Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE555 - przerzutnik astabilny, pierwsze PCB

17 Kwi 2011 16:20 3667 11
  • Poziom 8  
    Od niedawna zainteresowałem się tworzeniem, dla własnych potrzeb, płytek drukowanych. Żeby nie zapuszczać się na głęboką wodę, postanowiłem wykonać prosty przerzutnik astabilny, korzystając z układu 555. Bardzo prosiłbym o zerknięcie na projekt fachowym okiem i ewentualne wskazanie błędów. Z góry wielkie dzięki za pomoc.

NE555 - przerzutnik astabilny, pierwsze PCB NE555 - przerzutnik astabilny, pierwsze PCB
  • Licencja Pulsonix
  • Poziom 41  
    Nie można dokładnie sprawdzić projektu, bo oglądanie samych obrazków mało daje.

Nie wiem dlaczego, ale masz coś źle narysowane na schemacie.
    Zobacz na połączenia wejść 1 i 5, na płytce wychodzi że są ze sobą połączone, albo mają tą samą nazwę.

Co do płytki, to obrysuj ją linią (wire), wtedy łatwiej będzie Ci ją dociąć.
  • Licencja Pulsonix
  • Poziom 8  
    Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Co do pinów 1 i 5, faktycznie mam błąd (zwarty C1). Czy w programie EAGLE jest możliwość powiększenia punktów lutowniczych elementów takich jak np. rezystory? Nie chodzi mi tu o edycje podzespołów w bibliotece, a wpisanie jakiejś wartości w samym programie.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    To wszystko możesz zmienić w DRC/Restring.
    Tam ustaw na np. 45%, wtedy wszystkie pady automatycznie powiększą swoje wymiary.
    Możesz również zwiększyć wartość Min i Max, ale to już Sam musisz poeksperymentować.
  • Poziom 8  
    Elegancko, wszystko działa jak należy. Wielkie dzięki za pomoc. Postaram się jeszcze ją dopieścić i może uda się uruchomić ten układ.
  • Poziom 41  
    Aby taką płytkę dopieścić jak napisałeś, ułóż elementy bliżej siebie.

Staraj się również, aby były ułożone symetrycznie, wtedy płytka wygląda lepiej, a ścieżki układają się z lepszym skutkiem.

Nie zapomnij dodać jakieś napisy na warstwie ścieżek (Bottom).
    Wtedy unikniesz błędów z drukowaniem, a co za tym idzie ze zrobieniem prawidłowej płytki :D
  • Poziom 8  
    No, myślę, że teraz wygląda to znacznie lepiej. Eagle nie wyrzuca żadnych błędów, wszystko połączone identycznie jak na schemacie. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam!

NE555 - przerzutnik astabilny, pierwsze PCB
  • Poziom 8  
    Faktycznie, masz racje. Czy prowadzenie ścieżek pod układami scalonymi i podzespołami elektronicznymi jest zgodne z ogólnie przyjętymi zasadami? W profesjonalnym projektowaniu PCB też robi się to w ten sposób?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    W szczególnych przypadkach nie wolno prowadzić ścieżek pod układami, a tylko pola masy.
    Co do typowych projektów, to nie ma żadnych obostrzeń w tym temacie.
    Dlatego możesz prowadzić ile dasz radę ścieżek, zwracając jedynie uwagę na ich wzajemny wpływ na siebie.
  • Poziom 8  
    Obczaiłem Twoje projekty i zauważyłem, że masz większą średnicę otworów w padach niż domyślnie. Jak zmienić tą wartość w Eagle? Jaki rozmiar, otworów w punktach lutowniczych, kolega poleca przy amatorskiej produkcji PCB?
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Otwory możesz zmieniać w narzędziu DRC/Sizes, globalnie dla danej płytki, lub pojedynczo, ale to wiąże się z ingerencją w biblioteki elementów.

Co do wielkości otworów i padów, to program ma je ustawione dla produkcji z metalizacją otworów.
    Dlatego typowa wielkość pada jest za mała dla naszych potrzeb.
    Dlatego w trakcie tworzenia płytki możesz powierzchnię padów zwiększyć stosując narzędzie DRC/Restring.
    Najpierw zwiększ do 45%, albo przetestuj inne wielkości.