miałeś pełne zaufanie do pilota? Jeśli TAK możliwe ze masz predyspozycje do pracy przy wysokich napięciach. Czy sylwestra i wakacje zawsze spędzałeś w domu czy wyjazdy w góry, kolonie, autostop itp. to twój żywioł? Pytania może głupie ale dopasowanie własnego usposobienia i charakteru do rodzaju pracy np. w delegacjach lub na wysokościach jest istotne. Co prawda różne poradniki twierdzą że nad cechami można potrenować ale człowiek nieśmiały nigdy nie będzie czuł się dobrze jako sprzedawca handlowy poco przezwyciężać cos przez całe życie jak można się zgłosić do poradni zawodowej.
 • #15
  salutare
  Level 11  
  Również stoję przed takim samym wyborem jak Ty. Myślałem o zawodzie informatyka (ten jest jako aktualnie wybrany), elektryka, a także o mechatronika o którym kolega czarkek wspomniał. Wszystkie są zawodami bardzo interesującymi i przyszłościowymi, jednak najlepiej wybrać ten, do którego ma się największe zdolności, którym się interesujesz, z którym najwięcej masz styczności. Osobiście wybieram (choć jeszcze nie ostatecznie) informatykę, zamierzam pójść do technikum, a potem na studia (oczywiście jak się w dostanę), specjalizację jaką chciałbym wybrać, to administrator baz danych. Życzę trafnego wyboru i powodzenia.
 • #16
  david4986
  Level 10  
  Scorpio. wrote:
  he David czyli ty od września tez idziesz do "Elektryka" ? he ;P Jaki profil ? Jeśli mogę wiedzieć ;)


  Ja raczej wybiorę technik elektronik ;d (sry za późną odpowiedź, ale nie było mnie 3dni)
 • #17
  elektrocyber
  Level 14  
  Ważna kwestia - dużym plusem informatyki dla młodych jest że jest to dość nowa dziedzina i ciągle się zmienia. Przez co pracuje się z młodymi i nie usłyszysz że ktoś programował w PHP w .NET lub i J2EE jak ty w pieluchę robiłeś.
  Starzy nie wymyślili utrudnień w dostępie do zawodu informatyka więc projekty można trzaskać już w szkole średniej a w zawodzie elektryka uprawnienia eksploatacyjne, uprawnienia dozorowe, pomiarowe – ważne tylko przez 5 lat, budowlane wykonawcze, budowlane projektowe co roku płacić daninę w postaci składki, rejestracja jako wykonawca w Zakładzie Energetycznym itp.
  Jako informatyk żeby zrównać się doświadczeniem z kolegami wystarczy kilka lat praktyki a w energetyce zawodowej ze dwadzieścia.
 • #18
  ka_3
  Level 16  
  W tym roku kończę technikum informatyczne, i jeśli naprawdę się interesujesz informatyką, to nie ma sensu tam iść. W takim technikum uczą podstaw całej informatyki np. office, jak skonfigurować router, napisać kalkulator w c++, albo jak dodać nowe konto w systemie windows. Czyli masz taki zarys wszystkiego, a tak naprawdę to nic nie potrafisz.:D.
 • #19
  Scorpio.
  Level 9  
  ka_3 jeśli po tym studiów informatycznych nie zrobię to nic praktycznie; jeśli sam się nie dokształcę nie będę wiedział? Bo chodzi mi o to aby iść do technikum miec jeden zawód a studia podobne lecz inne wziasc aby mieć 2 zawód w tedy lepsze predyspozycje zawodowe bym miał.

  david4986
  Szkoda myślałem ze w jednej klasie możne będziemy he he he ; p bo tam nikogo nie będę znał xP
 • #20
  ka_3
  Level 16  
  Scorpio. wrote:
  ka_3 jeśli po tym studiów informatycznych nie zrobię to nic praktycznie; jeśli sam się nie dokształcę nie będę wiedział? Bo chodzi mi o to aby iść do technikum miec jeden zawód a studia podobne lecz inne wziasc aby mieć 2 zawód w tedy lepsze predyspozycje zawodowe bym miał.

  Po pierwsze to wszystko zależy od szkoły, i od nauczycieli na jakich trafisz, mnie przedmiotów zawodowych uczyło 8 nauczycieli z czego dwóch było naprawdę kumatych, i uważam że mnie dużo nauczyli. Po drugie, jak będziesz się uczył tylko to co wymagają w szkole to będzie za mało. Musiał byś od samego początku strzelić w konkretny dział informatyki i na własną ręke się douczać/uczyć np. webmasteringu, wtedy byś mógł łapać jakieś proste fuchy (np. prosta strona dla budowlańca czy mechanika). Najlepiej to poszukaj sobie w internecie czego uczą na poszczególnych kierunkach, i się zastanów co Ciebie bardziej kręci. Ja uważam, że lepiej wybrać technika elektryka, bo tam ciebie nauczą trochę praktyki, a informatyki mógłbyś sie w domu uczyć, ściągnąc kilka poradników i uczyć się programowania, webmasteringu czy co tam chcesz.
  Powinieneś zapytać się starszych kolegów jakie krążą opinie o tej szkole, o kierunkach i wybrać odpowiedni. Masz jeszcze trochę czasu (nawet na początku września możesz się przepisać do innej klasy), więc przemyśl wszystko dokładnie, żeby potem nie narzekać, że straciłeś 4 lata.
 • #21
  Scorpio.
  Level 9  
  ka_3 Wiesz poziom tej szkoły jest bardzo wysoki, ale co i jak słyszałem, ze więcej mnie na elektryce naucza i prawdopodobnie wybiorę profil elektryka. A na studia o profilu Automatyka to lepiej po którym kierunku technikum? Ja myślę, ze po tech. elektryk będzie lepiej.
 • #22
  david4986
  Level 10  
  automatyka to raczej elektronik ;d
 • #23
  Scorpio.
  Level 9  
  david4986 wrote:
  automatyka to raczej elektronik ;d

  Wiesz mnie tylko te 2 profile interesują, a po za tym nic innego : P wiec muszę zostać przy tym co mam :)
 • #24
  david4986
  Level 10  
  to idź na elektryka ja też może pójdę i będę miał z kogo na sprawdzianach zrzynać xd
 • #25
  Scorpio.
  Level 9  
  he he he : P weź zapodaj GG albo coś bo od tematu postu odbiegamy i wiesz za to kara może być hehe : P
 • #26
  patryk19950103
  Level 10  
  Ja też idę do Elektryka ale nie wiem jeszcze albo elektryk albo elektronik :)
  Więc może będziemy chodzić razem do klasy ;]
  Moje gg jak coś :6894143 :P
  Scorpio i david, napiszcie czasem :D
 • #27
  User removed account
  User removed account  
 • #28
  arekb81
  Level 27  
  Musisz sobie zadać pytanie, co Cie bardziej interesuje. Łączenie kabli, różnych układów, czy siedzenie przed komputerem i pisanie ciągów różnych znaków, które są dla większości ludzi totalną abstrakcją.

  Ukończenie technikum jako technik elektryk, wcale nie oznacza pracy na budowie domów, albo wiszenia na słupie. Poza tym po technikum elektrycznym, możesz iść na studia informatyczne.
 • #29
  Scorpio.
  Level 9  
  Wybrałem profil Elektryk. Dziekuje wszytskim za pomoc w doborze szkoły. /close