Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Simson s51 zapłon CDI Układ elektroniczny

17 Kwi 2011 22:20 5010 12
  • Poziom 8  
    Witam.

Nie wiem czy w dobrym dziale więc proszę o przeniesienie jakby co.

Posiadam Simsona s51. Mam założony zapłon z malaguti. Jest to zapłon dokłądnie taki:

http://p1.bikepics.com/pics/2009/04/16/bikepics-1636235-full.jpg

A tutaj taki mały schemat podłączenia:

http://www.bikepics.com/pictures/1635384/

Dokładnego schematu iskrownika i cewkomodułu nie mam ale jakby był potrzebny to postaram się znaleźć.

I teraz sedno sprawy. Potrzebowałbym jakiś układ czy coś podobnego co by mi dawało na przykład +12V lub masę po przekroczeniu przez silnik zadanych obrotów.
    Przykładowo mam siłownik centralnego zamka. Zapalam silnik i dodaje gazu. Po przekroczeniu powiedzmy 7 tys obrotów na wyjściu owego układu pojawia mi się masa lub +12V i wtedy siłownik zadziała.
    Ważne jest też aby tą zadaną wartość obrotów można było zmieniać.

Jest takie coś w ogóle wykonalne??

Pozdrawiam Rafał
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 8  
    Nie będzie to zakłócać działania zapłonu? Przykładowo mniejsza siła iskry lub tracenie się jej?? Co by było dokładnie potrzebne do zbudowania takiego czegoś?? Jakiś schemat by był bardzo pomocny.

I te +12V (jeżeli by to było akurat + a nie masa) to bym podał z akumulatora.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 8  
    Ok jutro poszukam bo dzisiaj już dość późno a rano trzeba wstać :-)
    Trochę czytałem i mam jeszcze pytanie. Domyślam się, że zmianą częstotliwości na napięcie zajmie się układ z obrotomierza. I teraz czy owy komparator można jakoś ustawić na dane napięcie czy trzeba po prostu kupić taki jaki będzie nam potrzebny (na dane napięcie) ? Chodzi mi tutaj o ustalenie przy jakich obrotach ma to wszystko ruszyć.
  • Poziom 8  
    Mógłbym prosić o jakieś linki do tematów o tych komparatorach bo ta szukajka to jest tragiczna na tej stronie. I ten obrotomierz to muszę mieć jakiś szczególny?? Tzn czy może być cyfrowy, led' owy, wskazówkowy czy coś w ten deseń.
  • Poziom 8  
    Chcę zrobić coś na wzór zaworu wydechowego. Sam zawór będzie sterowany siłownikiem z centralnego zamka. I tutaj właśnie jest mi potrzebne to sterowanie przy zadanych obrotach. Dodam, jeżeli to ważne, że będą to obroty rzędu 6-9 tys.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Poszukaj sobie dokumentacji układu LM 2907/2917 oraz poszukaj sobie opisu układów typu Shift light (zapalają one lampkę informującą o konieczności zmiany biegu na wyższy po osiągnięciu przez silnik zadanych obrotów). Oczywiście można to zrobić w pełni cyfrowo na procesorze, ale czy jest sens?
    PS. Jeśli ma to otwierać i zamykać, to potrzebujesz jeszcze sterownik do tego siłownika, który po podaniu sygnału wysteruje siłownik w jedną stronę, a po zaniku, w drugą.
  • Poziom 8  
    Oczywiście ma to być jak najprostszy układ. Beż żadnych cudów bo to po prostu ma działać a nie być cudem techniki. Bo według tego co poprzednicy pisali i czytałem o tym komparatorze to on po prostu utrzymuje na swoim wyjściu podane napięcie tak długo aż napięcie na wejściu znowu spadnie poniżej zadanego.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Oj chłopie... Poczytaj, żeby wiedzieć, o co chodzi...
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Komparator
    Masz dwa wejścia - na jedno podajesz przetworzony na napięcie sygnał z cewki. Taki układ znajdziesz na wejściu każdego obrotomierza analogowego. Na drugie podajesz ustalone przez ciebie napięcie odniesienia. Układ porównuje te dwa napięcia i w zależności od ich stosunku, na wyjściu podaje określony stan.
    Prosta sprawa. Masz już dwa linki. Sam znajdź sobie schemat jakiś obrotomierzy.
  • Poziom 8  
    Ok, to rozumiem. Tylko czy to napięcie które będę miał na wyjściu komparatora też mogę jakoś określić?? I jeszcze jedno. Wtedy gdy na wyjściu komparatora pojawi mi się dane napięcie to ono się będzie utrzymywać tak długo aż napięcie z przetwornika częstotliwości spadnie poniżej zadanego?? Wtedy by chyba można zastosować elektromagnes. A jak by wyglądała sprawa z tym sterownikiem??

http://www.national.com/ds/LM/LM2907.pdf

Schemat z strony 13. Napięcie podawane na tamtejszą diodę LED jest zależne od rezystorów pomiędzy napięciem doprowadzonym a wejściem 5 do układu scalonego??