Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówko-zamrażarka INDESIT - przestała chłodzić

damiian91 18 Kwi 2011 10:50 10308 16
  • #1 18 Kwi 2011 10:50
    damiian91
    Poziom 8  

Witam otóż mam taki problem kompresor w lodówce chodzi cały czas i sie nie wyłącza, a w chłodziarce i zamrażarce jest ciepło, stało mi sie to w nocy . co sie mogło stać?? prosze o szybką odpowiedź

2 16
  • #2 18 Kwi 2011 10:58
    koleszka
    Poziom 24  

Najprawdopodobniej nastąpił wyciek czynnika chłodzącego. Czy lodówka nie zostało ostatnio uszkodzona poprzez uderzenie, uszkodzenie kanalików prowadzących czynnik chłodzący czy coś podobnego?

0
  • #3 18 Kwi 2011 11:10
    damiian91
    Poziom 8  

no właśnie nic sie z nia nie działo . tylko jakis miesiąc temu czyściłem kanaliki odpływowe

0
  • #4 18 Kwi 2011 11:18
    koleszka
    Poziom 24  

Brak czynnika chłodzącego objawia się dokładnie takim efektem, kompresor chodzi cały czas a temperatura nie spada gdyż nie ma wymiany ciepła. Kanalik odpływowy nie zbyt wielkiego związku gdyż odprowadza on skroploną wodę do naczynka umieszczonego dookoła kompresora, kompresor się nagrzewa i woda odparowuje samoczynnie. Mam jeszcze pytanie czy system chłodzący czynnik (te rurki z tyłu lodówki) były ciepłe? Podczas prawidłowej pracy oddają ciepło pobrane z wnętrze lodówki więc się nagrzewają.

0
  • #5 18 Kwi 2011 11:38
    damiian91
    Poziom 8  

te rurki z tyłu lodówki są dosłownie letnie nie sa zimne, patrzałem także wyjścia z kompresora po jednej stronie rurka jest ciepła z drugiej strony zimna wydaje mi sie że tak powinno być

Dodano po 11 [minuty]:

w których miejscach mogło nastąpic rozszczelnienie układu?? jak to sprawdzic?

0
  • #6 18 Kwi 2011 11:41
    koleszka
    Poziom 24  

Teoretycznie tak powinno być, jednak kompresor chodząc cały czas to sam się dość mocno nagrzewa. Być może nastąpiło niewielkie rozszczelnienie obwodu chłodzącego i proces zachodzi powoli. Pewien mój kolega podczas rozmrażania lodówki przebił rurkę i czynnik chłodzący się ulotnił, oddał ją do naprawy gdzie otwór został po prostu zaklejony czymś w rodzaju poxyliny. Z czasem czynnik się ulotnił i problem wyglądał dokładnie tak jak opisałeś. Więc jak bym obstawiał tego typu usterkę.

0
  • #7 18 Kwi 2011 11:45
    damiian91
    Poziom 8  

tylko jak je mozna zlokalizować?? szukałem tego na kazdej rurce i nic na nich nie widac żadnej skazy .. dodam że podejżewałem o ta usterkę termostat i po przeczytaniu paru podobnych problemów na forum postanowiłem go zmostkowac na krótko i sprawdzic co sie bedzie działo .. poprawiło sie tylko tyle że w zamrażalniku rurki zrobiły się lekko zimne i temp. wynosi tak jakieś +10 czasem spadnie do +5

0
  • #8 18 Kwi 2011 11:53
    koleszka
    Poziom 24  

Jeśli był by to uszkodzony termostat i kompresor chodził by cały czas, a poza tym wszystko było by w porządku, to z lodówki zrobił by się jeden wielki zamrażalnik. Termostat ma za zadanie włączyć kompresor gdy temperatura dojdzie do najwyższej dozwolonej i wyłączyć gdy spadnie poniżej najniższej dozwolonej. Wiec jeśli kompresor chodził by cały czas, to temperatura spadła by znacznie poniżej dolnej granicy nastawionej na termostacie. Tak się nie dzieje więc tą usterkę wykluczyłem na wstępie. Wygląda na to że termostat jest sprawny bo nie pozwala kompresorowi się wyłączyć gdyż temperatura wewnątrz jest zbyt wysoka.

Dodano po 2 [minuty]:

Co do lokalizacji rozszczelnienia, to nie jestem specjalistą w tych sprawach, ale może być to trudne do zlokalizowania gołym okiem.

0
  • #9 18 Kwi 2011 12:00
    damiian91
    Poziom 8  

niewiem czego mógłbym jeszcze spróbować żeby lodówka zaczeła chłodzić..

0
  • #10 18 Kwi 2011 12:04
    koleszka
    Poziom 24  

Jeśli moje podejrzenia są trafne to jedynym rozwiązaniem jest serwis, gdyż trzeba zlokalizować rozszczelnienie i je zaspawać. Następnie trzeba uzupełnić czynnik chłodzący, do czego służy zaślepiona rurka przy kompresorze, następnie należy ją zaspawać. Tak mniej więcej wygląda naprawa tego typu usterki.

0
  • #11 18 Kwi 2011 12:05
    damiian91
    Poziom 8  

chciałem teraz oficjalnie dodać że właśnie kompresor przestał chodzić

2
  • #12 18 Kwi 2011 12:10
    koleszka
    Poziom 24  

Czyli mam rozumieć że lodówka nie została odłączona od prądu? Wiec teraz są 2 możliwości, albo posiada automatyczne zabezpieczenie termiczne i sie odłączył. Może też posiadać zwykły bezpiecznik termiczny i będzie konieczna wymiana bezpiecznika. Proszę odłączyć lodówkę od prądu i sprawdzić za jakiś czas czy będzie działa. Proszę również więcej go nie katować bo lodówka nagle nie zacznie sama działać, a szkoda by go uszkodzić.

0
  • #13 18 Kwi 2011 12:16
    damiian91
    Poziom 8  

gdzie moze być to zabezpieczenie termiczne lub bezpiecznik?? i mam rozumiec przez to że mam jej nie katowac podłaczając termostat?? dodam że kompresor az parzy

0
  • #14 18 Kwi 2011 12:16
    koleszka
    Poziom 24  

Chodzi o to, że ma jej Pan nie podłączać do prądu aby kompresor nie chodził non stop. Jeśli jest to zabezpieczenie automatyczne, to po ostygnięciu samo się włączy w innym przypadku bezpiecznik powinien być w puszcze do której dochodzi przewód zasilający. Bezpiecznik termiczny będzie zapewne przymocowany do obudowy kompresora.

0
  • #15 18 Kwi 2011 12:25
    damiian91
    Poziom 8  

odłączona jest jest juz 10min poczekam jeszcze 10min i spróbuje ją uruchomić

Dodano po 6 [minuty]:

ruszył kompresor .. musiał to być ten automatyczny termik, niewiem co dalej robic

1
  • Pomocny post
    #16 18 Kwi 2011 12:32
    koleszka
    Poziom 24  

Wyłączyć lodówkę i poszukać serwisu, to chyba najlepsze rozwiązanie.

0
  • #17 18 Kwi 2011 12:35
    damiian91
    Poziom 8  

chyba tak zrobie dzięki za pomoc ! punkty sie należą. Zamykam

0
  Szukaj w 5mln produktów