Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[subwoofer] Jaki głośnik? Sub do pokoju

asgborant 18 Kwi 2011 20:01 2841 22
  • #1 18 Kwi 2011 20:01
    asgborant
    Poziom 11  

Witam! Obecnie posiadam Altusy 110 napędzane Pioneerem a-449. Chciał bym do tego skromnego zestawu dołożyć jeszcze subwoofer. Wszystko stoi w pokoju o wymiarach 4x4 [m]. Generalnie bass z Altusów nie jest zadowalający mnie stąd pomysł o dołożeniu suba. Zestaw służy do słuchania muzyki. Jest jeszcze możliwość zmniany głośników niskotonowych na GDN 25/60/1 ale nie wiem czy jest sens, ponieważ wydaje mi się, że osobny subwoofer da lepsze efekty. Generalnie moje pytanie jest takie, na jakim głośniku oprzeć tego suba? Jakie ma mieć wymiary i parametry? (proszę o jakieś przykłady w linkach) Kolejną sprawą jest czym napędzać sub? Generalnie mogę na to przeznaczyć ~400zł Pozdrawiam

0 22
  • #2 18 Kwi 2011 20:32
    Rob-son
    Poziom 19  

Po pierwsze, to nie kupuj subwoofera manty! To hipermarketowe badziewie, pozbawione jakiejkolwiek głębokości basu, po prostu buczypudło!
    A i wydaje mi się, że altusy są za duże do twojego pokoju i dlatego za bardzo buczą, i napisz jaki dokładnie masz budżet na wykonanie subwoofera.

0
  • #3 18 Kwi 2011 20:39
    asgborant
    Poziom 11  

One nie buczą :) Chodzi o to, że ten bas jest płytki jak to w altusach, to jest trzaskanie.. Nie wiem jak by ci to wytłumaczyć... Kolega ma w mniejszym pokoju subwoofer na głośniku z STX i wzmacniacz na TDA7294 i ma o wiele lepszy bass, schodzi niżej i ogólnie jest lepiej :) Także tutaj nie jest problem dopasowania kolumn do pokoju czy coś, po prostu jakość niskich tonów w Altusach nie jest taka jaka by mnie zadowalała skąd pomysł z subem. Z tego co wiem, lepiej jest zrobić samemu suba, można uzyskać lepsze efekty za mniejsze pieniądze. Nie jest mi straszna taka "akcja". Bez problemu zrobię subwoofer oraz wzmacniacz do niego (proszę o podanie przykładowych schematów itp). Do wydania mam 400zł tak jak wyżej pisałem. Widziałem gotowe wzmacniacze do subwooferów np. Tonsila o mocy RMS 100W, takie coś było by dobrym rozwiązaniem przy kupnie dobrego głośnika?

0
  • #4 18 Kwi 2011 21:03
    caber
    Poziom 17  

Kup sobie taki głośnik SONY XS-L126P5 a do tego zrób skrzynie otwartą (bassreflex) o pojemności tak między 30a35 litrów.Wtedy będziesz miał taki bass że okna ci w domu powypadają ,a niemówiąc co się dzieje w samochodzie.Ja próbowałem tu i tu bo zrobiłem coś takiego wczoraj.Efekt był powalający coprawda wzmacniacz miałem też sony 800W na dwa kanały.

3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    "...wzmacniacz miałem też sony 800W na dwa kanały...." - Jakieś szczegóły?
    "... zrobiłem coś takiego wczoraj..." - Zaiste, po jednym eksperymencie wyciągać tak daleko idące wnioski to objaw geniuszu - może Kolega w jakiś sposób poprzeć swoje argumenty?
    (dj-MatyAS)

0
  • #5 18 Kwi 2011 21:06
    asgborant
    Poziom 11  

@caber

Wiesz co, te 1300W do pokoju nie jest dobrym pomysłem :E Może ktoś konkretniej odpowie :)?

0
  • Pomocny post
    #6 18 Kwi 2011 21:40
    wariato
    Poziom 43  

Altusy szczególnie stara seria nigdy nie miała basu. Do 400 pln możesz zrobić suba na polecanym i dobrym GDN 22-140-8-SCX i do tego panel ok 100W. Czy to gotowy czy DIY to już Twoja sprawa. Możesz też dogadać się z Irkiem o panel do suba: http://www.fratu.pl/irek/?oferta,19 wyonałby go na zamówienie.

Wiadomo większy i mocniejszy bedzie kosztował więcej. Więc w tej kwocie zapewne chcesz się zmieścić w głośniku i gotowym panelu.

0
  • #7 18 Kwi 2011 21:41
    caber
    Poziom 17  

Mówieś że lubisz głęboki bass , to ci taki proponuje a przy takim zestawie ustawionym na połowe mocy będziesz miał go dosyć po 30 sekundach.

0
  • #8 18 Kwi 2011 21:45
    wariato
    Poziom 43  

caber napisał:
    Mówieś że lubisz głęboki bass , to ci taki proponuje a przy takim zestawie ustawionym na połowe mocy będziesz miał go dosyć po 30 sekundach.

Heh, to po co komu taki zestaw jak po pół minuty ma się go dosyć ? :idea:
    Sprzęt jest po to żeby go słuchać a nie dla męczenia samego siebie.

EDIT: Doczytałem się właśnie że wzmacniacz możesz zrobić we własnym zakresie. Przeszukaj forum o budowie wzmacniacza na TDA.
    Przykład: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic221914.html albo https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1968849.html

0
  • #9 18 Kwi 2011 21:55
    asgborant
    Poziom 11  

A ten głośnik nie będzie miał aby za małej średnicy? Nie lepiej kupić jakiś większy np. GDN-27-450-8-SC ?? Nie przeszkadza mi większa skrzynia jeżeli o to chodzi, chcę uzyskać lepszą jakość, jeżeli te dołożenie 50zł będzie mocno znaczące. Proszę jeszcze o podanie pojemności skrzyni :)

EDIT: Jeszcze jedno pytanko, czy lepiej zrobić wzmacniacz + przedwzmacniacz na tda7294 czy może kupić ten gotowy panel http://allegro.pl/wzmacniacz-panel-subwoofer-tonsil-subbas-100w-rms-i1549503767.html

0
  • #10 18 Kwi 2011 22:04
    wariato
    Poziom 43  

Ale masz tylko 16m2, ja w podobnym miałem kiedyś suba na ARN 226 - głośnik praktycznie o tej samej średnicy i basu było aż nadto przy 70W.
    Jak chcesz bierz większy ale musiałbyś wykonać wzmacniacz o mocy min 200W żeby ten GDN pokazał pazur jeśli oczekujesz naprawdę mocnego grzmienia.
    Projekt skrzyni, litraż, strojenie znajdziesz na forum i w google. Głośnik jest naprawdę oklepany i trzeba mieć chyba pecha żeby nic nie znaleźć.

0
  • #11 18 Kwi 2011 22:19
    asgborant
    Poziom 11  

Ok, znalazłem już ;) Proszę jeszcze o opinie co to tego panelu wzmacniacza tonsil, opłaca się? Bo cena widzę, że stracznie wysoka...

0
  • #12 19 Kwi 2011 02:12
    Marios221
    Poziom 20  

Irek zbuduje dobry panel ale za adekwatna cenę a autor podkreśił ze ma do wydania 400zł a ten sony raczej nie nadaje sie do mieszkania a 1300wat to tylko nalepka;)
    Spytaj na elektrodzie kto wykonał by panel na 2xtda7294 do tego Tonsila 30/120/1 i zrób obudowę powino sie zamknąć w granicach 430zł.
    Druga opcja poszukaj Ravemastera bsw 104ii 124ii ale w jego przypadku lepszy byłby holton 200 tda raczej sie nie nada.
    Oczywiscie bsw zejdzie niżej niż gdn ale najbardziej nada sie do czarnych rytmów i podobnej muzyki.
    A ten panel z allegro nie jest jakaś okazja za te pieniądze lepiej zleć komuś wykonanie wyjdzie lepiej i podobnie cenowo.

0
  • #13 19 Kwi 2011 16:36
    asgborant
    Poziom 11  

Ok, już zamówiłem głośnik STX, teraz mam pytanie czy wzmacniacz na 1 TDA7294 wystarczy do napędzania tego głośnika, czy lepiej zrobić mostek? Pozdrawiam

0
  • #14 19 Kwi 2011 17:59
    caber
    Poziom 17  

Marios221 napisał:
    a 1300wat to tylko nalepka;)

1300W to moc maxymalna a znamionowa to ok.600W i następnym razem jak niemiałeś doczynienia z niczym dobrym tylko chińskimi głośniczkami to proszę abyś się niewypowiadał i komentarze zatrzymał dla siebie , dla porównania kup sobie taki sony i chiński wynalazek z nalepką o tej samej mocy to się przekonasz o czym mówię.

3.1.9. (4, 10.8, 10.4) Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich.
    3.1.13. (10.9, 15) Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Zacznijmy więc poprawianie świata od siebie...
    (dj-MatyAS)

0
  • #15 19 Kwi 2011 19:05
    Marios221
    Poziom 20  

caber Przykro mi ale mój sprzęt razem tyle prądu z gniazdka nie pobiera...
    Po co mówisz żebym kupił wynalazek sony jeśli to chinszczyzna i nie wytrzyma nawet 900wat w rms bo cewka sie spali :idea:
    I nie mam zamiaru wydawać pieniędzy na takie właśnie wynalazki dla wiadomosci kolegi wybrałem dawno temu głośnik niskotonowy który na pewno nie wytrzyma 1300Wat w dodatku nie posiada takiej nalepki i nie został złożony w chniach Pozdrawiam.
    A wracajac do tematu,"Tego głosnika" znaczy jakiego ? z TDA7294 wyciagniesz 70Wat i w ogóle jaki cel robienia mostka?

0
  • #16 19 Kwi 2011 19:15
    asgborant
    Poziom 11  

Sorki sorki, walnąłem się w poście wyżej, chodziło mi o to, że kupiłem już głośnik STX a nie wzmacniacz :)

Kupiłem tak jak poleciliście STX GDN-22-140-8-SCX. Będę robił od irka wzmacniacz na TDA7294 i pytanie, pojedyńcza kostka czy zmostkowane? W 2 układzie zainteresował mnie ten tryb STAND BY z włączonym TS 2/56 a nie trafem głównym przez cały czas.

0
  • #17 19 Kwi 2011 19:26
    Marios221
    Poziom 20  

Żeby wykorzystać potenciał tego głosnika potrzebujesz mostek TDA 7294 i zostanie mu jeszcze zapas.

0
  • #18 19 Kwi 2011 19:39
    asgborant
    Poziom 11  

A orientuje się ktoś w kosztach zbudowania tego układu? Bez transformatora głównego.

EDIT: Czy trafo 100W nie będzie trochę za słabe do tego mostka na TDA7294?

0
  • #19 19 Kwi 2011 20:40
    caber
    Poziom 17  

Marios221 napisał:
    caber Przykro mi ale mój sprzęt razem tyle prądu z gniazdka nie pobiera...
    Po co mówisz żebym kupił wynalazek sony jeśli to chinszczyzna i nie wytrzyma nawet 900wat w rms bo cewka sie spali :idea:
    I nie mam zamiaru wydawać pieniędzy na takie właśnie wynalazki dla wiadomosci kolegi wybrałem dawno temu głośnik niskotonowy który na pewno nie wytrzyma 1300Wat w dodatku nie posiada takiej nalepki i nie został złożony w chniach Pozdrawiam.
    A wracajac do tematu,"Tego głosnika" znaczy jakiego ? z TDA7294 wyciagniesz 70Wat i w ogóle jaki cel robienia mostka?

Masz jakieś problemy z czytaniem ze zrozumieniem?Przecież napisałem kup sobie sony (japońskiego) i np. manta (chińska) o tych samych parametrach.A pytanie czy ty wiesz wogóle co to RMS bo pewnie jesteś pewny że to moc znamionowa.Nawet nieoczekuje na odpowiedz , pozdrawiam:D

Ja zaś oczekuję na poprawienie pisowni i stosunku do innych Użytkowników Forum.
    (dj-MatyAS)

0
  • #20 19 Kwi 2011 23:43
    Marios221
    Poziom 20  

Myśle ze składając samemu to pownieneś sie zamknąć w 140zł do tego trafo około 100zł najodpowiedniejsze bedzie Trafo 200VA musisz jeszcze zobaczyć jakie napiecie bedzie najstosowniejsze do tego TDA.
    caber Jeśli uważasz że ten sony którego tak zachwalasz jest produkcji japonskiej to przepraszam ale idz sie jeszcze po edukować w tej dziedzinie zanim zaczniesz dyskutować i być zbyt pewnym siebie.

0
  • #21 19 Kwi 2011 23:51
    asgborant
    Poziom 11  

Max napięcie to +-40V dla tego TDA wg. noty katalogowej. Niestety trafo 2x30V nie jest nigdzie dostępne aktualnie w moim mieście więc 2x32V "wleci"

0
  • #22 20 Kwi 2011 01:18
    Marios221
    Poziom 20  

Trafo 200W 2x24V Spokojnie wystarczy ;)

0
  • #23 21 Kwi 2011 18:24
    asgborant
    Poziom 11  

Ok, trafo kupione, elementy elektroniczne, głośnik oraz części na obudowę kupione. Czas zabrać się do roboty :) Temat do zamknięcia.

0