Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HDD Samsung HD154UI ... padł

Tomy_m 17 Kwi 2011 17:44 1740 3
 • #1 17 Kwi 2011 17:44
  Tomy_m
  Poziom 16  

  Padł mi dysk 1,5TB z całą moją twórczością (projekty graficzne) oraz z kolekcją zdjęć (ok. 50 tysięcy zdjęć) Wiem że zaraz mi się oberwie za brak backup'a, ale pliki graficzne zajmują mi tyle miejsca że backupy robię sporadycznie, część najważniejszych projektów mam na drugim komputerze, ale straty są dla mnie tragiczne :-/

  Dysk padł prawdopodobnie podczas awarii zasilacza, użyłem zapasowego zasilacza kiepskiej jakości/wydajności i po kilku dniach dysk nagle zaniemówił.

  Próbowałem naprawiać go przez CHKDSK ... trwało to dwa dni, odpuściłem podczas [4 z 5), nic to nie dało niestety. nie jest gorzej, ale lepiej wcale.

  HD Tune pokazuje FAILED dla pierwszego wiersza ze S.M.A.R.T. dysk jest na gwarancji ale zależy mi na zgraniu danych. Chciałbym jakoś zobaczyć te pliki i je zgrać w DMDE są widoczne i na oko większość nie jest uszkodzona. (mam je tam zresztą wielu kopiach roboczych) DMDE podczas skanowania czasami pokazuje błędy CRC. Ale partycję wykrywa dokonale i wszystkie pliki są w katalogu ROOT.

  HDD Samsung HD154UI ... padł

  HD Tune pokazuje BAD'y w teście powierzchni.

  Po zgraniu plików chcę wykonać zerowanie programem narzędziowym od Samsunga i zobaczę czy to tylko pojedyncze BAD'y czy oddać dysk na naprawę gwarancyjną.

  Załączam co trzeba:

  HDD Samsung HD154UI ... padł


  HDD Samsung HD154UI ... padł

  plik z sektorami 0-100

  0 3
 • #2 18 Kwi 2011 13:07
  helmud7543
  Poziom 42  

  Zrobiłeś już kopię posektorową?

  0
 • #3 18 Kwi 2011 13:32
  pidar
  Spec od pamięci masowych

  helmud7543 napisał:
  Zrobiłeś już kopię posektorową?

  Tylko trzeba wiedzieć jak podejść do tego, bo z tego co widzę to ten dysk jest w "opłakanym stanie" i w każdej chwili można stracić z nim kontakt.
  Proponuję stopniowe klonowanie tego dysku - na początek z ominięciem błędów, a jak już się to uda to kolejna kopia (oczywiście na kolejny nośnik) z próbą odczytu wadliwych sektorów.

  0
 • #4 18 Maj 2011 01:44
  Tomy_m
  Poziom 16  

  Zgrałem dane za pomocą DMDE w wersji: Version 01.39 (2008-05-01)
  Ta wersja trial pozwala kopiować całą zawartość pojedynczego katalogu. (a nie pojedynczego pliku).
  Użyłem Easy Macro Recorder w którym zrobiłem sobie MAKRO zgrywające kolejne katalogi :-)
  Zgrałem prawie wszystko, przeoczyłem tylko kilka mniej ważnych katalogów. Kopii posektorowej nie robiłem bo nie miałem na czym.

  Następnie programem SAMSUNGA ESTOOL301 spróbowałem zrobić LOW FORMAT. Niestety dysk padł zupełnie, teraz da się go podejrzeć ale nie ma na nim nic. Nie można go sformatować. Opisałem usterkę i odesłałem go do dystrybutora bo był na gwarancji. Na razie nie dostałem odpowiedzi (i dysku).

  Dodam że dysk padł nagle, lecz od początku wykazywał jakieś słabe parametry (falowanie transferu, na wykresach miały mocny kształt piły) ... używałem go tylko jako magazynu, ale jak widać im większa pojemność tym gorsza jakość. przyrody nie da się oszukać i możemy już na zawsze zapomnieć o dyskach które będą działać więcej niż 3 lata.

  Dam znać jak zakończyła się sprawa gwarancji u SAMSUNGA.

  0