Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór pilarki spalinowej - Prośba o pomoc w wyborze.

morfeusz1805 18 Apr 2011 22:02 9746 2
Automation24
 • #1
  morfeusz1805
  Level 9  
  Witam,
  Chciałbym się ze wszystkimi przywitać. Jest to mój pierwszy post na tym forum. Potrzebna mi pilarka spalinowa do przygotowywania opału na zimę. Miałem ostatnio stihl'a ms 250, ale została skradziona. A wcześniej Jonsered, nie pamiętam modelu. Stihl był ok, ale amortyzacja na gumach wkurzała mnie i niektóre gwinty były z plastiku. No i bardziej skłaniałbym się lekko większej mocy. Bardziej podobał mi się Jonsered na częściach Husqvarny. Przejrzałem co teraz jest dostępne i wybrałem parę modeli.
  Husqvarna: 353, 359
  Shindaiwa: 446 s, 452s, 488, 490
  Makita: DCS5200, DCS4630, DCS5030

  Ważna jest dla mnie jakość, wytrzymałość. Prostota i mniej bajerów, bo jak wiadomo czym więcej tego, to szybciej wszystko się psuje i gorzej z naprawą. Mniej obchodzi mnie wydajność, bo minimalne różnice będą niezauważalne i nie zarabiam piłując.
  Chociażbym dowiedzieć się jakie są różnice i dlaczego właśnie ta a nie inna.
  Za pomoc z góry dziękuję.
 • Automation24
 • #2
  Mac9367
  Level 12  
  Kolego husqvarna 353 i 359 to bardzo dobre piły. 353 jest wagowo bliżej do ms 250 więc ci ją polecam.
 • #3
  morfeusz1805
  Level 9  
  Dzięki za odpowiedź. Tak wiem, że te piły są dobre. Jednak kupiłem Makitę dcs5200. Nie kierowałem się tylko nazwą firmy. Wiadomo, że te dwie (S i H) są liderami jeżeli chodzi o pilarki. Chodziło mi o jakość, cenę i serwis. Jeżeli chodzi o klasę średnią pił, to Makita w niczym nie ustępuje, a nawet przewyższa. A kosztowała 1600zł. Husqvarna 359 (bo właśnie ją można porównać jeżeli chodzi o moc i pojemność silnika) kosztuje około 2450zł, Stihl 260 jeszcze więcej. Wiec różnica jest spora w cenie ale jeżeli chodzi o jakość, piły są podobne. Co do trwałości to także nie jest to chińszczyzna. Można przyczepić się co do naciągu łańcucha, bo nie jest boczny, tylko jak w starych pilarkach, trudniejszy dostęp. Wchodzenie w obroty jest wolniejsze o ułamek sekundy. Ale dla mnie nie jest to problemem, bo to taki szczegół. Najbardziej co mnie drażni to układ oczyszczania powietrza i zapychający się filtr. Oczywiście dążę do perfekcji i w husqvarnach jest to trochę lepiej rozwiązane. Nie ma pilarek idealnych, wiec husqvarna, Stihl czy Makita (Dolmar) też nie są perfekcyjne. Jeżeli chodzi o Ms250 to ona nie umywa się do mojego zakupu. Ale i Ms 260 wcale nie jest lepszy. Także ma wady, ale cenowo właśnie dużo ustępuje. Jestem zadowolony z zakupu. Moja pilarka jest to stary model i prosty. Właśnie mi o to chodziło, żeby była bez żadnych bajerów, które często jeszcze utrudniają zamiast pomagać.
  Znalazłem jeszcze jedna wypowiedź na innym forum dotyczących Makity dcs5200.

  Jeśli chodzi o pilarkę spalinową DCS 5200 marki "Makita" (odpowiednik Dolmar PS 115):
  - aluminiowo - magnezowa obudowa silnika (karter), gdzie maszyny tej klasy - czyli najmniejsze do zawodowej pracy w lesie (okrzesywanie, ścinka na średnicach do ok. 60 cm) - mają kartery plastikowe. Co za tym idzie zwiększona żywotność wszystkich współpracujących ze sobą elementów, jak również zwiększona odporność na uszkodzenia zewnętrzne. Stop aluminiowo - magnezowy zmniejsza ciężar maszyny w porównaniu do maszyn z karterem aluminiowym. Na dzień dzisiejszy praktycznie nie stososwana technologia w maszynach tej klasy przez konkurencję z powodu zwiększonych kosztów technologicznych, mimo to maszyny tej klasy są droższe u konkurencji (Husquarna, Stihl) - Husquarna 460, 359, 346XP; 2094; 2306; 2460 - cena Makity ok. 1550 zł netto.
  - oszczędność dzięki stosunkowo małej pojemności - 52 cm3, jak również zastosowanie specjalnych gaźników Walbro o dodatkowej dyszy mieszającej wstępnie paliwo. Ta dodatkowa opcja wpływa również na łatwiejszy rozruch maszyny w trudnych warunkach (zimą).
  - mimo starszej generacji pilarka ta, cieszy się zaufaniem zawodowych drwali, jak również amatorów, produkowana od połowy lat 70, co świadczy o jej niezawodności, a jednocześnie o b. dobrych parametrach w stosunku do najnowszych konstrukcji
  - ważną cechą jest dostępność momentu obrotowego, tzn. że maszyna pracująca w twardym drewnie, dodatkowo dociążana nie ma tendencji do wysprzęglania i/lub gaśnięcia w przeciwieństwie do maszyn innych firm "wykręconych" na wolnych obrotach do 13500 14500 rpm, co sprzyja w tego typu pilarkach, tylko do pracy przy okrzesywaniu.
  - "sztywność" pilarki przy pracach przy ścince, co może być zaletą dla profesjonalnych drwali, ponieważ ułatwia "wydostanie" zakleszczonej pilarki

  Poza wspomnianymi zaletami – (cena w stosunku do jakości wykonania), warto wspomnieć o stosunkowo tanich kosztach napraw pogwarancyjnych, jak i cenach akcesoriów takich jak; łańcuchy. prowadnice, amortyzatory, itp.


  Zapomniałem dodać. Pociąłem około 40m drewna opałowego w upale. Pilarka chodzi i nic się z nią nie dzieje. Przy zimnym silniku zapala za trzecim razem, przy ciepłym-za pierwszym. Co w Stihlu nie można tego powiedzieć. Nie ma tandetnych plastików jak w Stihlu i gwintów na śruby wykonanych z tworzywa sztucznego. W Makicie dcs 5200 podobnie jak w husqvarnach jest większy problem z czyszczeniem z wiórów niż w Stihlu. W tym ostatnim są płaskie powierzchnie i nie ma zakamarków jak w H i M. Jednak nowsze Makity są pozbawione tej wady i powierzchnie koło bębna i łańcucha są także płaskie i łatwe w czyszczeniu. Ale są to nowe konstrukcje i nie do końca sprawdzone. Posiadają już katalizatory, co oznacza, że są delikatniejsze na mieszanki paliwa i potrzebują większej uwagi. Przez co mogą być bardziej wadliwe (ale nie muszą). Jednak więcej bajerów i więcej wymieniania ich w serwisie jak się zużyją. Więc dodatkowe koszty. Dlatego uważam, że te stare, idiotoodporne do moich wymagań, pomimo wad są lepsze, bo chodzi mi o trwałość.
  Pozdrawiam
  Temat uważam za zamknięty.