Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik próba naprawy po spalaniu przez rozruch

Werewolf 22 Kwi 2011 11:50 10291 63
  • #31 22 Kwi 2011 11:50
    bol
    Poziom 19  

Werewolf,jeśli masz problemy z zakupem diody lub tyrystora-
    posiadam oryginały.W razie potrzeby kontakt na PW.

• Sklep HeluKabel
  • #32 23 Kwi 2011 16:25
    Werewolf
    Poziom 25  

Dzięki pomocy jednego z kolegów na forum dostałem oryginalne diody, trzeba poczekać tylko na wysyłkę.
    Jak dostanę zamontuję i dam znać jaki efekt.

• #33 27 Kwi 2011 21:47
    Werewolf
    Poziom 25  

Zamontowałem nowe terystory, oraz diody. I pojawia się problem po podłączeniu na klamrach napięcie 0,5V, straszne bzycznie, po wyłączeniu diody mocno nagrzane.
    Czy możliwe że wpływ na to miało wywalenie tych gumowych osłonek na diodach ?

• #34 27 Kwi 2011 21:58
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

Werewolf napisał:
    Zamontowałem nowe terystory, oraz diody. I pojawia się problem po podłączeniu na klamrach napięcie 0,5V, straszne bzycznie, po wyłączeniu diody mocno nagrzane.
    Czy możliwe że wpływ na to miało wywalenie tych gumowych osłonek na diodach ?

Osłonek czy podkładek izolacyjnych?

• #35 27 Kwi 2011 22:41
    Werewolf
    Poziom 25  

i to i to...
    Jak zrobić podkładki izolujące ? I jaka jest ich funkcja ?

• Sklep HeluKabel
  • #36 28 Kwi 2011 22:16
    andy127
    Poziom 30  

Wygląda na to, że przy wymianie diod zrobiłeś zwarcie. Może to wina przekładek izolacyjnych, a może coś jeszcze.
    Ale nie rozumiem dla czego te diody wymieniałeś. Przejrzałem trochę wszystkie Twoje posty (w kolejności) i najpierw po manewrze z zamocowaniem diod i tyrystorów zaczyna coś działać, potem podejrzewasz diody, następnie piszesz, że diody są dobre i pytasz jak sprawdzić tyrystory, a na koniec szukasz diod i je wymieniasz.
    Które diody wymieniałeś (napisz oznaczenie wg schematu) i w jakim celu. Czy miernik, który posiadasz ma funkcję sprawdzania półprzewodników.
    Myślę, że po sprawdzeniu elementów (aby wykluczyć to, że były uszkodzone lub uszkodziły się przy zwarciu) trzeba zmontować całość tak jak było i kontynuować szukanie usterki. Nie wiem o jakie osłonki Tobie chodzi, ale jeśli to były przekładki izolacyjne pod diodami/tyrystorami to muszą wrócić na swoje miejsce. Jeśli chodzi o koszulki izolacyjne założone na wyprowadzenia diod/tyrystorów do których lutujesz przewody, to nie mają one istotnego znaczenia jeśli przewody i końcówki się nie stykają z innymi przewodami i końcówkami.
    Andrzej

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli nie jesteś pewny, czy prawidłowo sprawdzasz elementy, to napisz. Podpowiem.
    Andrzej

• #37 29 Kwi 2011 22:59
    Werewolf
    Poziom 25  

Diody i tyrystory dostałem sprawne, i założyłem je. Problem polegam na tym, iż te podkładki izolujące pod diodami uznałem za szmelc i zwyczajnie wywaliłem... .
    I teraz pojawiło się to brzęczenie.
    Sprawdzam chyba dobrze, odkręcam śrubę na diodzie, po czym zdejmuje kabel zakręcam bez kabla i włączam do prądu po czym odczytujesz wartość na klamrach prostownika.
    Po odpięciu jednej i drugiej wartość powinna być taka sama, bo to sinusoida to oznaczało by że jest dobra. U mnie okazała się jedna uszkodzona. A jeden kolega z forum, przesłał mi sprawne dwie nowe diody i tyrystory.

Jak mogę wykonać takie podkładki ?

• #38 29 Kwi 2011 23:41
    andy127
    Poziom 30  

Ja nie chcę wcale negować tego, że kolega przesłał Tobie sprawne. Ale wcześniej pisałeś, że diody sprawne a następnie szukałeś diod na wymianę. I to mi nie pasuje. Diody można sprawdzać np. starym omomierzem zasilanym baterią 1,5V, nowym miernikiem uniwersalnym (cyfrowym) mającym funkcję sprawdzania złącz półprzewodnikowych a przy baraku mierników nawet baterią 4,5V i żarówką od latarki. Nie pisałeś nic o sprawdzaniu diod odłączonych od układu miernikiem tylko o odłączaniu przewodów i pomiarze napięcia. W ten sposób można źle zinterpretować wyniki.
    Niestety nie wiem jak powinny wyglądać podkładki izolacyjne w Twoim prostowniku. Powinny odizolować elektrycznie diody od radiatorów, zapewniając jednocześnie odprowadzenie ciepła z diody do radiatora. Spróbuj sobie przypomnieć jak wyglądały.
    Obejrzę Twoje zdjęcia ale tam chyba ich nie widać. Jeśli możesz to zaznacz pod którymi elementami były podkładki.
    Dobrze byłoby gdyby udało się przywrócić prostownik do takiego stanu, kiedy po odłączeniu bramki jednego z tyrystorów było napięcie, a po odłączeniu bramki drugiego nie było napięcia. Gdybyśmy wtedy kontynuowali szukanie uszkodzenia to mieliśmy dużą szansę.
    Andrzej

Dodano po 9 [minuty]:

Prostownik próba naprawy po spalaniu przez rozruch
    Napisz, które to diody, a które tyrystory. Ze zdjęć nie mam pewności.
    Andrzej

• #39 29 Kwi 2011 23:46
    Werewolf
    Poziom 25  

Niebieskie kable to diody, te z dużym radiatorem to tyrystory.
    Chodzi o te podkładki które widać na diodach (kolor czarny.)

• #40 30 Kwi 2011 00:28
    andy127
    Poziom 30  

A czy masz możliwość odkręcenia tej małej blaszki (radiatorka) na której są zamontowane diody, od podstawy prostownika?
    Chodzi o to aby diody były przykręcone do tej blaszki i miały podłączone wszystkie przewody ale żeby blaszka nie łączyła się z obudową. Po odkręceniu od obudowy trzeba ją odizolować tzn. włożyć pomiędzy tę blaszkę a obudowę tekturę, plastik, drewno itp.
    Jeśli tak zrobisz to nawet przy braku podkładek pod diodami nie powinno być zwarcia i można by przeprowadzić próby. Nie męcz go jednak długo, bo diody mają osłabione chłodzenie. Podkładki wykombinujemy później.
    W przypadku wątpliwości napisz.
    Andrzej

Dodano po 3 [minuty]:

A oprócz czarnych podkładek widocznych na zdjęciu pod diodami były też podkładki izolacyjne (cienkie) z drugiej strony blaszki - pod diodami?
    Andrzej

• #41 30 Kwi 2011 00:28
    Werewolf
    Poziom 25  

Jutro oderwę tą blaszkę nie jest jakoś mocno przymocowana i dam znać o efektach.
    Tak, te cienkie podkładki izolacyjne mam. Było 3 sztuki.

• #42 30 Kwi 2011 00:32
    andy127
    Poziom 30  

Może być przykręcana, nitowana lub zgrzewana. Jeśli zgrzewana i oderwiesz to można potem wywiercić otwory i przykręcić.
    Andrzej

Dodano po 1 [minuty]:

A dla czego trzy a nie dwie? Diody są dwie.
    Andrzej

• #43 03 Maj 2011 21:57
    Werewolf
    Poziom 25  

Są dwie podkładki. Nie sprawdziłem tego jednak z kompletnego braku czasu, a jutro wyjeżdżam i będą za miesiąc w domu dopiero.
    Dlatego plan naprawy przypadnie na wakacje. Póki co wszystkim bardzo dziękuję za porady i pomoc, szkoda ze nie mogę przyznać punktów pomógł.
    Odezwę się za miesiąc.
    Pozdrawiam

• #44 03 Maj 2011 22:06
    andy127
    Poziom 30  

No to do zobaczenia na ekranie za miesiąc. Będę oczekiwał na efekty.
    Andrzej

• #45 09 Lip 2011 22:25
    Werewolf
    Poziom 25  

Jako że wreszcie mam chwilkę, chciał bym dokończyć naprawę prostownika. Ktoś ma pomysł z czego zrobić te podkładki izolujące na diodach ?

• #46 09 Lip 2011 23:03
    jdubowski

Werewolf napisał:
    Jako że wreszcie mam chwilkę, chciał bym dokończyć naprawę prostownika. Ktoś ma pomysł z czego zrobić te podkładki izolujące na diodach ?

Od strony nakrętki tekstolit, laminat pozbawiony miedzi itp.
    Oczywiście od strony styku diody z radiatorem (tam gdzie następuje przewodzenie ciepła) to powinna być mika, ceramika albo nowomodna taśma z gumy silikonowej.

• #47 09 Lip 2011 23:51
    andy127
    Poziom 30  

Werewolf napisał:
    Jutro oderwę tą blaszkę nie jest jakoś mocno przymocowana i dam znać o efektach.
    Tak, te cienkie podkładki izolacyjne mam.

A robiłeś próby po oderwaniu blaszki na której są diody od obudowy?
    Jeśli zrobisz podkładki np. z laminatu tak jak Tobie podpowiada kolega powyżej to na drugą stronę możesz dać te cienkie podkładki. Uważaj tylko aby śruby diod przechodziły centrycznie przez otwory. Jeśli zejdą na bok to dotkną blaszki (radiatora) i podkładki izolacyjne na nic się zdadzą - i tak będzie zwarcie. Oryginalnie te podkładki pod nakrętkami nie są płaskie, tylko mają kołnierz, który wchodzi w otwór aby odizolować gwint od ścianek otworu. Jeśli tego niema to trudno utrzymać śrubę centrycznie w otworze aby nie dotykała ścianek. Możesz nawinąć trochę taśmy klejącej przezroczystej na gwint przy podstawie diody (na taką szerokość aby przechodziła przez radiator i podkładkę z laminatu. Zapewni to właściwe usytuowanie śruby w otworze.
    Andrzej

• #48 10 Lip 2011 00:17
    Werewolf
    Poziom 25  

A tego zapomniałem, blaszka twardo siedzi nie da rady jej oderwać. Jutro dam zastępczą podobną blaszkę i podepnę pod nie diody i dam znać jaki skutek.

• #49 10 Lip 2011 00:26
    andy127
    Poziom 30  

Jak będziesz robił "na gotowo" to po zamontowaniu diod sprawdź omomierzem, czy jednak nie masz połączenia (zwarcia) pomiędzy diodami a radiatorem.
    Andrzej

• #50 19 Lip 2011 23:18
    Werewolf
    Poziom 25  

Wszystko zrobione, zmierzone omomierzem, zwarcia brak. Jednak prostownik nie ładuje, napięcie na zaciskach 0,68V.

• #51 07 Sie 2011 01:59
    andy127
    Poziom 30  

Sprawdź, czy wszystko połączyłeś zgodnie ze stanem pierwotnym (czy niczego nie zapomniałeś dolutować). Jeśli wszystko jest na swoim miejscu to zmierz napięcie na diodzie VD2 (oznaczenie wg schematu, który podesłał Tobie jeden z kolegów).

• #53 04 Wrz 2011 00:47
    Werewolf
    Poziom 25  

Nie, znów wypadł mi wyjazd, wrócę pod koniec września to znów się za niego zabiorę.

• #54 04 Wrz 2011 22:47
    andy127
    Poziom 30  

No to wrócimy do tematu.
    Andrzej

• #55 13 Lis 2011 15:13
    kaszel666
    Poziom 2  

Witam posiadam niemalże identyczny prostownik, który ostatnio mi padł, probówką sprawdziłem, że na kabel plusowy który idzie do akumulatora jest napięcie, masę popiołem pod masę żarówki sygnalizującej że prostownik działa, po podpięci się pod masę kabla który idzie do akumulatora i sprawdzenie czy płynie prąd przez kabel plusowy żaróweczka w próbówce nie świeci. Pytanie czy cała obudowa prostownika powinna być zmasowana? Wskazówka ani drgnie.

• #56 13 Lis 2011 16:03
    andy127
    Poziom 30  

Witam

kaszel666 napisał:
    Witam posiadam niemalże identyczny prostownik, który ostatnio mi padł, probówką sprawdziłem, że na kabel plusowy który idzie do akumulatora jest napięcie, masę popiołem pod masę żarówki sygnalizującej że prostownik działa, po podpięci się pod masę kabla który idzie do akumulatora i sprawdzenie czy płynie prąd przez kabel plusowy żaróweczka w próbówce nie świeci. Pytanie czy cała obudowa prostownika powinna być zmasowana? Wskazówka ani drgnie.

Czy posiadasz woltomierz (miernik uniwersalny)?
    Co masz na myśli: "czy cała obudowa prostownika powinna być zmasowana"?
    Andrzej

• #58 13 Lis 2011 16:40
    kaszel666
    Poziom 2  

Zmasowana obudowa czyli, że jak podobne tam uchwyt probówki i pod kabel plusowy to powinna świecić? Noga jestem jeśli chodzi o schematy. Miernik postaram się pożyczyć i posprawdzać nim jutro co i jak, tylko nie wiem zbytnio co i gdzie. Zorbie zdjęcie wnętrza mojego prostownika i wrzucę.

Prostownik próba naprawy po spalaniu przez rozruchProstownik próba naprawy po spalaniu przez rozruch

• #59 13 Lis 2011 17:10
    jdubowski

kaszel666 napisał:
    Zorbie zdjęcie wnętrza mojego prostownika i wrzucę.

To mi wygląda na zupełnie inny, o wiele prostszy prostownik pozbawiony regulacji prądu...

Popraw sposób wstawienia obrazków bo moderator post do kubła wrzuci...

• #60 14 Lis 2011 00:39
    andy127
    Poziom 30  

To jest zupełnie inny prostownik.
    Andrzej