Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d.

snozer 15 Lip 2011 21:45 553863 2906
    Byneq
    Poziom 27  
    Ehhhhhh a ja nadal czekam na brakujące części...
  • Computer Controls
  • Computer Controls
    stroggo81717
    Poziom 31  
    dzisiaj trafiły mi się 2 fajne windy, z czego jedna jest nietypowa.

pierwsza winda została wyprodukowana przez firmę "otis" (typ gen2), podejrzewam, że jej szybkość to całe 0,63 m/s. szyb windy jest przeszklony, przez co można zobaczyć całą kabinę od zewnątrz, prowadnice i wiele więcej. kabina w środku jest kremowa, jest lustro. natomiast z zewnątrz kabina jest cała brązowa. winda jest jednak nietypowa, ponieważ kiedy dojedzie na wybrane piętro, na otwarcie drzwi i wejście do/wyjście z kabiny trzeba czekać aż 8 sekund! co jeszcze można zaliczyć do plusów? czytelny wyświetlacz na piętrze 0 (mocno świecący na czerwono piętrowskazywacz!)

druga winda jest kontrolowana przez firmę "otis" (oryginalny producent: wars-lift - kojarzy ktoś tą firmę może?). tutaj zaś inaczej się prezentuje ta winda. kabina jest w środku pomarańczowa, oświetlenie stanowi aż 6 żarówek (z czego 2 lub 3 nie świecą). kabina jest też mała (podejrzewam, że jej obciążenie to 320 kg/4 osoby). co zaś mogę powiedzieć o samej windzie? przejazd przez jedno piętro zajmuje windzie aż 7 sekund (na samą górę wjedzie w niecałe 30 sekund). tu podejrzewam szybkość 0,5 m/s lub to nie żart... 0,4 m/s! w windzie można włączyć też wentylator. kiedy winda dojedzie na wybrane piętro, na piętrze rozlega się krótki głośny pisk, po 2 sekundach drzwi się otwierają. piętrowskazywacz w kabinie świeci na zielono, to samo na zewnątrz. na zewnątrz jednak zastosowano nietypowe strzałki kierunkowe (góra/dół), ponieważ podczas jazdy windy, zapala się aż 5 diod LED koloru zielonego i migają podczas jazdy windy.
    -----------------
    niestety, zdjęć ani filmów nie mam, bo te windy znajdują się w urzędzie, a nie chciałbym być wykopany przez ochronę za nagrywanie.
    Byneq
    Poziom 27  
    Nie spotkałem Gen2 o takiej prędkości, raczej obstawiałbym 1m/s.

Cytat:
    winda jest jednak nietypowa, ponieważ kiedy dojedzie na wybrane piętro, na otwarcie drzwi i wejście do/wyjście z kabiny trzeba czekać aż 8 sekund!

A nie dlatego że zamiast na linach jeździ na pasach ?:)
    stroggo81717
    Poziom 31  
    o. to jest jakiś typ napędzania windy prócz linowego i hydraulicznego?
    tw84
    Poziom 13  
    Ja mam pytanie do serwisantów-praktyków. Czy spotkaliście się w Polsce z klapą w podłodze, umożliwiającą przejście z maszynowni górnej do szybu? Tzn. jak monter podjedzie kabiną maksymalnie wysoko, żeby mógł otworzyć klapę i wejść do maszynowni?
    Byneq
    Poziom 27  
    W podłodze nie, ale widziałem drzwi do szybu. Czyli wchodzisz piętro wyżej do maszynowni, tam stoi szafa sterowa i generator, wciągarka stoi na ok. 2 metrowym podwyższeniu i w tej jednej ścianie są drzwi bezpośrednio do szybu. A może raczej były bo już kilka ładnych lat tam nie byłem :)
    worw
    Poziom 21  
    tw84 napisał:
    Ja mam pytanie do serwisantów-praktyków. Czy spotkaliście się w Polsce z klapą w podłodze, umożliwiającą przejście z maszynowni górnej do szybu? Tzn. jak monter podjedzie kabiną maksymalnie wysoko, żeby mógł otworzyć klapę i wejść do maszynowni?

Przecież nie można jeździć na kabinie do góry ;) Kilka razy widziałem taką klapę ale był to raczej otwór montażowy do podczepienia kabiny na wciągnik np. przy wymianie lin.

Pas to też lina, składa się z pojedynczych splotek ale ułożony obok siebie a nie zaplecionych razem. Stosuje się je tam gdzie trzeba zastosować małe koło cierne na maszynie. Jest z nimi więcej problemu niż pożytku ponieważ producent nakazuje ich coroczne badanie (splotki są zatopione w gumie i nie można ocenić ich stanu) a to kosztuje i to nie mało.
    Byneq
    Poziom 27  
    Cytat:
    Jest z nimi więcej problemu niż pożytku ponieważ producent nakazuje ich coroczne badanie (splotki są zatopione w gumie i nie można ocenić ich stanu) a to kosztuje i to nie mało.

Kto Ci takich bzdur nagadał? No chyba że ja o czymś nie wiem i np. Shindler ma inne wytyczne. Pierwsze badanie pasów ma być wykonane po pięciu latach, jeżeli nie zostanie wykonane - pasy do wymiany. Ale po tych pięciu latach może zostać zamontowane (jeżeli nie ma) urządzenie badające stale ciągłość splotek, jeżeli test wypadnie pozytywnie pasy zostają. W razie jakichś problemów a ciągłością splotek dźwig jest blokowany na przystanku.
    worw
    Poziom 21  
    A kolega wie ile kosztuje takie urządzenie? i jaka jest relacja ceny pasa do standardowej liny dźwigowej?

Rozwiązanie do ekonomicznych nie należy ;)
    pablo11z
    Poziom 16  
    Cytat:
    Kto Ci takich bzdur nagadał? No chyba że ja o czymś nie wiem i np. Shindler ma inne wytyczne. Pierwsze badanie pasów ma być wykonane po pięciu latach, jeżeli nie zostanie wykonane - pasy do wymiany. Ale po tych pięciu latach może zostać zamontowane (jeżeli nie ma) urządzenie badające stale ciągłość splotek, jeżeli test wypadnie pozytywnie pasy zostają. W razie jakichś problemów a ciągłością splotek dźwig jest blokowany na przystanku.

Po 5 latach należy zainstalować na stałe RBI ( ciągły nadzór stanu pasów), lub co roku przeprowadzać pomiary ich stanu.
    Byneq
    Poziom 27  
    RBI nie pamiętam ile kosztuje, pasy też nie ale postaram się dowiedzieć. Wiem że obecnie RBI przychodzi już razem z dźwigiem.
    tw84
    Poziom 13  
    Na jakiej zasadzie to RBI działa?

I jeszcze jedno pytanie - czy przekładnie ślimakowe, np. w Zrembach licencyjnych są samohamowne czy nie? Pośrednio pytam o to, czy jak środek ciężkości układu kabina-przeciwwaga się obniża, to czy silnik pracuje jako generator, zwracając energię do sieci? A jeśli tak, to czy liczniki ADM są dwukierunkowe?
    Chupacabra
    Poziom 31  
    Byneq napisał:
    Czyli masz prawdziwy powód zostawienia 0,63 m/s ;) Oszczędności, a nie żadne nadszybia i podszybia :)

A dlaczego stara rama nie może szybciej jeździć? Chodzi o konstrukcję, wymiary, czy o co?

A czy ktoś wie co to jest "technologia Skyway® (dwupoziomowe windy)"? Wziąłem to z tąd:Link
    Byneq
    Poziom 27  
    RBI - ok 3800 PLN, metr pasa ok 60 PLN. RBi działa na zasadzie pomiaru ciągłości skrętek, im więcej przerwanych drutów tym bardziej się zmienia rezystancja skrętki.

Chupacabra napisał:

A dlaczego stara rama nie może szybciej jeździć? Chodzi o konstrukcję, wymiary, czy o co?

Chodzi o to że chwytacze nie są przystosowane do większej prędkości, po zadziałaniu przy 1m/s kliny zostałyby w podszybiu :)

Skyway® to po prostu dwie kabiny w jednej, jedna nad drugą, masz dwa wezwania pod rząd to nie jedzie piętro po piętrze tylko zatrzymuje się tak że zbiera dwa naraz :) Wspomniane w artykule falowniki ReGen są montowane właśnie w biurowcach Stalexportu. 50kW, tyle że zwracają energię do sieci. Jak zaczną następny to zrobię Wam fotkę do porównania starej i nowej szafy sterowej :)
    tw84
    Poziom 13  
    Byneq napisał:
    RBI - ok 3800 PLN, metr pasa ok 60 PLN. RBi działa na zasadzie pomiaru ciągłości skrętek, im więcej przerwanych drutów tym bardziej się zmienia rezystancja skrętki.

Czyli przy 4 pasach RBI jest w cenie 4x15 m pasa, a więc kalkuluje się nawet do dźwigów typu "podnieś niepełnosprawnego z poziomu -1 na 0".

Cytat:

Chupacabra napisał:

Chodzi o to że chwytacze nie są przystosowane do większej prędkości, po zadziałaniu przy 1m/s kliny zostałyby w podszybiu :)

A chwytacz jest tak organicznie związany z ramą, że nie można by zmienić samego chwytacza, zostawiając starą ramę?

Cytat:

Skyway® to po prostu dwie kabiny w jednej, jedna nad drugą, masz dwa wezwania pod rząd to nie jedzie piętro po piętrze tylko zatrzymuje się tak że zbiera dwa naraz :)

Tu się akurat o tyle się nie zgodzę, bo to jest o wiele bardziej rozbudowane rozwiązanie. Po pierwsze, winda niezależnie waży pasażerów w obu kabinach i wie, do której lepiej wpuścić następnego pasażera. Ponadto, jeśli są klawiaturki zamiast przycisków wezwania, może zgrupować sobie pasażerów wg piętra docelowego.

Ponadto są wieżowce, gdzie w połowie budynku jest tzw. Sky Lobby. Użytkownicy górnych pięter są wwożeni windami zbiorczymi na poziom Sky Lobby i tam przechodzą do wind lokalnych. Taka winda zbiorcza może mieć nawet trzy kabiny - napełnia pierwszą, zamyka się, przejeżdża o jedną wysokość, napełnia drugą kabinę, ... napełnia trzecią kabinę i dopiero rusza na poziom Sky Lobby. W ten sposób na 1 cykl technologiczny zabiera 3x tyle pasażerów i dzięki temu ma o wiele większą przepustowość, bo załadunek pasażerów trwa o wiele krócej niż kurs dół-góra-dół.

Cytat:
    Wspomniane w artykule falowniki ReGen są montowane właśnie w biurowcach Stalexportu. 50kW, tyle że zwracają energię do sieci.
    Jak zaczną następny to zrobię Wam fotkę do porównania starej i nowej szafy sterowej :)

Super, nie mogę się doczekać :sm3:
    Byneq
    Poziom 27  
    Obecnie są dostępne pakiety modernizacyjne, demontuje się stare chwytacze i dokręca do ramy nowy pakiet plus wymiana ogranicznika. Jak dla mnie rozwiązanie bezsensowne i strata pieniędzy. Czasem montaż takiego zestawu zajmuje tyle samo czasu co wymiana ramy.

Co do Skywaya - dokładnych informacji nie mam, z 5 lat temu miałem w ręce prospekt i wiem tyle co napisałem. Pewnie od tego czasu jeszcze rozwinęli ten system.
    spacefly
    Poziom 12  
    Jeżeli już chodzi na przykład o załadunek mebli do windy,chyba największym problemem będą windy z drzwiami zasuwanymi np zremb zasuwany...drzwi kabinowych ani szybowych nie da się zablokować żeby się nie zamykały.Sprawdzałem w ten oto sposób...przywołałem winde na parter,drzwi się otworzyły ale nie wsiadłem tylko czekałem co dalej.po około minucie drzwi się samoczynnie zamknęły a windy na pewno nikt nie przywołał,stała sobie za zamkniętymi drzwiami.Przycisk przywołania sprawił że ponownie można drzwi otworzyć.Jak tu pakować meble?druga sprawa...jeżeli w trakcie pakowania mebli do takiej windy ktoś inny ja przywoła to w jaki sposób zablokuje drzwi?
    Schizma
    Poziom 20  
    Witam. Panowie, dysponuje ktoś schematem do starej, poczciwej korbówki? Byłbym bardzo wdzięczny za pomoc, pozdrawiam :).
    worw
    Poziom 21  
    spacefly napisał:
    Jeżeli już chodzi na przykład o załadunek mebli do windy,chyba największym problemem będą windy z drzwiami zasuwanymi np zremb zasuwany...drzwi kabinowych ani szybowych nie da się zablokować żeby się nie zamykały.Sprawdzałem w ten oto sposób...przywołałem winde na parter,drzwi się otworzyły ale nie wsiadłem tylko czekałem co dalej.po około minucie drzwi się samoczynnie zamknęły a windy na pewno nikt nie przywołał,stała sobie za zamkniętymi drzwiami.Przycisk przywołania sprawił że ponownie można drzwi otworzyć.Jak tu pakować meble?druga sprawa...jeżeli w trakcie pakowania mebli do takiej windy ktoś inny ja przywoła to w jaki sposób zablokuje drzwi?

A fotokomórki tam nie masz? Poza tym masz tam jeszcze tzw. rewers. Po napotkaniu na przeszkodę drzwi się automatycznie cofają.

Nic nie podpowiadam ;)
    Schizma
    Poziom 20  
    Nikt nie potrafi pomóc? Chodzi mi głównie o numerację przewodów w szafie... Bardzo proszę o pomoc :).
    Byneq
    Poziom 27  
    Ciężko będzie skołować taki schemat, jakieś 3 lata temu wymieniałem sterowanie w takiej korbówie i schematu nie było w ogóle...
    Bysiu
    Poziom 14  
    Witam.
    Jutro w pracy zapytam szefa, być może że taki schemat będzie miał.

Nie zapomniałem,tylko jest kłopot.Mamy jedną korbówkę,lecz modernizowaną.
    Kolega będzie w tej firmie na konserwacji, ale dopiero pod koniec miesiąca i nie pamięta czy była zachowana numeracja.Jak będzie tam, to zrobi ksero.Wieść poszła też do innych firm,więc może coś z tego będzie.
    haath
    Poziom 9  
    Panowie takie pytanko.
    Winda towarowa (tzw.potrawówka) Q-300 kg rok produkcji 1974 stoi nie czynna dobre 15 lat ale w miarę dobrym stanie(na "dzisiaj do wymiany koło+liny)
    Użytkownik chce to doprowadzić do porządku i ponownie zarejestrować niestety wcięło wszystkie "papiery" od tego urządzenia a w UDecie też tego już nie mają (albo nie chce się im szukać)
    Pytanie-ile m/w kosztuje odtworzenie dokumentacji takiego urządzenia?
    Dzięki & pozdrawiam
    worw
    Poziom 21  
    Jeżeli urządzenie zostało wyrejestrowane z UDT ponowna rejestracja może sie odbyć dopiero po dostosowaniu dźwigu do przepisów obowiązujących w dniu rejestracji, czyli obecnie (jest traktowany jako zupełnie nowe urządzenie). W bardzo wielu przypadkach jest to nieopłacalne.
    majster.uzwojenia
    Poziom 14  
    Temat znowu siadł w rogu, podparł się na łokciach i wbił gwoździa :D

Czy mógłby mi ktoś udzielić wyczerpującej odpowiedzi na temat tzw. olejaków? Wiem, że kiedyś w licencjach były one stosowane w celu zabezpieczenia silnika przed przegrzaniem. Jak one działają? jak wyglądają? Może macie jakieś zdjęcia?
    haath
    Poziom 9  
    worw napisał:
    Jeżeli urządzenie zostało wyrejestrowane z UDT ponowna rejestracja może sie odbyć dopiero po dostosowaniu dźwigu do przepisów obowiązujących w dniu rejestracji, czyli obecnie (jest traktowany jako zupełnie nowe urządzenie). W bardzo wielu przypadkach jest to nieopłacalne.

Dostosowanie tego urządzenia do obecnej normy (maszynowa) to koszt ok 500 zł,nowe urządzenie to minimum 15000.
    Dostosowanie tego typu urządzeń to osłona przeciwwagi,stop w (powiedzmy) podszybiu,osłona koła ciernego w maszynowni...i to chyba na tyle,urządzenie zostało dawno wyrejestrowane aby to ponownie zarejestrować potrzebne jest odtworzenie dokumentacji stąd pytanie o koszt.