Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamiana uzwojenia z aluminiowego na miedziane

17 Kwi 2011 17:18 5072 6
  • Poziom 10  
    Witam. Mam małe pytanko. W spawarce spaliło mi się uzwojenie wtórne. Fachowcem nie jestem, ale wymienić uzwojenie w trafo potrafię. Nie wiem tylko, czy drut nawojowy miedziany (taki chce kupić) powinien mieć ten sam przekrój co aluminiowy. Obecnie w spawarce drut aluminiowy ma średnicę 4 mm czyli około 12,5 mm2. Dzięki za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Najlepiej nawiń tę samą średnicę. Następnym razem się nie spali, a wiadomo że się zmieści.
  • Poziom 10  
    Dzięki za pomoc

Dodano po 1 [godziny] 6 [minuty]:

Mam jeszcze pytanie dodatkowe. Jeśli nie uda mi się kupić drutu miedzianego o średnicy 4mm, to jaką minimum średnicę powinien mieć. Cz współczynnik 0,61 jest prawidłowy. Krótko mówiąc, czy drut miedziany o średnicy 2,5 mm zastąpi aluminiowy o średnicy 4 mm ?
  • Poziom 33  
    Nie zastąpi, współczynnik dotyczy pola przekroju a nie średnicy.
  • Poziom 10  
    Wiem, że współczynnik dotyczy pola powierzchni. Podpowiedz, jakiego współczynnika użyć. lub jaki przekrój jest minimalny.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    √0,61 = 0,78
    czyli średnica minimalna to 4mm*0,78 = 3,12mm
  • Poziom 10  
    Zastosowałem drut miedziany 4 mm2. Wykonałem taką samą liczbę zwojów. Spawarka sprawuje się o niebo lepiej niż na uzwojeniu aluminiowym. Spawanie jest łatwiejsze, ale przede wszystkim dużo mniej się grzeje.