Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja sieci domowej

19 Kwi 2011 16:28 3494 9
  • Poziom 17  
    Witam. Mam problem jak zrobić żeby sieć domową. Chodzi o to że w domu mam juz 3 komputery, dwa laptopy i jeden pc. Chodzi o to że chcę żeby laptopy chodziły na wi-fi a pc na kabel. I żeby z jednego laptopa był dostępny dysk na pc, da sie w ogóle takie coś zrobić?

1.Jak to skonfigurować?
    2.Jak zrobić żeby miał tylko ja dostęp do tego jednego dysku (tzn tylko sieć domowa)

P.S. jak muszę podać jakie to rutery to pisać

Rys.
    Konfiguracja sieci domowej
  • Poziom 36  
    Umieszczanie w sieci dwóch routerów jest bezsensowne. Więc albo nie wiesz czym jest router, albo nie wiesz jakie masz urządzenia, albo sam nie wiesz co chcesz osiągnąć. Zatem zamiast rysować, opisz dokładniej co chcesz uzyskać i co to za urządzenia masz domku.
  • Poziom 17  
    Pierwszy ten co ma być w piwnicy to przedmiot nr 1478876293 a drugi na wi-fi tp link wr340g
  • Poziom 11  
    Witam

1. Wszystkie komputery muszą być w tej samej sieci czyli np. 192.168.1.x
    2. Na lapku z którego dysku chcesz korzystać udostępniasz dany dysk i wpisujesz hasło do udostępnienia jak również określasz czy dostęp ma być tylko do odczytu czy również z zapisem.

Może np. wyglądać to tak:

Lapek 1:
    IP: 192.168.1.2
    maska: 255.255.255.0
    brama: 192.168.1.x - gdzie x to router który ma dostęp do internetu

Lapek 2:
    IP: 192.168.1.3

komp pc:
    IP: 192.168.1.4

Jak jest to sieć bez dostępu do internetu to bramę pomijasz albo wpisujesz 192.168.1.1

Router Wifi zabezpieczasz WPA2-PSK bo ci się ktoś wbije w sieć i bedziesz miał po sieci, po danych i jeszcze być może kłopoty.

Na systemie W Xp musisz włączyć w właściwościach karty "Udostępnianie plików i drukarek" na W 7 "Panel sterowania\Wszystkie elementy Panelu sterowania\Centrum sieci i udostępniania\Zaawansowane ustawienia udostępniania\Włącz odnajdowanie sieci"

tu masz co trzeba wiedzieć na temat udostepniania http://support.microsoft.com/kb/304040/pl

w ukochanych linuxach musisz włączyć Sambe :) ale to już jest inna bajka

Co do 2 routerów to tak jak pisał vampire86.
    Jeżeli masz TP Link Wr340g i zakładam że on ma dostęp do internetu to 2 router ci jest zbyteczny bo do wr340g możesz podpiąć 4 kompy po drucie a po wifi to już inna bajka :)

Rysunek :) powiem szczerze bardzo ciekawy :)

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    Dobra ale gdzie to zmienić laptopy są na win7 a pc na xp
  • Poziom 17  
    W 7 Panel sterowania -> Centrum sieci i udostępniania -> i dalej?

sprawdziłem na 2 lapku co chodzi na tym ruteże wi-fi i tam mam wszystko tak samo
    adres IPv4
    maske
    brame serwer itp
  • Poziom 11  
    Tam konfigurujesz karty sieciowe na każdym kompie tak jak pisałem wyżej i już masz sieć domową.
  • Poziom 17  
    Już mam. A jak założyć hasło na wi-fi?