Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF

zarowka_123 18 Apr 2011 23:07 24689 24
Testo
 • #1
  zarowka_123
  Level 9  
  Witam.
  Chciałbym zrobić antenę yagi do TV na pasmo UHF.
  Jeżdżę raz do roku do Karwii i zawsze zabierałem ze sobą mały telewizorek. Antena w postaci kawałka przewodu nic nie odbiera, może jeden kanał ale bardzo słabo. Po zrobieniu prowizorycznej anteny "na oko" z przewodu miedzianego odbiera 2-3 kanały.
  Chciałbym zrobić antenę Yagi na pasmo UHF.
  Wszystkie programy do obliczania anten nie są po polsku, a ja prawie nic z tego nie rozumiem. Na tej stronie można obliczyć antenę. Co gdzie wpisać?
  Czy stosować wzmacniacz? Jeśli tak to jaki?
  Antena musi być dosyć szerokopasmowa, tzn. żeby w całym paśmie odbierało w miarę dobrze.
  Czy mogę główny element anteny (podłużny element na którym cała antena się trzyma) wykonać z kawałka jakiejś rury, a resztę elementów z przewodu 2.5mm2? Posiadam trochę elementów po antenie siatkowej tzn. dipol dosyć długi, trochę rurek o średnicy ok. 6mm i różnych długościach (od 20cm do 40cm). Sporo tych rurek mam. Wszystko wykonane z aluminium.
  Da się coś z tego zrobić?

  Z góry dziękuję za pomoc, Pozdrawiam.
 • Testo
 • #2
  irekr
  Moderator
  Trochę się w Karwii pozmieniało.
  A nie prościej kupić jakąś antenę w Dipolu?
  Wystarczy coś takiego:
  www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_dipol_16-21-69_dvb-t_A1610.htm ( z tym ze nie będzie na niej TVP1 na k.10 z Chwaszczyna, natomiast odbierzesz znakomicie wszystkie kanały cyfrowe tak MUX2 jak i MUX3 - są nadawane na k.35 i 48. MUX3 (TVP) wymaga dość wysoko zawieszonej anteny, ale MUX2 odbiera na przysłowiowym drucie.....
  Do telewizorka dekoder DVB i masz z 10 kanałów, TVP1/2/3+ Historia + Kultura oraz POLSAT, TVN, TV4, PULS, PULS2, TVN7 i coś tam ma być jeszcze do wakacji.....
 • #3
  wachcio
  Level 24  
  Jestem jak najbardziej za pomysłem przedmówcy. Choć jeśli chcesz jednak analog to lepszym rozwiązaniem może się okazać antena http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...no_periodycznie_dipolowej_mlog_6-60_A4011.htm lub lepiej ta http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_sz...czno_-_periodyczna_log_2-69_digital_A4015.htm
  Jak chcesz się bawić we własne konstrukcje zacznij od programu http://www.vk5dj.com/yagisetup.exe Jest on po angielsku ale tłumaczenie co i jak masz https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.p...&sid=ec8bb6dcd9897b7fe19485f39bcba68a#7230194
 • #4
  zarowka_123
  Level 9  
  Może i prościej kupić, ale wolę wykonać ją sam, tym bardziej że antena będzie używana raz do roku. Do tego mam pełno rurek po antenie siatkowej:
  8 rurek aluminiowych o długości 440mm i śr. 5mm pełnych w środku.
  2 rurki o średnicy 4mm i długości 310mm
  2 rurki o średnicy 4mm i długości 280mm
  dipol o długości 735mm wykonany z aluminiowej rurki o średnicy 6mm i szerokości (gdyby dipol stał pionowo to odległość między lewą, a prawą rurką mierzona od zewnątrz) 50mm.
  Czy da się coś sensownego z tego zrobić?

  Nie przesadzajmy, nie jadę na wczasy po to by oglądać jak najwięcej programów, nie mam zamiaru kupować anteny, ani tym bardziej dekodera. Wieczorem, szczególnie gdy pogoda nie najlepsza włączam TV i denerwuje mnie gdy podczas oglądania nagle zaczyna szumieć w głośniku, byle pogoda się pogorszy i nie ma kolorów itp.

  Program bardzo mi pomógł, wreszcie coś co rozumiem. Mam jednak jeszcze kilka pytań:
  1. Co znaczy ten fragment:
  Quote:
  RADIATOR
  Single dipole 215 mm tip to tip, spaced 93 mm from reflector at boom posn 123 mm (IT = 95,0 mm)
  Folded dipole 236 mm tip to tip, spaced 93 mm from reflector at boom posn 123 mm (IT = 105,5 mm)

  2. W programie po wyliczeniu anteny pojawia się sporo wymiarów oznaczonych jako IT. Co to za wymiary?
  3. Czym się różni folded dipol od single dipol?
  4. Jak wykonać dipol? Które wymiary podane w programie co oznaczają?
  5. Jeśli chodzi o reflektory to w podana jest tylko długość oraz pozycja na boomie 30mm (rozumiem że każda pozycja na boomie liczona jest od tyłu anteny), ile tych reflektorów i w jakiej odległości od dipola? Domyślam się to jest to co podkreśliłem:
  RADIATOR
  Single dipole 215 mm tip to tip, spaced 93 mm from reflector at boom posn 123 mm (IT = 95,0 mm)
  Folded dipole 236 mm tip to tip, spaced 93 mm from reflector at boom posn 123 mm (IT = 105,5 mm)
  To co pogrubiłem to pozycja direktorów liczona od tyłu anteny?
  6. Czy na główny element anteny nada się rura od C.O. o średnicy 22mm lub pręt zbrojeniowy 9mm? Jeśli nie to co się nada?
  7. Jak daleko ma wystawać boom po ostatnim direktorze?
  8. Czy ktoś dysponuje listą programów jakie można odebrać w Karwii (z jakiego kierunku i z jaką mocą nadają, na jakim kanale, czy dociera silny sygnał)?

  Pozdrawiam
 • #5
  ADEK1000
  Level 24  
  Witam,
  Polecam skopiować np 19 el. Yagę z POLKATu na k.21-60 (UHF).
  Pzdr.
  -Adam-
 • Testo
 • #6
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  zarowka_123 wrote:
  Może i prościej kupić, ale wolę wykonać ją sam ...

  Pozwolę sobie przypomnieć, że dla "poprawnego wykonania i zestrojenia" takiej anteny, potrzebne będą przyrządy pomiarowe.
  Podpowiem, że dość często systemowe "wyliczarki antenowe" są dla anten wąsko-pasmowych a dla TV potrzebujesz anteny "wielo-pasmowej" (czytaj : w szerokim zakresie częstotliwości).
  Quote:
  Czy da się coś sensownego z tego zrobić?

  Rurki i ich średnice - to tylko materiał do wykonania takich anten.
  A gdzie jest :
  - rezonans
  - impedancja
  - szerokość "pasma"
  - zysk energetyczny
  - polaryzacja
  - nie wspomnę o charakterystyce wiązki głównej (-3dB) z funkcji azymutu
  Quote:
  6. Czy na główny element anteny nada się rura od C.O. o średnicy 22mm lub pręt zbrojeniowy 9mm? Jeśli nie to co się nada?
  7. Jak daleko ma wystawać boom po ostatnim direktorze?

  Bez obrazy, ale proponuję Tobie abyś odpuścił ten temat zrobienia własnoręcznie anteny kierunkowej typu Yagi.

  Temat dość trudny nawet dla Zawodowców a co dopiero dla Laików (bez obrazy).


  Pozdrawiam.
 • #7
  irekr
  Moderator
  Ja tylko dodam ze antena YAGI do odbioru TV to nic innego jak YAGI wyliczona do zastosowań amatorskich a następnie "popsuta" by uzyskać poszerzenie pasma i wyrównanie impedancji kosztem zysku i charakterystyki.
  I naprawdę nie jest łatwo "popsuć" ta antenę by pracowała W MIARĘ POPRAWNIE w zakresie od np 470 do 860 MHz. Ze swojej natury YAGA jest wąskopasmowa a to nie jest właściwym parametrem dla TV.
 • #8
  zarowka_123
  Level 9  
  Kolego SP5ANJ, to ma być najzwyklejsza antena do odbioru, nie potrzebuję nie wiadomo jakiej anteny o dużym zysku, idealnie wykonanej i zestrojonej na daną konkretną częstotliwość. Wystarczy napisać że pręt lub rura się nie nadaje do tych celów. Pytałem się, bo nie raz ani nie dwa widziałem fabryczne anteny Yagi wykonane ze stalowych rurek.
  Ona ma po prostu w miarę odbierać, na pewno lepiej jak jakaś siatkowa (która u mnie ze wzmacniaczem w domu odbiera 5 kanałów i to tak średnio, yaga z samym symetryzatorem odbiera 7 w jakości 4+, 5-)
 • #9
  zarowka_123
  Level 9  
  Więc miałby ktoś gotowe wymiary yagi na pasmo UHF?
 • #10
  wachcio
  Level 24  
  zarowka_123 każdy metal nadaje się do budowy anteny jeśli chcesz ją zrobić dla samego siebie. Z niektórych materiałów po prostu nie znajdziesz anten gdyż się utleniają szybko lub są ciężkie np. stal. Można oczywiście taką antenę malować co zapobiega korozji lub zielonemu nalotowi na miedzi.
  W lokalizacji którą podałeś na jednej antenie typu Yagi nie ściągniesz wielu programów analogowych a za około 2 lata żadnych gdyż wyłączą analog.
  Jeśli chcesz to mam rozrysowaną antenę 15 elementową z książki Daniela Józefa Bema "Anteny i rozchodzenie się fal radiowych"
 • Helpful post
  #11
  ADEK1000
  Level 24  
  zarowka_123 wrote:
  Więc miałby ktoś gotowe wymiary yagi na pasmo UHF?


  Witam,
  Tak ja mam wymiary anten na UHF, POTEM - ALE JESZCZE DZIŚ - je przepisze. Są to Yagi na kanałki UHF-u ale też na cały TV UHF czyli na k.21-60.
  Pzdr.
  -Adam-

  Dodano po 5 [godziny] 11 [minuty]:

  WITAM,

  OTO 1 CZĘŚĆ WYMIARÓW:

  Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF

  Następne wymiary już niebawem.

  Pzdr.

  -Adam-
 • #12
  zarowka_123
  Level 9  
  Właśnie o coś takiego mi chodziło! Najbardziej by mi zależało na wymiarach anteny yagi na kan. 21-60.

  Kolego wachcio, anteny stalowe widziałem nie raz, ani nie dwa. Słyszałem nawet o antenach kierunkowych, których główny element był wykonany z plastiku.

  Co do tego wyłączenia analoga to nie jestem pewien czy tak szybko to zrobią. Tak samo jak zmieniamy walutę na euro. Swoją drogą uważam że to głupota, wyłączać analogową TV. Najtańszy dekoder ma podobno kosztować 150zł (pewnie znajdą się jakieś tandety za 50zł w internecie, ale mówię o takich ze sklepu). I jak znam życie dekodery te będą miały wyjście EURO, RCA, HDMI, i pełno takich, ale modulatora to w nich nie będzie w ogóle. A jeśli się taki znajdzie, to będzie on generował sygnał cyfrowy (niektóre dekodery SAT z wbudowanym dekoderem DVB-T mają wyjście antenowe, z którego wychodzi cyfrowy sygnał)
 • #13
  wachcio
  Level 24  
  Może ja po prostu się nie spotkałem w takim razie z antenami stalowymi. Działać będą tylko, że ten materiał ma poważne wady o których pisałem. Boom można wykonać z plastiku z tym, że ładunki gromadzone na direktorach kumulują się zamiast spokojnie być odprowadzane przez uziemienie anteny.
  Wyłączenie analogu jest koniecznością ze względu na obostrzenia unijne jak również zwolnieniem częstotliwości na usługi cyfrowe np. DVB-T, DVB-H. Po prostu przekaz analogowy potrzebuje za dużo miejsca w eterze. Poza tym wydatek 150PLN nie jest chyba duży w porównaniu z korzyściami jakie zyskujemy poprzez dostęp do znacznie szerszej oferty programowej.
 • Helpful post
  #14
  ADEK1000
  Level 24  
  Witam,

  Poniżej 2 część materiałów od nośnie budowy anten, znalazłem zarówno anteny na pasmo UHF (k.21-60 lub ich części np 21-40) jak też wymiary jednokałowych anten m.in. typu Yagi-Uda na pasmo VHF (k.R1 ... R12).

  Poniżej zamieszczam w/w materiały i linki do stron na ten temat.
  Strony i materiały po rosyjsku.

  http://gelezo.ws.md/antennas/tv_and_satellite.../131000/131010/antenni_decimetrovih_voln.html

  http://gelezo.ws.md/antennas/tv_and_satellite.../131000/131010/antenni_decimetrovih_voln.html

  http://www.infomart.ru/content/docs/1913.html

  http://gelezo.ws.md/antennas/tv_and_satellite...09/shirokopolosnie_antenni_metrovih_voln.html

  http://electronix.org.ru/arials/part1/33-9.htm

  http://riostat.ru/anten/2_10-5.php

  http://sasoft.qrz.ru/___/radio/liter/sptvan/chapter10/10-10.htm

  http://eps.tup.km.ua/encicl/tvres/CHAPTER4/4-2.htm

  Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF

  https://obrazki.elektroda.pl/7217705500_1303627555.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/4543094900_1303627555.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/1355748600_1303627556.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/3528724200_1303627557.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/2257141500_1303627557.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/3162474400_1303627558.jpg
  https://obrazki.elektroda.pl/7169269600_1303627559.jpg

  Anteny na k.21-60 lub np 21-39(40) czyli na UHF należy robić z rurek / prętów o fi = 8mm - elementy, nośnik / boom rurka o przekroju kwadratowym np fi = 15 mm.

  Anteny na k.R1...R12 (VHF) np jednokanałowa ant. na R1 lub R9 czyli na VHF należy robić z rurek / prętów o fi = 16 mm - elementy, nośnik / boom rurka o przekroju kwadratowym np fi = 25 mm lub 20 mm na 20 mm.

  Pozdrawiam,

  -Adam-
 • Helpful post
  #15
  ADEK1000
  Level 24  
  Witam ponownie. :)

  I Jeszcze a propos tegoż co rano napisałem. Znalazłem jeszcze, to choć w tym linku poza antenami na VHF R1, R2, R3, R4, R5, R6, R7, R8, R9, R10, R11, R12 , są tylko (wymiary elementów anten i rozmieszczenie elementów anten na nośniku antenowym) jednokanałowe anteny typu Yagi-Uda na kanały: 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 i 39 kanały - czyli na k.21-39 tzn. IV zakres TV (IV Pasmo TV):

  http://www.irls.narod.ru/ant/ant48.htm

  Pozdrawiam,

  -Adam-
 • #16
  zarowka_123
  Level 9  
  Bardzo dziękuję koledze. Mam tylko jeszcze prośbę, mógłby kolega powiedzieć co oznaczają następujące zdania oraz co to jest ten zaznaczony element:
  Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF
 • Helpful post
  #17
  ADEK1000
  Level 24  
  zarowka_123 wrote:
  Bardzo dziękuję koledze. Mam tylko jeszcze prośbę, mógłby kolega powiedzieć co oznaczają następujące zdania oraz co to jest ten zaznaczony element:
  Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF


  Witam

  Przepraszam za opóźnienie, już odpowiadam.

  Rysunek górny:
  opis: Rysunek 10.32. Szerokopasmowa antena typu "Kanał Częstotliwości" do odbioru w kanałach TV 21-41.

  Rysunek dolny:
  Rysunek 10.33. Antena typu "Kanał Częstotliwości" do odbioru sygnału na kanale 37 pasma TV.

  W języku rosyjskim i literaturze rosyjskojęzycznej antena "Kanał Częstotliwości" to np po polsku antena kierunkowa typu Yagi, bądź antena kierunkowa typu Yagi-Uda.

  Co oznacza ten zaznaczony element, niestety nie wiem. Ja bym zrobił wszystko tak jak jest na rysunku bez tegoż zaznaczonego elementu. Powinno być i tak OK. :)

  Pozdrawiam,

  -Adam-
 • Helpful post
  #18
  User removed account
  Level 1  
 • #19
  zarowka_123
  Level 9  
  Bardzo, ale to bardzo koledze dziękuję za pomoc. Oczywiście kliknąłem "pomógł".
  Jeszcze ostatnie małe pytanie mam, która antena jest na kanały 21-60? Bo kolega napisał że któraś to jest, a ja tak szukam szukam i są tylko 21-49.
  Pozdrawiam
 • #20
  ADEK1000
  Level 24  
  zarowka_123 wrote:
  Bardzo, ale to bardzo koledze dziękuję za pomoc. Oczywiście kliknąłem "pomógł".
  Jeszcze ostatnie małe pytanie mam, która antena jest na kanały 21-60? Bo kolega napisał że któraś to jest, a ja tak szukam szukam i są tylko 21-49.
  Pozdrawiam


  Witam,
  Proszę Bardzo. Cieszę się, że mogłem pomóc.
  Szczerze to napisałem to bo "na siłe" ta antena na k.21-49 bedzie pracowac na k.60.
  Anteny na UHF z POLKATu tak tez pracują. Realnie od 21-45 kanału choć pisze ze na k.21-60.
  Proszę spróbować.
  Jak coś to z k.60 bedziemy "walczyć"
  Pzdr.
  -Adam-
 • #21
  ADEK1000
  Level 24  
  _cheetah_ wrote:
  волна to "fala",
  частота to "częstotliwość",

  ale jak przetłumaczyć nazwę typu tej anteny - to poddaje się... ;)

  A ten element zaznaczony na czerwono to standardowy znacznik oznaczający wielokrotne powielenie tej samej struktury - w tym przypadku w sumie ośmiu direktorów o długości 195mm montowanych w odległości wzajemnej 149mm.


  jak przetłumaczyć nazwę tej ant. - dosłownie "falowy kanał", czyli bardziej po polsku "kanał częstotliwości". Wiadomo, że pojedynczy, jeden kanał TV np. k.R1, R2, R3, R4, R5,R6,R7,R8,R9,R10,R11,R12, czy też wszystkie kanały TV z UHF-u np. k.21 i k.60 mają identyczną szerokość tzn. szerokość 8 MHz, np. k.R1 to przedział od 48 MHz do 56 MHz, tak samo kanał 60 to przedział 8 MHz, a k.60 to w MHz od 782 MHz do 790 MHz.

  Oto link do szczegółów każdego kanału TV przedstawionego również w MHz.

  http://www.dipol.com.pl/wykaz_czestotliwosci_kanalow_tv_bib02.htm

  Pozdrawiam,

  -Adam-
 • #22
  zarowka_123
  Level 9  
  Bardzo jestem koledze wdzięczny za wszelką pomoc. Dalej już będę coś sobie radził, jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
 • #23
  Brencik
  Level 26  
  Jak już ją zbudujesz nie zapomnij zamieścić pomiarów anteny.
 • #24
  zarowka_123
  Level 9  
  Żebym jeszcze wiedział jak wykonać takie pomiary oraz posiadał odpowiednie przyrządy i urządzenia pomiarowe to by bym je zamieścił.
 • #25
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  zarowka_123 wrote:
  Żebym jeszcze wiedział jak wykonać takie pomiary oraz posiadał odpowiednie przyrządy i urządzenia pomiarowe to by bym je zamieścił.

  No i tak właśnie ten cały temat wygląda. :!:

  W myśl regulaminu pkt 3.1.11 i pkt 3.1.17 oraz pkt 3.2 .

  Budowa telewizyjnej anteny kierunkowej na pasmo UHF