Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Flyback 230V/12V 2A na switchu PI - konsulatcja.

18 Kwi 2011 14:52 3158 3
 • Poziom 13  
  Witam,

  Po czasie poświęconym na rozpoznanie tematu i podszkoleniu się w jego zakresie zdecydowałem, że zbuduję zasilacz impulsowy.
  W załączniku plik z projektem z PIExperta, wykonanym w oparciu o zainstalowane biblioteki Ferystera.
  Stworzyłem już wstępnie schemat płytki w Eagle'u (sam stworzyłem odpowiednie elementy biblioteczne) jednak przed rozpoczęciem pracy nad mozaiką pcb chciałem skonsultować "odpowiedniość" doboru projektu.
  Moje pytania i wątpliwości zamieszczam w punktach:
  1. Projekt jest zrobiony na kluczu TOPSwitch254EN - czy to dobry wybór? Nie chciałbym żeby konstrukcja wyszła droga - interesuje mnie tanie i proste rozwiązanie. Może lepiej użyć jakiegoś klucza z rodziny LinkSwitch - układy oparte na tym kluczu wydają się prostrze...
  2. Chciałem trochę zmodyfikować otrzymany w PIExpert schemat i wzbogacić zasilacz o potencjometr przed TL431 do reg. napięcia i o zieloną diodę (DC ON) i czerwoną (overload) - implementacje tych trzech rozwiązań mam już sprawdzone na innym zasilaczu. Czy widzicie w tym układzie jakieś przeciwwskazania do takich modyfikacji?
  3. Projekt został wykonany z użyciem opcji "open frame" - czy to oznacza, ze nie nadaje się do wsadzenia w obudowę?

  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Dodałem jeszcze schemat w pdf...
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 35  
  Toż sam PIExpert krzyczy, że masz za duży dławik filtra wyjściowego. Zmniejsz go do 4.7uH

  Dlaczego wybór scalaka miałby być nietrafny? Klucz to klucz, i niezależnie jaki zastosujesz, "będzie działać".

  Open frame znaczy że zasilacz pracuje w jakiejśtam przestrzeni (np. w większej wentylowanej obudowie razem z innymi układami), a nie w na wymiar dopasowanym pudełeczku bez, lub z lipną, wentylacją.
 • PCBwayPCBway
 • Poziom 13  
  W takim razie będę musiał przeprojektować układ dla opcji "adapter" bo moja przetwornica ma docelowo pracować w dopasowanej obudowie bez bądź właśnie tak jak piszesz z "lipną" wentylacją.

  Jeśli chodzi o klucz to wiem, że działać będzie. Chodzi mi raczej o to że wolałbym może trochę prostsze aplikacyjnie i tańsze rozwiązanie. I dlatego myślałem o LINKSwitch PI. Który będzie łatwiej/taniej dostępny?

  Dzięki za zwrócenie uwagi na dławik - zmienię mu wartość.

  Czy według Ciebie układ jest odpowiedni jako pierwsza konstrukcja tego typu? Montując dedykowane elementy indukcyjne Ferystera i PI nie powinno być chyba problemów...