Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ViewSonic G220fb - źle wyświetla kolory.

19 Kwi 2011 14:35 1610 10
  • Poziom 12  
    Witam.
    Mam problem ze swoim monitorem ViewSonic G220fb. Jest to monitor kineskopowy 21 cali. Kupiłem tanio na allegro i wszystko działa ładnie dopóki nie odwrócę go w inną stronę. Stoi na biurku odwócony w stronę krzesła, ale do oglądania filmu obracam go o 90 stopni i wtedy źle wyświetla kolory.
    Przyjechałem ze studiów na święta do domu więc nie mogę wrzucić fotki,ale postaram się opisać jak to wygląda. Gdy do monitora kineskopowego przyłozy się magnes to kolory w tym miejscu wpadają w fioletowy. U mnie tak właśnie się dzieje po odwróceniu monitora. Najgorzej kolory widać po prawej stronie na szerokość sidebara w windows, ale gdy włączę np pusty dokument w wordzie(białę tło) to widać , że kolor jest źle wyświetlany mniej więcej do połowy całego obrazu. Co może być przyczyną i jak można sobie z tym poradzić? Uprzedzam odpowiedzi: obok monitora nie ma magnesów, nie stoi tam żaden głośnik itp
  • Poziom 30  
    Najbardziej prawdopodobne jest jednak zewnętrzne pole magnetyczne - być może po drugiej stronie ściany w pokoju obok w tym miejscu stoi jakiś głośnik albo urządzenie z silnikiem. Ewentualnie po przekręceniu monitora kabel sygnałowy układa się tak, że przechodzi obok jakiegoś zasilacza bądź czegoś co emituje zmienne pole elektromagnetyczne. Trzeba dokładnie sprawdzić czy pochodzi to od kabla czy samego monitora.
  • Poziom 12  
    Do tej pory nie było to dla mnie problemem, ale wczoraj przeprowadziłem się do innego pokoju i tam bardziej mi pasuje ustawienie mebli, w którym właśnie monitor wyświetla źle kolory. Pokój teraz mam dwa piętra wyżej więc pole magnetyczne z zza ściany opada. Co do kabla to tez chyba trudno żebym ułozył identycznie kabel w drugim miejscu.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    W monitorze powinna być opcja rozmagnesowywania kineskopu . Zobacz menu .
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    J.w. pisali - poza tym jeśli nie ma opcji to rozmagnesowuje po włączeniu (opcja).
    A źródłem pola może być nie tylko głośnik. Wystarczy np. lampka z transformatorem np. i podobne urządzenia. U mnie winowajcą była lampka na dotyk a nie sprawdzałem jeszcze tych halogenowych.
  • Poziom 12  
    Rozmagnesowywanie nic nie daje, a źrodeł pola innych chyba nie mam. Na biurku tylko monitor... Poza tym wydaje mi się mało prawdopodobna teoria z polem. Po prostu użyłem takiego porównania do opisu. Pole magnesu z głośnika rozkłada się po łuku i kolor zmienia się w jednym miejscu a w tym wypadku kolor różni się od reszty na całej wysokości monitora i raczej równomiernie.
  • Poziom 30  
    Trafiłeś do serwisu monitorów i może jakiś fachowiec rozpozna usterkę ale radzę w miedzy czasie wykluczyć usterkę karty i kabli sygnałowych. Kabelki i wtyczki maja skłonność do powodowania różnych efektów (w mojej firmie np. jeden po przekładaniu powoduje smużenie) ale zazwyczaj są one "pełnoekranowe". Przekręcanie monitora może odchylać przerwane żyły, piny we wtyczkach lub sama kartę w slocie.
    To że to część ekranu może wskazywać na problem z źle ułożonymi elementami monitora.
    Życzę powodzenia
  • Poziom 12  
    Jak wspominałem jestem w domu teraz i dostęp do monitora będę miał po świętach. Ale... Monitor tak samo zachowywał się na karcie zintegrowanej, poźniej dołączanym na pci radeonie a teraz na geforce. Kabel wydaje mi się mało prawdopodobnym powodem, bo przenosiłem komputer, a manipulowanie monitorem zawsze przynosi ten sam efekt i w ten sam sposób. Odbywa się to płynnie a gdy coś nie łączy to zwykle przy próbie manipulacji kablem raz jest gorzej a raz lepiej... Logiczne powody myślę, że sam przeanalizowałem dlatego pytam o pomoc na forum.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Witaj
    Duże monitory kineskopowe są bardzo wrażliwe na zewnętrzne pola magnetyczne, nawet na pole magnetyczne ziemi. Stąd zafałszowanie kolorów pojawiające się po obróceniu monitora o jakiś kąt. Takie objawy nie były żadną tajemnicą dla serwisantów pamiętających kineskopy - dziś, w dobie wyświetlaczy, LCD ta wiedza zanika.
    A więc - twój monitor jako taki, jest raczej sprawny. A żeby wyświetlał on prawidłowo kolory, proponuję:
    1. Nie obracać monitora ;-)
    2. Po obróceniu rozmagnesować za pomocą odpowiedniej opcji w menu
    3. Jeśli brak takiej opcji w menu, rozmagnesować przez wyłączenie monitora, tzn.: wyłączyć zasilanie monitora przyciskiem (lub wyjąć wtyczkę zasilania), odczekać 5 do 10 min na ostygnięcie pozystora (elementu odpowiadającego za rozmagnesowanie), włączyć monitor - nastąpi rozmagnesowanie.
    4. Jeśli próby rozmagnesowania nie dają efektu (przy okazji - przeprowadzając rozmagnesowanie w/g jednego z powyższych punktów sprawdź, czy rozmagnesowanie w ogóle działa, tzn: w momencie wybrania opcji rozmagnesowania w menu, albo włączenia monitora powinien być słyszalny charakterystyczny dźwięk pracującej pętli rozmagnesowania, coś pomiędzy zanikającym buczeniem połączonym z lekkim brzęknięciem - przybliż ucho do obudowy monitora. Jeśli niczego w tym stylu nie usłyszysz, może to świadczyć o usterce rozmagnesowania) - użyj zewnętrznej pętli rozmagnesowującej (kiedyś można było takie kupić).
    5. Jeśli już nic nie skutkuje - należy przyzwyczaić się ;-)
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    1. Tak robiłem do tej pory, ale teraz nie pasuje mi meblować pokoju pod monitor.
    2. Mam taką opcję i działa, ale nie pomaga na problem.
    3. Monitor stał cała noc odłączony od prądu. Później przeniosłem go na górę i podłączyłem.
    4. Chyba zostaje mi ta pętla.
    5. Ostatecznie zmieniś jednak ustawienie mebli w pokoju i postawić go tak jak stał na poprzenio.
  • Poziom 12  
    Rozwiązałem swój problem z minitorem. Próbowałem z tym rozmagnetyzowaniem w opcjach monitora i trafiłem na opcję Purity. Okazało się ,że odpowiada za wyświetlanie kolorów i w zależności od ustawienia monitora da się wyregulować kolory. Dziekuję wszystkim za pomoc ;)