Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodszony Alan 28 - prośba o zidentyfikowanie nazwy uszkodzonego elementu

18 Kwi 2011 20:36 3918 4
  • Poziom 1  
    Witam Was.

Jakiś czas temu wpadło mi w ręce radyjko - Alan 28. Kiedyś całkiem ładnie działało. Dziś niestety jest uszkodzone. Radio ma nośną, odbiera coś, bo widać, że belki skaczą na niektórych kanałach ale niestety nic nie słychać (ani w głośniku ani po podłączeniu słuchawek). Po konsultacjach ze znajomym, znającym się lepiej niż ja na CB, wnioskuję, że mogła zostać uszkodzona końcówka mocy - wzmacniacz małych częstotliwości. Znalazłem, jakiś schemat tego radyjka ale niestety z niego mogę odczytać tylko część nazwy tego elementu, który jak sądzę, jest uszkodzony. Udało mi się odczytać, że to dioda LED7-1?. Jeśli ktoś ma dostęp do czytelniejszego schematu lub wie, jak nazywa się ta dioda (na diodzie, po rozkręceniu radia, nie widać żadnych napisów), którą zaznaczyłem na czerwono na obrazku, proszę o informację.

Proszę również o info, w jaki sposób mógłbym sprawdzić, czy faktycznie ta dioda jest uszkodzona (ona ma 10 nóżek)?

Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Kolego ta dioda a w zasadzie 10 diod które zaznaczyłeś nie ma nic wspólnego z odbiorem i wzmacniaczem m.cz. Wzmacniaczem akustycznym jest tutaj układ KIA 7817 AP i właśnie on może być uszkodzony.
  • Poziom 24  
    Tak jak wyżej kolega pisze te diody to są właśnie te twoje belki :).

Sprawdź poprawność połączenia płyty czołowej z płytą główną- zwłaszcza ścieżki odpowiedzialne za przełącznik PA-CB. Ponadto sprawdź przełącznik w mikrofonie , to właśnie ten przełącznik załącza masę do głośnika. Układ , który podejrzewasz że jest uszkodzony to KIA 7217AP.
    Podłącz głośnik zeznętrzny lub słuchawki pod gniazdo z tyłu radia opisane jako PA, wciśnij przycisk na przednim panelu oznaczona PA, następnie naciśnij PTT na mikrofonie - jeśli w głośniku usłyszysz siebie oznacza to , że wzmacniacz m.cz. jest sprawny. Możesz też wziąć miernik do ręki i zmierz napięcie na wyjściu wzmacniacza m.cz. przed kondensatorem , który łączy m.cz. z transformatorem- powinieneś mieć tam połowę napięcia zasilającego układ KIA7217AP.

Sprawdź czy jak nadajesz rozmówca odbiera samą nośną , czy modulację też?? Sprawdzenia dokonaj na AM i FM.

Odpisz na postawione pytania - będziemy pomagać dalej.

Jeszcze jedno pamiętaj aby pokrętło MIC GAIN i RF GAIN mieć ustawione maksymalnie w prawo , daje to maksymalną czułość mikrofonu oraz maksymalną czułość odbiornika.
  • Moderator
    ntat napisał:
    Radio ma nośną, odbiera coś, bo widać, że belki skaczą na niektórych kanałach ale niestety nic nie słychać

A przewody w mikrofonie sprawdzone? a we wtyku też? żaden nie urwany?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Witam.
    ntat napisał:
    Radio ma nośną, odbiera coś, bo widać, że belki skaczą na niektórych kanałach ale niestety nic nie słychać (ani w głośniku ani po podłączeniu słuchawek).

Wydaje mi się, że jeżeli kabelki w "mikrofonogłośniku" dotyczące samego [mik. i gl.] (jak wspomniał Olek II) są OK , to zostaje chyba tylko sprawa samego wzmacniacza mocy m.cz. , który jest na KIA7217AP :

Sprawdź czy na nóżce 10 KIA7217 jest połowa napięcia zasilania a na nóżce 1 jest całe napięcie zasilania. :!:

Pozdrawiam.