Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nocne oświetlenie halogenowe dla kamery zewnętrznej

18 Kwi 2011 20:46 2510 12
 • Poziom 10  
  Witam,

  Zastanawiam się czy nie lepiej zamontować dodatkowe oświetlenie działające na czujnik ruchu niż kupować kamerę z IR. Teren monitorowany znajduje się w odległości około 15 metrów od kamery. Finansowo chyba byłoby to tańsze rozwiązanie i lepsze również pod względem jakości nagranego materiału. Ma ktoś doświadczenia w tym temacie?

  Ewentualnie detektor zamontować tylko do samej lampy czy do lampy i kamery -wtedy w domu pracuje tylko rejestrator, a kamera włącza się na równi z lampą. Co sądzicie o tym rozwiązaniu? Są jakieś przeciwwskazania dla rejestratora, aby pracował bez włączonej kamery?
 • Pomocny post
  Poziom 20  
  Najbardziej kosztowne jest uczenie się na błędach. Każde rozwiązanie (i oświetlacze IR i oświetlacze halogenowe czy inne sztuczne oświetlenie) może być funkcjonalne jeśli odpowiednio je dobierzesz do sprzętu i prawidłowo rozmieścisz.
  Taniej i jeśli chodzi o czas, i jeśli chodzi o pieniądze, będzie Ci zatrudnić do wykonania Twojego monitoringu kogoś z doświadczeniem.
  Nie piszemy tu poradników 'zrób to sam - monitoring', bo jest to forum do rozwiązywania zagadnień technicznych.
  Powiem Ci jedynie, że jakkolwiek byś głęboko nie ugryzł tematu i dobrze go nie przemyślał, pobłądzisz albo w gąszczu elektroniki albo w meandrach wykonania i sztuczek instalatorskich.
  Masz obiekt na duży system i jego wykonanie w dobrym standardzie będzie Cię kosztować koło 10 tys. Bez tej kwoty i doświadczonego majstra się nie obędzie.
 • Poziom 10  
  W takim razie pytanie techniczne.
  Czy rejestrator może pracować cały czas bez włączonej kamery, a kamera będzie się włączała automatycznie jak detektor wykryje ruch? Są jakieś przeciwwskazania do takiego miksu?
 • Pomocny post
  specjalista-kamery przemysłowe
  pacpaw napisał:
  Czy rejestrator może pracować cały czas bez włączonej kamery, a kamera będzie się włączała automatycznie jak detektor wykryje ruch?
  Tak, wykorzystujesz pracę rejestratora w trybie alarmowym - aktywacja wejścia alarmowego powoduje rozpoczęcie nagrywania. W zależności od możliwości rejestratora definiowane mogą być kamery nagrywane po aktywacji, parametry nagrywania (czas, prędkość, rozdzielczość, stopień kompresji), itp.
 • Pomocny post
  Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  Sprawdź też czy rejestrator posiada funkcję nagrywania PRZED alarmem.
  Bo tak na prawdę interesuje Cię moment jak ktoś podchodzi do kamery i wali w nią młotkiem wyzwalając alarm i nagrywanie (masz wtedy twarz typa), a nie zdarzenie "po" prawda?

  Tak samo jak masz czujki zbicia szyby, interesuje cie moment kiedy ktoś podchodzi i rzuca cegłą, a nie film z cegłą wlatującą przez okno.

  Rejestrator ma wtedy pewien, definiowany wcześniej bufor np. 5 sekund i te 5 sekund jest nagrywane jeśli zostanie pobudzone wejście/wyjście alarmowe w kamerze.

  Tutaj też trzeba zaznaczyć, że dysk w takim rejestratorze też musi być odpowiedni, jeśli chcesz trzymać bufor, bo zwykłe dyski nie wytrzymują ciągłego nagrywania i kasowania.
 • Poziom 10  
  treborsz napisał:
  Tak, wykorzystujesz pracę rejestratora w trybie alarmowym - aktywacja wejścia alarmowego powoduje rozpoczęcie nagrywania. W zależności od możliwości rejestratora definiowane mogą być kamery nagrywane po aktywacji, parametry nagrywania (czas, prędkość, rozdzielczość, stopień kompresji), itp.


  Czyli rejestrator włączam w tryb alarmowy. Kamera i halogen mają odłączone zasilanie. Obiekt obcy pojawia się na terenie monitorowym. Powoduje to aktywację włącznika zasilania, a co za tym idzie włącznie halogenu i kamery. Wtedy rejestrator rozpoczyna nagrywanie tego co się dzieje. Dobrze to zrozumiałem?

  Jeszcze takie pytanie: takie włączanie i wyłączanie kamery nie zaszkodzi jej, czy nie ma wpływu na żywotność?
 • Poziom 10  
  jakie są przeciwwskazania?
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Ciągłe restarty zasilania znacznie skracają żywotność kamery, to są urządzenia przystosowane do pracy ciągłej 24h, pierwsze poleci zasilacz, uruchamianie kamery w niskiej temperaturze oznacza zamarzniętą szybkę co za tym idzie kamera nic nie widzi, deszcz, wilgotność itd, itd...
 • Poziom 10  
  Bardzo dziękuję za pomoc. W takim razie tak nie będę kombinował.

  Obecnie ten monitoring włączam tylko pod nieobecność w domu, czyli jest to średnio 3-4 godziny ciągłej pracy powiedzmy 2 razy w tygodniu. Reszta czasu jest OFF. Takie postępowanie też nie jest wskazane?
 • Poziom 28  
  A czy nie możesz włączyć w rejestratorze detekcji ruchu
  wtedy w momencie wykrycia ruchu zaczyna nagrywać
  No i po co wyłączać system (oszczędzasz na prądzie? )
 • Poziom 10  
  NOOKIA napisał:

  No i po co wyłączać system (oszczędzasz na prądzie? )


  W pierwszym przypadku myślałem po co ma kamera być włączona (w sensie podłączona do zasilania) całą noc skoro będzie nagrywała tylko w momencie oświetlania terenu przez halogen.

  W drugim po prostu nie widzę potrzeby aby monitoring pracował cały dzień skoro jest potrzebny tylko momentami, jak mnie nie ma w domu. Ale jeśli takie działanie skraca jego żywotność to równie dobrze może pracować 24 godziny na dobę...
 • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
  pacpaw napisał:

  W drugim po prostu nie widzę potrzeby aby monitoring pracował cały dzień skoro jest potrzebny tylko momentami, jak mnie nie ma w domu.

  Przypomnisz sobie o monitoringu gdy zgubisz klucze albo nie będziesz wiedział czy przynosiłeś coś do domu czy nie. Jeżeli już masz to zostaw włączony 24h, wtedy sam się przekonasz że zawsze jest coś do sprawdzenia.