Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d.

snozer 16 Sty 2020 16:42 594171 3183
    minimaxi
    Poziom 15  
    Zapewne, jak pomysłodawca zbuduje jeszcze tunel transportowy albo przynajmniej szynę prowadzącą, ochraniający uderzenia w bok (np. wiatr), spadek (np. wypadnięcie lub urwanie). U nas zarządca na pewno nigdy nie zgodził by się na takie ustrojstwo - czyli kategoria "śmiejmy się?
    Link - dozór uproszczony do 250 kg bez zgłoszenia do UDT
  • AdexAdex
    William Bonawentura
    Poziom 32  
    misiek1111 napisał:
    Czy w takim wypadku należy to zgłosić do UDT?

Nie trzeba. Podchodzi pod "dozór uproszczony" dla wciągarek 1F o obciążeniu < 1t.
    pelek8
    Poziom 2  
    Witam.
    Czy może ktoś powiedzieć ile może kosztować wymiana pasów (pasy + montaż) w windzie Schindlera 3300, 5 wind, 6 przystanków?
    Winda z 2011 roku, osiedle pod Warszawą.
    Nie wiem ile zabezpieczyć na to kasy w budżecie.
    Z góry dziękuję za odpowiedź.
    konserwatorwind
    Poziom 8  
    9 lat i już pasy do wymiany?? Na pasy jest 3 mln jazd lub 15 lat, więc chyba sporo musicie jeździć, jak na budynek 6 przystanków.
    Pozbieraj oferty z kilku-kilkunastu firm i wybierz najkorzystniejszą,, jedna rada - nie ograniczaj się tylko do Schindlera.
    pelek8
    Poziom 2  
    Nie są do wymiany już tylko będą za 6 lat i pytanie brzmi ile orientacyjnie może takie coś kosztować? 10kPLN, 20kPLN, 100kPLN...?
    Chodzi o odłożenie odpowiedniej kwoty na przyszłość.
    pelek8
    Poziom 2  
    pelek8 napisał:
    Nie są do wymiany już tylko będą za 6 lat i pytanie brzmi ile orientacyjnie może takie coś kosztować? 10kPLN, 20kPLN, 100kPLN...?

Czy jest ktoś w stanie pomóc?
    Albo jakieś namiary do firm w okolicy Warszawy?
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    pelek8 napisał:
    pelek8 napisał:

Czy jest ktoś w stanie pomóc?
    Albo jakieś namiary do firm w okolicy Warszawy?

Większość firm ma przedstawicieli w Warszawie. Mamy szukać za Ciebie?
    Wyślij zapytania ofertowe do kilku firm zajmujących się konserwacją dźwigów.
    grn
    Poziom 11  
    Taka ciekawostka:

Radio ESKA - ewakuacja biurowca w Katowicach

Cytat:
    Jak się okazało system zareagował na duże zadymienie w szybie windy. Na miejscu ustaliliśmy, że to nic groźnego, a zadymienie było spowodowane działaniem hamulca windy - przekazał kpt.
    Adam Kryla z katowickiej straży pożarnej.

Znając dziennikarzy, pewnie coś pokręcili - zadymienie pochodziło z szybku windy na skutek zadziałania hamulca? Winda zawisła na chwytaczach? Może próby chwytaczy? Możliwe jest takie zadymienie żeby alarm się włączył?
    krzysztof_1986
    Poziom 9  
    Witam,
    mam kilka pytań

1. Jak u Was wygląda sprawa obliczania resursu dźwigów ( brak w dokumentacji informacji na temat resursu)? . Czy bierzecie okres 25 lat eksploatacji i to jest jedyny wyznacznik to przeprowadzenie przeglądu specjalnego?
    2. Czy konserwator może wykonać przegląd specjalny dźwigu? Czy szyb dźwigu musi być sprawdzony przez kogoś z uprawnieniami budowlanymi?
    3. Czy producenci dźwigów udostępniają jakieś wytyczne dotyczące swoich dźwigów w zakresie przekroczenia resursu?
    4. Czy inspektorzy UDT w waszym regionie bardzo wnikają w jaki sposób i jakimi metodami był przeliczony resurs lub wykonany przegląd specjalny?

Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
  • AdexAdex
    Zremb_
    Poziom 7  
    Witam, dziś zakończyłem budowę konsoli od zremba. Na zdjęciach także jest porównanie do prawdziwej konsoli od zremba (jeżeli chcecie to możecie ocenić jak mi wyszło ;) konsole te będą użyte do budowy małego "symulatora" działania dwóch dźwigów ( jeden osobowy jeżdżący na 10 pięter i towarowy jeżdżący na 4 piętra).
    Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d. Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d. Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d. Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d. Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d. Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d. )
    Zremb_
    Poziom 7  
    Nie, robiłem je wkrętarką a potem "wygładziłem i powiększyłem" dremmelem. Ta góra jest tymczasowa gdyż w tym tygodniu otrzymam trochę plexi którą pomaluję, a otwory wywiercę już otwornicą a nie wiertłami :)
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Plexi się do tego kiepsko nadaje. Powinien być sztywny materiał.

PS.
    Brak przedmiotu o nazwie Rysunek Techniczny, gdzie uczono pisma technicznego również daje o sobie znać :cry:
    Musisz się bardziej przykładać do szczegółów.
    To_Ja92
    Poziom 10  
    Zremb_ napisał:
    będą użyte do budowy małego "symulatora" działania dwóch dźwigów

Opowiedz coś więcej co to chcesz wyrzeźbić, jak zrealizujesz same kabiny oraz sterowanie? Czy przez jakiś interfejs zapniesz przyciski do komputera a symulator zrobisz na ekranie?
    ziemek56
    Poziom 22  
    kkknc napisał:
    Kup spienione PCV. Dobrze się do tego nada.

Od razu jest mleczne i bardzo łatwe w obróbce. A jak chcesz solidne to poliwęglan.
    Zremb_
    Poziom 7  
    To_Ja92 napisał:
    Zremb_ napisał:
    będą użyte do budowy małego "symulatora" działania dwóch dźwigów

Opowiedz coś więcej co to chcesz wyrzeźbić, jak zrealizujesz same kabiny oraz sterowanie? Czy przez jakiś interfejs zapniesz przyciski do komputera a symulator zrobisz na ekranie?

Chcę to zrobić w formie takiego dużego prostokąta (niedługo wyślę jakieś szkice i rysunki techniczne). Kabiny będą zrobione ze sklejki 5mm, drzwi szybowe będą zrobione z pomalowanych miedzianych płytek (aby przewodziły prąd). Szyby wind, ściany boczne, frontowe itp... zostaną zrobione z drewna (mam trochę doświadczenia z drewnem). Jeżeli o sterowanie chodzi to jeszcze się zastanawiam. Dwie opcje nad którymi myślę to:

-Zrobienie sterowania opartego na arduino, kontaktronach w szybie, magnesach na kabinie itd...

-Zrobienie sterowania "1:1" czyli bez użycia "nowoczesnej" elektroniki (dostałem pełne schematy dźwigów z serwisu więc wiem jak to ma mniej-więcej działać)

Będę co jakiś czas update'ował ten projekt na tej stronie. W razie dodatkowych pytań piszcie :)

Dodano po 4 [minuty]:

Cytat:

PS.
    Brak przedmiotu o nazwie Rysunek Techniczny, gdzie uczono pisma technicznego również daje o sobie znać :cry:
    Musisz się bardziej przykładać do szczegółów.

Rysunków technicznych nauczyłem się sam. Wiem że nie jest to najlepsze wykonanie ale był pierwszy w życiu kontakt z dremmelem i z takim projektem :/ Chodząc do szkoły do godziny 17 nie ma się za dużo czasu na takie projekty więc robię go w "pośpiechu". Również chciałbym podkreślić że ta konsola to jedynie prototyp, Końcowa wersja będzie zrobiona z aluminium wycinanego na wymiar.

Dodano po 2 [minuty]:

ziemek56 napisał:
    kkknc napisał:
    Kup spienione PCV. Dobrze się do tego nada.

Od razu jest mleczne i bardzo łatwe w obróbce. A jak chcesz solidne to poliwęglan.

Dzięki za wszystkie podpowiedzi, może którąś z nich wykorzystam do tego projektu

Tutaj podaję prosty rysunek jak może to wyglądać (przepraszam że jest zrobiony w paint'cie ale z mojego rysunku nikt by się nie rozczytał :/ )
    Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d.
    kkknc
    Poziom 43  
    Zremb_
    Poziom 7  
    kkknc napisał:
    Spece od reklamy windę i metro zbudowali w jeden dzień. 😁.
    Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d. Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d. Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d.

Ciekawe :) Widziałem kiedyś podobne rzeczy na jakiejś wystawie ale nie pamiętam.
    kkknc
    Poziom 43  
    Obok mam studio filmowe więc widzę co budują i kręcą.
    W tamtym roku robili zamach na generała, w poprzednim cyganów go gazu prowadzi a jeszcze wcześniej duża produkcja. I trochę sławniejszych aktorów było. Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d. Re: Winda - rozmowy o windach i nie tylko c.d.
    Ale to nie na temat. 😃
    To_Ja92
    Poziom 10  
    Zremb_ napisał:
    W razie dodatkowych pytań piszcie :)

A to cię pomęczę jeszcze, a coo!

Tak patrzę na rysunek i widzę że opcja osobowa nie przewidziała chyba miejsca na maszynownię. Ale tutaj mam ważniejsze pytanie:
    Jak chcesz zrobić napęd w takim modelu? po 1 czy tylko kabina podnoszona zwijanym sznurkiem czy "po bożemu" z przeciwagą, co w roli silnika? Serwo z usunietym sterownikiem i przerobione tak by kręciło się bez limitu? Z czego prowadnice myślisz zrobić? No i gdzie będą przyciski wezwań? Masz oryginalne kasety 1:1 czy raczej jakies mikroprzyciski i małe ledy wciszniesz wzdłuż modelu szybu?

A co do sterowania. Jak chcesz mieć tak jak to było w licencjach to zamiast magnesów proponuję coś takiego jak "Przerywacz optyczny/bramka optyczna/Slotted optical switch" (takie 3 nazwy tego samego znalazłem). Umieścić 2 takie na kabinie, i mamy piękny model fotoimpulsatora.
    Sterowanie na arduino będzie zdecydowanie prostsze i tańsze do zrobienia.
    Schemat jaki posiadasz? E1003-001 lub -006 ? Wiesz że jak byś chciał to odwzorować to potrzebujesz 48 przekaźników o wielu stykach i połowa z nich o 2 cewkach? +4 w roli styczników i conajmniej jeden z układem RC do zasymulowania pracy krzywki ruchomej (która wraz z ryglem też wpływa na działanie sterowania). A właśnie, zapomniałem zapytać, będzie ryglowanie drzwi?
    Zremb_
    Poziom 7  
    Cytat:
    Tak patrzę na rysunek i widzę że opcja osobowa nie przewidziała chyba miejsca na maszynownię.
    - To tylko rysunek "orientacyjny" elementy będą ustawione inaczej przy budowie.

Cytat:
    Ale tutaj mam ważniejsze pytanie:
    Jak chcesz zrobić napęd w takim modelu? po 1 czy tylko kabina podnoszona zwijanym sznurkiem czy "po bożemu" z przeciwagą, co w roli silnika? Serwo z usunietym sterownikiem i przerobione tak by kręciło się bez limitu?

-Napęd będzie obsługiwany prze silniki 9v (nie wiem jeszcze jakie), będzie system przeciwwagowy w obu dźwigach,

Cytat:
    Z czego prowadnice myślisz zrobić?
    -Może z kątowników ale to jeszcze niewiadoma.

Cytat:
    No i gdzie będą przyciski wezwań? Masz oryginalne kasety 1:1 czy raczej jakies mikroprzyciski i małe ledy wciszniesz wzdłuż modelu szybu?

-Mam tylko kasety dyspozycyjne i 1 przycisk wezwań, lecz do przycisków wezwań użyję kilka prostych microswitch'ow, przyklejonych wzdłuż szybu

Cytat:
    A co do sterowania. Jak chcesz mieć tak jak to było w licencjach to zamiast magnesów proponuję coś takiego jak "Przerywacz optyczny/bramka optyczna/Slotted optical switch" (takie 3 nazwy tego samego znalazłem). Umieścić 2 takie na kabinie, i mamy piękny model fotoimpulsatora.

-Też nad tym rozwiązaniem myślę gdyż tak jak mówisz jest "1:1"

Cytat:
    Sterowanie na arduino będzie zdecydowanie prostsze i tańsze do zrobienia.
    -Wiem o tym i chyba właśnie to rozwiązanie wykorzystam

Cytat:
    Schemat jaki posiadasz? E1003-001 lub -006 ?

-Nie pamiętam, jak wrócę do domu to wyślę pełny skan.

Cytat:
    Wiesz że jak byś chciał to odwzorować to potrzebujesz 48 przekaźników o wielu stykach i połowa z nich o 2 cewkach? +4 w roli styczników i conajmniej jeden z układem RC do zasymulowania pracy krzywki ruchomej (która wraz z ryglem też wpływa na działanie sterowania).

-Wiem, więc myślę że to jest nieopłacalne zwłaszcza że będą tam dwa dźwigi, a miejsca też za dużo nie ma :)

Cytat:
    A właśnie, zapomniałem zapytać, będzie ryglowanie drzwi?

-Jeszcze nie wiem, jest to trochę trudne w skali+nie wiem jak miało by to działać (jak musiał bym mechanizm zbudować, wiem jak wygląda mechanizm w licencjach)

Jeszcze jakieś pytania? :)
    To_Ja92
    Poziom 10  
    Na razie nie, no może po za silnikiem, prosty silnik szczotkowy czy 9V czy inny będzie miał trochę zbyt duże obroty no chyba że budujesz ekspresówkę 4m/s, dlatego musi być jakaś przekładnia!

A przy okazji, znalazłem takie coś:
    https://www.youtube.com/watch?v=ludDovVNgmQ
    https://www.youtube.com/watch?v=g4GYAau3lLU
    i... https://www.aliexpress.com/i/4000219385751.html :D
    Może w czymś zainspiruje.
    Zremb_
    Poziom 7  
    To_Ja92 napisał:
    Na razie nie, no może po za silnikiem, prosty silnik szczotkowy czy 9V czy inny będzie miał trochę zbyt duże obroty no chyba że budujesz ekspresówkę 4m/s, dlatego musi być jakaś przekładnia!

A przy okazji, znalazłem takie coś:
    https://www.youtube.com/watch?v=ludDovVNgmQ
    https://www.youtube.com/watch?v=g4GYAau3lLU
    i... https://www.aliexpress.com/i/4000219385751.html :D
    Może w czymś zainspiruje.

Tak jak mówiłem, nie wiem co zrobię z napędem. Szukam ciekawych propozycji.
    Fajne te filmy, coś podobnego zrobię tylko trochę mniejsze bo miejsca aż tyle nie mam :)

Myślę też nad tym czy nie zrobić lepiej jednego dźwigu zamiast dwóch bo okazuje się że tyle chyba miejsca nie mam :(
    To_Ja92
    Poziom 10  
    Coś mi się wydaje że prócz pięknych chęci, wykrojonej nożem (jak ktoś to wcześniej zauważył) płyty przedniej do panelu i wstępnej koncepcji rozmieszczenia elementów wykonanej paintem to u ciebie cienko z projektem, w sumie jedyne co jest pewne według twoich opisów to zasilanie 9V dla silnika... Ale żeby zrobić sobie projekt urządzenia to najpierw trzeba wiedzieć trochę więcej co się chce zrobić.
    Umówmy się że zrobisz pełne studium wykonalności, zawrzesz tam możliwe opcje jak wykonasz poszczególne części, ile finalnie dźwigów, jakie elementy możesz użyć/kupić/zrobić i za ile i gdzie. Która opcja jakie wymiary obejmie. Tak samo napęd, jakie silniczki masz, jakie możesz kupić/dostać/wyczarować, przekładnie i pozostałe kwestie, sposoby zasilania (bo nie wepniesz silnika bezpośrednio w arduino). Itd.
    Najprościej będzie zrobić sobie gugle-doca, opisać wszystko, powklejać linki do sklepów z elementami, porobić obrazki, wyliczyć ceny itp.
    Na koniec podsumowanie która opcja zajmie ile czasu/roboty, ile kosztów $$, ile miejsca itd. no i oczywiście ewentualnie analiza co może po drodze pójść "nie tak" i jak temu zaradzić.

Gwarantuje ci że jak zrobisz takie coś to albo będziesz wiedział co chcesz zrobić. Bo tak jak jest teraz to nie może być!
    ps. miałeś wrzucić ten twój schemat ;)
    Zremb_
    Poziom 7  
    To_Ja92 napisał:
    Coś mi się wydaje że prócz pięknych chęci, wykrojonej nożem (jak ktoś to wcześniej zauważył) płyty przedniej do panelu i wstępnej koncepcji rozmieszczenia elementów wykonanej paintem to u ciebie cienko z projektem, w sumie jedyne co jest pewne według twoich opisów to zasilanie 9V dla silnika... Ale żeby zrobić sobie projekt urządzenia to najpierw trzeba wiedzieć trochę więcej co się chce zrobić.
    Umówmy się że zrobisz pełne studium wykonalności, zawrzesz tam możliwe opcje jak wykonasz poszczególne części, ile finalnie dźwigów, jakie elementy możesz użyć/kupić/zrobić i za ile i gdzie. Która opcja jakie wymiary obejmie. Tak samo napęd, jakie silniczki masz, jakie możesz kupić/dostać/wyczarować, przekładnie i pozostałe kwestie, sposoby zasilania (bo nie wepniesz silnika bezpośrednio w arduino). Itd.
    Najprościej będzie zrobić sobie gugle-doca, opisać wszystko, powklejać linki do sklepów z elementami, porobić obrazki, wyliczyć ceny itp.
    Na koniec podsumowanie która opcja zajmie ile czasu/roboty, ile kosztów $$, ile miejsca itd. no i oczywiście ewentualnie analiza co może po drodze pójść "nie tak" i jak temu zaradzić.

Gwarantuje ci że jak zrobisz takie coś to albo będziesz wiedział co chcesz zrobić. Bo tak jak jest teraz to nie może być!
    ps. miałeś wrzucić ten twój schemat ;)

Dzięki, na pewno zrobię coś takiego.
    Zaraz wyślę schemat.

Mój schemat to E1003-006

PS.: konsola nie była wycięta nożem :P
    drago
    Poziom 20  
    Dysponuje ktoś może dokumentacją do płyty MSZ9 A1 produkcji Kuhn ?
    Potrzebuję rozpiskę do ADA3, ADA4 i kody do X18.

Pozdrawiam
    Byneq
    Poziom 27  
    grn napisał:
    Taka ciekawostka:

Radio ESKA - ewakuacja biurowca w Katowicach

Cytat:
    Jak się okazało system zareagował na duże zadymienie w szybie windy. Na miejscu ustaliliśmy, że to nic groźnego, a zadymienie było spowodowane działaniem hamulca windy - przekazał kpt.
    Adam Kryla z katowickiej straży pożarnej.

Znając dziennikarzy, pewnie coś pokręcili - zadymienie pochodziło z szybku windy na skutek zadziałania hamulca? Winda zawisła na chwytaczach? Może próby chwytaczy? Możliwe jest takie zadymienie żeby alarm się włączył?

Pokręcili, nie z szybu tylko z hamulca wciągarki. Tam wciągarki nie mają kontaktów otwarcia hamulca więc jak się nie otworzy to jedzie na zamkniętym bo silnik 32kW zrobi swoje, nie pierwszy taki przypadek na tym obiekcie. Wymieniałem tam kiedyś tarczę hamulca po takim usmażeniu to wkładka sprzęgła się dosłownie rozpłynęła :)
    michal_549
    Poziom 17  
    krzysztof_1986 napisał:
    Witam, mam kilka pytań
    1. Jak u Was wygląda sprawa obliczania resursu dźwigów ( brak w dokumentacji informacji na temat resursu)? . Czy bierzecie okres 25 lat eksploatacji i to jest jedyny wyznacznik to przeprowadzenie przeglądu specjalnego?

Jeżeli resurs nie został określony, należy przeprowadzić przegląd specjalny celem wyznaczenia go. Taką mam sytuację np. w przypadku dwóch dźwigów tzw. "licencji" z 1978 r., gdy nikt w ogóle nawet o resursie nie śnił.

§7 ust. 5 Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego:
    Eksploatujący, w przypadku gdy nie jest znany resurs UTB, określa go na podstawie aktualnego stanu wiedzy technicznej i dobrej praktyki inżynierskiej.

Nie wiem, skąd bierze się 10, 15, 20 czy 25 lat eksploatacji? Chyba, że resurs określany był wcześniej właśnie na taki czas. O tym mówi §7 ust. 6 Rozporządzenia.

krzysztof_1986 napisał:
    2. Czy konserwator może wykonać przegląd specjalny dźwigu? Czy szyb dźwigu musi być sprawdzony przez kogoś z uprawnieniami budowlanymi?

Z moich informacji wynika że nie, ale chętnie poznam inne odpowiedzi.

krzysztof_1986 napisał:
    4. Czy inspektorzy UDT w waszym regionie bardzo wnikają w jaki sposób i jakimi metodami był przeliczony resurs lub wykonany przegląd specjalny?

Wyznaczenie resursu zazwyczaj wiąże się z wykonaniem przeglądu specjalnego zwłaszcza, jeśli na corocznych protokołach z UDT są jakieś zalecenia lub uwagi. W nowszych konstrukcjach spotkałem się z propozycją wyznaczenia resursu na podstawie historii eksploatacji (dokumentacja, książka napraw, protokoły z przeglądów UDT).

Powyższe informacje to punkt widzenia ze strony eksploatującego; mam nadzieję, że osoby kompetentne (konserwatorzy) uzupełnią o dodatkowe informacje, bo temat "świeży" i na czasie.
    Spnsc87
    Poziom 2  
    Witam. Pierwszy raz użytkuje windę załadowczą w busie. Używam jej średnio raz na 3 miesiące. Ostatnio winda ma problem się otworzyć. Czym może być to spowodowane? Winda dholland. Wymienić olej ? Z tego co wiem ponad 2 lata nie wymieniany