Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samochód rc. Podłączenie pod BT

19 Kwi 2011 15:03 3426 8
  • Poziom 8  
    Witam. Zwracam się z prośbą o pomoc. Dostałem model rc firmy nikko ale był bez pilota. Jestem pewien w 100% ,że jest sprawny. Przejdę do sedna mojego pytania. Chciał bym podłączyć ten model pod bt i sterować nim przez pc lub telefon. Przeglądałem wiele tematów na tego rodzaju podłączenie lecz każdy pisał ,że to nie możliwe. Wiem ,że to bardzo trudne lecz zainteresował mnie jeden szczegół w tym rc. Posiada on chip od sterowania który jest wymienny (załączam zdjęcie)

Samochód rc. Podłączenie pod BT.
    Dodaje też zdjęcia płytki.

• Poziom 16  
    Budzikq napisał:
    Posiada on chip od sterowania który jest wymienny (załączam zdjęcie)

To jest kwarc od odbiornika a nie żaden chip... Prościej Ci będzie zbudować zdalne sterowanie od podstaw jak nie chcesz dokupić dedykowanego nadajnika. BT w takim modelu to marna zabawka do pokoju.
  • Moderator Robotyka
    Dokładnie. Kwarc jest odpowiedzialny za pracę aparatury na konkretnym kanale.
    Drugi taki kwarc był w nadajniku.

Jak widać, jest to zabawka z zintegrowanym sterownikiem. Słowem wszystko w jednym.
    Teoretycznie masz duże szanse na to, że samochodzik zadziała na innym nadajniku firmy Nikko, o tej samej częstotliwości. Kwarce można dokupić w komplecie, żeby nie martwić się o kanał pracy.

Ale zabawa w przeróbkę do sterowania przez komputer to nawet nie będzie skórka za wyprawkę. I tak potrzebujesz moduł nadawczy, który jest w każdej zabawce za 50zł w sklepie. Moduły do kupienia w sklepach są droższe niż cały nowy samochodzik (i oczywiście lepsze).
    Bo modułów tego typu jaki był w oryginale nikt nie sprzedaje. Nie jest to zupełnie opłacalne.

Musisz zbudować układ do komunikacji komputera z modułem... W rezultacie włożysz mnóstwo środków i pracy w budowę bardzo skomplikowanego układu, do sterowania zabawką za 100zł nowa.

Dodatkowo taki sposób komunikacji będzie gorszy i mniej wygodny niż normalny nadajnik.

Sugerowałby raczej wycieczkę na pchli targ i poszukanie działającego nadajnika.
    Zabierz tylko ze sobą samochodzik i komplet baterii. ;)
  • Poziom 8  
    No chciałem podłączyć pod bt ,ponieważ nie wiedziałem że można kupić "Kwarc".
    Zależy mi na tym modelu ,bo widziałem co potrafi. Mam małe pytanie. gdzie mógł bym dostać nowy kwarc i pilota? Chcę kupić coś pewnego żebym nie wyrzucał siana w błoto. Jeżeli to jest zbyt kosztowne lub nie opłacalne trudno kupie coś innego. Z góry dziękuje za podpowiedź.

• Poziom 28  
    Witam.
    Sterowanie przez BT jest możliwe trzeba zrobić odpowiedni sterownik.
    A bez urazy... Autor postu nie jest sam w stanie tego zrobić.
    Co do kwarcu...
    Podeślij fotkę "pilota" jaki masz (piszesz, że do modelu nie dostałeś ale może masz inny) może się coś dobierze.
    W innym przypadku zostaje Ci kupno oryginalnego "pilota" lub aparatury (nadajnik + odpowiedni odbiornik), lub zaadoptowanie sterownika z innego modelu, lub budowa własnego sterownika.

Pozdrawiam
    Marek
  • Poziom 8  
    Jeśli chodzi o sterowniki to żaden problem ponieważ mam znajomego informatyka więc coś tam by ogarnął. Jeśli chodzi o pilota to go nie posiadam. To był pilot 'pistoletowy'. Ps. Madrik to nie jest zabawka za 100 zł. Kosztowała ok 250zł.
  • Poziom 16  
    Budzikq napisał:
    Jeśli chodzi o sterowniki to żaden problem ponieważ mam znajomego informatyka więc coś tam by ogarnął. Jeśli chodzi o pilota to go nie posiadam. To był pilot 'pistoletowy'. Ps. Madrik to nie jest zabawka za 100 zł. Kosztowała ok 250zł.

Jeżeli Twój kolega nie zajmuje się elektroniką to za chwilę na forum będzie następny post z prośbą o pomoc:D Hmm... około 250zł?? A zobacz ile kosztuje sama aparatura dobrej firmy i przekonasz się że to co masz to zabawka. Aby nie było że tylko krytykuję a Ty upierasz się przy tym BT to sam moduł kosztował kiedyś ok 60zł (taka cena mi się rzuciła w oczy) a do tego potrzeba jeszcze mostek H, albo scalony albo robisz na tranzystorach + mikrokontroler. Kolega pisze Ci programy na µC i komputer/telefon i skończone.
  • Poziom 8  
    Jeżeli chodzi o aparaturę to patrzyłem :D i faktycznie to co mam to zabawka. Jednak zrezygnuje z obu rozwiązań ,ponieważ zbyt duże koszty jak na starą rzecz. Zadecydowałem kupić coś innego. Dziękuje wszystkim za pomoc.
  • Poziom 18  
    Nie potrzebnie podziękowałeś za pomoc bo zamkną Ci temat i zostaniesz bez odpowiedzi jak ja tu niedawno , ale do rzeczy masz FAJNE auto które zasuwa niesamowicie jak na kategorię "zabawka" , w odbiorniku siedzi scalak 2609AL więc jest to sztandarowy układ NIKKO PROPORCJONALNY .

Możesz wysterować go dowolnym nawet PROFESJONALNYM nadajnikiem w paśmie 27MHz przy zastosowaniu odpowiednich kwarcy .
    (mam kilka takich na wyprz. :)

Tu masz takie nadajniki i odpowiedzi :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1891801.html

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1777839&highlight=