Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piszczenie podczas nadawania CB

rafik225 17 Kwi 2011 21:10 10367 8
  • #1 17 Kwi 2011 21:10
    rafik225
    Poziom 12  

witam posiadam Radio MK3 coś takiego i do tego antenę Florida ta większa ok. 60cm czy 70. Cały komplet kupiony w sklepie. posiadam ten komplet jakiś roczek. Wszystko działało pięknie ale ostatnio pytając się przez CB nie słyszałem odpowiedzi... Dziś postanowiłem to sprawdzić w innym aucie. Odpaliłem CB w Busie (też antena florida ale standardowa 40cm) nadaje a tu głośny pisk! PIIIII zmieniam na FM NIE PISZCZY ale słabo było mnie słychać. Postanowiłem zamienić Baty podmieniłem baty WSZYSTKO cacy..... nie piszczy.... zmieniłem spowrotem piszczy... dodam że gdy wyjmę wtyczkę z zapalniczki wcisnę przycisk nadawania I WTEDY WŁĄCZAM WTYCZKĘ DO PRĄDU to wtedy nie piszczy. ale gdy puszczę przycisk i wciskam drugi raz spowrotem piszczy:/ nie wiem co może być proszę o pomoc ;)

Link usunąłem zgodnie z regulaminem pkt 3.1.18. Proszę dokładnie zapoznać się z regulaminem forum i poprawić wpis na zgodny z polską pisownią. /Olek II/

0 8
  • #2 17 Kwi 2011 21:29
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  

Układ nadawania się wzbudza, bo sygnał z anteny włazi na mikrofon :D. Pomierz SWR dla obu instalacji antenowych, oraz sprawdź połączenie ekranu (oplotu) kabla mikrofonowego w radiu.

0
  • #3 17 Kwi 2011 22:08
    SP8JZ
    Poziom 33  

Pod warunkiem, że w kablu jest ekran, bo może go nie być

0
  • #4 17 Kwi 2011 22:21
    gregorio27
    Poziom 31  

Niby pany macie rację ale ktoś chyba zapomniał o jednym małym szczególe, to ONWA MK3 a w związku z tym "słaba" masa na PCB przy pierwszej śrubce mocującej ją do "ramy" z prawej górnej strony patrząc od strony lutów. Skrosować przewodem z innym pewnym punktem. I nie sugerować się tym co pokazuje multimetr. Zresztą było już wiele razy na ten temat.

1
  • #6 17 Kwi 2011 22:23
    rafik225
    Poziom 12  

czyli co oddać na gwarancję? czy rozbierać i zlutować? chodzi i lutowanie Płytki do obudowy radia tak? dobrze rozumiem ?

Proszę poprawić wszystkie swoje wpisy, zanim temat wyląduje w koszu. Regulamin pkt 3.1.13. /Olek II/

1
  • #8 18 Kwi 2011 02:04
    gregorio27
    Poziom 31  

Cytat:
    Płytki do obudowy radia tak? dobrze rozumiem ?
    Tak dokładnie, najpierw po prostu dokręć śrubki.

0
  • #9 21 Kwi 2011 01:23
    SP8JZ
    Poziom 33  

Na środku podstawy anteny Florida od spodu jest tulejka na stożku. W tulejkę jest wkręcana śruba.
    Pomiędzy śrubą, a tulejką jest folia aluminiowa. Oplot kabla jest połączony z tulejką, natomiast śruba dociska folię aluminiową i w ten sposób poprzez wtyk UC1, kabel i tulejkę folia aluminiowa ma mieć galwaiczne połączenie z masą radia.
    Wystarczy wziąć omomierz, i zmierzyć ciągłość połączenia.
    Jeśli masa radia nie ma połączenia z folią, to bierzemy śrubokręt i dociskamy ostrym końcem folię do tulejki.

Gorąca żyła kabla ma mieć połączenie do śruby mocowania promiennika
    Następnie sprawdzamy ciągłość obwodu od metalowej nakrętki do cewki promiennika.
    Florida jest anteną helikalną. Zdejmujemy górną zaślepkę promiennika, wyciągamy kawałek cewki, ostrym nardzędziem zdrapujemy część lakieru i bierzemy do ręki omomierz

1