Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Projekt urządzeń ściągających pliki od siebie

maarcin0077 17 Kwi 2011 22:34 2170 23
 • #1
  maarcin0077
  Poziom 9  
  Witam

  Potrzebuję projektu urządzenia(schemat), softu wraz z kosztem podzespołów oraz wykonaniem 3 urządzeń:

  Informacje:
  - Urządzenia będą mogły pobierać od siebie plik (po wciśnięciu przycisku), plik z odpowiednim rozszerzeniem do max 30kB (głównie koło 10kB), pobrany plik będzie kopiowany do odpowiedniego folderu, przesył bezprzewodowy
  - Wejście UBS (ładowanie i odczytywanie plików przez USB, bez przesyłania), Bateria, Własna pamięć min. 10mb (może to być jakaś karta micro/mini sd nawet 512mb byle byłoby więcej niż 10mb)
  - Dioda LED dwukolorowa do sygnalizacji stanu urządzenia: pulsujący kolor zielony - urządzenie odbiera dane, zielony ciągły - koniec odbierania, czerwony – błąd odbioru, świecące jednocześnie - ładowanie, obie pulsujące - niski poziom akumulatora.
  - W urządzeniu znajdować będzie się aplikacja(którą dostarczę - java) będzie ona otwierała się po włożeniu urządzenia do USB
  - Odległość między urządzeniami: 2-3 metry (do takiej odległości urządzenia będą od siebie)
  - Standard przesyłania danych: podczerwień z kątem rozproszenia 30 stopni [?]
  - Przełącznik - wybudzanie urządzenia ze stanu IDLE i pobranie pliku [?]
  - Odporność na błędy: 8 bitowa suma CRC każdej ramki [?]

  Zasada działa:
  Urządzenie1 wykierowywane jest w Urządzenie2, po nakierowaniu wduszamy przycisk w urządzeniu1 który uruchamia/zbudza ze stanu IDLE [?] i pobiera plik do odpowiedniego folderu od Urzadzenia2 (nie wysyła tylko pobiera).


  Ważne elementy:
  Wielkość urządzenia (im mniejszy tym lepiej) i czas przesyłu (max -30s)  W związku z tym iż obecny Pan, który ma się zająć zleceniem będzie mógł ew. zacząć za 2 miesiące szukam kogoś dalej.
  Zaoferować ze swojej strony mogę 5000zł.

  Ze względu na to że poprzedni temat jest zablokowany i zbyt stary aby go odblokować założyłem nowy - według zaleceń moderatora.
  Stary temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1699266-0.html

  Kontakt: gg-477224, PW
  Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
 • #2
  Kuniarz
  Moderator Projektowanie
  Przykro patrzeć, jak się Kolega buja z zagadnieniem już dobre pół roku... Nie jestem stroną w temacie, bo mam inne zlecenia, ale mogę się trochę pomądrować ;-)
  Zasadniczym problemem jest chyba kwestia "celowania" wiązką podczerwieni w dane urządzenia. Jak nie trudno sprawdzić (wystarczy wycelować pilota od TV w ścianę za plecami, o dziwo telewizor zareaguje) to emisja w podczerwieni jest BARDZO rozproszona. W związku z tym, kwestię "wycelowania" w urządzenie trzeba rozwiązać inaczej, może gruntownie zmienić koncepcję - czy trzeba celować wzrokowo, czy może wybrać numer urządzenia do którego chcemy coś wysłać ?
  Wiem, że nie można pochwalić się do czego to ma dokładnie służyć, ale czasem taka informacja jest źródłem ciekawych inspiracji dla projektanta i suma-sumarum powstaje satysfakcjonujące rozwiązanie.
  Powodzenia życzę !
 • #3
  maarcin0077
  Poziom 9  
  Ciężko z wyborem numeru urządzenia bo każde urządzenie musi mieć możliwość ściągania od każdego. W związku z tym nie idzie tego sztywno ustawić tym bardziej że jeśli by to wypaliło to nie skończy się na 3 urządzeniach.
  Może opcja taka że po wduszeniu przycisku w Urzadzeniu1, wdusza się przycisk akceptujący w Urządzeniu2 i wtedy po tej akceptacji Urządzenie1 pobiera od 2 - wtedy rozproszenie nie miałoby takiego znaczenia.

  @down
  oczywiście dzięki za sugestie.
 • #5
  sundayman
  Poziom 24  
  No cóż, jak zwykle problemem nie jest technologia tylko pieniądze :)
  Można oczywiście toto zrobić (nawet z regulowanym "stożkiem" zasięgu),
  ale koszt to około 10-12 tys. (tak po koleżeńsku licząc :)
 • #7
  atom1477
  Poziom 43  
  Chm, przecież przy okazji starego tematu zgłosiłeś się do mnie na PW więc dlaczego tego nie kontynuujesz tylko dalej szukasz wykonawców?
 • #8
  maarcin0077
  Poziom 9  
  Witam

  Przepraszam za brak odpowiedzi jednak dopiero teraz jestem dostępny.

  @avatar
  Ktoś zasugerował że można właśnie zrobić nakierowanie poprzez podczerwień z kątem rozproszenia. Jeśli są jakieś alternatywne metody to oczywiście można wziąć pod uwagę. Wybór urządzenia poprzez nakierowanie w nie jest dla mnie dość ważna kwestia więc chyba nie chciałbym z tego rezygnować. Drugiego pytanie za bardzo nie rozumiem.

  @atom1477
  Kontakt się z Panem urwał, myślałem że nie jest już Pan zainteresowany. Skontaktuję się z Panem na maila który widnieje w stopce.
 • #9
  Kuniarz
  Moderator Projektowanie
  maarcin0077 napisał:
  Może opcja taka że po wduszeniu przycisku w Urzadzeniu1, wdusza się przycisk akceptujący w Urządzeniu2 i wtedy po tej akceptacji Urządzenie1 pobiera od 2 - wtedy rozproszenie nie miałoby takiego znaczenia.

  W świetle tej wypowiedzi (którą przeoczyłem...) to urządzenie wygląda zupełnie inaczej i myślę że "przystępniej" dla konstruktora. Odpada celowanie, wystarczy komunikacja np. radiowa, identyfikatory urządzeń, jakaś prosta ramka danych.
  Nie mówię, że to nagle stało się banalnie proste, ale bardziej wykonalne ;-), co nie zmienia faktu, że bez ciężkiej sakiewki się nie obędzie ;-)
 • #10
  maarcin0077
  Poziom 9  
  Zastanawiałem się trochę nad tym i można by to tak zrobić że w urzadzeniu1 wciskamy przycisk wtedy urządzenie1 budzi się z "trybu uśpienia" czy czegoś podobnego i wysyła jakieś zapytanie o odbiór pliku (chyba przez jakiś czas np. 30 sekund). Wtedy w urządzeniu2, 3 itd. wciskamy przycisk akceptujący i on/e odbierają plik wysyłany od urządzenia1. W związku z tym każde urządzenie miałoby 2 przyciski. Wysyłający zapytanie i akceptujący.
 • #11
  maarcin0077
  Poziom 9  
  Witam ponownie

  W ciągu długiego szukania wykonawcy napadły mnie wątpliwości co do wymyślonego przeze mnie rozwiązania. W związku z tym mam pytanie czy wykonalne jest coś takiego aby pliki wysyłane były podczas zetknięcia urządzeń jednego z drugim. Wyglądało by to tak że urządzenia mają jakieś czujki i podczas zetknięcia wykonuje się wymiana plików 1 do 2 i 2 do 1. Mam na myśli urządzenie bez przesyłu na odległość, wykrywania urządzeń, irdy/bluetooth, guzików/przełączników itd.
  Jak szalony jest to pomysł w porównaniu do poprzedniego?
 • #12
  sundayman
  Poziom 24  
  Gdyby to nie było tragiczne, to by było zabawne...

  Kolega kombinuje strasznie. Oczywiście, można tak zrobić, bo można WSZYSTKO zrobić.No, prawie wszystko.
  Można zrobić tak, że dotkniesz jeden do drugiego i wyślesz. Ale to będzie dokładnie tak samo jak z IRDA na przykład. A jeśli byś chciał PROŚCIEJ, to to można zrobić w każdym złącze. I wtedy to będzie prościej. Tak dalece prościej, że już nie można bardziej. Tylko w celu przesłania będziesz urządzenia musiał połączyć ze sobą.

  A jeśli nie chcesz mieć złącz, to żadne kombinacje nie pomogą, bo czy z 1 cm, czy z 1 m trzeba to jakoś przesłać. Czy to będzie IR, czy ultradźwięki, czy RF, zawsze to musi być jakoś zrobione, zawsze to musi nieco kosztować i koniec pieśni.
 • #13
  avatar
  Poziom 35  
  maarcin0077 napisał:
  Witam ponownie

  W ciągu długiego szukania wykonawcy napadły mnie wątpliwości co do wymyślonego przeze mnie rozwiązania. W związku z tym mam pytanie czy wykonalne jest coś takiego aby pliki wysyłane były podczas zetknięcia urządzeń jednego z drugim. Wyglądało by to tak że urządzenia mają jakieś czujki i podczas zetknięcia wykonuje się wymiana plików 1 do 2 i 2 do 1. Mam na myśli urządzenie bez przesyłu na odległość, wykrywania urządzeń, irdy/bluetooth, guzików/przełączników itd.
  Jak szalony jest to pomysł w porównaniu do poprzedniego?

  To sie nazywa PenDrive np USB - jest to urzadzenie ktore magazynuje pliki. Dodajac odpowiednie oksryptowanie do jakiegos kompa bazujacego na linuxie mozna wymieniac pliki "automatycznie"
 • #14
  maarcin0077
  Poziom 9  
  To daj mi linka gdzie kupię takie pendrivy dzięki którym mogę wymieniać się plikami za pomocą blu/irda bez podłączania do komputera. Po co będę wydawał 5k na jakieś cuda.
 • #15
  xury
  Specjalista automatyka domowa
  Myślę, że nikt koledze tego nie zrobi, a to dlatego, że kolega sam nie wie co chce.
  Pomysł z pendrivem i linuxem jest całkowicie sensowny. Można by coś takiego zrobić nawet na kilku Edimaxach BR6104kp z Openwrt na pokładzie.
 • #16
  maarcin0077
  Poziom 9  
  Pliki nie będą wymieniane na komputerze tylko bezpośrednio między sobą. Podłączenie do komputera ma tylko służyć ładowaniu i do odczytu tych plików, wiec Linux i routery są tu zbędne.

  Chciałem się tylko dowiedzieć czy wykonalny jest przesył poprzez zetknięcie urządzeń, więc raczej niepotrzebna jest ta dyskusja.
 • #17
  sundayman
  Poziom 24  
  no więc odpowiedziałem koledze, że jest wykonalny.

  Można zrobić tak, że wymiana danych nastąpi w momencie zetknięcia obudowami.
  Tyle, że to nie jest ułatwienie, a utrudnienie, ponieważ wymiana i tak musi się odbywać bezprzewodowo, a do tego dochodzi konieczność wykrycia zetknięcia.
  Chyba że "transmisja mechaniczna" (czytaj dalej), ale to jeszcze drożej, i nie wiadomo po co.

  Nie da się przesłać danych "po obudowie", a raczej może nawet i da się, ale to będzie znacznie bardziej skomplikowane, niż dowolne inne rozwiązanie bezprzewodowe. Jeśli chciałeś w ten sposób uprościć (wytanić) to akurat wyszło ci odwrotnie. Oczywiście, o ile nie chcesz użyć po prostu jakichś złącz, bo wtedy rzeczywiście będzie prościej.

  Jeśli kolegi nie stać na zlecenie tego komuś, kto będzie wiedział co robi, to kolega
  ma kilka wyjść:

  - zrezygnować z tego pomysłu
  - zarobić na ten projekt np. handlując truskawkami, itp.
  - poszukać wspólnika z pieniędzmi (jeśli ma to być rzecz komercyjna)

  I to właściwie tyle, bo odświeżane tematu co parę miesięcy z coraz to nowymi
  "pomysłami" nic nie da. Za chwilę kolega napisze np. czy można przesyłać
  za pomocą elastycznej rurki.
  I wtedy odpiszemy, że można, ale to będzie drożej niż inaczej.

  Więc, żeby raz na zawsze temat wyjaśnić, wyliczę rozwiązania od najtańszego :

  1. nie robić wcale :)
  2. transmisja po kabelku / złączu
  3. transmisja po IR
  4. transmisja po RF
  5. transmisja po IR kierunkowa
  6. transmisja po RF kierunkowa

  transmisja "po obudowie" gdzieś między 4 a 7.

  Jest jeszcze transmisja laserowa, ultradźwiękowa, mechaniczna (np. poprzez generowanie wibracji mechanicznych obudowy i potem odbiór ich w drugim urządzeniu itp itp).
  Wszystkie te opcje będą droższe niż 4.

  Zatem proponuję koledze najpierw głęboko się zastanowić czy całe przedsięwzięcie ma sens, jeśli tak - to uzbierać pieniądze na porządnego wykonawcę (to na pewno nie będzie ten najtańszy),i przestać wymyślać kolejne "ułatwienia".

  Jeśli nie - to proponuję ten wątek umieścić gdzie indzie (na innym forum), być może kolega znajdzie kogoś, kto będzie miał ochotę wykonać toto gratis, ale zapewne najpierw musiałbyś wyjawić do czego to ma właściwie być, itp itp.

  I to tyle w temacie jak sądzę.
 • #18
  maarcin0077
  Poziom 9  
  Dzięki za odpowiedź.
  Nie chodziło mi aby przesył odbywał się po obudowie tylko przez jakieś styki (elektryczne?) które znajdowałyby się na obudowie (np. coś podobnego znajduje się w tuszach do drukarek (to tylko przykład styku)). Nie chcę takich złącz których będzie trzeba wkładać jedno w drugie.
 • #19
  sundayman
  Poziom 24  
  Oczywiście można tak zrobić, ale w praktyce to jest bardzo niewygodne. Wyobraź sobie, że trzeba trafić tymi stykami "jeden w drugi". W dodatku na czas transmisji musi być to stabilne połączenie, choć dla małych plików nie będzie to czas długi, ale i tak można się spodziewać bardzo często błędów w transmisji.

  Lepszym rozwiązaniem byłoby zastosowanie rozwiązań zbliżonych do tych w RFID, czyli np. ceweczek sprzęganych ze sobą, ale - to zawsze w cenie powyżej pkt. 4 w powyższym poście, czyli - bez sensu imho.

  Jakbyś nie kombinował, NIE MA tańszej , sprawnej transmisji niż IR, pomijąjąc porządne złącze. Takie "styki" prawdopodobnie się kompletnie nie sprawdzą w praktyce. Jeszcze pół biedy, gdyby przesyłany był jakiś krótki identyfikator, czy coś. Ale przy plikach, to już raczej odpada. Zabawa z przytykaniem, stabilnym utrzymaniem przez chwilę będzie nie do przyjęcia.
 • #20
  maarcin0077
  Poziom 9  
  no to zależy jak dokładnie musi być przytknięte i jaka długa będzie ta chwila to tylko pliki 10-30KB
  dzięki za odp.
 • #21
  atom1477
  Poziom 43  
  I tak wyjdzie taniej na IRdzie. 2 IRdy to 2 razy po kilka zł. I mniejsze problemy z oprogramowaniem tego bo nie trzeba "odkłócać styków".
  W sumie skoro masz takie problemy ze znalezieniem wykonawcy to może jednak sam bym się tego podjął ale niestety moje warunki są takie jak Ci kiedyś napisałem: czyli bardzo długo termin wykonania z powodu mojego extrelmalnego braku czasu.
  Choć mój extremalny brak gotówki który ostatnio ma miejsce ten czas może znacznie skrócić :D
 • #22
  maarcin0077
  Poziom 9  
  Do wykonania projektu w 1 fazie mam już wykonawcę jednak wpadło mi do głowy kolejne dziwne rozwiązanie i zacząłem trochę wymyślać. Jakby coś nie wyszło to pamiętam o Tobie atom.
 • #23
  Kuniarz
  Moderator Projektowanie
  maarcin0077 napisał:
  Do wykonania projektu w 1 fazie mam już wykonawcę jednak wpadło mi do głowy kolejne dziwne rozwiązanie i zacząłem trochę wymyślać. Jakby coś nie wyszło to pamiętam o Tobie atom.

  Jeśli już na początku prac zmieniasz koncepcję, jak to nazywasz "zacząłem trochę wymyślać" to jesteś tym typem zleceniodawcy, który na własne życzenie prowadzi do upadku projektu... ;-)
  Podstawa współpracy to jasne określenie celu, najlepiej w formie listy funkcji i kryteriów jakie ma urządzenie spełniać. Wówczas projektant punkt po punkcie realizuje plan, ewentualnie sugerując zmiany jeśli daną funkcję da się zrobić lepiej / taniej itp.
  Przyznam szczerze, że nie wierzę w powodzenie Twojego pomysłu.
 • #24
  ANUBIS
  Moderator sekcji Technicznej
  Temat zamykam.
  Dalsze dyskusje proszę prowadzić za pomocą komunikatorów lub PW na forum .

  ANUBIS